bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Otrdiena 15.10.2019 | Vārda dienas: Eda, Hedviga, Helvijs
LatviaLatvija

Rīgas dome savā sastrādātajā neuzņemas teju nekādu atbildību, tā Ābrama

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Rīkotais pikets pret Rīgas domes atkritumu apsaimniekošanas politiku

«Nepatīkamākais, ka Rīgas dome savās neizdarībās, sastrādātajās problēmas iesaistījusi citus, lai tās risinātu, pati neuzņemoties teju nekādu atbildību. Konkurences padome jau vairākkārt brīdināja, ka Rīgai savlaicīgi jāgatavojas, lai nepieļautu situāciju, kādā esam nonākuši,» par izsludināto Latvijā ārkārtējo situāciju atkritumu apsaimniekošanā komentē Konkurences padomes (KP) priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama.

Atskatoties dažus gadus iepriekš un to, kā uzņēmējdarbība, tai skaitā arī atkritumu apsaimniekošana, tika sašaurināta un zināmā mērā ierobežota ilgu gadu garumā, Ābrama atgādina, ka KP par šo sāka runāt jau 2007./2008.gadā – toreiz no padomes puses tika celti iebildumi pret pašvaldību kapitālsabiedrību veidošanos.

«Pašvaldības vienkārši teica – būs kapitālsabiedrība, un privātajam komersantam te vairs nav ko darīt,» stāsta Ābrama. Pēc viņas teiktā, nebija nekādas tirgus nepilnības, kā arī nav bijis stratēģisku vai drošības apsvērumu, lai Rīgas pašvaldībai vajadzētu iesaistīties tirgū.

KP priekšsēdētājas ieskatā, pašvaldībās veidojas monopolstāvoklis, jo iepriekšējos gados bija izteikts pašvaldību lobijs.

«Saeimā un citur ļoti daudz iniciatīvu tika izbeigtas, jo pašvaldības gribēja sev lielāku rīcības brīvību, pamatojot to ar it kā «ļoti loģiskiem» argumentiem, kas vispār nesakņojas ekonomiskajā problemātikā.»

Par piemēru viņa min: «Viens no argumentiem bijis: pašvaldības autonomā funkcija ir atkritumu apsaimniekošana. Mēs (KP) tomēr iebildām – autonomā funkcija nenozīmē, ka jums jādibina kapitālsabiedrības un tai jānodrošina apsaimniekošana. Jums ir jāuzrauga, kā notiek apsaimniekošana, jārīko godīgi iepirkumi, jāizstrādā pārdomāti specifikāciju nolikumi, lai jūs saņemtu pakalpojumu, ko vēlaties.»

«Tomēr daudzos gadījumos redzēju, ka pašvaldības sarežģī iepirkumu nolikumu. Nereti kaut kādu pašvaldību ieinteresētie uzņēmumi arī sagatavo šīs specifikācijas,» stāsta Ābrama.

Tikmēr runājot par cilvēkiem, kas pirms iesaistīšanās biznesā darbojušies politikā, pieņemot savai uzņēmējdarbībai izdevīgus likumus, Ābrama uzsver, ka tas vērtējams ļoti negatīvi, tomēr Latvijā ar šādu situāciju nākas saskarties bieži.

Tāpat Ābrama uz žurnālistu jautājumu, kā KP skatās, kas patiesībā ir aiz atkritumu biznesa, uzsver: «Konkurences padomei jāuzticas Uzņēmumu reģistram. Proti, tam, kas ir ierakstīts patiesā labuma guvējs.»

Viņa atzīmē, ka, domājot par to pašu Rīgas situāciju, vēl 2013.gada sākumā, saistībā atkritumu apsaimniekošanas likumu KP rakstīja priekšlikumu VARAM un arī uz komisijām, ka noteikti jāparedz iespējas, ka pašvaldība var izvēlēties vairākus pakalpojuma sniedzējus, lai ir konkurence.

«Tomēr tagad ir jāskatās, kas tiks panākts ar jaunajiem VARAM grozījumiem un vai attīstība konkurences jautājumos notiks».

Baltijas kontekstā

Runājot par to, kā Latvija izskatās Baltijas kontekstā, Ābrama atzīmē, ka aptuveni pirms pusgada konferencē Tallinā par konkurences jautājumiem Igaunijas tieslietu ministrs viņai teicis, ka Igaunijā arī pieņemas spēkā tendence, ka pašvaldības vēlas dibināt savas kapitālsabiedrībasTomēr Igaunijā tas neesot tik izteikti kā pārējās divās Baltijas valstīs.

«Man šķiet, ka Latvijā un Lietuvā tas ir ārkārtīgi izteikti – publiskas personas kropļo tirgu ar to, ka neievēro neitrālu attieksmi pret visiem tirgus spēlētajiem, ka dibina savus in house uzņēmumus.»

 «In house nozīmē, ka, piemēram, es kā pašvaldība nodibinu savu kapitālsabiedrību, kas vai nu sniedz atkritumu apsaimniekošanas, vai kādus inženiertehniskos pakalpojumus, vai dara ko citu. Tas ir iekšējais uzņēmums pašvaldībā

Problēma, pēc viņas paustā, ir, ka šādos gadījumos pašvaldības atbrīvotas no iepirkuma rīkošanas, kaut arī Latvijā Konkurences padome ir iebildusi pret to. «Mēs uzskatījām, ja nespējām pārliecināt likumdevēju un ierobežot in house veidošanu, tad tomēr ir jānodrošina arī iekšējie kapitālsabiedrību uzņēmumi, lai būtu konkurences spiediens – vismaz tiktu rīkots iepirkums, kurā piedalās privātie. Tad arī pašvaldības uzņēmums būs spiests efektivizēties,» skaidro Ābrama.

Viņasprāt, Lietuva, salīdzinot ar Latviju, šajā ziņā varētu pirmā spert soli un ierobežot in house veidošanos. «Vēl iepriekšējā Lietuvas prezidente bija ļoti labi pateikusi, ka in house pašvaldību kapitālsabiedrības – tas ir korupcijas perēklis. Varu no Konkurences likuma pateikt, ka tas ir konkurenci kropļojošs veids, kā vispār ierobežot privāto uzņēmējdarbību, biznesu jebkurā nozarē.»

Viņasprāt, pašvaldības kapitālsabiedrība, kura nonāk šajā ekskluzīvajā stāvoklī, nav nekādi motivēta darboties labāk, efektīvāk, lētāk, jo konkurences spiediens vairs neeksistē.

«Konkurences spiediens vienmēr kaut kādā veidā liek domāt, kā attīstīt pakalpojumu, kā nodrošināt pakalpojuma saņēmējam maksimumu, izdevīgākas cenas. Nonākot šādā ekskluzīvā izņēmuma stāvoklī, nav nekāda konkurences spiediena. Citādi mēs pēc tam lasām Valsts kontroles atzinumus, ka ir kaut kas ļoti sadārdzināts, kaut kas nav izdarīts, kvalitāte klibo, figurē naudas summas, kuras vispār neviens nav saņēmis, pakalpojuma kvalitāte arī zūd. Konkurence ir tā, kas veicina kvalitāti un attīstību.»

Ābrama uzsver, ka Lietuva Latvijai ir priekšā arī ar to, ka tās konkurences iestādei ir vairāk teikšanas nekā Latvijā KP.

«Lietuviešiem jau kopš 1990.gadiem Konkurences likumā ir norma, kas ierobežo publisku personu rīcības brīvību attiecībā uz dažādu regulējumu izdošanu, kas ir savas kapitālsabiedrības interesēs.» Tāpat Lietuvas konkurences iestāde ir gājusi vēl tālāk, jo tagad publiskām personām, kad tās veido savus uzņēmumus, jāprasa atļauja no Lietuvas konkurences iestādes, atzīmē Ābrama.

Tikmēr Latvijā KP ir tikai iespēja ieteikt, rekomendēt, aicināt nedarīt. «Jā, mēs arī vērtējam kapitālsabiedrības dibināšanas nepieciešamību, darbības paplašināšanos, turpināšanas pamatotību, taču mums ir tikai ieteikuma raksturs. Lietuvā tas ir daudz stingrāk. Bet problēmas, neapšaubāmi, ir arī Lietuvā,» komentē Ābrama.

KP vadītāja stāsta, ka Lietuvā konstatēts daudz vairāk pārkāpumu lietu pret pašvaldību uzņēmumiem, jo Latvijā vēl līdz pat nākamā gada 1.janvārim nav normas, kas atļautu vērsties pret publiskām personām, kas kropļo tirgu.

Vienlaikus viņa pauž, ka arī Latvijā situācija sāk uzlaboties – šogad jaunais Saeimas sasaukums pieņēma grozījumus, kas dod iespēju KP sodīt uzņēmumus. «Tā kā mums nākamgad arī būs tāds represīvāks rīks.»


Pievienot komentāru

  1. lapsene teica:

    Redz, kā vainīga Rīga, bet Mākoņtēvs nemaz!

Tallinai velosatiksmes stratēģijas ieviešana varētu izmaksāt 195 miljonus eiro

Tallinas velosatiksmes stratēģijas 2018. – 2027.gadam pilnīga ieviešana varētu izmaksāt 195 miljonus eiro, paudis pilsētas vicemērs Kalle Klandorfs.

LU iegūst 39.vietu starptautiski atzītā universitāšu reitingā

Latvijas Universitāte no Latvijas augstskolām ieguvusi augstākos rezultātus starptautiski atzītajā Jauno Eiropas un Centrālāzijas valstu reitingā, ieņemot 39.vietu.

Mencu nozvejas kvotas Baltijas jūras austrumos samazina par 92%

ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomes sēdē Luksemburgā apstiprinātas nozvejas kvotas Baltijas jūrā nākamajam gadam, tostarp mencu nozvejas kvota Baltijas jūras austrumos samazināta par 92%.

Ukraina varētu pieprasīt Latvijai atdot tiesas konfiscētos 29 miljonus eiro, kas saistīti ar bijušajām ukraiņu amatpersonām

Ukraina varētu pieprasīt Latvijai atdot ar bijušajām augsta ranga Ukrainas amatpersonām saistītos 29 miljonus eiro, kurus Rīgas apgabaltiesa atzinusi par noziedzīgi iegūtiem un konfiscējusi.

Lietuvā ieradušies ASV karavīri

Lietuvā ieradušies pirmie karavīri no ASV rotācijas spēkiem ASV spēki Lietuvā atradīsies līdz 2020.gada pavasarim, vēsta Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Valdība lemj: Latvijā būs 39 pašvaldības

Ministru kabinets otrdien, 15.oktobrī, atbalstījis Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas sagatavoto Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumu, kas piedāvā reformas rezultātā 119 pašvaldību vietā Latvijā izveidot 39 vietvaras.

Vēsture atkārtojas: Ar Lembergu saistīts medijs atsauc nepatiesas ziņas par Meroni

Kārtējo reizi ar Lembergu saistīts medijs spiests atzīties melos un atsaukt savus nepamatotos izteikumus, kas vērsti pret advokātu Rudolfu Meroni. Šoreiz atsaukumu publicējusi Neatkarīgā Rīta Avīze.

Mediķi rīkos plašu protestu saistībā ar finansējuma samazinājumu nozarei

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības padome lēmusi rīkot protesta akcijas saistībā veselības finansējuma samazinājumu.

Apstiprināta jaunā RB Rail padome

Akcionāru sapulcē otrdien, 15.oktobrī, apstiprināta Rail Baltica kopuzņēmuma RB Rail padome, informē uzņēmumā.

Tiesai nodota seksuāla rakstura noziegumos apsūdzētā priestera Zeiļas lieta; viens no apsūdzētajiem miris

Prokuratūra nodevusi Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesai krimināllietu, kurā par seksuāla rakstura noziegumiem apsūdzēti divi vīrieši, tai skaitā Rēzeknes-Aglonas diecēzes priesteris Pāvels Zeiļa, savukārt vēl viens apsūdzētais šogad miris.

Eiropas Dzimumu līdztiesības indekss: Latvija 18.vietā un uzlabojumi minimāli

Latvijas starp Eiropas Savienības dalībvalstīm dzimumu līdztiesības ziņā ieņem 18.vietu, liecina Eiropas Dzimumu līdztiesības indekss 2019.

Bordāns: Sistēma AT priekšsēdētāja un Ģenerālprokurora amatos vēlas savus cilvēkus

Ir ziņas, ka sistēma gatavo sev mantiniekus un vēlas apstiprināt savus pietuvinātos cilvēkus, runājot par reformām tieslietu sistēmā, tai skaitā arī AT priekšsēdētāja un Ģenerālprokurora nomaiņu, izteicies tieslietu ministrs Jānis Bordāns.

Spānijā vardarbīgas sadursmes pēc katalāņu politiķu notiesāšanas

Spānijas autonomajā reģionā Katalonijā izcēlušas masu protesta akcijas un sadursmes ar policiju pēc tam, kad Spānijas Augstākā tiesa deviņus katalāņu politiķus notiesājusi uz deviņiem līdz 13 gadiem cietumā.

Sākas nedēļa, kad jāvienojas par Brexit. Britu mārciņas vērtība krītas

Britu mārciņas vērtība kritusies pret eiro un ASV dolāru, sākoties nedēļai, kurā Lielbritānijai un Eiropas Savienībai vajadzētu panākt Brexit vienošanos.

Vienotība: Rīgas dome mēģina saglabāt likvidējamā Riga.lv struktūru

Vienotības Rīgas domes frakcijai ir bažas, ka Rīgas pilsētas nākamā gada budžetā iecerēts par gandrīz miljonu eiro palielināt finansējumu Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļai, saglabājot likvidējamā Riga.lv struktūru.

ASV ar sankcijām soda Turciju par iebrukumu Sīrijā

ASV prezidents Donalds Tramps pavēstījis, ka izdevis rīkojumu par sankcijām pret NATO sabiedrotās Turcijas amatpersonām un ievedmuitas noteikšanu turku tēraudam, kā arī prasījis valstij izbeigt iebrukumu kaimiņvalstī Sīrijā.

Lāčplēša ielas 123 B ēkas īpašnieks bijis neziņā par nama tehnisko stāvokli

Četrstāvu ēka Lāčplēša ielā 123 B, 3.liters, pēc tam, kad tur nedēļas nogalē iebruka griesti, atzīta par dzīvošanai bīstamu, informē Rīgas domē.

KNAB aiztur Salaspils pašvaldības uzņēmuma Valgums-S valdes locekli

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs aizdomās par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā aizturējis Salaspils pašvaldības uzņēmuma Valgums-S valdes locekli Ilgoni Igauni.

Koalīcija vienojas atbalstīt administratīvi teritoriālo reformu, sākotnējo konceptu papildinot ar trim jaunām pašvaldībām

Valdības partijas vienojušās atbalstīt administratīvi teritoriālo reformu, sākotnēji piedāvāto modeli papildinot ar trim jaunām pašvaldībām.

Medijs atgādina par Lemberga pietuvināto nāves gadījumiem

«Neviens no četriem manis pieminētajiem, man zināmajiem ļaudīm man nekad neatstāja ne psiholoģiski vāja, ne arī slimīga cilvēka iespaidu, kam pusmūžā būtu kādi būtiski veselības traucējumi.»

Nobela prēmija ekonomikā piešķirta trim amerikāņu zinātniekiem par nabadzības izskaušanu veicinošiem pētījumiem

Šā gada Nobela prēmija ekonomikā piešķirta trim amerikāņu zinātniekiem par pētījumiem, kas veicinājuši nabadzības mazināšanu pasaulē, paziņojusi Zviedrijas Karaliskā zinātņu akadēmija.

Vecākiem Igaunijā automātiski piešķirs ģimenes pabalstus

Vecākiem Igaunijā vairs nevajadzēs pieteikties ģimenes pabalstiem un tie tiks piešķirti automātiski, informē Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Bažās par drošības riskiem Igaunijas IT ministre Huawei nomaina pret iPhone

Sekojot valsts iestāžu brīdinājumiem par drošības riskiem, Igaunijas informāciju tehnoloģiju ministre Kerta Kingo savu Huawei viedtālruni iemainījusi pret iPhone, informē Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->