bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 26.01.2020 | Vārda dienas: Agneta, Agnis, Ansis
LatviaLatvija

Rīgas dome savā sastrādātajā neuzņemas teju nekādu atbildību, tā Ābrama

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+2 vērtējums, 2 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Rīkotais pikets pret Rīgas domes atkritumu apsaimniekošanas politiku

«Nepatīkamākais, ka Rīgas dome savās neizdarībās, sastrādātajās problēmas iesaistījusi citus, lai tās risinātu, pati neuzņemoties teju nekādu atbildību. Konkurences padome jau vairākkārt brīdināja, ka Rīgai savlaicīgi jāgatavojas, lai nepieļautu situāciju, kādā esam nonākuši,» par izsludināto Latvijā ārkārtējo situāciju atkritumu apsaimniekošanā komentē Konkurences padomes (KP) priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama.

Atskatoties dažus gadus iepriekš un to, kā uzņēmējdarbība, tai skaitā arī atkritumu apsaimniekošana, tika sašaurināta un zināmā mērā ierobežota ilgu gadu garumā, Ābrama atgādina, ka KP par šo sāka runāt jau 2007./2008.gadā – toreiz no padomes puses tika celti iebildumi pret pašvaldību kapitālsabiedrību veidošanos.

«Pašvaldības vienkārši teica – būs kapitālsabiedrība, un privātajam komersantam te vairs nav ko darīt,» stāsta Ābrama. Pēc viņas teiktā, nebija nekādas tirgus nepilnības, kā arī nav bijis stratēģisku vai drošības apsvērumu, lai Rīgas pašvaldībai vajadzētu iesaistīties tirgū.

KP priekšsēdētājas ieskatā, pašvaldībās veidojas monopolstāvoklis, jo iepriekšējos gados bija izteikts pašvaldību lobijs.

«Saeimā un citur ļoti daudz iniciatīvu tika izbeigtas, jo pašvaldības gribēja sev lielāku rīcības brīvību, pamatojot to ar it kā «ļoti loģiskiem» argumentiem, kas vispār nesakņojas ekonomiskajā problemātikā.»

Par piemēru viņa min: «Viens no argumentiem bijis: pašvaldības autonomā funkcija ir atkritumu apsaimniekošana. Mēs (KP) tomēr iebildām – autonomā funkcija nenozīmē, ka jums jādibina kapitālsabiedrības un tai jānodrošina apsaimniekošana. Jums ir jāuzrauga, kā notiek apsaimniekošana, jārīko godīgi iepirkumi, jāizstrādā pārdomāti specifikāciju nolikumi, lai jūs saņemtu pakalpojumu, ko vēlaties.»

«Tomēr daudzos gadījumos redzēju, ka pašvaldības sarežģī iepirkumu nolikumu. Nereti kaut kādu pašvaldību ieinteresētie uzņēmumi arī sagatavo šīs specifikācijas,» stāsta Ābrama.

Tikmēr runājot par cilvēkiem, kas pirms iesaistīšanās biznesā darbojušies politikā, pieņemot savai uzņēmējdarbībai izdevīgus likumus, Ābrama uzsver, ka tas vērtējams ļoti negatīvi, tomēr Latvijā ar šādu situāciju nākas saskarties bieži.

Tāpat Ābrama uz žurnālistu jautājumu, kā KP skatās, kas patiesībā ir aiz atkritumu biznesa, uzsver: «Konkurences padomei jāuzticas Uzņēmumu reģistram. Proti, tam, kas ir ierakstīts patiesā labuma guvējs.»

Viņa atzīmē, ka, domājot par to pašu Rīgas situāciju, vēl 2013.gada sākumā, saistībā atkritumu apsaimniekošanas likumu KP rakstīja priekšlikumu VARAM un arī uz komisijām, ka noteikti jāparedz iespējas, ka pašvaldība var izvēlēties vairākus pakalpojuma sniedzējus, lai ir konkurence.

«Tomēr tagad ir jāskatās, kas tiks panākts ar jaunajiem VARAM grozījumiem un vai attīstība konkurences jautājumos notiks».

Baltijas kontekstā

Runājot par to, kā Latvija izskatās Baltijas kontekstā, Ābrama atzīmē, ka aptuveni pirms pusgada konferencē Tallinā par konkurences jautājumiem Igaunijas tieslietu ministrs viņai teicis, ka Igaunijā arī pieņemas spēkā tendence, ka pašvaldības vēlas dibināt savas kapitālsabiedrībasTomēr Igaunijā tas neesot tik izteikti kā pārējās divās Baltijas valstīs.

«Man šķiet, ka Latvijā un Lietuvā tas ir ārkārtīgi izteikti – publiskas personas kropļo tirgu ar to, ka neievēro neitrālu attieksmi pret visiem tirgus spēlētajiem, ka dibina savus in house uzņēmumus.»

 «In house nozīmē, ka, piemēram, es kā pašvaldība nodibinu savu kapitālsabiedrību, kas vai nu sniedz atkritumu apsaimniekošanas, vai kādus inženiertehniskos pakalpojumus, vai dara ko citu. Tas ir iekšējais uzņēmums pašvaldībā

Problēma, pēc viņas paustā, ir, ka šādos gadījumos pašvaldības atbrīvotas no iepirkuma rīkošanas, kaut arī Latvijā Konkurences padome ir iebildusi pret to. «Mēs uzskatījām, ja nespējām pārliecināt likumdevēju un ierobežot in house veidošanu, tad tomēr ir jānodrošina arī iekšējie kapitālsabiedrību uzņēmumi, lai būtu konkurences spiediens – vismaz tiktu rīkots iepirkums, kurā piedalās privātie. Tad arī pašvaldības uzņēmums būs spiests efektivizēties,» skaidro Ābrama.

Viņasprāt, Lietuva, salīdzinot ar Latviju, šajā ziņā varētu pirmā spert soli un ierobežot in house veidošanos. «Vēl iepriekšējā Lietuvas prezidente bija ļoti labi pateikusi, ka in house pašvaldību kapitālsabiedrības – tas ir korupcijas perēklis. Varu no Konkurences likuma pateikt, ka tas ir konkurenci kropļojošs veids, kā vispār ierobežot privāto uzņēmējdarbību, biznesu jebkurā nozarē.»

Viņasprāt, pašvaldības kapitālsabiedrība, kura nonāk šajā ekskluzīvajā stāvoklī, nav nekādi motivēta darboties labāk, efektīvāk, lētāk, jo konkurences spiediens vairs neeksistē.

«Konkurences spiediens vienmēr kaut kādā veidā liek domāt, kā attīstīt pakalpojumu, kā nodrošināt pakalpojuma saņēmējam maksimumu, izdevīgākas cenas. Nonākot šādā ekskluzīvā izņēmuma stāvoklī, nav nekāda konkurences spiediena. Citādi mēs pēc tam lasām Valsts kontroles atzinumus, ka ir kaut kas ļoti sadārdzināts, kaut kas nav izdarīts, kvalitāte klibo, figurē naudas summas, kuras vispār neviens nav saņēmis, pakalpojuma kvalitāte arī zūd. Konkurence ir tā, kas veicina kvalitāti un attīstību.»

Ābrama uzsver, ka Lietuva Latvijai ir priekšā arī ar to, ka tās konkurences iestādei ir vairāk teikšanas nekā Latvijā KP.

«Lietuviešiem jau kopš 1990.gadiem Konkurences likumā ir norma, kas ierobežo publisku personu rīcības brīvību attiecībā uz dažādu regulējumu izdošanu, kas ir savas kapitālsabiedrības interesēs.» Tāpat Lietuvas konkurences iestāde ir gājusi vēl tālāk, jo tagad publiskām personām, kad tās veido savus uzņēmumus, jāprasa atļauja no Lietuvas konkurences iestādes, atzīmē Ābrama.

Tikmēr Latvijā KP ir tikai iespēja ieteikt, rekomendēt, aicināt nedarīt. «Jā, mēs arī vērtējam kapitālsabiedrības dibināšanas nepieciešamību, darbības paplašināšanos, turpināšanas pamatotību, taču mums ir tikai ieteikuma raksturs. Lietuvā tas ir daudz stingrāk. Bet problēmas, neapšaubāmi, ir arī Lietuvā,» komentē Ābrama.

KP vadītāja stāsta, ka Lietuvā konstatēts daudz vairāk pārkāpumu lietu pret pašvaldību uzņēmumiem, jo Latvijā vēl līdz pat nākamā gada 1.janvārim nav normas, kas atļautu vērsties pret publiskām personām, kas kropļo tirgu.

Vienlaikus viņa pauž, ka arī Latvijā situācija sāk uzlaboties – šogad jaunais Saeimas sasaukums pieņēma grozījumus, kas dod iespēju KP sodīt uzņēmumus. «Tā kā mums nākamgad arī būs tāds represīvāks rīks.»


Pievienot komentāru

  1. lapsene teica:

    Redz, kā vainīga Rīga, bet Mākoņtēvs nemaz!

Nedēļa Lietuvā: Ministrs ēdis neētiski, prezidents aicina poļu banku, Viļņa pret plastmasas traukiem

Lietuvā aizvadītās nedēļas redzamākie notikumi ziņās bija ētikas uzrauga atklātais satiksmes ministra likumpārkāpums par pusdienu apmaksu, prezidenta aicinājums Lietuvā ienākt poļu Pekao bankai un Viļņas iniciatīva pret vienreizlietojamiem traukiem.

Soross ar miljarda universitāti vēlas cīnīties pret klimata pārmaiņām, autoritārismu

Ungāru-amerikāņu finansists un filantrops Džordžs Soross paziņojis, ka ieguldīs vienu miljardu ASV dolāru, lai izveidotu pasaules mēroga universitāti, lai cīnītos pret autoritārām valdībām un klimata pārmaiņām.

Eiropas Komisija aizliedz no Ukrainas ievest putnu gaļu Eiropas Savienībā

Putnu gripa Ukrainā, Bugakivā konstatēta šīs nedēļas sākumā – 20.janvārī. Ukrainas veterinārais dienests veic slimības apkarošanas pasākumus. 

Nākamnedēļ veiks Vanšu tilta inspekciju; vantīs strādās alpīnisti

Alpīnisti līdz pat 3.februārim veiks visu vanšu sistēmas inspekciju, rāpjoties vantīs, un veicot arī pilona inspekciju.

NEPLP atļauj no marta LNT un Kanālu 2 nomainīt ar TV3 Life un TV3 Mini

NEPLP pēc mediju grupas TV3 Group pieteikuma anulējusi TV kanālu LNT un Kanāls 2 licences, tā vietā izsniedzot licences jauniem kanāliem TV3 Life un TV3 Mini.

Rail Baltica trasei piegulošo apkaimju attīstībā jāiegulda vairāk nekā 300 miljoni

Lai īstenotu infrastruktūras attīstības projektus Rail Baltica piegulošajās Rīgas apkaimēs, desmit gadu periodā būs nepieciešamas līdz pat 350 miljoniem eiro lielas investīcijas.

Kvoruma trūkuma dēļ nenotiek Olainfarm akcionāru ārkārtas sapulce

Piektdien sasauktajai akcionāru ārkārtas sapulcei bija reģistrējušies akcionāri, kuri kopā pārstāvēja 2 978 701 balsstiesīgo akciju, kas ir 21,15% no balsstiesīgā kapitāla. Tādējādi akcionāru ārkārtas sapulcei nebija nepieciešamā kvoruma.

Bulgārija apsūdz Krievijas pilsoņus ieroču rūpnieka indēšanas mēģinājumā

Prokurori Bulgārijā ir izvirzījuši apsūdzības trīs Krievijas pilsoņiem par slepkavību mēģinājumiem, izmantojot indi. Izmeklētāji saskata šo noziegumu saikni ar Skripaļu indēšanas gadījumu Lielbritānijā.

Par PSKUS valdes priekšsēdētāju apstiprina Rinaldu Muciņu

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas dalībnieku sapulcē valdes priekšsēdētāja amatā apstiprināts Rinalds Muciņš.

EM 464.sērijas namus atzīst par drošiem tālākai izmantošanai; īpašniekus mudina ēkas atbilstoši uzturēt

Lai gan 464.sērijas daudzdzīvokļu namu apsekošanas laikā konstatētas pazīmes par mehāniskās stiprības un stabilitātes zudumu, EM secina, ka pie atbilstošas uzturēšanas, ēkas ir drošas turpmākai lietošanai.

Ignorējot ASV sankcijas, Ventspils dome apstiprina Lemberga vadībā tapušu budžetu

Neskatoties uz ASV noteiktajām sankcijām, Ventspils pilsētas domes 2020.gada budžets, kas tapis sankcionētās personas Aivara Lemberga absolūtā ietekmē, ceturtdien, 23.janvārī, tika apstiprināts.

EY: Uzlabojas investoru vērtējums par Latvijas ekonomikas konkurētspēju

Aizvadītajā gadā gandrīz visos rādītājos uzlabojies investoru vērtējums par Latvijas ekonomikas konkurētspēju, informē EY Latvija pārstāvji.

Igaunijā rosina par pirmo braukšanu dzērumā paredzēt viena gada cietumsodu

Igaunijā valdības ministri nākuši klajā ar ierosinājumu ieviest bargākus sodus par transportlīdzekļu vadīšanu alkohola reibumā. Iniciatīva saistīta ar nesenu avāriju, kur gāja bojā trīs cilvēki, un bija iesaistīts dzērājšoferis.

Pieaug grants ceļu posmu skaits, kuros šķīdoņa dēļ ieviesti masas ierobežojumi

Saistībā ar to, ka meteoroloģiskā ziema tā arī nav iestājusies un turpinās nokrišņi, pieaug to grants autoceļu posmu skaits, kuros ir iestājies šķīdonis.

Ķīnā aug koronavīrusa upuru skaits; transporta ierobežojumi desmit pilsētās

Ķīnā koronavīrusa uzliesmojumā mirušo skaits sasniedzis 26 cilvēkus. Varasiestādes cenšas ierobežot vīrusa izplatību, ieviešot transporta ierobežojumus vismaz desmit pilsētās.

Mūrniece Jeruzalemē: Mūsu pienākums – saglabāt holokausta upuru piemiņu

«Holokausts pasaulei ir iemācījis: redzot necilvēcīgu attieksmi, mēs nedrīkstam novērsties un klusēt. Ir jādara viss, kas mūsu spēkos, lai cilvēku dzīvības nekad vairs netiktu izdzēstas viņu tautības dēļ.»

ASV akciju cenas stabilas, WHO neizsludinot globālo trauksmi saistībā ar Ķīnas vīrusu

Eiropas un Āzijas akciju biržās kritušās akciju cenas, valdot nervozitātei par jaunā nāvējošā koronavīrusa izplatīšanos no Ķīnas, bet Volstrītā akciju cenas bija stabilas.

Polijā pieņem likumu par tiesnešu sabiedriskās darbības iegrožošanu

Polijas Seims pieņēmis likumprojektu, kas paredz tiesnešiem sodu par darbību politikā un kritikas paušanu par jaunieceltiem tiesnešiem un valsts iestāžu pilnvarām. Likumprojekta stadijā tas saņēmis plašu starptautisku nosodījumu.

Informācija par VDD jaunās ēkas projekta izmaksām ir valsts noslēpums

Lai gan medijos jau minētas dažādas summas, cik varētu izmaksāt Valsts drošības dienesta jaunā ēka bijušā velotreka Marss vietā, dienestā norāda, ka šī informācija ir valsts noslēpums.

Brīvdienās gaidāms sauss un mazliet ziemīgs laiks

Maksimālā gaisa temperatūra brīvdienās dienu laikā būs +2…+5 grādi, savukārt naktī uz svētdienu austrumu daļā gaidāms sals līdz 0…–4 grādiem.

Maršruts nedēļas nogalei: Ķīniešu Jaunais gads, Gaismu lietus un nakts pārgājieni

Lai nebūtu sajūtas, ka janvāris pavisam pelēcīgs, nedēļas nogalē risinās daudz krāsainu pasākumu.

Kādēļ Lietuvas prezidents atteicās apmeklēt Pasaules Holokausta forumu Jeruzalemē?

Pieminot Aušvicas koncentrācijas nometnes atbrīvošanu pirms 75 gadiem, daudzu valstu līderi ceturtdien, 23.janvārī, pulcējās Pasaules Holokausta Forumā. Piedalīties gatavojās arī Lietuvas prezidents Gitans Nausēda, taču pēkšņi pārdomāja par labu cietušo ebreju atcerei Aušvicā, Polijā. Kādēļ? Prezidenta kanceleja to neatklāj.

Pētījums: 45% iedzīvotāju uzskata, ka Krievijas īstenotā politika apdraud Latviju

Latvijas sabiedrība par nozīmīgākajiem draudiem uzskata sociāli ekonomiskas problēmas, vienlaikus 45% uzskata, ka Latvijas iedzīvotājus apdraud arī Krievijas īstenotā politika, tā pētījums.

Žurnālistikas centrs: Ščerbatihs izplata nepatiesu informāciju par Ventspils svarcelšanas centra slēgšanu sankciju dēļ

Bijušais Saeimas deputāts Viktors Ščerbatihs izplata nepatiesu informāciju, apgalvojot, ka ASV sankciju Aivaram Lembergam dēļ tiks slēgts Ventspils svarcelšanas centrs, secinājis Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica.

Koncepta maiņa? Par Dailes teātra māksliniecisko direktoru kļūs Kairišs

Kairišs būs mākslinieciskais direktors, nevis vadītājs, jo Kairiša pienākumos ietilps ne tikai atbildība par māksliniecisko saturu, bet arī par finansiālo situāciju.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!