bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Svētdiena 24.02.2019 | Vārda dienas: Diāna, Dina, Dins
LatviaLatvija

Atlaižot tikai vienu Nilu Ušakovu, Rīgā nekas nemainīsies

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs

«Neatbrīvojot Rīgas domi un nenomainot Rīgas domes sastāvu, nav sagaidāmas izmaiņas. Darījumi, kas rada aizdomas par korupciju, nav [radušies] tikai šī sasaukuma laikā. To saknes cēlušās jau iepriekš. Tas nozīmē, ka tīrīšana un dezinfekcija jātaisa ļoti visaptveroša. Atlaižot tikai vienu Nilu Ušakovu, nekas nemainīsies. Ušakovs pats ir gan sistēmas uzturētājs, gan tās kalps,» sarunā ar BNN par kropļotās sistēmas saknēm Rīgas domē viedokli pauž opozicionārs Jānis Ozols (JKP). Viņš uzsver, ka notikums ar Rīgas satiksmi parāda to, ka domāšana un rīcības veids Rīgas domē ir «sapuvis». «Un šis sapuvušais rīcības veids ir iemesls, kādēļ Rīgā ir problēmas ar bērnudārziem, ar ceļiem, kādēļ mēs Rīgā joprojām mokāmies. Rīgas satiksme vienkārši ir tā vieta, kur esam ieraudzījuši to «īlenu», kas no maisa izlīdis ārā.»

«Neatbrīvojot Rīgas domi, nenomainot tās sastāvu, nav sagaidāmas izmaiņas»

«Ceru, ka nesenie notikumi ar Rīgas satiksmi būs pietiekams iemesls, lai ar kārtīgu, normālu tiesisku aktu Rīgas dome tiktu atlaista, jo Rīgas satiksmes lieta ir bijis grūdiens, kādēļ process par domes atbrīvošanu vispār sākts,» saka Ozols.

«Ja ir sistēma, kas nodrošina korupcijas darījumu iespējamību, tā acīmredzot uztur necaurspīdīgu vispārējo saimniecību. Tas liecina, ka ir platforma ļaunprātīgām darbībām, kas nozīmē, ka noteikti kaut kur it kā «strādā» lieki cilvēki, kaut kādas darbības tiek veiktas, bet rezultāts ir ļoti slikts vai tāda nemaz nav. Viss process ir ļoti izšķērdīgs, un tā nav tikai nauda. Nepareiza ir pārvalde,» pauž Ozols.

Viņš atzīmē, ka rezonanse šim skandālam ir pasaules līmenī: «Runājot gan par naudas atmazgāšanu, gan visām bēdām, kas saistītas ar Moneyval ziņojumiem, gan aizdomām, ka Latvija ir viena ārkārtīgi korumpēta un sevi nespējīga pārvaldīt valstiņa, – diemžēl skandāls ar Rīgas satiksmi šo iespaidu tikai pastiprina. Turklāt iniciatori visiem šī brīža atklājumiem par Rīgas satiksmi nav no Latvijas, bet gan no Polijas un citām ārvalstīm, kas nozīmē, ka koruptīvie darījumi Rīgas satiksmē aizkaitinājuši iestādes arī ārpus Latvijas.»

Tāpat Ozols atgādina, ka šāds korupcijas skandāls Rīgas satiksmē nav pirmais – ar Mercedes Benz autobusu iepirkumu pirms 17 gadiem bija ļoti līdzīgi. «Tas nozīmē, ka, nomainot pilsētas vadības sejas, pārvaldes tradīcija nav mainījusies.»

BNN jau iepriekš vēstīja par ierosināto kriminālprocesu, kas vērsts uz 117 Mercedes Benz autobusu iegādes nodrošināšanu laika posmā no 2002.gada jūlija līdz 2006.gada decembrim. Tiesībsargājošās iestādes apsūdzēja Rīgas domi par nepamatoti paaugstinātu iepirkuma cenu, un kukuļošanas pazīmēm, kā rezultātā starpnieki šim mērķim saņēma vairāk nekā 4,3 miljonus eiro. Jāatzīmē, ka šī lieta joprojām ir izskatīšanā pirmās instances tiesā.

Kur domes telpās atrodami labākie aktieri?

«No opozīcijas viedokļa skatoties, izskatās, ka tie cilvēki [kas apsūdzēti] ar mundrām sejām mēģina radīt sajūtu paši sev, ka nekas slikts jau nav noticis,» BNN komentē Ozols.

«Tā [pozīcijas] daļa, kas ir Saskaņa, citādi [strādāt] nemaz nemāk. Otra daļa pārvaldē ir Gods kalpot Rīgai.» Opozicionārs uzskata, ka tā ir saimnieciski saprātīgāka, iespējams, arī politiski nobriedušāka daļa, un šī puse meklē iespēju nenogrimt kopā ar visu pozīcijas «kuģi».

Ozols nenoliedz, ka GKR «saprātīgums» varētu būt arī «aktieru tēlojums» –  Andra Amerika nomaiņa uz Oļegu Burovu un Burova «caur puķēm» Rīgas domes sēdē pateiktā doma, ka domes darbā pēc iespējas jāiesaista opozīcija. Ozols šīs domas patiesumam gan līdz galam nav noticējis: «Opozīcijas iesaiste šajā situācijā tikai atsevišķos punktos neko īsti arī nedod, jo visa sistēma ir nepareizi uzbūvēta.»

Gerharda putekļainais plaukts ar sarežģītākajām lietām

«Gerhards ir rutīnas ministrs. Ļoti iespējams, ka viņam nepatīk personiski [aizskart kādu]. Viņš nav spējīgs rīkoties ekstremālās situācijās kardināli izšķirīgi, tādēļ labāk noliek lietas «tālajā plauktā», mēģinot nepieņemt radikālus, ātrus risinājumus. Domāju, ka viņš līdz šim rīkojies ļoti nepareizi,» pauž Ozols.

Viņš atgādina, ka aicinājumi Ušakova atbrīvošanai no Rīgas domes mēra amata ir bijuši vairāki. «VARAM Gerharda vadībā vienmēr ir bijusi «ārkārtīgi mīksta» attiecībā pret mēriem – ne tikai Rīgā. Šāda ministra attieksme noteikti nav veiksmīga Latvijai, jo Latvijai būtu vajadzīga efektīvāka rīcība – vēl jo vairāk tik skaļā gadījumā kā šis.»

Jaunākā informācija liecina, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) līdz piektdienas, 18.janvāra, vakaram gaidīs iebildes tās iecerei jau otrdien, 22.janvārī, paredzētajā valdības sēdē virzīt lēmumprojektu par Rīgas domes atlaišanu.

Rīdzinieki varēja dzīvot daudz labāk

«Skaidrs, ja nebūtu atklāto un, iespējams, vēl neatklāto koruptīvo darbību, visas [Rīgas domes] izmaksas būtu ievērojami mazākas,» stāsta deputāts.

Viņš vēlreiz uzsver, ka Rīgas satiksme ir tikai viena izpausme nesakārtotajai sistēmai – problēmas, kuras cēlonis ir Rīgas domes struktūras, parādās visur.

«Svarīgi, lai esošā sistēma tiktu izjaukta un Rīgas domē tiktu iesaistīti citi cilvēki, kas saimniekotu citā veidā. Tas ir labākais, kas varētu notikt.»

Ozols pauž uzskatu, ka domes darbā – arī Rīgas satiksmē – ir vairāk jāiesaista opozīcija (turklāt neatkarīgi no tā, kura partija ir koalīcijā), jo demokrātiskā sabiedrībā opozīcija izteikti nodarbojas ar kontroli. «Šobrīd opozīcija nodarboties ar kontroles funkciju īsti nevar tāpēc, ka tā ir atgrūsta prom no notikumiem Rīgas pārvaldē.»

Deputāts pārliecināts, ka rīdzinieki jau sen varētu dzīvot daudz labāk – gan materiālā, gan tehniskā ziņā, piemēram, tas pats ceļu serviss varēja būt daudz labāks.

BNN jau vēstīja, ka KNAB ir sācis kriminālprocesu saistībā ar trim Rīgas satiksmes veiktajiem iepirkumiem: par 2016.gada zemās grīdas tramvaju iepirkumu, 2013.gada iepirkumu par trolejbusu piegādi, kā arī 2013.gadā veikto iepirkumu par autobusu piegādi, kur kukuļos varētu būt samaksāti 13,5–20 miljoni eiro.

KNAB norādījis, ka biroja un ārvalstu partnerdienestu sadarbība šajā jomā tika sākta nedaudz vairāk nekā pirms gada, kad KNAB informēja Polijas Pretkorupcijas dienestu (CBA) un citus partnerdienestus par konkrētu personu iespējamo noziedzīgo rīcību Šobrīd apcietinājumā atrodas septiņi apsūdzētie un izmeklēšana turpinās.


Pievienot komentāru

  1. nepiekrītu teica:

    Ušakova atlaišana būtu viņa negodīguma un nekompetences sekas, kā arī brīdinājums citiem. Pēc tam varētu spert soļus Rīgas sakārtošanai. Nav neviena burvju formula, lai visu uzreiz savestu kārtībā; tas ir bērnišķīgi uz tādu gaidīt.

  2. MiluUshakovu teica:

    Tas dos ko daudz vairak, ceribu cilvekiem ka kropli ka ushakovs var but izmesti miskaste un atbrivoti no amata. Tas nozime ka tam var sekot citi kropligie zagli un kretini. (vairak lamuvardus kopa nemaceju salikt)

Darba tirgus vēl arvien būs ekonomikas karstais punkts, tā ekonomisti

Lai arī bezdarba līmenis Latvijā pērn strauji samazinājies līdz 7,4%, tas joprojām ir augstāks nekā Igaunijā un Lietuvā. Ja Igaunijā bezdarba līmenis sākotnēji bijis zemāks, atšķirība ar Lietuvu izveidojusies dažu pēdējo gadu laikā. Tas liek domāt, ka arī Latvijā labvēlīgas ekonomiskās attīstības gadījumā iespējama vēl straujāka bezdarba līmeņa samazināšanās, komentē FM.

Nedēļas nogalē vairākas partijas publiskos EP vēlēšanu kandidātu sarakstus

Nedēļas nogalē partiju apvienība Attīstībai/Par!, kā arī Jaunā Vienotība publiskos savus pilnos Eiropas Parlamenta vēlēšanu kandidātu sarakstus.

Vējonis Merkelei: Jau šobrīd Latvijas un Vācijas ekonomiskās attiecības raksturo pieaugoša tirdzniecības intensitāte

«Jau šobrīd Latvijas un Vācijas ekonomiskās attiecības raksturo pieaugoša tirdzniecības intensitāte. Vienlaikus esam gatavi jaunu sadarbības virzienu attīstībai, ko apliecina arī plašā Latvijas biznesa delegācija, kas man pievienosies Hamburgā,» norāda Valsts prezidents Raimonds Vējonis Vācijas Federālajai kanclerei Angelai Merkelei.

Latvijā janvārī bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā šogad janvārī bijusi augstāka gada inflācija nekā Eiropas Savienībā un eirozonā vidēji, liecina publiskotie ES statistikas biroja Eurostat dati. Gada inflācija Latvijā janvārī bijusi 2,9%. Augstāka inflācija nekā Latvijā janvārī bijusi vien Rumānijā.

Tiesu izpildītāji: Piedzītos līdzekļus glabā Valsts kasē, un piekļūt noziedzīgi tiem nevar

Tiesu izpildītāju atgūtie līdzekļi tiek ieskaitīti Valsts kasē, un tiem nav iespējams piekļūt noziedzīgā ceļā, atgādina Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes pārstāvis Jānis Basevičs.

Roņu laiks klāt: Saulkrastu pludmalē atrasts pirmais ronēns

Saulkrastu pludmalē atrasts pirmais šā gada ronēns, kas liecina, ka pavisam drīz Latvijas piekrastē parādīsies arvien vairāk mazuļu. Tādēļ Dabas aizsardzības pārvalde aicina atpūtniekus brīvdienās, baudot pastaigas pludmalē, būt uzmanīgiem un, sastopot piekrastē ronēnus, tiem netuvoties un tos netraucēt – tie visticamāk piekrastē izlīduši sasildīties un uzkrāt spēkus.

AT departamentā: Tiesā saņemto kasācijas sūdzību kvalitāte joprojām pieklibo

Augstākās tiesas Senāta Civillietu departamenta priekšsēdētājs Aigars Strupišs norādīja, ka kasācijas sūdzību kvalitāte diemžēl joprojām pieklibojot. Lai gan esot daudz kvalitatīvi uzrakstītu sūdzību, tomēr liela daļa satur lūgumus pārskatīt lietas apstākļus.

Baltijas jauniešu vidū augstākie pašnāvību rādītāji ES

Baltijas valstu jauniešu vidū ir vieni no augstākajiem pašnāvību rādītājiem ES, liecina pētījums par jauniešu labbūtību Baltijas valstīs.

Krievijas netīrās naudas atmaskotājs ziņos par Swedbank darījumiem Baltijā

Britu investors un Krievijas netīrās naudas plūsmu atmaskotājs Bils Brouders paziņojis, ka grasās vērsties Zviedrijas tiesībsargājošās iestādēs, uz aizdomu pamata par Swedbank iespējamu saikni ar naudas atmazgāšanas darījumiem Baltijā, tā Reuters.

Bezdarbs 2018.gadā Latvijā samazinājies līdz 7,4%

2018.gadā 72,8 tūkstoši iedzīvotāju bija bezdarbnieki, liecina Centrālās statistikas pārvaldes Darbaspēka apsekojuma rezultāti. Gada laikā ilgstošo bezdarbnieku, kuri nevar atrast darbu 12 mēnešus un ilgāk, skaits saruka par 1,8 tūkstošiem un 2018.gadā bija 30,3 tūkstoši.

Latvijā nodarbinātība 2018.gadā – 64,5%

2018.gadā Latvijā bija nodarbināti 909,4 tūkstoši jeb 64,5% iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem, liecina Centrālās statistikas pārvaldes Darbaspēka apsekojuma rezultāti.

Tallinas lidostas vadītāja maina darbu; kļūst par AS Tallink Grupp valdes locekli

AS Tallink Grupp padomē par valdes locekli iecelta līdzšinējā Tallinas lidostas vadītāja Pireta Mirka-Dibuā, kura savu darbu kompānijā sāks šī gada 15.aprīlī, vēsta uzņēmuma paziņojums biržā.

Rehabilitācijas centrā Poga konsultāciju skaits palielinājies par 60%

Kopš rehabilitācijas centra Poga atklāšanas pagājuši trīs gadi un šo laikā rehabilitācijas centrs katru gadu uzņēmis vairāk nekā 500 pacientus, kopumā sniedzot piecus tūkstošus konsultāciju un vairāk nekā 21 tūkstoti nodarbību mazajiem pacientiem.

Igaunijā raķete izšauta pilota kļūdas dēļ, taču vēl nav atrasta

Kara aviācijas raķete, kas pērn netīši izšauta Igaunijā, tikusi palaista pilota spāņu pilota kļūdas dēļ, tā izmeklēšanā secinājis Igaunijas aizsardzības resors. Izmeklētājiem gan nav izdevies uziet pašu raķeti, kas joprojām var būt bīstama.

VID valsts budžetā janvārī iekasējis par 2,5% vairāk, nekā plānots

Valsts ieņēmumu dienests šogad janvārī valsts budžetā iekasējis 781,045 miljonus eiro, kas ir par 19,052 miljoniem eiro jeb 2,5% vairāk, nekā plānots, liecina dienesta informācija.

Bīstamo bedru dēļ Čaka ielā nosaka ātruma ierobežojumu – līdz 30 km/h

No piektdienas, 22.februāra, Aleksandra Čaka ielā posmā no Ģertrūdes ielas līdz Jorģa Zemitāna tiltam, abos braukšanas virzienos, noteikts atļautā braukšanas ātruma ierobežojums līdz 30 kilometriem stundā.

Latviešu likumsargi palīdz vācu kolēģiem «Krievijas mazgātavas» lietas izmeklēšanā

Vācijās tiesībsargājošās iestādes pabeigušas «Krievijas mazgātavas» naudas atmazgāšanas lietas izmeklēšanu, kuras atrisināšanā palīdzējusi arī Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde, informē Valsts policija.

Briti mīkstina prasības par Ziemeļīrijas robežas pagaidu noregulējumu

Londona pieteikusi savu prasību maiņu smagajās Brexit sarunās, šķietami atsakoties no izstāšanās līguma grozījumu prasības, lai panāktu, ka Eiropas Savienība valstij dod jaunas garantijas jautājumā par Ziemeļīrijas robežas pagaidu noregulējumu.

Plāno pagarināt jaunākās paaudzes ūdens skaitītāju pārbaudes periodu

Ņemot vērā tehnoloģisko attīstību mērīšanas līdzekļu jomā, Ekonomikas ministrija rosina pagarināt jaunākās paaudzes ūdens skaitītāju pārbaudes periodu.

Nelāgā «kūlas sezona» atklāta ar sešiem ugunsgrēkiem

Ceturtdien, 21.februārī, ugunsdzēsēji glābēji reģistrēja pirmos sešus kūlas ugunsgrēkos šogad. Šā gada pirmais kūlas ugunsgrēks dzēsts Ugālē, kur pērnā zāle dega pushektāra platībā un, iespējams, kūla aizdegusies no nepieskatīta ugunskura.

Par cilvēktirdzniecību aizdomās turētā Zeiļa lieta nodota kriminālvajāšanai

Valsts policija piektdien, 22.februārī, nodevusi prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai kriminālprocesu par cilvēku tirdzniecību un seksuālu vardarbību pret personām, izmantojot to bezpalīdzības stāvokli. Izsecināms, ka tā ir Rēzeknes–Aglonas diecēzes priestera Pāvela Zeiļa lieta, kurā par aizdomās turētiem atzīti trīs 60 – 73 gadus veci vīrieši, tai skaitā, pats priesteris.

Slovākijā žurnālista slepkavības gadadienu aizvada ar masu mītiņiem

Slovākijā vairāki desmiti tūkstoši cilvēku pulcējušies uz mītiņiem pirmajā gadadienā kopš pētnieciskā žurnālista Jāna Kuceka un viņa dzīvesbiedres slepkavības, kas pērn izraisīja Slovākijas valdības demisiju. Mītiņos pausta vilšanās, ka slepkavības joprojām nav atklātas.

Sākas traktortehnikas valsts tehnisko apskašu sezona

Ar 2019.gada martu Valsts tehniskās uzraudzības aģentūra atklāj lauksaimniecības sezonas sākumu ­– tā dosies maksimāli tuvu traktortehnikas atrašanās vietai veikt valsts tehnisko apskati, informē aģentūras sabiedrisko attiecību speciālists Jānis Mergups-Kutraitis.

Autovadītāju ievērībai: ceļi ar grants segumu daudzviet apledo

Visā valsts teritorijas gaisa temperatūra ir zem  nulles un īpaši slideni daudzviet kļuvuši ceļi, kas ziemā tiek uzturēti ar sniega kārtu, tie ir grants seguma ceļi, pārsvarā vietējās nozīmes.