Atlaižot tikai vienu Nilu Ušakovu, Rīgā nekas nemainīsies

Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs

«Neatbrīvojot Rīgas domi un nenomainot Rīgas domes sastāvu, nav sagaidāmas izmaiņas. Darījumi, kas rada aizdomas par korupciju, nav [radušies] tikai šī sasaukuma laikā. To saknes cēlušās jau iepriekš. Tas nozīmē, ka tīrīšana un dezinfekcija jātaisa ļoti visaptveroša. Atlaižot tikai vienu Nilu Ušakovu, nekas nemainīsies. Ušakovs pats ir gan sistēmas uzturētājs, gan tās kalps,» sarunā ar BNN par kropļotās sistēmas saknēm Rīgas domē viedokli pauž opozicionārs Jānis Ozols (JKP). Viņš uzsver, ka notikums ar Rīgas satiksmi parāda to, ka domāšana un rīcības veids Rīgas domē ir «sapuvis». «Un šis sapuvušais rīcības veids ir iemesls, kādēļ Rīgā ir problēmas ar bērnudārziem, ar ceļiem, kādēļ mēs Rīgā joprojām mokāmies. Rīgas satiksme vienkārši ir tā vieta, kur esam ieraudzījuši to «īlenu», kas no maisa izlīdis ārā.»

«Neatbrīvojot Rīgas domi, nenomainot tās sastāvu, nav sagaidāmas izmaiņas»

«Ceru, ka nesenie notikumi ar Rīgas satiksmi būs pietiekams iemesls, lai ar kārtīgu, normālu tiesisku aktu Rīgas dome tiktu atlaista, jo Rīgas satiksmes lieta ir bijis grūdiens, kādēļ process par domes atbrīvošanu vispār sākts,» saka Ozols.

«Ja ir sistēma, kas nodrošina korupcijas darījumu iespējamību, tā acīmredzot uztur necaurspīdīgu vispārējo saimniecību. Tas liecina, ka ir platforma ļaunprātīgām darbībām, kas nozīmē, ka noteikti kaut kur it kā «strādā» lieki cilvēki, kaut kādas darbības tiek veiktas, bet rezultāts ir ļoti slikts vai tāda nemaz nav. Viss process ir ļoti izšķērdīgs, un tā nav tikai nauda. Nepareiza ir pārvalde,» pauž Ozols.

Viņš atzīmē, ka rezonanse šim skandālam ir pasaules līmenī: «Runājot gan par naudas atmazgāšanu, gan visām bēdām, kas saistītas ar Moneyval ziņojumiem, gan aizdomām, ka Latvija ir viena ārkārtīgi korumpēta un sevi nespējīga pārvaldīt valstiņa, – diemžēl skandāls ar Rīgas satiksmi šo iespaidu tikai pastiprina. Turklāt iniciatori visiem šī brīža atklājumiem par Rīgas satiksmi nav no Latvijas, bet gan no Polijas un citām ārvalstīm, kas nozīmē, ka koruptīvie darījumi Rīgas satiksmē aizkaitinājuši iestādes arī ārpus Latvijas.»

Tāpat Ozols atgādina, ka šāds korupcijas skandāls Rīgas satiksmē nav pirmais – ar Mercedes Benz autobusu iepirkumu pirms 17 gadiem bija ļoti līdzīgi. «Tas nozīmē, ka, nomainot pilsētas vadības sejas, pārvaldes tradīcija nav mainījusies.»

BNN jau iepriekš vēstīja par ierosināto kriminālprocesu, kas vērsts uz 117 Mercedes Benz autobusu iegādes nodrošināšanu laika posmā no 2002.gada jūlija līdz 2006.gada decembrim. Tiesībsargājošās iestādes apsūdzēja Rīgas domi par nepamatoti paaugstinātu iepirkuma cenu, un kukuļošanas pazīmēm, kā rezultātā starpnieki šim mērķim saņēma vairāk nekā 4,3 miljonus eiro. Jāatzīmē, ka šī lieta joprojām ir izskatīšanā pirmās instances tiesā.

Kur domes telpās atrodami labākie aktieri?

«No opozīcijas viedokļa skatoties, izskatās, ka tie cilvēki [kas apsūdzēti] ar mundrām sejām mēģina radīt sajūtu paši sev, ka nekas slikts jau nav noticis,» BNN komentē Ozols.

«Tā [pozīcijas] daļa, kas ir Saskaņa, citādi [strādāt] nemaz nemāk. Otra daļa pārvaldē ir Gods kalpot Rīgai.» Opozicionārs uzskata, ka tā ir saimnieciski saprātīgāka, iespējams, arī politiski nobriedušāka daļa, un šī puse meklē iespēju nenogrimt kopā ar visu pozīcijas «kuģi».

Ozols nenoliedz, ka GKR «saprātīgums» varētu būt arī «aktieru tēlojums» –  Andra Amerika nomaiņa uz Oļegu Burovu un Burova «caur puķēm» Rīgas domes sēdē pateiktā doma, ka domes darbā pēc iespējas jāiesaista opozīcija. Ozols šīs domas patiesumam gan līdz galam nav noticējis: «Opozīcijas iesaiste šajā situācijā tikai atsevišķos punktos neko īsti arī nedod, jo visa sistēma ir nepareizi uzbūvēta.»

Gerharda putekļainais plaukts ar sarežģītākajām lietām

«Gerhards ir rutīnas ministrs. Ļoti iespējams, ka viņam nepatīk personiski [aizskart kādu]. Viņš nav spējīgs rīkoties ekstremālās situācijās kardināli izšķirīgi, tādēļ labāk noliek lietas «tālajā plauktā», mēģinot nepieņemt radikālus, ātrus risinājumus. Domāju, ka viņš līdz šim rīkojies ļoti nepareizi,» pauž Ozols.

Viņš atgādina, ka aicinājumi Ušakova atbrīvošanai no Rīgas domes mēra amata ir bijuši vairāki. «VARAM Gerharda vadībā vienmēr ir bijusi «ārkārtīgi mīksta» attiecībā pret mēriem – ne tikai Rīgā. Šāda ministra attieksme noteikti nav veiksmīga Latvijai, jo Latvijai būtu vajadzīga efektīvāka rīcība – vēl jo vairāk tik skaļā gadījumā kā šis.»

Jaunākā informācija liecina, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) līdz piektdienas, 18.janvāra, vakaram gaidīs iebildes tās iecerei jau otrdien, 22.janvārī, paredzētajā valdības sēdē virzīt lēmumprojektu par Rīgas domes atlaišanu.

Rīdzinieki varēja dzīvot daudz labāk

«Skaidrs, ja nebūtu atklāto un, iespējams, vēl neatklāto koruptīvo darbību, visas [Rīgas domes] izmaksas būtu ievērojami mazākas,» stāsta deputāts.

Viņš vēlreiz uzsver, ka Rīgas satiksme ir tikai viena izpausme nesakārtotajai sistēmai – problēmas, kuras cēlonis ir Rīgas domes struktūras, parādās visur.

«Svarīgi, lai esošā sistēma tiktu izjaukta un Rīgas domē tiktu iesaistīti citi cilvēki, kas saimniekotu citā veidā. Tas ir labākais, kas varētu notikt.»

Ozols pauž uzskatu, ka domes darbā – arī Rīgas satiksmē – ir vairāk jāiesaista opozīcija (turklāt neatkarīgi no tā, kura partija ir koalīcijā), jo demokrātiskā sabiedrībā opozīcija izteikti nodarbojas ar kontroli. «Šobrīd opozīcija nodarboties ar kontroles funkciju īsti nevar tāpēc, ka tā ir atgrūsta prom no notikumiem Rīgas pārvaldē.»

Deputāts pārliecināts, ka rīdzinieki jau sen varētu dzīvot daudz labāk – gan materiālā, gan tehniskā ziņā, piemēram, tas pats ceļu serviss varēja būt daudz labāks.

BNN jau vēstīja, ka KNAB ir sācis kriminālprocesu saistībā ar trim Rīgas satiksmes veiktajiem iepirkumiem: par 2016.gada zemās grīdas tramvaju iepirkumu, 2013.gada iepirkumu par trolejbusu piegādi, kā arī 2013.gadā veikto iepirkumu par autobusu piegādi, kur kukuļos varētu būt samaksāti 13,5–20 miljoni eiro.

KNAB norādījis, ka biroja un ārvalstu partnerdienestu sadarbība šajā jomā tika sākta nedaudz vairāk nekā pirms gada, kad KNAB informēja Polijas Pretkorupcijas dienestu (CBA) un citus partnerdienestus par konkrētu personu iespējamo noziedzīgo rīcību Šobrīd apcietinājumā atrodas septiņi apsūdzētie un izmeklēšana turpinās.

Saistītie raksti

2 KOMENTĀRI

  1. Ušakova atlaišana būtu viņa negodīguma un nekompetences sekas, kā arī brīdinājums citiem. Pēc tam varētu spert soļus Rīgas sakārtošanai. Nav neviena burvju formula, lai visu uzreiz savestu kārtībā; tas ir bērnišķīgi uz tādu gaidīt.

  2. Tas dos ko daudz vairak, ceribu cilvekiem ka kropli ka ushakovs var but izmesti miskaste un atbrivoti no amata. Tas nozime ka tam var sekot citi kropligie zagli un kretini. (vairak lamuvardus kopa nemaceju salikt)

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas