bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Piektdiena 28.02.2020 | Vārda dienas: Justs, Skaidra, Skaidrīte
LatviaLatvija

«Ātro kredītu» īpašnieku vidū pašmāju politiķi un baņķieri

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Virknei «ātro kredītu» firmu patiesie labuma guvēji meklējami ārzonās dibinātos uzņēmumos. Taču saistības var atrast gan ar pašmāju politiķiem un bankrotējušiem baņķieriem, gan arī sportistiem.

AS 4finance, kam pieder zīmoli smscredit.lv un vivus.lv, ir pārliecinošs līderis «ātro kredītu» nozarē Latvijā. Oficiāli tiek minēts, ka uzņēmums ir aizņēmis 65% no kopējā tirgus. Tikmēr nozares dalībnieki lēš, ka AS 4finance ietekme ir daudz lielāka – līdz pat 80%, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums De Facto.

Klasesbiedri, kas reiz šo biznesu uzsāka, jau vairāk nekā trīs gadus nav atrodami īpašnieku vidū. Tā vietā izveidota sarežģīta un necaurspīdīga akcionāru shēma. Turklāt holdinga padomē nokļuvuši cilvēki ar pretrunīgu reputāciju. Viņu vidū ir Krievijas azartspēļu miljonārs Oļegs Boiko. Padomē jau ilgāku laiku ir arī politiķiem pietuvinātais būvuzņēmējs Māris Martinsons, viņš vienlaikus arī, piemēram, basketbola kluba VEF Rīga valdes priekšsēdētājs – šī kluba padomi vada politiķis Edgars Jaunups. Var jau būt tikai sakritība – Latvijas Nebanku kreditētāju asociāciju nu vada Jaunupa līdzgaitniece Baiba Fromane.

Šobrīd 4finance ir divi galvenie akcionāri. Kipras ārzonas uzņēmums Tirona Limited un Maltā reģistrētā Fatcat Investments Ltd. Pēdējais tulkojumā no angļu valodas nozīmē «Resno runču investīcijas», kas savu nosaukumu lieliski attaisno. Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs re:baltica izpētījis, ka tā īpašnieki ir vēl citas astoņas ārzonu firmas. Viena no tām pieder Kazaņas Ak Bars komandas aizsargam Iļjam Ņikuļinam. Hokejists pirms sešiem gadiem Jūrmalā nopirka dzīvokli par 270 000 latu. Taču interesanti, ka uz šī īpašuma nostiprināta hipotēka 4,5 milj. latu apmērā.

Akcionāru sapulcē «resnos runčus» pārstāvējis zvērināts advokāts Edgars Dupats. Viņš joprojām Liepājas Autobusu parka padomē strādā līdzās ekspremjera Andra Šķēles meitai Madarai. Dupats, kopā ar Uldi Arnicānu savulaik pārstāvējuši arī uzņēmumu, kas 4finance ieguldījis apjomīgus līdzekļus.

Dupats sākotnēji piekrita intervijai ar raidījumu De Facto, bet divas stundas pirms norunātās tikšanās to atteica, elektroniskajā vēstulē rakstot: «Varu apstiprināt, ka es kā zvērināts advokāts esmu pārstāvējis Fatcat Investments Ltd. Intereses AS 4finance akcionāru sapulcē. To veicu saskaņā ar Fatcat Investments Ltd. direktora, kura funkcijas pilda juridiska persona, vienreizēju pilnvaru. Atbildes uz Jūsu jautājumiem diemžēl nevarēšu sniegt, jo Fatcat Investments Ltd. mani nav pilnvarojis sniegt publiskus paziņojumus medijiem par komercsabiedrību vai tās direktoru. Atvainojos par sagādātajām neērtībām, bet diemžēl šoreiz jums nevarēšu palīdzēt un mūsu tikšanās nebūs lietderīga».

4finance iezīmē vēl kādu tendenci, kas vērojama «ātro kredītu» biznesā. Uzņēmumu valdēs pārsvarā ir jaunieši. Citādi ir ar to īpašniekiem. «Akcionāri un naudas devēji un finansētāji šiem biznesiem vienmēr ir pieredzējuši biznesmeņi vai pieredzējuši investori,» apliecina SIA MD Investīcijas valdes priekšsēdētājs Matīss Ansviesulis.

Par gana pieredzējušiem varētu uzskatīt bijušos baņķierus Valēriju Karginu un Viktoru Krasovicki. Pēc Parex bankas kraha viņu ģimenes locekļi ātri vien nodevās «ātrajiem kredītiem».

Via SMS tapa 2009.gada novembrī. Gadu pēc tam, kad valsts pārņēma Parex bankas kontrolpaketi. Taču jau divus gadus iepriekš darbojās Via SMS Group, kas šobrīd ir vienīgais Via SMS īpašnieks. Via SMS Group vēsturisko īpašnieku vidū atrodams Krasovicka brāļa Fēliksa uzņēmums. Tāpat pagājušajās Rīgas domes vēlēšanās no Saskaņas centra saraksta startējušais Deniss Šerstjukovs. Viņam bijis kopīgs bizness ar Kargina dēlu Remu.

Ar Parex bankas īpašniekiem saistīts vēl kāds uzņēmums – AS MiniCredit. Tā valdē darbojas Valērija Kargina jaunākais dēls Maksims. Savukārt bijušais padomes loceklis Andris Riekstiņš dāsni atbalstījis politiķus. Vairākus tūkstošus latu ziedojis gan Saskaņas centram, gan Tēvzemei un Brīvībai/LNNK.

Pēkšņi tirgū ielauzās arī Ātrais kredīts. Tieši Ātrajam kredītam ir visdārgākais aizdevums – gada likme pārsniedz pusotru tūkstoti procentu. Šis ir tas gadījums, kad aizņemoties 200 latu pēc gada jāšķiras jau no trīs tūkstošiem.

Virknē «ātro kredītu» uzņēmumu ir ārvalstu kapitāls. Piemēram, credit24.lv īpašnieki jāmeklē Maltā, bet gradncredit.lv – Dominikā. Savukārt Aizdevums.lv īpašnieks ir finanšu iestāde – Marginalen. Taču šī mazā zviedru banka savā valstī reputāciju jau aptraipījusi. Pirms pusotra gada Marginalen uzlika sodu 20 miljonu kronu (apmēram pusotra miljona latu) apmērā. Iemesls – Marginalen izsniedza aizdevumus pietuvinātām personām un saistītiem uzņēmumiem 730 miljonu kronu apmērā.

102. 000.102.3758


Pievienot komentāru

Ekonomisti: Latvijas ekonomikas izaugsme pērn kļuva krietni lēnāka

Luminor bankas ekonomists Pēteris Strautiņš atzina, ka galīgie 2019.gada pēdējā ceturkšņa un visa 2019.gada IKP dati apstiprina, ka ekonomikas pieaugums pērnā gada nogalē Latvijā gandrīz apstājās. 

ST vērtēs vecāku pabalsta un bērna kopšanas pabalsta izmaksas kārtību priekšlaicīgi dzimušu bērnu vecākiem

Satversmes tiesa šonedēļ ierosinājusi lietu par vecāku pabalsta un bērna kopšanas pabalsta izmaksas kārtības priekšlaicīgi dzimušu bērnu vecākiem atbilstību Satversmei.

Latvijas Būvuzņēmēju partnerību turpmāk vadīs Gints Miķelsons

Ar šī gada 1.martu Latvijas Būvuzņēmēju partnerību vadīs līdzšinējais Latvijas Ilgtspējīgas būvniecības padomes vadītājs Gints Miķelsons. Reizē abas organizācijas tiks apvienotas, veidojot biedrību ar četrdesmit Latvijas būvuzņēmumiem.

PVO: Situācija ar koronavīrusu pasaulē prasa iestāžu rīcību, nevis bailes

Pasaules Veselības organizācija norādījusi, ka koronavīrusa uzliesmojums pasaulē ir nonācis izšķirošā punktā un tam ir potenciāls izplatīties tālāk, ja vīrusa skarto valstu valdības nerīkosies iedarbīgi, ziņo britu raidsabiedrība BBC.

Vienotības Rīgas nodaļu turpinās vadīt Ķirsis

Partijas Vienotība Rīgas nodaļas kopsapulcē, ceturtdien, 27.februārī, par nodaļas vadītāju atkārtoti ievēlēts Vilnis Ķirsis.

Kamēr Latvijas IKP audzis par 2,2%, Lietuvā pieaugums par 3,9%, bet Igaunijā – par 4,3%

Latvijā 2019.gadā IKP salīdzinājumā ar 2018.gadu, pēc sezonāli un kalendāri neizlīdzinātajiem datiem, salīdzināmajās cenās pieaudzis par 2,2%, Igaunijā ekonomika augusi par 4,3%, bet Lietuvā IKP pieaudzis par 3,9%.

Latvijā janvārī mazumtirdzniecības apgrozījums audzis par 2,6%

Pārtikas preču mazumtirdzniecība pieauga par 4,4%. Nepārtikas preču mazumtirdzniecības apjoms, neieskaitot autodegvielu, palielinājās par 4,7%, bet autodegvielas mazumtirdzniecība samazinājās par 7,2%.

Latvija un ASV ar kopīgu deklarāciju stiprinās 5G tīkla drošību

Tajā uzsvērts, ka ir būtiski aizsargāt sakaru tīklus pret traucējumiem vai manipulācijām, nodrošinot  gan Latvijas un ASV iedzīvotāju privātumu, gan drošību. 

Tallink grupai gada peļņas kāpums par 9,7 miljoniem eiro

Igaunijas prāmju satiksmes operators Tallink Grupp 2019.gadā strādājis ar neto peļņu 49,7 miljonu apmērā, tā rāda uzņēmumu grupas publicētie finanšu rezultāti, vēsta ERR.

Laikraksts: Jakrins slēpti ir labuma guvējs uzņēmumā, kas organizē Brasas un Deglava tiltu remontus

Portāla Firmas.lv dati liecina, ka 2011.gadā dibinātās SIA TecPro Construction vienīgais īpašnieks un patiesais labuma guvējs ir Artūrs Bergholcs. TV3 raidījums Nekā personīga savulaik vēstīja, ka Bergholcs ir Jakrina labs draugs.

Nodibinājums: Ārvalstu studenta pienesums Latvijas ekonomikai gadā ir ap 300 miljoniem

IT uzņēmuma Accenture vadītājs Latvijā Maksims Jegorovs diskusijas laikā pauda viedokli, ka izglītības eksportam svarīga ir pēctecība, tāpēc Latvijai ir svarīgi pozicionēt jomas, kur ārvalstu studenti var iegūt prakses un darba iespējas.

Obligātās deklarācijas var iesniegt līdz 1.jūnijam; VID aicina to darīt elektroniski

VID aicina nesniegt deklarācijas tieši marta pirmajās dienās, jo gadījumā, ja sistēmai vienlaicīgi cenšas pieslēgties neadekvāti liels lietotāju skaits, tās darbība var tikt apgrūtināta un deklarācijas iesniegšana tajā brīdī vienkārši var nebūt iespējama.

Lielbritānija: Nepanākot vienošanos ar ES līdz gada beigām, pāriesim uz PTO noteikumiem

Londona brīdinājusi, ka, ja sarunās ar Briseli nepiekāpsies pretējā puse, tad no 2021.gada Lielbritānija ar ES tirgosies uz Pasaules Tirdzniecības organizācijas nosacījumiem, raksta The Guardian.

Sīrijā uzlidojumā nonāvē Turcijas karavīrus; Ankara atsakās kontrolēt bēgļu plūsmu uz ES

Sīrijas kara pašreizējā epicentrā Idlibas provincē ir nonāvēti 33 NATO dalībvalsts Turcijas karavīri, Sīrijas valdības aviācijai īstenojot uzbrukumus Turcijas militāriem posteņiem kaimiņvalstī, ziņo vācu raidsabiedrība DW.

Zemās temperatūras dēļ ceļi daudzviet apledojuši; autovadītājiem jāuzmanās

Uz reģionālajiem autoceļiem sniega un apledojuma dēļ 28.februārī apgrūtināti braukšanas apstākļi ir visā Latvijā, izņemot Rīgas un Jelgavas apkārtni.

Lietuvas robežsargi sāk informēt iebraucējus no Latvijas un Polijas par ieteicamo rīcību saistībā ar koronavīrusa situāciju

Eiropā turpinot izplatīties jaunajam koronovīrusam, Lietuvas robežsargi cilvēkiem, kas valstī iebrauc no Latvijas un Polijas, sākuši sniegt informāciju par ieteicamo rīcību slimības pazīmju parādīšanās gadījumā.

Nedēļas nogalē gaidāmi ziemīgāki laikapstākļi

Nedēļas nogalē gaidāmi ziemai raksturīgāki laikapstākļi – termometra stabiņš diennakts tumšajās stundās lielākajā daļā valsts teritorijas noslīdēs zem 0 grādu atzīmes, vietām neliels sals būs jūtams.

Arī Lietuvā apstiprināts pirmais koronavīrusa gadījums

Ar COVID-19 vīrusu ir inficējusies 39 gadus veca sieviete, kas 24.februārī ielidoja Kauņā, atgriežoties Lietuvā pēc Itālijas ziemeļu pilsētas Veronas apmeklējuma.

Lietuvai pērkot zemi Rail Baltica, daudziem īpašniekiem valsts maksātais atstāj rūgtumu

Lietuvā sirreāla vīzija par dzelzceļa satiksmi ar ātrumu 250 km/h jau 2026.gadā – ja tā piepildīsies – būs īstenota uz daudzu zemes īpašnieku rēķina. Valsts no viņiem atpērk zemi sliežu ceļa klāšanai, bet maksā, daļas īpašnieku skatījumā, cenu, kas ir būtiski zem tirgus vērtības.

Pērn ievērojami pieaudzis krimināllietu skaits noziedzīgu līdzekļu legalizēšanā

Ja 2017.gadā uzsākta kriminālvajāšana 16 krimināllietās pret 40 personām, tad 2019.gadā tās bijušas 65 krimināllietās, kā arī uzsākta kriminālvajāšana pret 118 personām.

Igaunijā novēro uzņēmumu apgrozījuma un ieguldījumu kāpumu

Igaunijas uzņēmumi 2019.gadā veikuši kopumā 3,2 miljardus lielus ieguldījumus, kas ir par vienu piektdaļu vairāk nekā gadu iepriekš, tā liecina sākotnējie dati par pagājušo gadu, ko publicējusi Igaunijas Statistikas pārvalde.

Grieķijā trešo dienu turpinās sadursmes, protesti pret migrantu nometņu celtniecību

Grieķijā vairāk nekā 60 cilvēki guvuši ievainojumus sadursmēs, kas norisinās Lesbas un Čiosas salās, cilvēkiem protestējot pret jaunu patvēruma meklētāju izmitināšanas centru būvniecību, ziņo britu raidorganizācija BBC.

Latvijā būvniecības izmaksu kāpums janvārī bijis 2,8%

Strādnieku darba samaksa pieauga par 7,5%, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 1,8%, bet būvmateriālu cenas pieauga par 1,6%.

Reģionālās slimnīcas norāda uz augstu pieprasījumu pēc aizsargtērpiem

Jaunā koronavīrusa COVID-19 uzliesmojumu dēļ pašlaik ir ievērojami audzis pieprasījums pēc individuālajiem aizsargtērpiem, līdz ar to ir palielinājušās arī to cenas, atklāj reģionālo slimnīcu vadītāji.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!