Aug izmaksātās atlīdzības par ērču izraisītām slimībām

Pavasaris ir laiks, kad mostas ērces – to zina gan katrs aktīvs dabā gājējs, gan aktīva četrkājainā mīluļa īpašnieks. Un tomēr katru gadu par ērču kodumu izraisītām slimībām izmaksāto atlīdzību apmērs aug, liecina AAS BALTA (PZU grupa) statistika.

«Kaut arī 2021.gadā jūnijs un jūlijs bija ļoti karsts laiks, kas nedaudz bremzēja saslimstības dinamiku kopumā, ērču encefalīta gadījumu skaits valstī salīdzinājumā ar 2020.gadu atkal palielinājās, atgriežoties 2019.gada līmenī. Tas norāda, ka cilvēki joprojām neizmanto vakcinācijas iespējas. Ērču encefalīts ir bīstama slimība, kas var atstāt ļoti smagas sekas, un katrs cilvēks var sevi pasargāt no šīs slimības vakcinējoties. Diemžēl no Laimas slimības jeb laimboreliozes vakcīna nepasargā. Par saslimšanas intensitātes pieaugumu liecina arī BALTA statistika – pieteikto un izmaksāto atlīdzību skaits aug ar katru gadu,» saka uzņēmuma personu produktu vadītāja un risku parakstītāja Ludmila Ščegoļeva.

Pērn atlīdzībās par ērču izraisītām slimībām BALTA izmaksājusi vairāk nekā 45 000 eiro, un šīm izmaksām ir tendence katru gadu palielināties par vismaz 5 000 eiro. Arī saslimstība kopumā īpaši nemazinās – vienu gadu tā var būt nedaudz mazāka, nākamajā atkal pieaugt.

Apdrošinātājs nemainīgi katru gadu izmaksā ap 100 atlīdzību par Laimas slimības gadījumiem ērču aktīvajā periodā – no maija līdz septembrim. Tomēr piesardzība jāsaglabā visu gadu: kā liecina BALTA un Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati, pirmie ērču encefalīta un Laimas slimības gadījumi šogad reģistrēti jau janvārī un februārī.

Ērces ir aktīvas visā pasaulē!

Latvijā mīt vairāki tūkstoši ērču sugu, no tām cilvēkam bīstamas ir trīs – suņa ērce, taigas ērce un ornamentētā pļavērce, kas pārnēsā dažādu slimību ierosinātājus. Izplatītākās saslimšanas ir ērču encefalīts un Laimas slimība jeb laimborelioze. Taču par ērcēm nevajadzētu aizmirst arī ceļotājiem, kuri kā galamērķi izvēlas tālākus maršrutus ārpus Latvijas. Sākoties aktīvajai ceļošanas sezonai, BALTA atgādina: ērces sastopamas ne tikai Latvijas mežos, bet gandrīz visur pasaulē – tās ir ļoti izplatītas Amerikas kontinentā, Eiropas valstīs (piemēram, Grieķijā, Itālijā, Spānijā, Portugālē utt.), kā arī lielā daļā Āzijas teritorijas, tāpēc par piesardzību un atbilstošu apdrošināšanu jāatceras, arī dodoties ceļojumā. Turklāt citos kontinentos sastopamās ērces pārnes arī tādus vīrusus, infekcijas un parazītus, uz kuriem Latvijā netestē, tāpēc pret savu veselību jāizturas ar divkāršu piesardzību.

Kā liecina SPKC dati par 2020.gadu, sievietes ar ērču pārnēsātajām slimībām kopumā inficējas biežāk nekā vīrieši, toties vīrieši biežāk saslimst ar ērču encefalītu.

Visbiežāk saslimst cilvēki 30–49 gadu vecumā (33%) – tie ir fiziski aktīvi cilvēki, kas brīvdienās labprāt dodas dabā un nododas aktīvajai atpūtai. Bērni līdz 17 gadu vecumam slimo retāk – tikai katrs desmitais no visiem saslimušajiem ir nepilngadīgs.

«Ērču encefalīts ir viena no aktuālākajām centrālās nervu sistēmas infekciju slimībām Eiropā, taču to vai vismaz smagas šīs slimības sekas var novērst, savlaicīgi vakcinējoties. SPKC ik gadu publicē tā saukto endēmisko teritoriju sarakstu, kur ir vislielākais vidējais ērču encefalīta gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju. Bērniem no viena līdz 18 gadu vecumam, kuru deklarētā dzīvesvieta atrodas endēmiskajās teritorijās, valsts nodrošina bezmaksas vakcināciju pret ērču encefalītu. Tomēr vakcīna nepasargā no visām ērču izraisītām saslimšanām, tāpēc, dodoties dabā, jābūt vērīgiem un jāveic piesardzības pasākumi, lai izvairītos no ērces piesūkšanās. Jebkurā gadījumā, arī saslimstot ar ērču izraisītajām slimībām, pret kurām vakcīnas nav, piemēram, Laimas slimību, apdrošināšana palīdzēs segt ārstēšanās izdevumus,» atgādina Ščegoļeva.

Kā norāda apdrošināšanas eksperte, cilvēki arvien biežāk izvēlas šo risku iekļaut savās nelaimes gadījumu apdrošināšanas polisēs, kur atlīdzību summas svārstās no 200 līdz 700 eiro par gadījumu.

Ērces apdraud ne tikai cilvēku veselību, tās ir bīstamas arī mājdzīvniekiem, īpaši suņiem. Ērces pārnēsā vairākus bīstamu slimību ierosinātājus, kas apdraud suņu veselību. «Visbīstamākā un viena no biežāk sastopamajām ērču slimībām ir babezioze, agrāk saukta par piroplazmozi. Tās ietekmē tiek grauti sarkanie asins ķermenīši, izraisot mazasinību jeb anēmiju, kas savukārt izraisa orgānu bojājumus. Saslimšanas gadījumā novēro pēkšņu un strauju veselības stāvokļa pasliktināšanos, nogurumu, apetītes trūkumu, tumšas krāsas urīnu, bālas vai pat dzeltenas gļotādas, paaugstinātu ķermeņa temperatūru. Aktuāla dzīvniekiem ir arī anaplazmoze un borelioze jeb Laimas slimība, kuru gadījumā klīniskās pazīmes nav tik specifiskas: tās raksturo nogurums, paaugstināta ķermeņa temperatūra, limfmezglu pietūkums, apetītes izmaiņas, reizēm klibums. Laimas slimības gadījumā bīstamākā komplikācija ir nieru mazspēja,» stāsta Pet Care veterinārās klīnikas veterinārārste Anete Kalniņa-Beinerte.

Lai pasargātu suni no saslimšanas, visbūtiskākā ir profilakse – aizsardzības līdzekļi, kas pieejami uz ādas lietojamu pilienu, tablešu, siksniņu, spreju un pat ultraskaņas ierīču formā. Katram suņa saimniekam ir svarīgi būt informētam par ērču izraisītām slimībām, to atpazīšanu un savlaicīgu aizsardzības nodrošinājumu, jo profilakse ir ne tikai lētāka, bet arī drošāka.

«Gluži tāpat kā rūpējamies par savu veselību, svarīgi laikus parūpēties arī par saviem mīluļiem. Pēc pastaigām iesakām vienmēr rūpīgi apskatīt suni, lai noņemtu ērces, pirms tās piesūkušās, vai laikus pamanītu jau piesūkušās ērces, kā arī regulāri sekot līdzi sava mīluļa pašsajūtai. Ātrāka ērces izņemšana mazina inficēšanās risku. To var izdarīt gan paša spēkiem, gan vēršoties pie vetārsta. Savukārt apdrošinot savu mājdzīvnieku, iespējams saņemt kompensāciju gan par ērces izņemšanu pie vetārsta, gan par ērču izraisītas slimības ārstēšanu,» norāda Ščegoļeva.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas