Augiem kaitīgo un bīstamo organismu klātbūtnes apsekojumu programmai VAAD vajadzīgi 166 125 eiro

Kaitīgo organismu un augiem bīstamo organismu klātbūtnes apsekojumu programmas īstenošanai Valsts augu aizsardzības dienestam (VAAD) 2021.gadā nepieciešams finansējuma 166 125 eiro apmērā, otrdien, 7.septembrī, valdības sēdē Zemkopības ministrijas vārdā informēja kultūras ministrs Nauris Puntulis (NA).

Plānots, ka no Eiropas Savienības budžeta pēc gala ziņojuma izskatīšanas Eiropas Komisijā (EK) valsts 2022.gadā varētu atgūt līdz 75% no kopējiem izdevumiem, tas ir, 124 594 eiro. Līdztekus fitosanitārās programmas īstenošanai nepieciešamais naudas līdzekļu daudzums aprēķināts ar nosacījumu, ka valstī netiek konstatēti jauni karantīnas organismi, kuru apkarošanai nepieciešami ārkārtas iznīcināšanas pasākumi.

Tāpat Puntulis sacīja, ka VAAD apsekojumus turpinās arī nākamākajos gados, kā arī aprēķinās nepieciešamo finansējumu un katru gadu tiešsaistē iesniegs fitosanitāro programmu EK apstiprināšanai.

2022.gadam nepieciešamā summa fitosanitārās programmas īstenošanai ir 180 304 eiro.

Plānots, ka no ES budžeta pēc gala ziņojuma izskatīšanas EK valsts 2023.gadā varētu atgūt līdz 75% no kopējiem izdevumiem, tas ir, 135 228 eiro.

Fitosanitārās programmas īstenošanai līdz 2027.gadam plānots līdzīgs finansējums, nepārsniedzot 2022.gada apmēru. Vienlaikus nepieciešamais finansējums var mainīties atkarībā no apsekojumiem kaitīgiem organismiem, tostarp no šo konkrēto kaitīgo organismu diagnosticēšanas izmaksām.

Fitosanitārā programma 2021.gadam un ar tām saistītais finansējums tiks apstiprināts 2021.gada nogalē ar dotācijas lēmumu par izmaksām, kas ar īstenotajiem pasākumiem radušās no 2021.gada 1.janvāra līdz 31.decembrim.

Tāpat Puntulis sacīja, ka, aktivizējoties starptautiskajai tirdzniecībai ar augiem un augu izcelsmes produktiem, augu veselības jomā arvien palielinās jaunu augu karantīnas organismu risks ne vien Latvijai, bet arī visai ES.

Svešzemju kaitīgo organismu ievešana Eiropā, tostarp Latvijā, rada nopietnu ekonomisku kaitējumu.

Ieviešoties jauniem kaitīgajiem organismiem, trešās valstis var noteikt tirdzniecības aizliegumus, tā nodarot kaitējumu ES, tostarp Latvijas, eksportam.

Fitosanitārajā programmā iekļautie organismi vislielāko apdraudējumu rada Latvijai svarīgākajām augu sugām – lapu kokiem un skujkokiem. Fitosanitārajā programmā ir iekļauti vairāki organismi, kas var radīt būtisku valsts drošības apdraudējumu, tostarp priežu koksnes nematode (Bursaphelenchus xylophilus), bakteriālais lapu apdegums (Xylella fastidiosa), citrusu ūsainis (Anoplophora chinensis) un Āzijas ūsainis (Anoplophora glabripenis).

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas