Augstsprieguma tīkls desmit gados attīstībā plāno ieguldīt 405 miljonus eiro

Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operators AS Augstsprieguma tīkls (AST) laika posmā no 2021. līdz 2030.gadam attīstībā plāno ieguldīt 405 milj. eiro, liecina apstiprināšanai Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai (SPRK) iesniegtais Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas desmit gadu attīstības plāns.

Būtiskākās izmaksas saistītas ar pārvades tīkla caurlaides spēju palielināšanu un Baltijas reģiona elektroapgādes drošuma palielināšanu ar mērķi 2025.gadā īstenot Baltijas valstu elektroenerģijas sistēmas sinhronizāciju ar kontinentālo Eiropu.

Sinhronizācijas projekta 1.fāze ietver divu esošo elektropārvades līniju no Valmieras līdz Tartu un līdz Tsirgulinai Igaunijā jaudas palielināšanu – pārbūvi, kā arī sistēmas sinhronizācijas un inerces iekārtu iegādi un uzstādīšanu. Kopējās izmaksas 76 miljoni eiro no kuriem 75% piesaistīts Eiropas Savienības līdzfinansējums no Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta (Connecting Europe Facility).

Sinhronizācijas projekta 2.fāze ietver ne tikai mūsdienīgas un efektīvas iekārtas inerces nodrošināšanai, bet arī starpvalstu komercuzskaišu sistēmas modernizācija, pretavārijas automātikas un dispečeru sistēmas modernizācija, kā arī citas IT infrastruktūras uzlabošanu. Šobrīd ES ir iesniegts pieteikums līdzfinansējuma saņemšanai 75% apmērā. Kopējās 2.fāzes projekta izmaksas plānotas 99,5 miljoni eiro.

Lasiet arī: SPRK: Elektroenerģijas piegādes kvalitāte pērn Latvijā saglabājās laba

Savukārt, lai apturētu Latvijas elektroenerģijas pārvades tīkla un apakšstaciju novecošanu, tādējādi nodrošinot pārvades sistēmas stabilu darbību, tai pieslēgto lietotāju nepārtrauktu elektroapgādi ar elektroenerģiju pieprasītā apjomā, AST paredz 330kV un 110kV apakšstaciju un sadales punktu, 330kV un 110kV elektropārvades līniju pārbūvi, kā arī 330kV autotransformatoru un 110kV transformatoru nomaiņu un citus projektus, kas vērsti uz pārvades sistēmas darbspēju uzturēšanu.

Kopumā šajos projektos laika posmā līdz 2030.gadam plānots ieguldīt 228 milj. eiro.

Finanšu ieguldījumi tiek plānoti ar mērķi, lai ilgtermiņā pēc iespējas samazinātos iekārtu skaits, kuras pārsniedz kritisko vecumu vai tuvojas tam.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas