Automobiļi pirmoreiz apsteiguši rotaļlietas Eiropas bīstamāko preču sarakstā

Eiropas bīstamāko preču sarakstā mehāniskie transportlīdzekļi pirmo reizi apsteiguši rotaļlietas, kā arī elektroierīces un aprīkojumu,  liecina Eiropas Komisijas (EK) ziņojums Safety Gate par pagājušo gadu.

Ik gadu EK publicē pārskatu Safety Gate, kur apkopo iepriekšējā gada brīdinājumus un valstu iestāžu veiktās darbības, reaģējot uz tiem. Kopumā 2021.gadā, izmantojot šo sistēmu, valstu iestādes, kas piedalās drošības tīklā, apmainījās ar 2 142 brīdinājumiem, BNN informē Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā.

Kopš 2003.gada iniciatīva un sistēma Safety Gate ļauj Eiropas Savienības (ES) un Eiropas Ekonomiskās zonas (EEK) valstīm, EK un Apvienotajai Karalistei ātri apmainīties ar informāciju par bīstamām nepārtikas precēm, kas apdraud patērētāju veselību un drošumu, veikt atbilstošus turpmākos pasākumus un izņemt šādas preces no tirdzniecības.

Attiecībā uz mehāniskajiem transportlīdzekļiem veiktās darbības galvenokārt bija saistītas ar atsaukšanu pēc tam, kad tika konstatētas tehniskas problēmas, savukārt attiecībā uz rotaļlietām galvenā uzmanība tika pievērsta bīstamu ķīmisko vielu, kā arī podziņelementu klātbūtnei.

Turklāt problēmas, par kurām visbiežāk ziņots attiecībā uz elektroierīcēm un aprīkojumu, ir saistītas ar aktīvo daļu iedarbību un pārkaršanas problēmām.

Ņemot vērā patēriņa jomā novērojamo pārorientēšanos uz tiešsaistes iepirkšanās platformām, ir izstrādāti arī jauni instrumenti, lai labāk aizsargātu patērētājus, kuri iepērkas tiešsaistē, un lai no tirgus izņemtu bīstamās preces. Saskaņā ar šiem mērķiem EK arī ievieš jaunu e-uzraudzības rīku, ko sauc par «tīmekļa pārmeklētāju» un kas palīdzēs valstu iestādēm atklāt tiešsaistē piedāvātus nedrošus produktus, par kuriem ziņots Safety Gate.

Minētais rīks identificēs un automātiski izveidos visu šādu piedāvājumu sarakstu, kas ļaus tiesībaizsardzības iestādēm atklāt pakalpojumu sniedzēju un pieprasīt šo piedāvājumu faktisku atsaukšanu. Tādējādi tas palīdzēs saskaņot pašreizējo sadrumstaloto pieeju un risinātu problēmas, kas saistītas ar bīstamu preču pārdošanas tiešsaistē pārraudzību.

«Safety Gate vēlreiz ir apliecinājis, ka tas ir būtisks rīks, lai pasargātu patērētājus no bīstamām precēm. Esmu arī gandarīts, ka sistēma nepārtraukti tiek modernizēta un pilnveidota. Ir ļoti svarīgi, lai Safety Gate tiktu pielāgota jaunajai patēriņa videi. Tādējādi mēs varam nodrošināt, ka Safety Gate joprojām var būt iedarbīgs vienotā tirgus instruments, kas aizsargā patērētājus jebkādos apstākļos. Šī sistēma arī ir palīdzējusi nodrošināt, ka cīņā pret pandēmiju izmantotais aprīkojums atbilst visaugstākajiem standartiem,» sacījis par tieslietām un patērētājiem atbildīgais EK komisārs Didjē Reinderss.

Turpinoties pandēmijai, uzraudzības pasākumi ietvēra preces, kas saistītas ar Covid-19. Tika saņemti daudzi brīdinājumi par individuālajiem aizsardzības līdzekļiem, it īpaši aizsargmaskām.

Visbiežāk tika ziņots par šādiem pieciem riskiem, proti, miesas bojājumu, ķīmisko vielu, aizdegšanās, aizrīšanās un elektriskā šoka risku.

Kopumā Safety Gate tika izplatīti 4 965 paziņojumi par turpmākiem pasākumiem, kas liecina, ka dalībvalstis cieši uzrauga brīdinājumus un bieži vien šādos turpmākos pasākumos ietver savās valstīs veiktos papildu pasākumus.

Starptautiskā līmenī, ņemot vērā ES un Amerika Savienoto Valstu (ASV) ciešās tirdzniecības attiecības un līdzības starp abiem tirgiem, Eiropas Komisija sākusi neformālu dialogu par patērētāju aizsardzību ar ASV Patēriņa preču drošuma komisiju, lai vēl vairāk stiprinātu sadarbību. Šā dialoga gaitā uzmanība tiks pievērsta e-komercijas izaugsmei, plašākai jaunu tehnoloģiju ieviešanai, ražošanas un mazumtirdzniecības globalizācijai un neaizsargāto patērētāju grupu īpašajām vajadzībām.

Vēl viens pasākums patērētāju aizsardzības jomā ir Produktu drošuma solījums, kurā izklāstītas konkrētas brīvprātīgas darbības, ko veic tirdzniecības vietas, lai no savām platformām izņemtu nedrošu preču piedāvājumus. Līdz šim vienpadsmit tiešsaistes tirdzniecības vietas jau ir parakstījušas šo vienošanos, lai sadarbotos ar dalībvalstīm nolūkā izņemt bīstamas preces no savām tīmekļa vietnēm. Tās irbol.com, eMAG, Wish.com, AliExpress, Amazon, eBay, Rakuten France, Allegro, Cdiscount, Etsy un Joom.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas