Avots: Ventspils turpina sportot arī COVID-19 laikā. Politiķi melo par OC Ventspils darbību

BNN informāciju sagtavoja un attēlus iesūtīja avots, kurš vēlas palikt anonīms.

Saeimas 2020.gada 20.marta sēdē Saeimas deputāts, sporta apakškomisijas vadītājs Sandis Riekstiņš informē Saeimas deputātus, ka valstī izpratne par COVID-19 ierobežošanu tiek uztverta selektīvi. Ja privātie sporta infrastruktūras turētāji ir savus infrastruktūras objektus slēgušas pilnībā, tad atrodas mūsu valstī gudrinieki, kuri turpina attiekties pret COVID-19 vieglprātīgi. Riekstiņš norādīja uz Ventspili un tur darbojošos SIA Olimpiskais centrs «Ventspils» (OC Ventspils), kurš vēl 19.martā ir atļāvis futbola klubam Ventspils izmantot savas bāzes treniņu procesa nodrošināšanai, BNN uzzināja no kāda Ventspils iedzīvotāja, kurš vēlas palikt anonīms.

Jāuzsver, ka Latvijas valdība 2020.gada 12.martā paziņo, ka no 2020.gada 13.marta valstī stājas spēkā ārkārtas stāvoklis, kura ietvaros tiek slēgtas skolas, kultūras un sporta iestādes utt.

Deputāts Guntars Daudze, kurš pārstāv smagos amatnoziegumos apsūdzētā, tiesiski ierobežotā un ASV sankcionētā Lemberga vadīto partiju Latvijai un Ventspilij, nepalika parādā Riekstiņam un no Saeimas tribīnes paziņoja, ka Riekstiņa teiktais par notiekošo OC Ventspils neatbilstot patiesībai, jo kopš 14.marta šīs kapitālsabiedrības sporta bāzes esot slēgtas sportiskām aktivitātēm.

Daudze: «Es gribēju tikai īsi palabot to, ko teica mūsu kolēģis Sandis Riekstiņš, ka neatbilst patiesībai tas, ko Jūs teicāt par OC Ventspils, jo OC Ventspils kopš sestdienas, 14.marta, vakara plkst. 21.00 ir slēgts publiskajiem apmeklējumiem. Vienkārši tā nav korekta informācija. [..] Es tikko runāju ar Olimpiskā centra direktoru (Jurģi Liepājnieku), tā kā ticiet man.»

Bet vēl pat 2.aprīlī Ventspilī, kā norāda pilsētas iedzīvotājs, pazīstamais sporta žurnālists Pēteris Neimanis  izsaka  bažas savā Facebook kontā par masveida cilvēku pulcēšanos OC Ventspils sporta infrastruktūras objektā skeitparkā, kas vēl joprojām ir atvērts publiskajiem apmeklējumiem:

 «Mīļie #Ventspils vecāki! Nu, kas ar jums, velns parāvis ir! Šovakar atkal skeitparks pilns! Vismaz 10 jaunieši parkā, seši vienā barā pie lielās rampas. Jums tiešām ir vienalga, ko dara jūsu bērni un jums tiešām neienāk prātā, ka, ja jūsu bērns visu savu brīvo laiku pavada skeitparkā, tad arī šajos apstākļos to darīs, ja vien netiks kārtīgi piekodināts un izskaidrots, ka to vairs NEDRĪKST! Bērni ir jūsu atbildība! Es negribu kā tāds vecs sakārnis draudēt ar policiju, bet, ja tā turpināsies, agri vai vēlu policija būs un sods būs, jo to manu ne tikai es. Bet runa nav tikai par sodiem! Tā šajā laikā ir bezatbildība un vienaldzība, kas neko labu nevienam nedos! SAŅEMAMIES!»

Tāda, lūk, pretrunīga informācija, atzīmē ventspilnieks. 

Ko par to domā ventspilnieki?

Lai gūtu papildu priekšstatu, der paklausīties, ko par ārkārtas situācijas patieso ieviešanu Ventspils sporta objektos domā pilsētnieki. Portāla ventspils.lv sadaļas Uzdod jautājumu tematikā. Savdabīgs ir ieraksts (14.marta plkst. 13.40) par OC Ventspils administratoru darba pienākumu paplašināšanu – administratori būs tiesīgi atteikt apmeklējumu personām ar elpceļu infekcijas pazīmēm. 15.martā ir ieraksts, ka vēl 14.martā peldbaseins un SPA ir veicis saimniecisko darbību  – apkalpojis klientus laikā, kad citi sporta un izklaides objekti valstī jau bija aizvērti, norāda Ventspils iedzīvotājs.

Atruna, ka šo objektu aizliegts apmeklēt grupām, neiztur kritiku, jo, kā zināms, uz SPA nedodas grupās.

Tas netraucē OC Ventspils publicēt ierakstu (16.marta plkst. 18.24), ka lēmumi par sporta bāžu darbības ierobežošanu pieņemti saskaņā ar MK rīkojumu Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu.

Tāpat no iedzīvotāju ierakstiem noprotams, ka vēl 17.martā sporta namā Centrs darbojusies svarcelšanas zāle un nebūtu svarīgi, kurš tieši tur trenējas, bet gan fakts, ka zāle nav slēgta visiem sportot gribētājiem, pauž ventspilnieks.

Uzmanība pievēršama vēl kādai informācijai, ko portālā ierakstījis Vēlētājs (15.martā). Izlasām, ka deputāts un Ventspils olimpiskās vienības vadītājs Uldis Boitmanis «[..] neizpratnē raustīja basketbola halles durvis, līdz saprata, ka halle slēgta.» Rakstītājs ir neizpratnē, kā tas iespējams, ka Latvijai un Ventspilij deputāts un Ventspils sporta dzīves funkcionārs ir neziņā par tik svarīgiem procesiem valstī. Lieki piebilst, ka uz šo ierakstu nav sniegta nekāda atbilde un skaidrojums. Secinājumi katra paša ziņā, atzīmē iedzīvotājs.

Pievēršamies 28.marta ierakstiem. Tur Fano (28.marta plkst. 19.07) informē, ka vesela komanda (futbola) vai pat divas ir savākušās kopā, kā vēlāk uzzinām, uz spēli. Facebook ir atrodami video no šī iznāciena tautās COVID-19 laikā. Jānis (28.martā plkst. 23.05) raksta:

«Kāda jēga noteikumiem, ja neviens tos nekontrolē un pārkāpēji netiek sodīti?»

Uz Reiņa (31.03. 12:40) ierakstu par regulāriem futbola komandas treniņiem Pārventas un Katoļu ielas stadionos, 31.martā OC Ventspils ir sniedzis visnotaļ interesantu skaidrojumu par notiekošo sporta bāzēs, cita starpā tikai 31.martā tiek ziņots, ka «kolektīvie treniņi šobrīd, t.i., 31.03, ir pārtraukti».

Vai seko sodi?

Valsts policija aicina līdzcilvēkus ziņot par ierobežojumu pārkāpumiem. Lūk, iedzīvotāji jau no ārkārtas stāvokļa izsludināšanas sākuma – 14.marta regulāri ziņo par Ministru kabineta (MK) izsludināto valsts ārkārtējās situācijas pārkāpumiem. Portālos (arī ventasbalss.lv) tiek ievietota informācija, uzdoti jautājumi. Vai OC Ventspils darbība ir atbildusi MK noteikumiem par ārkārtas stāvokļa ievērošanu? Bez šaubām, nē, norāda Ventspils iedzīvotājs.

Te jautājums Valsts un Ventspils pašvaldības policijai. Cik un kāda apmēra naudas sodi laikā no 14.marta līdz šai dienai ir piemēroti fiziskām  un juridiskām  personām Ventspilī? Kāds ir bijis pārkāpuma smagums un ko konkrēti mūsu pilsētā šajā virzienā ir paveikušas abas tiesībsargājošās iestādes? Šāds jautājums interesē daudzus ventspilniekus, kuriem ir tiesības zināt, cik godprātīgi tiek izlietota Ventspils nodokļu maksātāju nauda. Kā zināms, sodi ir lieli un, ieguldot šo naudu pilsētas budžetā, tie būtu vērā ņemami ieņēmumi pilsētas kasē, kas šajā krīzes situācijā nav mazsvarīgi, ievērojot, ka juridiskām personām sods par ārkārtas situācijas ierobežojumu neievērošanu ir līdz 5 000 eiro.

Par OC Ventspils un FK Ventspils vairākkārtējiem pārkāpumiem ir ziņots no Saeimas tribīnes. Iedzīvotāju (un arī žurnālistu) rīcībā ir attiecīgie videomateriāli. Vai sods ir sekojis, kā to paredz likums?

Ventspils varas bezspēcība

Aivars Lembergs iepriekšējās divās savās preses konferencēs (26.martā un 1.aprīlī) vairākkārtīgi atkārtoja, ka  pašvaldības tiesības COVID-19 sakarā ir ne tikai ierobežotas, to vispār nav, jo Pašvaldības policijas funkcija ir kontrolēt domes saistošo noteikumu ievērošanu.

Epidēmijas un tās procesu vadībā Pašvaldības policijai neesot nekādu tiesību un pienākumu neko darīt. Taču Pašvaldības policijas darbības nodrošināšanai papildus ir piešķirts ievērojams finansējums. Tātad atrunāties ar cilvēkresuru un naudas trūkumu šajā gadījumā nevarētu, uzsver Ventspils iedzīvotājs.

«Ventspils dome un konkrēti Aivars Lembergs līdz šim ir aktīvi komentējuši un interpretējuši Saeimā un valstī notiekošo, vienlaicīgi rīkojoties pēc saviem ieskatiem izdoto normatīvu, aktu un pat tiesas spriedumu sakarā. LR likumdošanā pašvaldībām ir dotas gana plašas pilnvaras rīkoties tās iedzīvotāju interesēs, tās aizstāvēt ir pašvaldības pienākums. Šajā ārkārtas situācijā klausītāji cerēja sagaidīt no tiesiski ierobežotā un ASV sankcionētā Ventspils pārstāvja (runājot TV Kurzeme reportieres Gondas Pornieces vārdiem) Aivara Lemberga vismaz OC Ventspils un FK Ventspils pārkāpumu  izvērtējumu un iespējamu sodu piemērošanu, kā to paredz likums.»

«Bet, kā jau tas bija paredzams, nekas tāds nenotika, piebilst ventspilnieks. Kā ierasts Ventspilī. Jo savējos nesoda, tos aizstāv jebkuriem līdzekļiem, pieverot acis uz faktiem, ko redz visa Ventspils.»

Tā tas mūsu pilsētā ir bijis līdz šim un ir šobrīd. Jo – kam pieder OC Ventspils? Olimpiskā centra kapitāldaļu turētāji ir Ventspils pilsētas dome ar 52,68% un biedrība Latvijas Olimpiskā komiteja ar 47,32% kapitāldaļu.

«Vrubļevskis un Lembergs  nereaģē. Liepājnieks klusē, Daudze no Saeimas tribīnes melo. Ko tas nozīmē?»

Kas vainīgs, tas bailīgs, jeb OC Ventspils krahs? 

Ne jau COVID-19, bet gan Ventspilī ilgstošā pārmērības un izšķērdības politika OC Ventspils ir novedusi līdz kraham. Jau pirms gada intervijā BNN par OC Ventspils problēmām publiski savu viedokli pauda Ventspils pilsētas domes opozīcijas deputāts Aivis Landmanis: «OC Ventspils bez būtiskas pašvaldības un valsts palīdzības nespētu nodrošināt pat pusi no sporta būvju apsaimniekošanas izmaksām,» uzskata Landmanis un norāda, ka ne mazāk kā divi miljoni eiro no sportam atvēlētajiem līdzekļiem tiek tērēti komunālajiem maksājumiem un citiem ar sporta un izklaides objektu uzturēšanu saistīto izdevumu segšanai.

Tomēr ar to visu OC Ventspils zaudējumi svārstās miljona eiro robežās.

«Valstij un pašvaldībai jāatbalsta sports, nevis jāsedz neapdomīgi uzcelto un izšķērdīgi uzturēto sporta būvju uzturēšanas izmaksas, jāapmaksā šaubīgi izdevumi,» uzskata deputāts, piebilstot, ka šādas politikas rezultātā OC Ventspils nav ieinteresēta efektīvā sporta būvju apsaimniekošanā, bet sports tiek turēts «apzinātā badā».

Kā zināms, tad OC Ventspils nekad nav spējusi sevi uzturēt, tai pat laikā ir ilgstoši atradušies līdzekļi LOK prezidenta Aldona Vrubļevska un tiesiski ierobežotā Aivara Lemberga uzturēšanai, vienam maksājot darba algu par kapitāla daļu turētāja funkciju pildīšanu, otram nodrošinot SUPER algu biedrībā Ventspils Attīstības aģentūra, kuras pakalpojumi OC Ventspils esot vitāli svarīgi. Jāsaka, ka abi minētie gadījumi bija fikcija nevis reāls darbs, par kuru arī OC Ventspils vadībai būtu jānes atbildība.

Iespējams, ka tieši šie ilgstošie vēsturiskie fakti abiem «varoņiem» pašreiz liedz reāli skatīties uz notiekošo OC Ventspils, saredzēt tur notiekošos kliedzošos pārkāpumus un adekvāti reaģēt, tai skaitā saucot pie atbildības OC Ventspils vadību.

2.aprīlī portāls www.ventasbalss.lv informē, ka OC Ventspils lūdz atbalstu Latvijas Darba devēju konfederācijai, žēlojoties, ka  arī citi Latvijas olimpiskie centri ir pelnījuši krīzes situācijā būt tikpat aizsargāti, kā ikviens cits sporta nozares darba devējs. Iespējams, viss pareizi, ja vien lēmumus par izšķērdībām, iedzīvotāju daudzumam neatbilstošiem, pārlieku lieliem sporta objektiem savulaik nebūtu pieņēmuši OC Ventspils kapitāla daļu turētāji abu augstāk pieminēto kungu vadībā.

«OC Ventspils pašreizējais finansiālais stāvoklis ir atsevišķu personu lielummānijas investīciju politikas un saimnieciskās darbības nemākulības rezultāts,» vērtē iedzīvotājs.

Vai tiešām valstij būtu OC Ventspils gadījumā jāmaksā par citu dzīrēm? Vai OC Ventspils glābšana nebūtu tā kapitāla daļu turētāju – dzīrotāju, pienākums?

Saistītie raksti

4 KOMENTĀRI

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas