bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 16.08.2018 | Vārda dienas: Astrīda, Astra
LatviaLatvija

Azartspēļu reklāmai grožus grib palaist vaļīgāk, vēsta de facto

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUAzartspēļu reklāma ārpus azartspēļu organizēšanas vietām Latvijā ir aizliegta. Taču noteikumu pārkāpējus, īpaši interneta vidē, neviens neķer. Azartspēļu uzraugi uzskata, ka reklāmu aizliedzošā norma īsti nestrādā un piedāvā ierobežojumus mīkstināt, ziņo Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums de facto.

Pienākumu uzraudzīt azartspēļu reklāmu savā starpā dala divas institūcijas – Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (NEPLP) un Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP).

NEPLP pēdējos piecos gados piecas reizes sodījusi televīzijas par azartspēļu reklamēšanu. Šogad sodīts Lattelecom meitas uzņēmums Media 360 par sporta raidījumā Hattrick”izvietoto reklāmu.

«NEPLP viedoklis bija tāds, ka mūsu raidījums popularizēja azartspēles, bet mēs, izpētot šo gadījumu, secinājām, ka mūsu raidījuma vadītāji atsaucās uz bukmeikeru likmēm par nākamās nedēļas kādu no spēlēm. Nebija ne zīmola, ne kā tāda, kas varētu vizuāli atspoguļot šo bukmeikeru uzņēmumu,» uzskata Media 360 vadītājs  Kaspars Ozoliņš.

Turpretim mediju uzraugs uzskata, ka tā bija nepārprotama totalizatora viensviens.lv reklāma.

«Tas nebija vienreizējs gadījums, tā bija sistēma, ka vienā no raidījuma segmentiem ir iestrādātas derības starp raidījuma vadītājiem, tajā pašā laikā, atsaucoties uz vienu azartspēļu pakalpojumu sniedzēju un tā interneta vietni,» de facto skaidro NEPLP pārstāvis Kristers Pļešakovs.

Raidījumā atzīmē, ka Lattelecom meitas uzņēmums Media 360 nolēmis tiesāties. Līdz šim gan visos gadījumos tiesas nostājušās padomes pusē. Arī tad, kad televīzijas mēģina apiet likumu, kā sponsorus piesaistot nevis tieši azartspēļu kompānijas, bet sporta bārus, kas nosaukti totalizatoru vārdos.

Tomēr NEPLP rokas ir pārāk īsas, ja televīzijas kanāli reģistrēti ārpus Latvijas. Tad sodīt nevar.  De facto piefiksēja, ka Latvijas azartspēļu reklāmas pašlaik ir, piemēram, Lielbritānijā reģistrētā Discovery kanāla rotācijā.

LTV vēsta, ka Lielbritānijas regulators NEPLP paskaidrojis, ka programmas, kas tiek retranslētas Latvijā, nav domātas tikai skatītājiem Latvijā, bet arī valstīs, kur azartspēļu reklāma ir atļauta, tādēļ nevarot to aizliegt.

Ja NEPLP mēģina izķert reklāmas televīzijā, tad PTAC tā nav prioritāte. Taču tieši PTAC būtu jāsoda vainīgie par neatbilstošu reklāmu sporta pasākumos un interneta lapās.

Tāpat De factopamanīja, ka, piemēram, izklaides bloga Fenikss Fun logo ļoti atgādina spēļu zāļu Fenikss Laimētava identitāti. Vietne reģistrēta Venecuēlā. Spēļu zāļu Fēnikss”līdzīpašnieks Jānis Zuzāns gan skaidri neatbild, vai viņa kompānijām ar šo blogu ir kāds sakars. «Esam pamanījuši interneta vietnes fenikssfun.com nosaukuma un zīmola vizuālo līdzību ar mūsu zīmolu. Šajā vietnē netiek organizētas vai reklamētas azartspēles, līdz ar to mēs neuzskatām, ka ar to varētu tikt veicināta mūsu kā preču zīmes Fenikss Laimētava īpašnieka sniegto pakalpojumu reklamēšana,» rakstiski atbild Zuzāns.

Lielākajām sporta federācijām ir līgumi ar kādu no totalizatoriem – Optibet, Olybet, Synotip . To reklāmas parādās federāciju vai čempionātu mājas lapās un pasākumos. Totalizatoru reklāmas ir arī lielāko ziņu portālu sporta lapās, atzīmē raidījumā.

PTAC mājas lapā rakstīts, ka «aizliegta ir azartspēļu reklāma ziņu interneta portālos.»

Taču PTAC vadītāja Baiba Vītoliņa skaidro, ka pēdējos gados šis jautājums nav bijis PTAC prioritāšu lokā. Neviens neesot aktīvi sūdzējies, arī nozares uzraugs – Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcija – neesot skubinājuši aktīvāk pievērsties. PTAC vadītāja Vītoliņa uzskata, ka tieši inspekcijai pašai būtu jānodarbojas arī ar reklāmas uzraudzību.

Spēļu bizness uzskata, ka Latvijā būtu jānodrošina iespēja reklamēt interaktīvās azartspēles. Tam sliecas piekrist arī inspekcijas vadītāja Signe Birne: «Šobrīd reklāmas regulējums ir absolūti nepietiekams. Likumā ar vienu teikumu pateikt, ka tas ir aizliegts, ar to nepietiek. Uzņēmēji ir gana atjautīgi, izdomas bagāti un izdomā dažādus veidus kā sevi reklamēt, bet ne vienmēr sodus var piemērot.»

Azartspēļu inspekcija grasās piedāvāt atbildīgajai Finanšu ministrijai atļaut reklāmu, vienlaikus skaidrāk aprakstot situācijas, kad tā ir aizliegta, vēsta LTV.


Pievienot komentāru

Maršruts nedēļas nogalei: Rīgas svētki, Banānu izbraukums un Piena svētki

Šajā nedēļas nogalē, dodoties pa Maršrutu, paveras iespējas baudīt daudz un dažādus pasākumus visās Latvijas malās – no Liepājas līdz Rēzeknei, braucot caur Rīgu, kur no 17. līdz 19.augustam norisināsies vieni no gaidītākajiem un vērienīgākajiem pilsētas svētkiem Latvijā. Ja ir vēlme pavadīt brīvdienas nedaudz mierīgākā vidē, tad Maršruts ved arī uz Raunu, kur norisināsies festivāls Ķiploks – visu garšu karalis. Kad tas nobaudīts, tad Liepājā atpūtas parkā Pērkone piknika gaisotnē var piedalīties Adoptēto dzīvnieku saietā 2018.

50 dienas līdz Saeimas vēlēšanām: 2 336 iedzīvotājiem beigsies pases derīguma termiņš

Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde aicina balsstiesīgos Latvijas iedzīvotājus pirms 13.Saeimas vēlēšanām 6.oktobrī laikus pārbaudīt, vai vēlēšanu dienā būs derīga pase. Pēc PMLP datiem no septembra līdz vēlēšanu dienai pases derīguma termiņš beigsies 2 336 Latvijas pilsoņiem.

Jau 30.augustā atklās lielveikalu IKEA; darbinieku meklējumi turpinās

Zviedrijas mājokļu labiekārtošanas preču kompānijas IKEA pirmais veikals Latvijā savu darbību sāks 30.augustā, tomēr uzņēmums joprojām meklē darbiniekus.

Liedz Čakšai par gadu pagarināt veselības pakalpojumu apmaksas kritēriju izstrādi

Koalīcija ir noraidījusi Veselības ministrijas lūgumu par gadu pagarināt likumprojekta izstrādi, kas noteiks kritērijus medicīnas pakalpojumu iekļaušanai valsts apmaksājamo veselības aprūpes pakalpojumu klāstā, sacīja Ministru prezidenta Māra Kučinska preses sekretārs Andrejs Vaivars.

Valsts kontrole vēlas iegūt papildu līdzekļus ieguldīšanai darbiniekos

Valsts kontrole nākamā gada budžetā vēlas iegūt papildu līdzekļus ieguldīšanai darbiniekos, Latvijas Radio norāda Valsts kontroles vadītāja Elita Krūmiņa.

Eurostat: Latvijā janvārī–jūnijā starp ES valstīm bijis vidēji straujš eksporta kāpums

Latvijā šā gada pirmajos sešos mēnešos salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn starp Eiropas Savienības valstīm bijis vidēji straujš eksporta pieaugums, liecina ceturtdien, 16.augustā, publiskotie ES statistikas pārvaldes Eurostat dati.

Gandrīz puse bērnu pērn piedzimuši māmiņām ar augstāko izglītību

Latvijā pērn piedzima 20 828 bērni. Gandrīz pusei jeb 9 703 bērnu mātēm bija augstākā izglītība. 7 229 jeb 34,7% jaundzimušo mātēm bija vispārējā vidējā vai vidējā profesionālā izglītība un 2 775 jeb 13,3% – pamatizglītība vai zemāka izglītība.

Apdrošinātāju parakstīto prēmiju apmērs 1.pusgadā Latvijā pieaudzis par 18,6%

Apdrošināšanas sabiedrības šogad pirmajā pusgadā Latvijā kopumā bruto prēmijās parakstījušas 255,763 miljonus eiro, kas ir par 18,6% vairāk nekā 2017.gada attiecīgajā periodā, savukārt izmaksāto atlīdzību apmērs audzis divas reizes lēnāk – par 9,1%, sasniedzot 145,277 miljonus eiro, liecina Latvijas Apdrošinātāju asociācijas apkopotie dati.

Latvijas krājbankas administrators jūlijā atguvis 224 800 eiro

Likvidējamās Latvijas krājbankas administrators šogad jūlijā atguvis 224 834 eiro, kas ir 4,6 reizes mazāk nekā mēnesi iepriekš, liecina oficiālajā izdevumā Latvijas Vēstnesis publicētais pārskats.

Lancmanis: Rundāles pils muzejs turpmāk jāvada ar līdzšinējiem uzstādījumiem

Rundāles pils muzejs turpmākajos gados jāvada līdzīgi jau pašlaik izvirzītiem uzstādījumiem un ideāliem, pauž ilggadējais muzeja vadītājs Imants Lancmanis, kurš šī gada nogalē atstās amatu, lai dotos pensijā.

Veiktas izmaiņas SIA LDz Infrastruktūra valdē

SIA LDz Infrastruktūra dalībnieku sapulce ir veikusi izmaiņas uzņēmuma valdē, līdzās valdes priekšsēdētājam Jānim Ceicānam apstiprinot jaunu valdes locekli – VAS Latvijas dzelzceļš (LDz) Nekustamā īpašuma direkcijas Nodrošinājuma daļas vadītāju Arti Bērziņu, ziņo LDz pārstāve Ella Pētermane.

Noteiktas Zvaigžņu reitinga labākās skolas

2018.gada Zvaigžņu reitinga augšgalā starp lielajām skolām nemainīgi ir Rīgas Valsts 1.ģimnāzija, otro vietu ieņem Daugavpils Krievu vidusskola – licejs, savukārt trešo vietu ieņem Rīgas Valsts 2.ģimnāzija. Mazo skolu reitingā pirmo vietu ieņem RTU inženierzinātņu vidusskola, otro vietu – Tukuma novada Zemgales vidusskola, un trešo vietu – PIKC NMV Rīgas Doma kora skola.

ABLV Bank aktīvi jūlijā atgūti 21,052 miljonu eiro apmērā

Likvidējamās ABLV Bank likvidatori jūlijā atguvuši aktīvus 21,052 miljonu eiro apmērā. Tostarp no izsniegtajiem kredītiem atgūti 11,602 miljoni eiro, no atgūtajiem/pārdotajiem vērtspapīriem – 7,644 miljoni eiro, no aizdevumiem kredītiestādēm – 1,792 miljoni eiro, bet no kustamās un citas mantas pārdošanas – 14 tūkstoši eiro.

CVK saņēmusi informāciju par vairāku kandidātu iespējamo neatbilstību likumam

Centrālā vēlēšanu komisija saņēmusi informāciju par vairāku deputāta amata kandidātu iespējamo neatbilstību Saeimas vēlēšanu likuma nosacījumiem, vēsta CVK priekšsēdētājs Arnis Cimdars.

Bažas par Turcijas krīzi gremdē pasaules akciju tirgus

Pasaules biržas trešdien, 15.augustā, saruka akciju cenas, atjaunojoties bažām par Turcijas kržies ietekmi un investoriem cenšoties atbrīvoties no riskantākajiem aktīviem.

Kučinskim pārmet par kavēšanos; «dod mājienus» Čakšas demisijai

Saeimas deputāts Andrejs Klementjevs prasa Ministru prezidentam Mārim Kučinskim skaidrot, kāpēc Saeimā vēl nav iesniegts likumprojekts par kritērijiem medicīnas pakalpojumu iekļaušanai valsts apmaksājamo veselības pakalpojumu klāstā.

Politiski represētajiem plāno piešķirt 100 eiro atbalstu, tam atvēlot 1,28 miljonus

Politiski represētajiem valsts simtgadē plāno piešķirt vienreizēju 100 eiro atbalstu, informē Ministru prezidenta Māra Kučinska preses sekretārs Andrejs Vaivars.

Onkologs: Marihuāna medicīnā var noderēt, bet Latvijai līdz tam vēl «jāpaaugas»

Marihuāna medicīnā var būt noderīga, tomēr, lai to legalizētu ārstnieciskām vajadzībām, Latvijas sabiedrībai vēl «nedaudz jāpaaugas», savu personīgo viedokli pauda Latvijas Onkologu asociācijas vadītājs Jānis Eglītis.

ĀCM konstatēts četrām mājas cūkām Saldus novada Zaņas pagastā; Druvas Unguros notiek slimības cēloņa meklējumi

Āfrikas cūku mēris konstatēts Saldus novada Zaņas pagasta Zemgaļos. Slimība uzliesmojusi saimniecībā ar četrām mājas cūkām. Tikmēr nevar izslēgt, ka ĀCM vīruss tā skartajā Saldus novada SIA Druvas Unguri cūku novietnē nonācis ar zāģu skaidām vai autotransportu, informē Pārtikas un veterinārā dienesta Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere.

Bojāgājušo skaits Dženovā pieaudzis līdz 42

Bojāgājušo skaits, kas zaudējuši dzīvību Dženovā, sabrūkot autostrādes tiltam, pieaudzis līdz 42, vēsta Dženovas virsprokurors Frančesko Kodzi.

Lietuvā ieklāta simboliska sliede Mažeiķu–Reņģes dzelzceļa posmā

Lietuvas valsts dzelzceļa uzņēmuma Lietuvos geležinkeliai ģenerāldirektors Mants Bartuška un Polijas naftas koncerna Orlen vadītājs Daniels Obajteks otrdien ieklāja simbolisku sliedi atjaunojamajā dzelzceļa posmā starp uzņēmumam Orlen Lietuva piederošo Mažeiķu naftas pārstrādes rūpnīcu Lietuvā un Reņģi Latvijā, kas tika izjaukts pirms desmit gadiem, kā arī parakstīja vienošanos par abu kompāniju sadarbību.

Nodarbināto skaits Latvijā gada laikā pieaudzis par 17,9 tūkstošiem

Latvijā 2018.gada 2.ceturksnī bija nodarbināti 909,6 tūkstoši jeb 64,4 % iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem, liecina Centrālās statistikas pārvaldes Darbaspēka apsekojuma rezultāti. 

Bezdarba līmenis Latvijā šī gada otrajā ceturksnī samazinājies līdz 7,7%

Bezdarba līmenis Latvijā šī gada 2.ceturksnī bija 7,7%. Salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, bezdarba līmenis ir samazinājies par 0,5 procentpunktiem, bet gada laikā – par 1,2 procentpunktiem, liecina Centrālās statistikas pārvaldes Darbaspēka apsekojuma rezultāti. 

Sēdē beidzot ir deputātu kvorums – otrajā lasījumā atbalsta stingrākus noteikumus «ātrajiem» kredītiem

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti otrdien, 14.augustā, otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā. Likumprojekts paredz, ka patērētājam noteiktās kredīta kopējās izmaksas, kas pārsniedz 0,07 procentus dienā no kredīta summas, uzskatāmas par nesamērīgām un nav atbilstošas godīgai darījumu praksei.

Vairāk saules IT speciālists atbrīvots pret 20'000 eiro drošības naudu

Restorānu tīkla Vairāk saules IT speciālistam Edgaram Štrombergam, kurš nesen tika atbrīvots no apcietinājuma, tiesa piemērojusi 20 000 eiro drošības naudu, norāda Štromberga advokāts Mareks Halturins.