Aptauja: 99% uzņēmumu Polijā saskaras ar maksājumu kavējumiem?

Saskaņā ar starptautiskā kredītrisku apdrošinātāja Coface veikto *aptauju tikai viens no 100 Polijas uzņēmumiem norādījis, ka saņem maksājumus laikā.

Polijai esot nozīmīgam Latvijas ārējās tirdzniecības partnerim, kredītrisku eksperti uzsver, ka ir būtiski ņemt vērā maksājumu disciplīnu konkrētajā valstī, plānojot jaunus eksporta darījumus.

«Polija pagājušajā gadā sasniedza savas ekonomikas atveseļošanās augstāko punktu ar IKP pieaugumu 5,1% apmērā, kas ir augstākais ekonomiskās izaugsmes līmenis valstī kopš 2011.gada. Neraugoties uz labvēlīgo makroekonomisko vidi, uzņēmumu aptaujas rezultāti rāda, ka maksājumu kavējumi ir ierasta prakse Polijas tirgū. Teju 99% no aptaujātajiem Polijas uzņēmumiem atzīmēja, ka saskaras ar maksājumu kavējumiem, un tikai viens no 100 uzņēmumiem norādījis, ka saņem maksājumus laikā,» stāsta Coface pārstāvji.

Pētījuma dati liecina, ka vidējais maksājuma kavējuma ilgums šobrīd ir 60 dienas, kas ir par trim dienām mazāk nekā gadu iepriekš.

Eksperti atzīmē, ka salīdzinoši pozitīvāka situācija ir tekstila nozarē, kur maksājumu kavējumi ilgst vidēji 26 dienas. Tikmēr visilgākos maksājumu kavējumu periodus piedzīvo transporta un būvniecības uzņēmumi ar attiecīgi 140 un 105 dienām. «Turklāt divas trešdaļas transporta nozares uzņēmumu norādījuši, ka saskārušies ar maksājumu kavējumiem, kas pārsniedz pus gada garumu. Straujākais maksājuma kavējuma laika pieaugums fiksēts mazumtirdzniecības sektorā.»

«Uzņēmumu aptaujas rezultāti liecina par tendenci, kas vērojama arī citās Centrālās un Austrumeiropas valstīs, tostarp Baltijā. Proti, stabila ekonomiskā aktivitāte var maskēt virkni izaicinājumu, ar ko šobrīd saskaras uzņēmumi. Spēcīgā konkurence un pieaugošās izmaksas gan mazina uzņēmumu peļņu, gan ietekmē to likviditāti,» atzīmē Coface vadītājs Baltijā Mantvīds Štareika.

Viņš norāda, ka jāņem vērā, ka līdz ar ekonomiskās izaugsmes tempu palēnināšanos uzņēmumiem būs jādarbojas arvien mazāk atbalstošā vidē. Attiecīgi eksportējošajiem uzņēmumiem ir būtiski sekot līdzi potenciālajiem biznesa riskiem un partneru maksātspējai eksporta mērķa valstīs.

Atbilstoši Centrālās statistikas pārvaldes un Latvijas Bankas datiem par 2018.gadu Polija ierindojas piektajā vietā Latvijas ārējās tirdzniecības partneru vidū. Kopējais Latvijas tirdzniecības apgrozījums ar Poliju aizvadītajā gadā veidoja 2,1 miljardu eiro. No tā Latvijas preču un pakalpojumu eksports uz Poliju pērn bija 591,5 miljoni eiro, veidojot 3,4% no Latvijas kopējā eksporta apjoma, savukārt preču un pakalpojumu imports bija 1,5 miljardi eiro, kas sastāda 8,1% no visa Latvijas importa, norāda Coface.

*Coface uzņēmumu aptauju Polijā veica 2018.gada decembrī, aptaujājot 293 uzņēmumus no dažādām biznesa nozarēm.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas