Tiesa noraida Skotijas prasību pēc vēl viena referenduma

Augstākā tiesa lēmusi, ka Skotijas valdība nedrīkst rīkot neatkarības referendumu bez Lielbritānijas valdības piekrišanas, raksta raidorganizācija BBC.

Skotijas pirmā ministre Nikola Stērdžena (Nicola Sturgeon) cerēja rīkot referendumu 2023.gada 19.oktobrī, tomēr tiesa lēmusi, ka viņai nav tiesību izsludināt vēl vienu referendumu par Skotijas neatkarību. Iepriekšējais referendums notika 2014.gadā, bet nesavāca pietiekamu balsu skaitu, lai Skotija varētu atdalīties no Lielbritānijas.

Tiesnesis lords Roberts Rīds (Lord Robert Reed) norādīja, ka likums, kas 1999.gadā pārdalīja varu un izveidoja Skotijas parlamentu, nedod tiesības vienpusēji risināt jautājums, kas attiecas uz Skotijas un Anglijas savstarpējām atiecībām. Šie jautājumi ir Lielbritānijas parlamenta pārvaldībā, un, ja Skotija nespēj vienoties ar Lielbritānijas parlamentu, arī tiesa nevar ļaut rīkot referendumu. Tiesnesis arī noraidīja Skotijas iebildumus, ka jebkuram referendumam ir rekomendējošs raksturs un nav juridiska spēka. «Likumīgi noturēts referendums radītu būtiskas politiskas sekas,» teica Rīds.

Stērdžena ierakstā mikroblogošanas vietnē Twitter rakstīja, ka ir sarūgtināta par lēmumu, tomēr izturas pret to ar cieņu. Viņa norādīja, ka tiesneši neveido likumus, tikai interpretē tos.

Stērdžena rakstīja: «Likums, kas neļauj Skotijai izvēlēties tās nākotni bez Vestminsteras piekrišanas, izgaismo mītu, ka Apvienotā Karaliste ir brīvprātīga savienība un dod pamatu domāt par neatkarību.»

Pēdējās sabiedriskās domas aptaujas parāda, ka iedzīvotāju viedoklis sadalās uz pusēm, ar nelielu pārsvaru to pusē, kas tomēr izvēlētos palikt Lielbritānijas sastāvā. Skotijas valsts sekretārs pastāstīja, ka Lielbritānijas parlaments ir apņēmības pilns strādāt kopā ar Skotijas amatpersonām, lai risinātu jautājumus, kas iedzīvotājiem ir vissvarīgākie. Viņš teica: «Skotijas ļaudis vēlas, lai abas valdības pievērš visu uzmanību un spēkus jautājumiem, kas ir īpaši svarīgi iedzīvotājiem. Tādēļ mēs koncentrējamies uz ekonomikas stabilizēšanu, palīdzam iedzīvotājiem tikt galā ar rēķiniem un pievēršamies veselības aprūpei.»

Oktobrī tiesa uzklausīja gan Lielbritānijas, gan Skotijas valdības, un ir sniegusi savu atzinumu sešas nedēļas vēlāk – tas ir daudz ātrāk nekā tika gaidīts.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas