Elektroenerģijas cenas augušas Baltijā, Somijā, Zviedrijā un Vācijā

Baltijā, kā arī citur, piemēram, Somijā, Zviedrijā, Vācijā elektroenerģijas cenas aizvadītajā mēnesī pieauga. Maijā mēneša vidējās elektroenerģijas cenas kāpa par 50% līdz 164,20 EUR/MWh Latvijā un 151,37 EUR/MWh Igaunijā. Savukārt Lietuvā mēneša vidējā elektroenerģijas cena sasniedza 164,71 EUR/MWh, kas ir pieaugums par 41%, salīdzinot ar aprīli.

Maijā ikstundu cenu amplitūda Baltijā svārstījās no 6,63 EUR/MWh līdz 500,05 EUR/MW, informē  AS Latvenergo.

Maijā elektroenerģijas patēriņš Nord Pool reģionā bija par 6% zemāks nekā šajā periodā gadu iepriekš, kā arī par 10% zemāks par aprīli, veicinot sistēmas cenas samazinājumu maijā līdz 113,61 EUR/MWh. Tikmēr maijā hidrorezervuāru aizpildījuma līmenis Ziemeļvalstīs samazinājies līdz 9% zem normas robežas. Kopējā elektroenerģijas ģenerācija Nord Pool reģionā saruka par 6%. Viens no iemesliem bija atomelektrostaciju ikgadējā apkopes darbu sezona Ziemeļvalstīs, pieejamo jaudu apjomiem samazinoties vidēji līdz 75% no kopējās uzstādītās jaudas. Tajā pašā laikā vēja elektrostaciju izstrāde Ziemeļvalstīs pieauga par 16%, salīdzinot ar aprīli.

Baltijas valstīs kopējā elektroenerģijas ģenerācija maijā samazinājās par 6%, turklāt samazinoties arī izstrādei no atjaunīgajiem energoresursiem.

Aizvadītajā mēnesī vēja elektrostaciju izstrāde Baltijā kritās par 16%, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, kas bija būtisks cenu kāpinošs faktors, ko pastiprināja par 30% zemākas enerģijas plūsmas no Somijas, plūsmām no Zviedrijas SE4 tirdzniecības zonas maijā pieaugot tikai par 9%.

Aizvadītajā mēnesī Baltijas kopējais elektroenerģijas patēriņš palika iepriekšējā gada maija līmenī un bija 2 139 GWh. Tajā pašā laikā Latvijā elektroenerģijas patēriņš samazinājās par 4% līdz 551 GWh. Lietuvā patērētās elektroenerģijas apjoms samazinājās par 2% un bija 932 GWh. Tikmēr Igaunijā elektroenerģijas patēriņš bija 656 GWh, kas pieauga par 7%, salīdzinot ar 2021.gada maiju.

Baltijā kopējā elektroenerģijas izstrāde maijā samazinājās par 6%, salīdzinot ar aprīli, un tika saražotas 1 395 GWh. Elektroenerģijas izstrādes apjoms Latvijā kritās par 40%, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, un kopā tika saražotas 382 GWh elektroenerģijas. Lietuvā elektroenerģijas izstrādei bija līdzīga tendence, tai samazinoties par 12% līdz 313 GWh. Tajā pašā laikā Igaunijā tika saražota 701 GWh elektroenerģijas, kas ir par 44% vairāk nekā mēnesi iepriekš.

Maijā kopējās izstrādes attiecība pret elektroenerģijas patēriņu Baltijā bija 65%. Latvijā šī attiecība samazinājās līdz 69%, tajā pašā laikā Igaunijā šis īpatsvars pieauga un veidoja 107%, Lietuvā kopējās ģenerācijas attiecība pret patēriņu nedaudz samazinājās un bija 34%.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas