Baltija un ES prasa Krievijai atbrīvot Navaļniju

Pēc krievu opozīcijas politiķa Alekseja Navaļnija aizturēšanas Maskavā, triju Baltijas valstu, ES un ASV ārlietu pārstāvji pieprasījuši Krievijas varastiestādēm viņa atbrīvošanu, liecina Latvijas Ārlietu ministrijas paziņojums un britu raidorganizācijas BBC informācija.

«Latvijas, Igaunijas un Lietuvas ārlietu ministri uzskata Alekseja Navaļnija aizturēšanu par pilnīgi nepieņemamu. Mēs pieprasām Krievijas varasiestādēm viņa tūlītēju atbrīvošanu. Eiropas Savienībai ir ātri jārīkojas un, ja viņš netiek atbrīvots, jāizskata jaunu sankciju piemērošana Krievijai,» vēsta svētdienas, 17.janvāra, paziņojums Latvijas Ārlietu ministrijas tīmekļa vietnē.

Krievijas opozīcijas politiķis, pretkorupcijas aktīvists un ass Krievijas prezidenta Vladimira Putina kritizētājs Navaļnijs svētdien ieradās Maskavā ar avioreisu no Vācijas. Vācijā viņš pavadījis piecus mēnešus, atkopjoties un izejot rehabilitācijas kursu pēc viņa indēšanas ar aizliegto Novičok ķīmisko ieroci Krievijā. Indēšanas organizēšanā Navaļnijs vainojis Putinu un Krievijas Federālo drošības dienestu.

Liels skaits policistu svētdien atradušies Maskavas Vnukovas lidostā un aizturējuši Navaļniju. Avioreiss sākotnēji bijis plānots uz Maskavas Šeremetjeva lidostu, kur bijuši sapulcējušies vairāki tūkstoši opozicionāra atbalstītāju.

Krievijas Federālais Labošanas dienests svētdienas vakarā skaidrojis, ka Navaļnijs bijis meklēšanā kopš 2020.gada 29.decembra par vairākiem probācijas perioda pārkāpumiem.

Dienests norādījis, ka vīrietis tiks paturēts aizturēšanā līdz tiesas spriedumam.

ES augstais ārlietu un drošības politikas pārstāvis Žuzeps Borels (Josep Borrell) svētdien mikroemuāru vietnē Twitter norādījis: «Krievijas varasiestādēm ir jāievēro Alekseja Navaļnija tiesības un viņu nekavējoties jāatbrīvo. Tiesu varas politizēšana nav pieņemama.»

Lasiet arī: Krievijas drošībnieki Navaļnija sarunu ar iespējamo indēšanas grupas dalībnieku sauc par viltotu

Aicinājumiem atbrīvot opozicionāru pievienojies gan ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo (Mike Pompeo), gan jaunievēlētā ASV prezidenta Džo Baidena (Joe Biden) nacionālās drošības padomnieks Džeiks Salivans (Jake Sullivan).

BNN jau vēstīja, ka Aleksejs Navaļnijs 20.augustā nonāca bezsamaņā un ar saindēšanās pazīmēm tika nogādāts Omskas slimnīcā Sibīrijā, bet divas dienas vēlāk tika no Krievijas pārvests uz Vāciju, kur viņa ārstēšanu uzņēmās Charite universitātes slimnīcas mediķi.

Kā 2.septembrī pavēstīja Vācijas valdība, iegūti neapstrīdami pierādījumi, ka viņš ir saindēts ar nervus paralizējošu kaujas vielu, kas pieder pie Novičok grupas. Šīs vielas klātbūtni vīrieša organismā pēcāk apstiprināja arī laboratorijas Francijā un Zviedrijā, kā arī tas ir apstiprināts no Starptautiskās Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas puses.

ES šai saistībā ir ieviesusi sankcijas pret Krieviju.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas