bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Trešdiena 22.01.2020 | Vārda dienas: Austris

30 gadi kopš sadošanās rokās. Kur svinēt Baltijas ceļa gadadienu?

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lai svinētu 30 gadus, kopš notikusi pasaules vēsturē tik unikālā protesta akcija Baltijas ceļš, gan Latvijā, gan Lietuvā, gan Igaunijā norit dažādi pasākumi – sākot ar motociklu braucienu cauri visām Baltijas galvaspilsētām un beidzot ar milzu radioaparātu instalāciju. Latvijā, Lucavsalā, notiks metāloperas Kurbads. Ķēves dēls izrāde, kurā piedalās folkmetāla grupa Skyforger un laikmetīgās dejas dejotāji. Tikmēr Lietuvā, Viļņā, Katedrāles laukumā, būs iespēja aplūkot unikālu 2 000 radioaparātu instalāciju, kas būs 17 metrus augsta un 20 metrus plata. Savukārt Igaunijā viens no Baltijas ceļa trīsdesmitgades svinīgajiem pasākumiem būs Tallinas radošajā Telliskivi kvartālā izstādes Baltijas ceļam 30: Viena vēsture, divi miljoni stāstu atklāšana.

Lai uzzinātu, kādas vēl iespējas svinēt Baltijas ceļa trīsdesmitgadi visās Baltijas valstīs, ir vērts ielūkoties BNN sagatavotajā Maršrutā pa Baltijas ceļu.

Piektdien, 23.augustā, aprit trīsdesmit gadu, kopš aptuveni divi miljoni Latvijas, Lietuvas un Igaunijas iedzīvotāju sadevās rokās, veidojot  nepārtrauktu cilvēku ķēdi, kas savienoja Baltijas valstu galvaspilsētas – Tallinu, Rīgu un Viļņu –, atgādinot pasaulei par 1939.gadā Maskavā parakstīto Molotova-Ribentropa paktu, kas sadalīja Eiropu, lemjot visas trīs neatkarīgās Baltijas valstis Padomju Savienības okupācijai.

 

Latvijā: Metālopera Rīgā un koncertprogramma Brālība. Brolybė. Brotherhood pierobežas pilsētā

 

Visā Latvijā norisināsies plaša kultūras, vēsturisko notikumu atceres, izklaides un sporta pasākumu programma ar vairāk nekā 60 pasākumiem. To kulminācija gaidāma no 22. līdz 24.augustam – Baltijas ceļš tiks izbraukts īpašā velobraucienā un ar senajiem spēkratiem, daudzviet skanēs Atmodas laika un mūsdienu latviešu, arī igauņu un lietuviešu mūzika, varēs skatīties Baltijas valstīs tapušas filmas, izstādes un iesaistīties akcijās, informē Kultūras ministrija.

Baltijas ceļa jubilejas priekšvakarā, 22.augustā, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notiks starptautiska konference Baltijas ceļš. Turpinājums. Kā skaidro konferences organizētāja Sarmīte Ēlerte, tā būs platforma, kur Baltijas valstu eksperti kopā ar pārstāvjiem no Čehijas, Polijas, Zviedrijas un Vācijas analizēs pagājušā gadsimta demokrātiskās revolūcijas Centrālajā un Austrumeiropā un Baltijas ceļa vietu un lomu tajās, kā arī demokrātijas izaicinājumus 21.gadsimtā.

Latvijas Nacionālā kultūras centrs aicina ikvienu 23.augustā plkst. 19.00 – brīdī, kad notika rokās sadošanās 1989.gadā – apmeklēt svinīgu un muzikālu notikumu pie Brīvības pieminekļa. «Tur kopā ar Latvijas Valsts prezidentu Egilu Levitu un Latvijas Tautas frontes pirmo priekšsēdētāju Daini Īvānu atcerēsimies notikumus, kas aizsāka mūsu valsts neatkarības atgūšanu, kā arī atzīmēsim šo vēsturisko notikumu, baudot tā laika mūziku mūsdienu mākslinieku izpildījumā,» vēsta organizētāji.

Savukārt 23.augusta vakarā, plkst. 22.00, Lucavsalā Rīgas pašvaldība aicina uz metāloperas Kurbads. Ķēves dēls bezmaksas izrādi. Metālopera ir pasakas 21.gadsimta interpretācija, kas vienīgo izrādi piedzīvoja Limbažos 2017.gada vasarā un kļuva par vienu no spilgtākajiem notikumiem Latvijas kultūrā, saņemot gan neviltotu skatītāju, gan profesionāļu atzinību. Režisores Ingas Tropas veidotajā uzvedumā piedalīsies folkmetāla grupa Skyforger un laikmetīgās dejas dejotāji. Pirms metāloperas uz skatuves kāps Igaunijas grupa Riffaricca un Lietuvas grupa Lietis Band. Ieeja no plkst. 18.00.

Ārpus Rīgas plaša Baltijas ceļa trīsdesmitgades programma plānota gan pie Latvijas robežas ar Igauniju un Lietuvu, gan arī pilsētās, kuras pirms trīsdesmit gadiem caurvija cilvēku ķēde. Pie Latvijas-Igaunijas robežas, Naukšēnu novada Ķoņos, Baltijas ceļa gadadiena tiks atzīmēta divas dienas. 23.augustā no plkst. 17.00 tur gaidāma svētku programma ar Baltijas akordeonistu orķestra Baltic Tremolo koncertu un Jāņa Lūsēna grupas uzstāšanos, solidaritātes ugunskura iedegšanu kopā ar folkloras kopām no Latvijas un Igaunijas un Baltijas ceļa vēsturiskā maršruta izgaismošanu.

Savukārt 24.augustā ikviens ir aicināts iesaistīties riteņbraucienā no Karksi-Nuijas Igaunijā līdz Rūjienai Latvijā. 23.augustā no plkst. 17.00 Grenctālē, pie Latvijas-Lietuvas robežas norisināsies amatiermākslas un populārās mūzikas pasākums Brālība. Brolybė. Brotherhood, kas pulcēs korus, mūziķus un deju grupas no Latvijas un Lietuvas, un tā noslēgumā izskanēs Igo koncertprogramma.

Lietuvā: 10 km cilvēku ķēde un milzu radioaparātu instalācija

 

23.augustā jau pulksten 6.00 startēs 28.tradicionālais starptautiskais maratons Baltijas ceļš.

«Līdz 21.augustam šim stafetes tipa maratonam pieteikušies 37 skrējēji. Tā kopējais maršruts stiepjas no Viļņas līdz Tallinai. Viļņā lietuviešu skrējējiem pievienosies 75 NATO militārpersonas. NATO karavīri skrējienā iesaistīsies arī Rīgā un Tallinā. Skrējiens ir sadalīts deviņos posmos, no kuriem katru veiks deviņi skrējēji, un pārējā grupa tiks vesta ar autobusu līdz attiecīgā skriešanas posma sākuma punktam. Plānojam būt Rīgā aptuveni pulksten divos dienā,» tā ziņu portālam BNN skaidroja Lietuvas Amatieru skriešanas amatieru biedrības vadītājs Vidmants Dobrovolsks (Vidmantas Dobrovolskas).

9.00 starts džipu, motociklu braucienam Viļņa-Rīga-Tallina.

Piektdienas rītā no Viļņas startēs brauciens, kur gaidāma ap 6 000 automašīnu un motociklu piedalīšanās.

«Esam uzaicinājuši braucienā piedalīties visus Baltijas auto klubus, un vairums ir piekrituši iesaistīties. Mūsu pirmā lielā pietura būs ap pulksten 14.00 pie Rīgas Pilsētas Domes, kur spēkratu karavānu sveiks Rīgas mērs. Dosim latviešiem Lietuvas un Igaunijas karogus, paņemsim Latvijas karogus un kopā ar mūsu latviešu draugiem turpināsim ceļu uz Tallinu ar karogiem pie automašīnām,» tā brauciena ieceri portālam BNN ieskicēja Lietuvas Džipu kluba priekšsēdētājs Nerijs Laurinatis (Nerijus Laurinaitis).

18.00. Baltijas ceļš esam mēs visi. Pasākumā ar šādu nosaukumu plānots izveidot 10 kilometrus garu cilvēku ķēdi no Katedrāles laukuma Viļņā līdz lielveikalam Akropolis uz Viļņas-Ukmerges autoceļa.

Lietuvas Etniskās kultūras kopšanas centra vadītāja portālam BNN skaidroja: «Līdz 21.augustam mums cilvēku dzīvai ķēdei ir pieteikušies četri tūkstoši dalībnieku, un paredzam, ka līdz piektdienas vakaram mums pievienosies vēl divi tūkstoši cilvēku. Mēs rēķinām, ka rokās sadosies seši tūkstoši cilvēku, kas ļaus nosegt vairāk nekā 10 ceļa kilometrus».

19.00 Katedrāles laukumā Lietuvas galvaspilsētā sāksies svētku koncerts, kas veltīts Baltijas ceļa trīsdesmitgadei. Pirms tā tiks atklāta unikāla instalācija, kas būs veidota no vairāk nekā 2 000 radioaparātiem. Kā pastāstīja Lietuvas Radio un televīzijas pārstāve Justīna Vaitkevičjūte (Justina Vaitkevičiūtė) visi radio aparāti ir savākti no iedzīvotājiem ar paša medija un Viļņas pasta starpniecību.

«Instalācija būs 17 metrus augsta un 20 metrus plata. Cik mums zināms, neviens līdz šim nav izveidojis šādu laikmetīgās mākslas darbu, tāpēc paredzam, ka instalācija tiks reģistrēta Ginesa Rekordu grāmatā,» stāstīja Vaitkevičiūtė no Lietuvas Radio un televīzijas.

 

Igaunijā: Kino no visas Baltijas un ikdienas cilvēku stāsti izstādē

 

Igaunijā papildus pasākumiem, kas šķērso Latvijas-Igaunijas robežu gaidāmas unikālai Baltijas tautu akcijai veltītas diskusijas, koncerti, piemiņas pasākumi, izstādes un kino seansi.

Šonedēļ Tallinā šai saistībā norisinās Baltijas Kino dienas. Ceturtdien kinoteātrī Cinema Artis festivāla ietvaros iespējams noskatīties īpaši atlasītas filmas no Lietuvas.

Piektdien, 23.augustā, Igaunijas Tautas frontes muzejā gaidāma vēstures pasākumu sērija Baltijas ceļam 30. Tajā jau no pulksten 10.00 interesenti aicināti uz diskusijām par Diesmoto revolūciju un klausīties latviešu un lietuviešu tautas mūzikas koncertus.

Literatūras jomā Igaunijā ir noslēdzies dzejas konkurss Brīvības lāsts un piektdien Tallinas Brīvības laukumā iecerēts paziņot labāko darbu autorus.

Baltijas ceļa trīsdesmitgadē Igaunijā neizpaliks arī komunisma upuru atceres brīdis. Pulksten 16.00 piemiņas pasākums gaidāms Mārjamē Memoriālā Tallinā. Tā teritorijā atrodas Igaunijas Komunisma upuru memoriāls, kas atklāts 2018.gada 23.augustā un jau guvis starptautisku atzinību par piemiņas vietas iespaidīgo arhitektūru. Pasākuma galvenais uzsvars būs uz 80 gadiem, kas apritējuši kopš Baltijai liktenīgā Molotova-Ribentropa pakta noslēgšanas starp Padomju Savienību un Nacistisko Vāciju.

Gaišākās noskaņās piektdien, no pulksten 19.00 līdz pusnaktij, Tallinas radošajā Telliskivi kvartālā tiks svinēta atklāšana izstādei Baltijas ceļam 30: Viena vēsture, divi miljoni stāstu. Tās rīkotāji skaidro, ka izstādē aizkustinošā stāstījuma virknē sarindoti ikdienas cilvēku stāsti, kas vēsta gan par cilvēku drosmi, gan par katra individuālo lēmumu uzņemties atbildību par savu un savas tautas brīvību. Izstādē iekļauts arī hronoloģisks ieskats 1989.gada 23.augusta notikumos Igaunijā.


Pievienot komentāru

Fon der Leiena: Eiropai ir nepieciešamas «ticamas militārās spējas»

Eiropas Savienība ir izveidojusi «ķieģeļus, no kuriem celt Eiropas aizsardzības savienību», tā trešdien, 22.janvārī, pavēstījusi Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena, piedaloties Pasaules Ekonomikas forumā.

Britu namīpašnieki vēlas ES pilsoņiem kartītes kā tiesību pierādījumu

Pēc Brexit, kas sāksies janvāra beigās, viesstrādniekiem no Eiropas Savienības valstīm būs jāpierāda savas jauniegūtās tiesības uzturēties Lielbritānijā. Privātie namsaimnieki atbalstījuši īpašu kartīšu ieviešanu šim nolūkam, valdība nepiekrīt.

Saskaņa gatava Rīgas 2020.gada budžetu apstiprināt tikai pēc Burova atlaišanas

Partija Saskaņa neatbalstīs pašvaldības 2020.gada budžeta, pie varas esot mēram Oļegam Burovam,  informēja frakcijas vadītājs Maksims Tolstojs. 

Latvija uzlabo rezultātu OECD Atvērto datu indeksā

Latvija par astoņām vietām uzlabojusi savu pozīciju OECD Atvērto datu indeksā, informē Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā.

Aptauja: 86% uzskata, ka autoceļiem ir jābūt starp valsts budžeta prioritātēm

Kopumā 86% valsts iedzīvotāju uzskata, ka autoceļu tīkla uzturēšanai un remontdarbiem ir jābūt starp valsts budžeta prioritātēm, par to liecina pētījumu centra SKDS veiktās Latvijas iedzīvotāju aptaujas rezultāti.

Kaljulaida Antarktīdā: Ikdienas darbu internetā var darīt, atrodoties jebkur

Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida viesojas Antarktīdā, kur plāno veikt savus ikdienas darba pienākumus, demonstrējot interneta iespējas. Valsts galva arī vērsusi uzmanību uz Antarktīdā skaidri redzamām laikapstākļu pārmaiņām.

Ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā decembrī samazinājās par 1,1%

Salīdzinot ar 2018.gada decembri, 2019.gada novembrī ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā ir samazinājies par 1,1%, liecina CSP dati.

Pētījums: Pēdējā gada laikā ar velosipēdu pārvietojušies 35% Latvijas iedzīvotāju

Latvijā pēdējā gada laikā ar velosipēdu pārvietojušies 35% iedzīvotāju, savukārt ikdienā ar velosipēdu pārvietojas 6% iedzīvotāju, secināts pētījumā par velosatiksmi un velosatiksmes infrastruktūru nacionālā mērogā.

Krievijas lētajai elektrībai Baltijā vajadzīgs risinājums, tā eirokomisāre

Igaunijas eirokomisāre Kadri Simsone uzskata, ka ir vajadzīgs risinājums Krievijas un Baltkrievijas elektroenerģijas klātbūtnei Baltijas tirgū, jo kaimiņvalstis to var piedāvāt lētāk, nemaksājot Eiropas gaisa piesārņojuma nodokli.

Moneyval ziņojums: Latvija lielākoties izpildījusi rekomendācijas

Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas pasākumu novērtēšanas ekspertu komiteja Moneyval uzlabojusi Latvijas novērtējumu 11 rekomendāciju izpildē.

Bijušā velotreka vietā Rīgā būvēs jaunu Valsts drošības dienesta ēku, nevis parku

Rīgā, bijušā velotreka Marss vietā, plānots būvēt jaunu ēku Valsts drošības dienestam, tādējādi, visticamāk, nebūs lemts piepildīties VEF rajona nekustamo īpašumu attīstītāju un iedzīvotāju iecerei šajā teritorijā izveidot parku.

Meridian Trade Bank maina nosaukumu uz Industra Bank

Meridian Trade Bank trešdien, 22.janvārī, mainījusi nosaukumu uz Industra Bank, informē bankā.

Video: Tramps un Tunberga Davosā pauž krasi pretēju klimata skatījumu

«Importējiet mūsu naftu un dabasgāzi» pret «mūsu emisijas ir jāizbeidz» – ar tik atšķirīgiem skatījumiem uz klimata krīzi Pasaules Ekonomikas forumā uzstājušies ASV prezidents Donalds Tramps un klimata aktīviste Grēta Tunberga. Piedāvājam noskatīties abas uzrunas pilnā garumā.

Vitenbergs: Latvijas tautsaimniecībā būtiska ir katra investīcija

Investīcija ir brīvas tirgus ekonomikas pamatu pamats un Latvijas tautsaimniecībā būtisks ir ikkatrs ieguldījums, tā izteicies Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētājs Jānis Vitenbergs.

Kariņš: Nepieļaujami, ja ministram ir doma mīkstināt nosacījumus VP priekšniekam, lai amatā ieliktu sev tīkamu cilvēku

Prasību mīkstināšana VP priekšnieka amata kandidātiem ir nepieļaujama un šāda rīcība rada aizdomas, ka procesā notiek «kas nelāgs», tā intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta Panorāma izteicies premjerministrs Krišjānis Kariņš.

Pastiprinās bažas par putnu gripas draudiem Latvijā

Putnu gripa mājputniem konstatēta Čehijā, Rumānijā, Ungārijā, Polijā, Slovākijā un Ukrainā, bet savvaļas putniem – Polijā un Vācijā.

Putins maina Krievijas valdības sastāvu

Krievijas prezidents Vladimirs Putins daļēji mainījis Krievijas valdības sastāvu, ieceļot jaunu apgaismības ministru un virkni citu, bet amatos ļaujot palikt līdzšinējiem aizsardzības, ārlietu un finanšu ministriem.

Par spīti siltajai ziemai dažviet autoceļi ir apledojuši

Apledojums 22.janvāra rītā Vidzemē, Latgalē un Kurzemē dažviet apgrūtina braukšanu pa valsts galvenajiem un reģionālajiem autoceļiem.

Latvijas dzelzceļš darbinieku skaita samazināšanu sāka jau pērnā gada nogalē

VAS Latvijas dzelzceļš savu funkciju un procesu izvērtēšanu sāka pagājušā gada otrajā pusē, tāpēc darbinieku skaita samazināšana tika sākta pakāpeniski 2019.gada nogalē, informēja LDz pārstāve Ella Pētermane.

Saeimā: Svarīgi Latvijas–Baltkrievijas robežas izbūvē nepieļaut citur konstatētās kļūdas

«Ņemot vērā, ka šogad plānots uzsākt Latvijas–Baltkrievijas robežas joslas izbūvi, svarīgi, lai neatkārtotos Valsts kontroles ziņojumā par Latvijas Republikas robežas joslas infrastruktūras būvniecību un uzturēšanu atklātās kļūdas.»

Balsstiesīgie kūtri parakstās par pašvaldību vēlēšanu regulējuma referendumu

Referenduma ierosināšanai par saskaņā ar Saeimas opozīcijas pieprasījumu apturētajiem likumu grozījumiem, kas paredz izmaiņas pašvaldību ārkārtas vēlēšanu regulējumā, līdz šim parakstījušies 1 137 vēlētāji.

Interpola bijušo priekšnieku notiesā uz 13 gadiem cietumā

Starptautiskās kriminālpoliciju organizācijas Interpola bijušais priekšnieks Mengs Hongvei viņa dzimtajā Ķīnā notiesāts uz 13 gadiem cietumā par kukuļņemšanu.

Saeimas komisijā lemj par lēnāku akcīzes likmes kāpumu cukurotajiem dzērieniem

Saeimas Budžeta un finanšu komisija vienojusies noteikt zemāku akcīzes nodokļa likmi cukurotajiem dzērieniem, nekā tas tika atbalstīts agrākos likumprojekta lasījumos.

Spānijā postījumus rada stipra vētra

Spānijas dienvidaustrumus skārusi stipra vētra, ko amatpersonas saistījušas ar četru cilvēku bojāeju. Vētra nonākusi Francijā, kur to raksturo kā spēcīgāko ziemas vētru kopš 1982.gada.

Latvijā trešajā ceturksnī budžeta deficīts bijis līdzīgs ES vidējam rādītājam

Latvijas budžeta deficīts pērn trešajā ceturksnī veidojis 0,9% no iekšzemes kopprodukta, un tas līdzinājās vidējam līmenim Eiropas Savienībā.

Jaunākie komentāri


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!