bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 22.09.2019 | Vārda dienas: Maigurs, Mārica, Māris

30 gadi kopš sadošanās rokās. Kur svinēt Baltijas ceļa gadadienu?

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lai svinētu 30 gadus, kopš notikusi pasaules vēsturē tik unikālā protesta akcija Baltijas ceļš, gan Latvijā, gan Lietuvā, gan Igaunijā norit dažādi pasākumi – sākot ar motociklu braucienu cauri visām Baltijas galvaspilsētām un beidzot ar milzu radioaparātu instalāciju. Latvijā, Lucavsalā, notiks metāloperas Kurbads. Ķēves dēls izrāde, kurā piedalās folkmetāla grupa Skyforger un laikmetīgās dejas dejotāji. Tikmēr Lietuvā, Viļņā, Katedrāles laukumā, būs iespēja aplūkot unikālu 2 000 radioaparātu instalāciju, kas būs 17 metrus augsta un 20 metrus plata. Savukārt Igaunijā viens no Baltijas ceļa trīsdesmitgades svinīgajiem pasākumiem būs Tallinas radošajā Telliskivi kvartālā izstādes Baltijas ceļam 30: Viena vēsture, divi miljoni stāstu atklāšana.

Lai uzzinātu, kādas vēl iespējas svinēt Baltijas ceļa trīsdesmitgadi visās Baltijas valstīs, ir vērts ielūkoties BNN sagatavotajā Maršrutā pa Baltijas ceļu.

Piektdien, 23.augustā, aprit trīsdesmit gadu, kopš aptuveni divi miljoni Latvijas, Lietuvas un Igaunijas iedzīvotāju sadevās rokās, veidojot  nepārtrauktu cilvēku ķēdi, kas savienoja Baltijas valstu galvaspilsētas – Tallinu, Rīgu un Viļņu –, atgādinot pasaulei par 1939.gadā Maskavā parakstīto Molotova-Ribentropa paktu, kas sadalīja Eiropu, lemjot visas trīs neatkarīgās Baltijas valstis Padomju Savienības okupācijai.

 

Latvijā: Metālopera Rīgā un koncertprogramma Brālība. Brolybė. Brotherhood pierobežas pilsētā

 

Visā Latvijā norisināsies plaša kultūras, vēsturisko notikumu atceres, izklaides un sporta pasākumu programma ar vairāk nekā 60 pasākumiem. To kulminācija gaidāma no 22. līdz 24.augustam – Baltijas ceļš tiks izbraukts īpašā velobraucienā un ar senajiem spēkratiem, daudzviet skanēs Atmodas laika un mūsdienu latviešu, arī igauņu un lietuviešu mūzika, varēs skatīties Baltijas valstīs tapušas filmas, izstādes un iesaistīties akcijās, informē Kultūras ministrija.

Baltijas ceļa jubilejas priekšvakarā, 22.augustā, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notiks starptautiska konference Baltijas ceļš. Turpinājums. Kā skaidro konferences organizētāja Sarmīte Ēlerte, tā būs platforma, kur Baltijas valstu eksperti kopā ar pārstāvjiem no Čehijas, Polijas, Zviedrijas un Vācijas analizēs pagājušā gadsimta demokrātiskās revolūcijas Centrālajā un Austrumeiropā un Baltijas ceļa vietu un lomu tajās, kā arī demokrātijas izaicinājumus 21.gadsimtā.

Latvijas Nacionālā kultūras centrs aicina ikvienu 23.augustā plkst. 19.00 – brīdī, kad notika rokās sadošanās 1989.gadā – apmeklēt svinīgu un muzikālu notikumu pie Brīvības pieminekļa. «Tur kopā ar Latvijas Valsts prezidentu Egilu Levitu un Latvijas Tautas frontes pirmo priekšsēdētāju Daini Īvānu atcerēsimies notikumus, kas aizsāka mūsu valsts neatkarības atgūšanu, kā arī atzīmēsim šo vēsturisko notikumu, baudot tā laika mūziku mūsdienu mākslinieku izpildījumā,» vēsta organizētāji.

Savukārt 23.augusta vakarā, plkst. 22.00, Lucavsalā Rīgas pašvaldība aicina uz metāloperas Kurbads. Ķēves dēls bezmaksas izrādi. Metālopera ir pasakas 21.gadsimta interpretācija, kas vienīgo izrādi piedzīvoja Limbažos 2017.gada vasarā un kļuva par vienu no spilgtākajiem notikumiem Latvijas kultūrā, saņemot gan neviltotu skatītāju, gan profesionāļu atzinību. Režisores Ingas Tropas veidotajā uzvedumā piedalīsies folkmetāla grupa Skyforger un laikmetīgās dejas dejotāji. Pirms metāloperas uz skatuves kāps Igaunijas grupa Riffaricca un Lietuvas grupa Lietis Band. Ieeja no plkst. 18.00.

Ārpus Rīgas plaša Baltijas ceļa trīsdesmitgades programma plānota gan pie Latvijas robežas ar Igauniju un Lietuvu, gan arī pilsētās, kuras pirms trīsdesmit gadiem caurvija cilvēku ķēde. Pie Latvijas-Igaunijas robežas, Naukšēnu novada Ķoņos, Baltijas ceļa gadadiena tiks atzīmēta divas dienas. 23.augustā no plkst. 17.00 tur gaidāma svētku programma ar Baltijas akordeonistu orķestra Baltic Tremolo koncertu un Jāņa Lūsēna grupas uzstāšanos, solidaritātes ugunskura iedegšanu kopā ar folkloras kopām no Latvijas un Igaunijas un Baltijas ceļa vēsturiskā maršruta izgaismošanu.

Savukārt 24.augustā ikviens ir aicināts iesaistīties riteņbraucienā no Karksi-Nuijas Igaunijā līdz Rūjienai Latvijā. 23.augustā no plkst. 17.00 Grenctālē, pie Latvijas-Lietuvas robežas norisināsies amatiermākslas un populārās mūzikas pasākums Brālība. Brolybė. Brotherhood, kas pulcēs korus, mūziķus un deju grupas no Latvijas un Lietuvas, un tā noslēgumā izskanēs Igo koncertprogramma.

Lietuvā: 10 km cilvēku ķēde un milzu radioaparātu instalācija

 

23.augustā jau pulksten 6.00 startēs 28.tradicionālais starptautiskais maratons Baltijas ceļš.

«Līdz 21.augustam šim stafetes tipa maratonam pieteikušies 37 skrējēji. Tā kopējais maršruts stiepjas no Viļņas līdz Tallinai. Viļņā lietuviešu skrējējiem pievienosies 75 NATO militārpersonas. NATO karavīri skrējienā iesaistīsies arī Rīgā un Tallinā. Skrējiens ir sadalīts deviņos posmos, no kuriem katru veiks deviņi skrējēji, un pārējā grupa tiks vesta ar autobusu līdz attiecīgā skriešanas posma sākuma punktam. Plānojam būt Rīgā aptuveni pulksten divos dienā,» tā ziņu portālam BNN skaidroja Lietuvas Amatieru skriešanas amatieru biedrības vadītājs Vidmants Dobrovolsks (Vidmantas Dobrovolskas).

9.00 starts džipu, motociklu braucienam Viļņa-Rīga-Tallina.

Piektdienas rītā no Viļņas startēs brauciens, kur gaidāma ap 6 000 automašīnu un motociklu piedalīšanās.

«Esam uzaicinājuši braucienā piedalīties visus Baltijas auto klubus, un vairums ir piekrituši iesaistīties. Mūsu pirmā lielā pietura būs ap pulksten 14.00 pie Rīgas Pilsētas Domes, kur spēkratu karavānu sveiks Rīgas mērs. Dosim latviešiem Lietuvas un Igaunijas karogus, paņemsim Latvijas karogus un kopā ar mūsu latviešu draugiem turpināsim ceļu uz Tallinu ar karogiem pie automašīnām,» tā brauciena ieceri portālam BNN ieskicēja Lietuvas Džipu kluba priekšsēdētājs Nerijs Laurinatis (Nerijus Laurinaitis).

18.00. Baltijas ceļš esam mēs visi. Pasākumā ar šādu nosaukumu plānots izveidot 10 kilometrus garu cilvēku ķēdi no Katedrāles laukuma Viļņā līdz lielveikalam Akropolis uz Viļņas-Ukmerges autoceļa.

Lietuvas Etniskās kultūras kopšanas centra vadītāja portālam BNN skaidroja: «Līdz 21.augustam mums cilvēku dzīvai ķēdei ir pieteikušies četri tūkstoši dalībnieku, un paredzam, ka līdz piektdienas vakaram mums pievienosies vēl divi tūkstoši cilvēku. Mēs rēķinām, ka rokās sadosies seši tūkstoši cilvēku, kas ļaus nosegt vairāk nekā 10 ceļa kilometrus».

19.00 Katedrāles laukumā Lietuvas galvaspilsētā sāksies svētku koncerts, kas veltīts Baltijas ceļa trīsdesmitgadei. Pirms tā tiks atklāta unikāla instalācija, kas būs veidota no vairāk nekā 2 000 radioaparātiem. Kā pastāstīja Lietuvas Radio un televīzijas pārstāve Justīna Vaitkevičjūte (Justina Vaitkevičiūtė) visi radio aparāti ir savākti no iedzīvotājiem ar paša medija un Viļņas pasta starpniecību.

«Instalācija būs 17 metrus augsta un 20 metrus plata. Cik mums zināms, neviens līdz šim nav izveidojis šādu laikmetīgās mākslas darbu, tāpēc paredzam, ka instalācija tiks reģistrēta Ginesa Rekordu grāmatā,» stāstīja Vaitkevičiūtė no Lietuvas Radio un televīzijas.

 

Igaunijā: Kino no visas Baltijas un ikdienas cilvēku stāsti izstādē

 

Igaunijā papildus pasākumiem, kas šķērso Latvijas-Igaunijas robežu gaidāmas unikālai Baltijas tautu akcijai veltītas diskusijas, koncerti, piemiņas pasākumi, izstādes un kino seansi.

Šonedēļ Tallinā šai saistībā norisinās Baltijas Kino dienas. Ceturtdien kinoteātrī Cinema Artis festivāla ietvaros iespējams noskatīties īpaši atlasītas filmas no Lietuvas.

Piektdien, 23.augustā, Igaunijas Tautas frontes muzejā gaidāma vēstures pasākumu sērija Baltijas ceļam 30. Tajā jau no pulksten 10.00 interesenti aicināti uz diskusijām par Diesmoto revolūciju un klausīties latviešu un lietuviešu tautas mūzikas koncertus.

Literatūras jomā Igaunijā ir noslēdzies dzejas konkurss Brīvības lāsts un piektdien Tallinas Brīvības laukumā iecerēts paziņot labāko darbu autorus.

Baltijas ceļa trīsdesmitgadē Igaunijā neizpaliks arī komunisma upuru atceres brīdis. Pulksten 16.00 piemiņas pasākums gaidāms Mārjamē Memoriālā Tallinā. Tā teritorijā atrodas Igaunijas Komunisma upuru memoriāls, kas atklāts 2018.gada 23.augustā un jau guvis starptautisku atzinību par piemiņas vietas iespaidīgo arhitektūru. Pasākuma galvenais uzsvars būs uz 80 gadiem, kas apritējuši kopš Baltijai liktenīgā Molotova-Ribentropa pakta noslēgšanas starp Padomju Savienību un Nacistisko Vāciju.

Gaišākās noskaņās piektdien, no pulksten 19.00 līdz pusnaktij, Tallinas radošajā Telliskivi kvartālā tiks svinēta atklāšana izstādei Baltijas ceļam 30: Viena vēsture, divi miljoni stāstu. Tās rīkotāji skaidro, ka izstādē aizkustinošā stāstījuma virknē sarindoti ikdienas cilvēku stāsti, kas vēsta gan par cilvēku drosmi, gan par katra individuālo lēmumu uzņemties atbildību par savu un savas tautas brīvību. Izstādē iekļauts arī hronoloģisks ieskats 1989.gada 23.augusta notikumos Igaunijā.


Pievienot komentāru

Bildēs: Pasaule vienojas klimata aizsardzībai

Piektdien daudzviet pasaulē ar sevišķi lielu aktivitāti norisinās iknedēļas protesta akcija Piektdiena nākotnei. ko aizsākuši skolēni, lai panāktu, ka valstu valdības un ietekmīgu uzņēmumu vadītāji sāk iestāties pret siltumnīcefekta gāzu izplūdēm.

ERAB domā pārdot Šiauliu bankas akcijas, bet neplāno aiziet no bankas Citadele

Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka gatavojas pārdot Lietuvas Šiauliu bankas akcijas, tomēr pagaidām neplāno aiziet no bankas Citadele.

Uzņēmums: Rīgā vidēja izmēra dzīvokļu īres cenas apsteidz Lietuvu

Rīgas īres tirgu ir salīdzinoši neliels maza izmēra dzīvokļu piedāvājums, savukārt vidēja izmēra dzīvokļu īres cenas apsteidz Viļņu un Tallinu.

Konkurences padome atļāvusi Bauskas alus kapitāldaļu pārdošanu Cido grupai

Konkurences padome ir apstiprinājusi SIA Bauskas alus 100% kapitāldaļu pārdošanu CIDO Grupai bez īpašiem nosacījumiem. Darījumu paredzēts pilnībā noslēgt pāris mēnešu laikā.

Līdz šim deviņiem bērniem no Siguldas atklāta salmoneloze, bet pieciem – zarnu nūjiņu infekcija

Līdz šim salmoneloze laboratoriski apstiprināta deviņiem, bet šiga toksīnu veidojošās zarnu nūjiņas izraisītā infekcija jeb STEC – pieciem bērniem no Siguldas puses, informē Slimību profilakses un kontroles centrā.

Rimšēvičs: Komercbankas Latvijas Bankā glabā piecus miljardus eiro, ko varētu «iepludināt» ekonomikā

Patlaban komercbankas Latvijas Bankā glabā aptuveni piecus miljardus eiro, ko varētu «iepludināt» valsts ekonomikā, informē centrālās bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs.

Latvijas Banka IKP pieauguma prognozi šim gadam samazina līdz 2,5%

Latvijas Banka samazinājusi IKP pieauguma prognozi šim gadam no iepriekš lēstajiem 2,9%, pēc izlīdzinātajiem datiem, līdz 2,5%, bet nākamajam gadam–- no 3,1% līdz 2,6%.

ES pārliecināta par jaunu Krievijas-Ukrainas gāzes līgumu, Ukraina kritiska

Sarunās Briselē par ilgtermiņa līgumu starp Krieviju un Ukrainu par Krievijas gāzes tranzītu uz Eiropas Savienības valstīm sperti soļi, lai panāktu jauna līguma noslēgšanu. Ukraina tikmēr atkārtojusi iespēju pārtraukt gāzes tranzītu cauri savai teritorijai.

Baltic Restaurants Latvia nav ievērojis personīgās higiēnas prasības Siguldas pirmskolas izglītības iestādēs

Ēdinātājs Baltic Restaurants Latvia nav ievērojis personīgās higiēnas prasības un pieļāvis pārkāpumus tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumu veikšanā Siguldas pirmskolas izglītības iestādēs Ieviņa un Saulīte.

Latvijā ražotāju cenu līmenis rūpniecībā augustā samazinājās par 0,1%

Salīdzinot ar 2019.gada jūliju, augustā ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā samazinājās par 0,1%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Prokuratūra izsludinājusi pieteikšanos prokurora amatam Latvijas skaļāko korupcijas lietu nodaļā

Prokuratūra izsludinājusi pieteikšanos uz Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurora amata vakanci.

Igaunija nokļūst Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras Direktoru valdē

Igaunija pirmoreiz ievēlēta Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras vadībā, kur tās mērķi ir iestāties pret kodolieroču izplatību un par radioaktīvo atkritumu iespējami drošu noglabāšanu.

EP rosina noteikt atceres dienu cīnītājiem pret totalitārismu

Eiropas Parlamenta deputāti rosina noteikt 25.maiju, kas ir Aušvicas varoņa Vitolda Pilecka nāvessoda gadadiena, par Starptautisko dienu varonīgo cīnītāju pret totalitārismu atcerei.

Rīgas Centrāltirgus kļuvis pieejamāks iedzīvotājiem ar kustību traucējumiem

Ņemot vērā iedzīvotāju iebildumus, Rīgas Centrāltirgus Gastronomijas paviljons tagad padarīts pieejamāks cilvēkiem ar kustību traucējumiem un ērtāks pārdevējiem.

Ministrs: Igaunija pat neapspriedīs centralizētu ES migrantu uzņemšanu

Eiropas Savienības dalībvalstis aicina pārskatīt bloka migrācijas politiku, lai panāktu visu dalībvalstu līdzdalību migrantu uzņemšanā. Starpvalstu diskusiju atteicies apmeklēt Igaunijas iekšlietu ministrs, norādot, ka Igaunija nevēlas pat apspriest priekšlikumu.

Aptur Saeimas ēkas atsevišķu telpu ekspluatāciju

Lai veiktu padziļinātu būvkonstrukciju izpēti, Saeimas Prezidijs pieņēma lēmumu ierobežot atsevišķu telpu ekspluatāciju Saeimas ēkā Jēkaba ielā 11.

Ievestā benzīna apmērs septiņos mēnešos sarucis par 6,7%

Latvijā ievestā motorbenzīna daudzums šogad septiņos mēnešos samazinājies par 6,7% salīdzinājumā ar 2018.gada attiecīgo periodu, bet dīzeļdegviela ievesta par 0,1% vairāk.

Ryanair Olīrijam piesolīta 99 miljonu eiro piemaksa

Eiropā lielākās lidsabiedrības Ryanair akcionāri ar 50,5% balsīm apstiprinājuši jaunu piemaksu kārtību uzņēmuma izpilddirektoram Maiklam Olīrijam. Ļoti veiksmīgas darbības gadījumā tā paredz piecos gados viņam izmaksāt 99 miljonus eiro.

Kad studenti «pazūd» darba tirgū un neatgriežas. Saruna ar RISEBA rektori

Vēlme ātrāk kļūt patstāvīgiem un pelnīt pašiem savu naudu nereti izkonkurē vēlmi studēt, sarunā ar BNN pauž RISEBA rektore Irina Senņikova, runājot par nepabeigtu mācību problēmu Latvijā.

Austrija bloķē ES-Dienvidamerikas tirdzniecības līgumu lietusmežu, darba tiesību dēļ

Brīvās tirdzniecības līgums starp ES un Dienvidamerikas lielāko tirdzniecības bloku Mercosur gatavots 20 gadus, taču Austrijas valdošās koalīcijas partijas ir to noraidījušas ar mērķi saglabāt Amazones mežus un darba tiesību ievērošanu.

Plāno liegt pašvaldībām reģistrēt savus plašsaziņas līdzekļus

Likumprojekts paredz, ka pašvaldībām līdz 2019.gada 31.decembrim būs jāiesniedz Uzņēmumu reģistram pieteikumu par to īpašumā esošo masu informācijas līdzekļu izslēgšanu no reģistra.

PVD: Pārbaudēs Siguldas bērnudārzos zarnu nūjiņas vairāk nav konstatētas

Izmeklējot zarnu infekcijas izplatības cēloni Siguldā, ir izdarīts maksimālais, lai jauni saslimšanas gadījumi nenotiktu, piektdien, 20.septembrī, intervijā Latvijas Radio sacījis PVD ģenerāldirektors Māris Balodis.

Vēl saglabāsies lietains un vējains laiks

Brīvdienās laika apstākļus turpinās noteikt ciklonu darbība, tādēļ debesis skaidrosies tikai brīžiem, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Maršruts nedēļas nogalei: Ābolu svētki, Miķeļu gaviles un Baltu vienības uguns

Rudens vēsais laiks nav nobiedējis pasākumu rīkotājus, un Latvijas iedzīvotāji un viesi aicināti gan uz ābolu talku, gan uz inovatīvu kopā būšanu diennakts garumā, gan uz gardēžu tikšanos par godu Miķeļiem un rudens ražai.

«Ieklausieties zinātniekos,» klimata aktīviste Thunberga aicina ASV Kongresu

Amerikas Savienoto Valstu Kongresā dots vārds pusaudžu klimata aizsardzības aktīvistei Grētai Thunbergai. Ņemot vērā ASV valdības nevēlēšanos uzņemties saistības, kas paredzētas Parīzes klimata nolīgumā, zviedriete norādījusi, ka zinātniski fakti nav viedoklis, kam var piekrist vai nepiekrist.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->