Baltijas valstis plāno vienoties par solidāriem mehānismiem drošas gāzes piegādes aizsardzībai

Latvija ar Lietuvu un Igauniju plāno vienoties par solidāriem mehānismiem drošas gāzes piegādes aizsardzībai, paredz otrdien, 5.oktobrī, valdībā atbalstītie likumprojekti.

Valdībā tika atbalstīti likumprojekti par Latvijas Republikas valdības un Lietuvas Republikas valdības līgumu par solidaritātes pasākumiem gāzes piegādes drošības aizsardzībai un Latvijas Republikas valdības un Igaunijas Republikas valdības līgumu par solidaritātes pasākumiem gāzes piegādes drošības aizsardzībai.

Līgumi par solidaritātes pasākumiem gāzes piegādes drošības aizsardzībai sastāv no vairākiem pantiem, kas ietver nosacījumus solidaritātes pieprasījuma sniegšanai un saņemšanai, kā arī līgumā ietverti trīs solidaritātes principi – tirgus pasākumi, izsoles mehānisma pasākumi un ārpustirgus pasākumi.

Kā norādīja Ekonomikas ministrijā (EM), ārkārtas stāvokļa dabasgāzes jomā kā pirmo soli paredzēts piemērot tirgus pasākumus, kad pieprasītāja puse no sniedzēja puses uzņēmumiem iegādājas nepieciešamo dabasgāzes daudzumu, noslēdzot ar tiem līgumus.

Lasiet arī: Pabriks: Redzot Eiropā pieaugošo gāzes cenu iespaidu, valdībai nopietni jādomā par materiālo rezervju veidošanu

«Ja tirgus pasākumu ietvaros neizdodas iepirkt nepieciešamo dabasgāzes daudzumu solidaritātē aizsargājamo lietotāju apgādei, tiks piemēroti izsoles mehānisma pasākumi. Tad sniedzēja pusē tiks izsludināta izsole, kurā dabasgāzes apgādes uzņēmumi varēs iesniegt savus piedāvājumus, cik daudz un par kādu cenu tie būtu gatavi piegādāt dabasgāzi pieprasītāja pusei,» pauda ministrijā.

Visbeidzot, ja ar tirgus pasākumiem un izsoles mehānisma pasākumiem neizdosies iegūt nepieciešamo dabasgāzes daudzumu vai arī pieprasītāja puse nepieņems visus sniedzēja puses izteiktos piedāvājumus, pieprasītāja puse varēs izteikt nākamo solidaritātes pieprasījumu, kad sniedzēja pusē tiek piemēroti ārpustirgus pasākumi. Piemēram, dabasgāzes apgādes ierobežojumi atsevišķām dabasgāzes lietotāju grupām sniedzēja pusē. Par ārpustirgus pasākumiem ir piemērojama kompensācija.

«Ar šo mēs vēl vairāk stiprināsim reģionālo sadarbību Baltijas valstu starpā enerģētikas jomā, iespējamās enerģētiskās krīzes gadījumā apliecinot gatavību sniegt atbalstu viens otram,» uzsvēra ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (NA).

Līgumi nepieciešami, lai ieviestu Eiropas Savienības regulu, kas paredz ES dalībvalstīm ārkārtas apstākļos sniegt solidaritātes pasākumus citai ES dalībvalstij, ar kuru tā savienota ar dabasgāzes starpsavienojumu.

Paredzēts, ka līgums stāsies spēkā dienā, kad ir saņemts pēdējais rakstiskais paziņojums par pušu iekšējo procedūru izpildi.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas