Baltijas lauksaimnieki Briselē protestēs par godīgiem tiešajiem maksājumiem

Eiropadomē ceturtdien, 13.decembrī pulcēsies Eiropas Savienības (ES) valstu vai to valdību vadītāji, Eiropas Komisijas priekšsēdētājs un Augstākā pārstāve ārlietās un drošības politikas jautājumos, lai apspriestu ES budžeta jautājumu. Latvijas, Igaunijas un Lietuvas lauksaimnieki šajā laikā Briselē protestēs par godīgiem tiešajiem maksājumiem, norādot, ka to izlīdzināšana starp dalībvalstīm notiek tikai «uz papīra».

Šobrīd Eiropas Komisija ziņo, ka ir izpildījusi doto solījumu par maksājumu izlīdzināšanu starp dalībvalstīm. Izlīdzināšana notiek tikai «uz papīra» – vecajām ES dalībvalstīm maksājumi tiek par pāris procentiem samazināti, Baltijas valstīm nedaudz palielināti. Ja skatāmies uz situāciju objektīvi – šī plānošanas perioda beigās saņemsim 75% no ES vidējā maksājumu apmēra. Nākamā perioda beigās, ņemot vērā platību pieaugumu, saņemsim vien 77%. Tas ir niecīgs 2% pieaugums septiņu gadu laikā. Pie šāda «izlīdzināšanas» tempa, vienādus tiešmaksājumus redzēsim vien ap 2100.gadu, un ne mēs, ne mūsu bērni, ne, ļoti iespējams, arī mazbērni, nevarēs saimniekot ar tādiem pašiem nosacījumiem kā «vecās Eiropas» zemnieki, informē biedrība Zemnieku Saeima.

Baltijas valstu lauksaimnieku pārstāvji par protesta akciju ir informējuši visas iesaistītās amatpersonas, kā, piemēram, Eiropadomes priekšsēdētāju Donaldu Tusku (Donald Tusk), Eiropas lauksaimniecības un lauku attīstības komisāru Filu Hoganu (Phil Hogan) un Eiropas Komisijas komisāru Valdi Dombrovski.

Protesta akcija notiks 13.decembrī no plkst. 10:00 līdz 13:00 pie Šūmaņa apļa Briselē.

«Šī gada 1.jūnijā Eiropas Komisija nāca klajā ar piedāvājumu nākotnes Kopējai Lauksaimniecības politikai. Baltijas lauksaimniekiem vienmēr ir bijis aktuāls jautājums par godīgiem tiešajiem maksājumiem starp Eiropas Savienības dalībvalstīm. Diemžēl jaunajā piedāvājumā 2021.-2027.gadu periodam nav redzamas būtiskas izmaiņas un Baltijas lauksaimnieki turpinās saņemt tikai ap 75% no ES vidējā maksājuma. Ņemot vērā, ka visas ES dalībvalstis konkurē vienā tirgū un prasības lauksaimniecības produktu ražošanai ir identiskas, fakts, ka Baltijas lauksaimnieki jau trešo plānošanas periodu tiek apzināti nostādīti sliktākā situācijā, nav pieņemams. Šī iemesla dēļ kopā ar Lietuvas un Igaunijas kolēģiem piedalīsimies protesta akcijā Briselē,» komentē biedrības priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja-Burmistre.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas