Baltkrievijā protesti turpinās sesto mēnesi, Tihanovska noraida Lukašenko konstitūcijas plānu

Baltkrievijā nedēļas nogalē notikušas protesta akcijas pret Aleksandru Lukašenko un viņa vadīto režīmu, protesta kustībai turpinoties jau sesto mēnesi pēc kārtas. Lukašenko paudis ieceri 2021.gadā panākt jaunas konstitūcijas projekta izstrādi, taču opozīcijas līdere Svetlana Tihanovska noraidījusi šādu ieceri kā nepieņemamu, vēsta Radio Brīvā Eiropa.

Svētdien, 10.janvārī, Minskā, Vitebskā un citviet notikuši protesta gājieni, saglabājot opozīcijas stratēģiju nerīkot lielas demonstrācijas pilsētu centros, kur drošībniekiem ir vienkāršāk veikt apcietināšanas. Tā vietā iedzīvotāji piedalījušies salīdzinoši mazskaitlīgākos un īsākos gājienos, joprojām līdzi ņemot Lukašenko režīma aizliegtos balti-sarkani-baltos karogus un skandējot saukļus «Lai dzīvo Baltkrievija!», «Neaizmirsīsim, nepiedosim!» baltkrievu un krievu valodā.

Aleksandrs Lukašenko, kurš savas valdīšanas laikā jau vairākkārt izmantojis apšaubāmus referendumus, lai nostiprinātu varu savās rokās, intervijā Krievijas valsts ziņu aģentūrai TASS paudis gatavību līdz 2021.gada beigām panākt jauna Baltkrievijas konstitūcijas projekta izstrādi. «Un tad referendumā cilvēki izlems, vai piekrist jaunai konstitūcijai vai nē,» intervijā sacījis Lukašenko.

Šādu ieceri nosodījusi baltkrievu opozīcijas līdere Svetlana Tihanovska.

«Baltkrievijā var pieņemt tikai vienu jaunu konstitūciju – tautas konstitūciju. Tauta to rakstīs un apspriedīs un cilvēkam, kurās pārgāja pie terora pret baltkrieviem nav nekādas darīšanas gar valsts pamatlikumu,» Tihanovska sacījusi paziņojumā sociālajā tīklā Telegram.

Šī bijusi jau 23.svētdiena pēc kārtas, kad Baltkrievijas iedzīvotāji pulcējušies uz opozīcijas rīkotām protesta akcijām pret Aleksandru Lukašenko, viņa vadītā režīma represijām, kā arī par politieslodzīto atbrīvošanu un jaunu, godīgu prezidenta vēlēšanu sarīkošanu. Iedzīvotāju neapmierinātības izpausmes sākotnēji izsauca 9.augusta prezidenta vēlēšanas, kurās jau sesto reizi pēc kārtas par uzvarētāju tika pasludināts Lukašenko. Vēlēšanas, kā vērtē gan baltkrievu opozīcija, gan tobrīd valstī neielaistie starptautiskie novērotāji, gan Baltijas valstis, gan arī ES, bija negodīgas un ar falsificētu iznākumu.

Kopš protesta akciju sākuma Baltkrievijā ir veiktas vairāk nekā 30 000 aizturēšanas. ES ir ieviesusi sankcijas pret Lukašenko režīma amatpersonām un nu jau arī pret to atbalstošiem uzņēmumiem, vēsta Radio Brīvā Eiropa.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas