Video: Baltkrievijas aktualitātes. ES sankcijas, Lietuvas nostāja un Lukašenko aizliegums presei vēstīt par protestiem

Pēc Ryanair Viļņas reisa piespiedu nosēdināšanas Minskā un divu pasažieru aizturēšanas ES Eiropadome ir vienojusies par sankcijām pret Baltkrievijas civilo aviāciju, iestādēm un amatpersonām. Tikmēr Lietuva atteikusies ielaist lidmašīnas no Baltkrievijas gaisa telpas, bet Aleksandrs Lukašenko parakstījis likumu par aizliegumu žurnālistiem vēstīt par Baltkrievijas varasiestāžu neatļautām protesta akcijām.

Kā vēsta Lietuvas sabiedriskais medijs LRT, pirmdien, 24.maijā Lietuvas valdība aizliegusi valsts gaisa telpā veikt avioreisus, kas izlido no Lietuvas vai ielido tajā, ja reisā ir lidots vai ir plānots lidot Baltkrievijas gaisa telpā. Premjerministre Ingrīda Šimonīte (Ingrida Šimonytė) skaidrojusi, ka lēmums pieņemts, reaģējot uz, viņas vārdiem, aviolainera nolaupīšanas operāciju svētdien, 23.maijā.

Šī raksta oriģināls lasāms LRT vietnē angļu valodā: https://www.lrt.lt/en/news-in-english/19/1416413/lithuania-bars-airport-access-to-carriers-flying-over-belarus

Aizturētais Ramans Pratesevičs ir redzams video materiālā, kas pārraidīts Balktrievijas valsts televīzijā. Tajā vīrietis ar zilumiem uz sejas krievu valodā skaidro, ka drošībnieki pret viņu izturējušies «maksimāli korekti un pēc likuma». Pratasevičs arī skaidro, ka sadarbojas ar drošībniekiem, lai atzītos masu nemieru rīkošanā.

Šeit materiāls redzams mikroemuāru vietnē Twitter, kur to ar piebildi par iespējamu piespiedu liecību publicējis baltkrievu opozīcijas līderes Svetlanas Tikanovskas padomnieks Franaks Viačorka (Franak Viačorka):

ES atbilde

Nedēļas pirmajās dienās norisinās ES Eiropadomes sanāksme. Pirmdien īpaša sanāksmes sadaļa veltīta Baltkrievijas incidentam. 27 dalībvalstu un valdību vadītāji spējuši neierasti ātri vienoties par jaunām sankcijām pret Austrumeiropas valsti.

Saskaņā ar Eiropadomes paziņojumu presei dalībvalstu līderi stingri nosodījuši Ryanair piespiedu nosēdināšanu Minskā un žurnālista Ramana Prataseviča un Sofijas Sapegas aizturēšanu no Baltkrievijas varasiestāžu puses. Eiropadome pieprasījusi atbrīvot aizturētos un aicinājusi Starptautisko Civilās aviācijas organizāciju izmeklēt svētdien Baltkrievijā notikušo.

Attiecībā uz sankcijām ES līderi aicinājuši ES Padomi esošajā sankciju ietvarā pieņemt papildu sarakstu ar personām un iestādēm, pret kurām tās vērst. ES ārlietu un drošības politikas pārstāvim savukārt uzdots sagatavot priekšlikumus jaunu mērķētu ekonomisko sankciju ieviešanai.

Aviācijas jomā ES līderi kopīgi aicinājuši ES lidsabiedrības izvairīties no lidošanas pāri Baltkrievijai. ES Padomei uzdots veikt pasākumus, lai aizliegtu Baltkrievijas lidsabiedrībām ielidot ES gaisa telpā un novērst šo lidsabiedrību avioreisu piekļuvi ES lidostām.

Visbeidzot, Eiropadome paudusi «solidaritāti ar Latviju par nepamatoto Latvijas diplomātu izraidīšanu».

Aizliegums Baltkrievijas žurnālistiem

Tikmēr Baltkrievijā protestētājiem nepiekāpīgu nostāju turpina demonstrēt valsts faktiskais vadītājs Aleksandrs Lukašenko. Kā vēsta Baltkrievijas ziņu aģentūra BelTA, pirmdien Lukašenko parakstījis grozījumus likumā par masu pasākumiem.

Grozījumi paredz, ka valstī turpmāk drīkstēs notikt tikai tādi masu pasākumi, par kuriem saņemta pašvaldības iestāžu atļauja. Līdztekus gan iedzīvotājiem, gan plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem aizliegts vēstīt par masu pasākumiem. Tātad tas attiecas arī par protesta akcijām pret Lukašenko režīmu, kas nežēlīgi izrēķinājies ar pēdējā Baltkrievijas protesta viļņa dalībniekiem, tos masveidā aizturot un fiziski ietekmējot kopš 2020.gada augusta apšaubāmajām Baltkrievijas prezidenta vēlēšanām.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas