Baltkrievu emigrantiem Lietuvā prasa samaksu par bezmaksas naktsmītnēm

Kāda nevalstiskā organizācija Lietuvā vākusi ziedojumus, solot baltkrievu bēgļiem nodrošināt bezmaksas dzīvesvietu. Lietuvas sabiedriskā medija LRT žurnālisti noskaidrojuši, ka vairākiem cilvēkiem tomēr prasīta samaksa un novērotas citas negodprātības, taču organizācija tās noliedz.

Runa ir par Lietuvā reģistrēto nevalstisko organizāciju Dapamoga, kas izveidota pēc tam, kad 2020.gada augustā Baltkrievijā sākās represiju vilnis pret protestētājiem, no kuriem daļa patvērās Lietuvā. Organizāciju izveidojusi baltkrievu uzņēmēja Natālija Koļegova, kurai kopā ar vīru Lietuvā pieder vairāki naktsmītņu nozarē strādājoši uzņēmumi.

Sieviete norādījusi lietuviešu medijiem, ka Dapamoga Lietuvā ir savākusi vairāk nekā 25 000 eiro lielus ziedojumus. Saskaņā ar Koļegovas teikto nauda izlietota, lai baltkrievu bēgļiem atrastu naktsmītnes, segtu pārtikas, apģērba un vīzu kārtošanas izdevumos.

Lasiet arī: Starptautiskā Hokeja federācija liedz Baltkrievijai pasaules čempionātu

«Mēs vienmēr esam piedāvājuši savus dzīvokļus par brīvu, (..) tāpēc nevar apgalvot, ka mēs pelnām no šiem cilvēkiem,» sarunā ar LRT sacījusi Koļegova, kura paralēli piedāvā maksas konsultācijas migrācijas jautājumos.

Kā noskaidrojuši LRT pētnieciskie žurnālisti, ir vairāki baltkrievu bēgļi, kuriem tomēr prasīta samaksa naktsmītņu meklēšanas reizēs, kurās bijusi iesaistīta Koļegova. Kādam vīrietim vārdā Viktors prasīts maksāt, kolīdz viņš saņemtu naudu no Baltkrievu nevalstiskajām organizācijām, kuras ārvalstīs vāc ziedojumus bēgļu atbalstam.

Ar situāciju saskārusies arī kāda ģimene, kura pārbēgusi no Baltkrievijas uz Lietuvu un parakstījusi līgumu ar Ķolegovas firmu par dzīvokļa īri. Ģimene pastāstījusi žurnālistiem, ka nevienu brīdi nav bijis runas par bezmaksas izmitināšanu. Žurnālisti atraduši citus līdzīgus pieredzes stāstus un vairāk nekā desmit īres līgumus, kas norāda uz Koļegovu kā labuma guvēju. Vienā līgumā, piemēram, prasīta tirgus cenai neatbilstoša 750 eiro liela īre par 35 kvadrātmetru dzīvokli.

Konstatēti arī citi fakti, kas neglaimo Dapamoga reputācijai, un tam, ko uzņēmēja paudusi Lietuvas medijiem.

Šī raksta oriģināls lasāms LRT vietnē angļu valodā: https://www.lrt.lt/en/news-in-english/19/1328511/belarusian-refugees-in-lithuania-fall-victim-to-ngo-scam-lrt-investigation

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas