Banka: Cilvēki neveido drošības spilvenu, pat ja finansiāli to var atļauties

Kaut arī aptuveni 60% algotu darbinieku pēc tēriņiem paliek vairāk nekā 20% no ikmēneša ienākumiem, vidēji puse nav sakrājusi sev drošības spilvenu trīs mēneša izdevumu apmērā, secināts Finoterapijas – bankas Citadele izveidotajā bezmaksas automatizētajā konsultācijā interneta vidē – pētījumā, analizējot 2 300 respondentu atbildes.

Spriežot pēc Finoterapijas datiem, no tiem algotiem darbiniekiem, kuriem ir finansiālās iespējas uzkrāt drošības spilvenu trīs mēnešu izdevumu apmērā, bet kuri to vēl nav izdarījuši, pusei tas aizņemtu vidēji līdz sešiem mēnešiem, ja visi brīvie līdzekļi tiktu novirzīti uzkrājumiem.

Savukārt, novirzot uzkrājumiem 100 eiro katru mēnesī, uzkrāt sev drošības spilvenu algotam darbiniekam vidēji aizņemtu pusotru gadu.

«Veicot pētījumu, bijām sagaidījuši datus, ka uzkrājumus neveido iedzīvotāji, kuriem pēc ikmēneša izdevumiem nepaliek brīvu līdzekļu. Bijām pārsteigti, ka tieši tā sabiedrības daļa, kas varētu atļauties uzkrāt nākotnei vai neparedzētiem gadījumiem, to izvēlas nedarīt. Kopumā tikai katrs trešais no Finoterapiju izgājušiem algotiem darbiniekiem ir uzkrājis drošības spilvenu vismaz trīs mēnešu izdevumu apmērā,» skaidro Citadeles ekonomiste Simona Striževska.

«Šeit mēs nerunājam par sabiedrības daļu, kura neuzkrāj, jo pēc rēķinu apmaksas nepaliek pāri brīvi līdzekļi, bet gan par pelnošās sabiedrības daļas nesabalansētiem ienākumiem un izdevumiem,»

stāsta Striževska. «Kaut arī ienākumi ir salīdzinoši lieli, atlikusī summa tiek iztērēta un daļa pat dzīvo pāri saviem ienākumiem. Šajā gadījumā ienākumu zaudēšana būs īpaši traģiska, jo, iespējams, ikmēneša maksājumiem klāt jau uzkrāti arī parādi.»

Lasiet arī: Pētījums: Vecāki krāj bērnu izglītībai; atvases uzkrājumu vēlas tērēt mājoklim

Citadelē norāda, ka problēmas ar uzkrājumu veikšanu nav tikai Latvijā. GoBankingRates rāda, ka ASV uzkrājumu nav 45% no respondentiem un vēl 24% nepārsniedz 1 000 dolāru. Salīdzinājumam no visiem Finoterapiju izgājušiem, 27% vispār nav uzkrājumu un vēl vidēji 25 % uzkrājums naudā vai norēķinu kontā nepārsniedz 1 000 eiro.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas