Bankā: Šogad prioritāte finanšu sektorā ir reputācijas atjaunošana

Viktors Bolbats.

Šogad prioritāte finanšu sektorā ir nozares ilgtspējīga attīstība un reputācijas atjaunošana, norāda  Baltic International Bank valdes priekšsēdētājs Viktors Bolbats.

Viņš norādīja, ka Latvijas banku sektors 2018.gadā saskārās ar būtiskiem izaicinājumiem, tādējādi finanšu nozarē notika nozīmīgas izmaiņas – no lēmuma par ABLV Bank pašlikvidāciju līdz banku īstenotajiem noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas riska mazināšanas pasākumiem un pieņemtajiem likuma grozījumiem, kas ietekmēja ārvalstu klientu noguldījumu aizplūdi.

Bolbats atzīmēja, ka pašlaik norisinās Latvijas banku pakāpeniska pāreja uz jauniem biznesa modeļiem, fokusējoties uz Eiropas Savienības (ES) un Eiropas Ekonomiskās zonas (EEZ) valstīm, kur ir līdzīgi biznesa principi un izpratne par darījumiem. Būtiski mainījusies arī noguldījumu struktūra – 90% no visiem banku noguldījumiem Latvijā ir iekšzemes un ES valstu noguldījumi.

«Šobrīd ir pārmaiņu laiks – ne tikai ir aizvadīta gadu mija, bet arī esam uz valdības izveides sliekšņa. Šis ir īstais laiks, lai izvērtētu aizvadītajā gadā paveikto, un, manuprāt, nepieciešams ieviesto izmaiņu starpvērtējums no valsts institūcijām un ministrijām, kas atbildīgas par nozari. Novērtēšana ir vienīgais veids, kā konstatēt progresu,» sacīja Bolbats.

Viņš arī norādīja, ka finanšu nozarei ir nepieciešama stabilitātes sajūta un publiskais novērtējums nozares spēlētāju paveiktajam. Arī šogad Latvijai būs jāiesniedz Moneyva  ziņojums ar Eiropas Padomes ekspertu komitejas naudas atmazgāšanas novēršanas pasākumu un terorisma finansēšanas novērtējumu, kurā tiks izvērtētas izmaiņas likumos un atbildīgo valsts institūciju darbība.

«2019.gadā galvenā prioritāte būs Latvijas finanšu nozares ilgtspējīga attīstība un reputācijas atjaunošana. Tāpēc būtiska ir gan katras bankas pārdomāta izaugsme, gan arī visas finanšu nozares detalizēta stratēģija. Esmu pārliecināts, ka Latvijas finanšu sektora ilgtspējīgai attīstībai ir svarīgi izveidot sinerģiju starp lieliem finanšu tirgus spēlētājiem un mazāka mēroga un nišas bankām ar līdzīgām vērtībām un darbības principiem,« pauda Bolbats.

Viņš piebilda, ka valsts iestāžu un banku sadarbība pagājušajā gadā vērtējama pozitīvi, un tā turpināsies arī 2019.gadā. «Tiek stiprinātas institūcijas, kas uzrauga banku sektoru Latvijā, savukārt finanšu iestādes analizē uzņēmumu risku novērtējuma procedūras un efektivitāti. Nozares uzņēmumi sadarbojas ar publisko sektoru nepieciešamajā kapacitātē, un, izdarot savu ieguldījumu finanšu sektora reputācijā, ir ieviesti augstāki standarti cīņā ar nelikumīgiem finanšu darījumiem,» teica Baltic International Bank valdes priekšsēdētājs.

Tāpat, pēc viņa sacītā, līdzīgi kā 2018.gadā, aktuāla tendence finanšu nozarē būs tehnoloģiskā transformācija. «Finanšu iestādes jau tagad konkurē, lai ieviestu jaunas tehnoloģijas, uzlabotu klientu pieredzi, samazinātu izmaksas un optimizētu procesus. Tāpēc arī 2019.gadā uzvaras gājienu turpinās inovatīvie pakalpojumi – tādi kā zibmaksājumi, «open banking», pakalpojumu automatizācija, vizuālas un dažādām platformām pielāgojamas internetbankas. Finanšu iestādes savos pakalpojumos integrēs fin-tech risinājumus, līdz ar to uzlabojot tehnoloģiju efektivitāti un samazinot dokumentu un darījumu apstrādes izmaksas klientu identifikācijas darījumiem. Tehnoloģijas ne tikai turpinās ietekmēt finanšu iestāžu lēmumus par to, kur izvietot filiāles un pārstāvniecības, bet arī mainīs tirgū esošo uzņēmumu formātus,» minēja bankas vadītājs.

Viņš arī piebilda, ka ASV tehnoloģiju kompānija Google un Apvienotās Karalistes finanšu tehnoloģiju uzņēmums Revolut pagājušā gada rudenī reģistrēja maksājumu kompānijas Lietuvā, kā arī sagaidāms, ka drīzumā Baltijas tirgū ienāks Apple Pay kas norāda uz to, ka Baltijas finanšu nozare pasaules kartē ir uzticama, stabila un droša.

Bolbats minēja, ka šajā gadā arī biznesa ilgtspēja un vides aizsardzība kļūs aktuālāka nekā jebkad agrāk. «Sabiedrības noskaņojums par ilgtspēju un zaļā dzīvesveida priekšrocībām pakāpeniski mainās, un pašlaik vismaz attīstītajās valstīs cilvēki aizvien biežāk zaļo politiku atzīst par nepieciešamu un vēlamu. Konkrēti finanšu nozarē visu ieinteresēto personu fokuss ir vērsts uz tādiem uzņēmumiem, kuru vērtības iekļauj arī vides aizsardzību,» viņš sacīja.

«Reaģējot uz klimata pārmaiņām, ar kurām šodien saskaras pasaule, finanšu nozare ikdienas darbībā jau ievieš ESG konceptu jeb organizācijas uzvedības modeli, kura pamatā ir vide, sociālā atbildība, pārvaldība (Environmental, Social, Governance). ESG politikai tika pielāgoti arī finanšu produkti – klientiem ir iespēja iegūt savus līdzekļus tādā veidā, lai atbalstītu projektus, kas cīnās pret klimata pārmaiņu apdraudējumiem un atbalsta sociāli nozīmīgus projektus. Paredzams, ka tieši šādi finanšu produkti gūs lielāko pieprasījumu un attiecīgi investīcijas pieaugs,» piebilda Bolbats.

Pēc aktīvu apmēra Baltic International Bank 2018.gada septembra beigās bija 11.lielākā banka Latvijā. Tās lielākie īpašnieki ir Valērijs Belokoņs (69,9%) un Vilorijs Belokoņs (30,05%).

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas