Banka: Optimistiskākie par nākotni – graudkopji un gaļas liellopu audzētāji

Lielākā daļa lauksaimnieku (58%) ir pārliecināti par savu saimniecību attīstību tuvākajā nākotnē, liecina Swedbank pētījums.

Vispozitīvāk uz savas saimniecības attīstības iespējām nākotnē raugās graudkopības un gaļas liellopu audzētāju jomas pārstāvji, savukārt 54% pienkopības pārstāvju galvenokārt uzskata, ka situācija būtiski nemainīsies, liecina aptaujas rezultāti.

Pētījums atklāj, ka 38% lauksaimnieku, vērtējot savas saimniecības nākotnes izaugsmes perspektīvas, sliecas domāt, ka situācija īpaši nemainīsies, un negaida ne izaugsmi, ne lejupslīdi. Vien 4% respondentu savās prognozēs ir pesimistiski, uzskatot, ka tuvākā nākotne nenesīs attīstības iespējas.

Tehnikas parka atjaunošana (65%), izmaksu optimizēšana (64%) un saimniecību platības paplašināšanās iespējas (49%) – kā galvenos mērķus pētījumā min visi lauksaimnieki.

«Mūsu kopējos projektos ar lauksaimniekiem redzam, ka katru gadu pieaug efektivitāte un ražīgums tajās saimniecībās, kas īsteno nozīmīgus ilgtermiņa attīstības un modernizācijas projektus efektivitātes uzlabošanai,» stāsta Swedbank lauksaimniecības eksperts Raimonds Miltiņš.

36% aptaujāto plāno saimniecības vadīšanā vairāk izmantot precīzās lauksaimniecības tehnoloģijas. Atšķirībā no tradicionālās lauksaimniecības, precīzā lauksaimniecība ļauj noteikt, kad un kuros zemes nogabalos un ar kādām tehnoloģijām nepieciešams veikt konkrētus laukkopības darbus ražības pieauguma nodrošināšanai. Galvenokārt inovācijas plāno ieviest graudkopības jomas pārstāvji – 46 % respondenti atklājuši plānus vairāk izmantot precīzās tehnoloģijas. Tas arī saistīts ar faktu, ka tieši graudkopības nozarē ar precīzu tehnikas vadības sistēmu spēj efektīvi veikt mēslošanu, cīnīties ar nezālēm un slimībām, tādā veidā ceļot ražīgumu.

Arī tādi saimniecības konkurētspējas celšanas virzieni, kā jaunu nišas produktu radīšana un eksporta uzsākšana, netiek minētas starp pirmajām trīs prioritātēm. Tas galvenokārt ir saistīts ar to, ka vienam pārstrādātājam tās ir papildus esošajam biznesam un saistībām milzīgas investīcijas un parasti grūti nodrošināt pasūtītāja pieprasītos apjomus. Te nepieciešama kooperācija, kas savukārt nopietni sarežģī kvalitātes prasību ievērošanu, skaidro Miltiņš.

Swedbank pētījums par zemnieku saimniecību aktuālo vajadzību izpēti veikts sadarbībā ar Berg Research 2018.gada nogalē, aptaujājot vairāk nekā 400 respondentu no graudkopības, lopkopības, pienkopības un gaļas liellopu audzēšanas jomas.

Saistītie raksti

1 komentārs

  1. Nekas cits neatliek, pilsētas darba devēji neņem cilvēkus darbā, kas tikai prot ravēt nezāles bez mašīnas tiesībām. Laukos kur dažās viensētās jau iemitinājušās stirnas.
    Ienīstu augstprātīgo brāli.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas