Banku analītiķi jūnijā Latvijā prognozē gada deflāciju zem 1%

Latvijā patēriņa cenas šogad jūnijā salīdzinājumā ar maiju varētu būt pieaugušas par apmēram 0,2%, taču gada laikā – šogad jūnijā salīdzinājumā ar pagājušā gada jūniju – varētu būt bijusi deflācija zem 1%, prognozē banku analītiķi.

Swedbank ekonomiste Laimdota Komare sacīja, ka jūnijā, salīdzinot ar maiju, patēriņa cenas varētu būt augušas par apmēram 0,2%, taču gada laikā varētu būt bijusi deflācija zem 1%.

«Cenu pieaugumu mēneša laikā, visticamāk, noteica degvielas cenu kāpums, bet straujāku cenu kāpumu, visdrīzāk, iegrožoja mazinājušās apģērbu un apavu cenas. Nedaudz lētāki kļuvuši arī siltuma tarifi Rīgā,» pauda Komare.

Savukārt SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis prognozēja, ka jūnijā patēriņa cenas salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi varētu būt augušas par 0,2%, gada deflācijai veidojot 0,7%.

«Jūnijā, visticamāk, cenu līmenis nedaudz pakāpās,» sacīja Gašpuitis.

Viņš minēja, ka patēriņa cenu kāpumu mēneša laikā pamatā ietekmēja degvielas cenu atgūšanās.

Tāpat pārtikas cenas varētu būt augušas, kā arī neliels kāpums varētu būt bijis pakalpojumiem, kas izmantoja ekonomikas atdzīvošanos. 

Tajā pašā laikā siltumenerģijas tarifi jūnijā vēl nemainījās – to samazinājums gaidāms augustā. Savukārt cenas varētu būt samazinājušās apģērbam un apaviem.

«Tādējādi jūnijā gaidāma inflācija 0,2% apmērā, gada laikā turpinoties deflācijai –0,7%,» pauda Gašpuitis.

Centrālā statistikas pārvalde datus par patēriņa cenu izmaiņām jūnijā paziņos trešdien, 8.jūlijā.

Jau vēstīts, ka patēriņa cenas šogad maijā salīdzinājumā ar aprīli Latvijā samazinājās par 0,4%, bet gada laikā – šogad maijā salīdzinājumā ar 2019.gada maiju – patēriņa cenas saruka par 0,6%. Vienlaikus 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, maijā pieauga par 2%.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas