bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 17.06.2019 | Vārda dienas: Artis, Artūrs
LatviaLatvija

Banku analītiķi: Latvijas ekonomikas pašreizējo izaugsmes tempu tuvākajos gadus būs grūti noturēt

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Latvijas ekonomikas perspektīvas saglabājas pozitīvas, taču šobrīd uzrādīto izaugsmes tempu tuvākajos gados būs grūti noturēt, pastāstīja banku analītiķi, komentējot piektdien, 30.novembrī, publiskotos datus par Latvijas iekšzemes kopprodukta (IKP) pieaugumu trešajā ceturksnī.

Swedbank galvenā ekonomiste Latvijā Lija Strašuna sacīja, ka atbilstoši Centrālās statistikas pārvaldes datiem Latvijas ekonomika trešajā ceturksnī augusi par 4,7% salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pērn, kas ir vien mazliet lēnāk nekā liecināja ātrais novērtējums. «Divas papildu brīvdienas nedaudz bremzēja izaugsmi, jo, koriģējot pret darba dienu skaitu, IKP ir audzis par 5,3%, līdzīgi kā iepriekšējā ceturksnī,» viņa piebilda.

Strašuna atzīmēja, ka līdz ar būvniecības izaugsmes palēninājumu (līdz 10%) visstraujāk augošās nozares lauri šogad trešajā ceturksnī pienākas informācijas un komunikāciju tehnoloģiju (IKT) sektoram, kurā kāpums bijis turpat par 14%, tostarp tieši informācijas pakalpojumu nozare augusi par vairāk nekā 14% trešo ceturksni pēc kārtas. Tomēr, ņemot vērā arī nozaru lielumu, vislielāko pienesumu IKP izaugsmei trešajā ceturksnī deva transports, kur pieaugums bija par iespaidīgiem 8%. Šīs trīs nozares kopumā nodrošināja gandrīz pusi no kopējā ekonomikas pieauguma. Savukārt, divās lielākajās nozarēs, tirdzniecībā un apstrādes rūpniecībā, izaugsme jau ir būtiski palēninājusies.

«Ņemot vērā strauju izaugsmi transportā un IKT sektorā, nedaudz pārsteidzoši redzēt vāju eksporta sniegumu, jo īpaši pakalpojumos. Iespējams, to mazina finanšu pakalpojumu eksporta kritums. Jāsaka, ka finanšu sektora pievienotā vērtība gan ir augusi, lai arī izskatās dažu īstermiņa faktoru dēļ. Vēl arvien sagaidāms, ka finanšu sektora sniegums šā gada beigās un nākamgad tomēr būs negatīvs nerezidentu apkalpojošā banku sektora turpmākas samazināšanas dēļ. Preču eksporta lēnāko izaugsmi nosaka vājāka izaugsme apstrādes rūpniecībā un sliktākas ražas sausas vasaras dēļ,» klāstīja Strašuna.

Viņa minēja, ka strauji augošas algas un noturīgs patērētāju noskaņojums veicināja mājsaimniecību patēriņa kāpumu, kas pat nedaudz paātrinājās. Turklāt straujāk auguši tēriņi atpūtas un kultūras pasākumiem, kas norāda uz labāku mājsaimniecību finanšu situāciju. Mājsaimniecību patēriņa izaugsmi nākamgad veicinās arī augoša interese par mājokļu kredītiem un mājokļu kredītportfeļa neliels kāpums.

Vēl arvien diezgan strauji aug investīcijas, ne tikai pateicoties būvniecībai, bet arī ieguldījumiem mašīnās un iekārtas, kur artavu sniedz arī jaunās lidmašīnas, piebilda Strašuna.

Viņa arī atzīmēja, ka Latvijas ekonomikas sprinta tempu noturēt būs grūti. «Sagaidāms, ka izaugsme no 4,5% šogad palēnināsies līdz 3% nākamgad. To noteiks gan izaugsmes palēnināšanas pasaulē un Eiropā, gan arvien izteiktāks darbaspēka trūkums un pieaugošas uzņēmēju izmaksas Latvijā. Nozaru dalījumā transporta straujā izaugsme bremzēsies, jo pašlaik to veicina daži īstermiņa faktori, piemēram, remonts Krievijas Ustjlugas ostā,» pauda Strašuna.

Savukārt SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis sacīja, ka laiks starp ātro novērtējumu un precizētajiem datiem ir devis statistiķiem iespēju 2018.gada trešajā ceturksnī uzrādīt nedaudz piezemētāku, taču joprojām strauju ekonomikas izaugsmi – 4,7%. Šāds kāpums ir šogad deviņos mēnešos kopumā.

«Lai arī kāpums ir iespaidīgs, teju pusi kāpuma veido būvniecības un nodokļu devums,» piebilda Gašpuitis.

Viņš norādīja, ka tuvākajos gados fokusā būs būvniecības sektors, kur parādās arvien izteiktākas pārkaršanas pazīmes. «Trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar pirmajiem diviem ceturkšņiem kāpums gan ir palēninājies līdz +10%. Nozarē algas kāpj griezdamās, no kā veidojas blakusefekti. Nozare sāk piesaistīt citu nozaru darbiniekus, gan viesstrādniekus, bet strauji augošo izmaksu dēļ atsevišķi projekti tiek iesaldēti. Turpmākajos divos gados Eiropas Savienības (ES) fondi turpinās ieplūst, kas noturēs aktivitāti gan nozarē, gan ekonomikā kopumā. Tādēļ jautājums ir par spējām audzēt jaudas, lai uzturētu izaugsmi un to, kā nozare adaptēsies vēlāk. Pieprasījums no citiem segmentiem būs, taču jautājums būs par elastību vadīt izmaksas un audzēt efektivitāti,» klāstīja Gašpuitis.

Tāpat viņš minēja, ka īpaši patīkami redzēt noturīgo izaugsmi informācijas un komunikāciju pakalpojumos, kas trešajā ceturksnī pieauguši par 14%. «Visticamāk, ka kāpums turpināsies arī nākamgad,» teica Gašpuitis.

Pēc viņa paustā, zināms pārsteigums ir arī straujais kāpums transporta un uzglabāšanas nozarē (+8%), kas pretēji gaidītajam šogad ir balstījusi izaugsmi. «Tranzīta sektora ilgtermiņa perspektīvas nav pārāk iepriecinošas,» piebilda SEB bankas makroekonomikas eksperts.

Gašpuitis norādīja, ka, sekojot globālajām un reģionālajām tendencēm, arī Latvijas ekonomikas apgriezieni palēnināsies. «Lai arī riski un nenoteiktība ir augusi, Latvijas ekonomikas perspektīvas saglabājas pozitīvas. Mājsaimniecību patēriņš būs viens no nozīmīgākajiem dzinuļiem. Situācija tam ir labvēlīga, darba tirgus un atalgojuma kāpuma dēļ. Daudz kas izrietēs no mājsaimniecību noskaņojuma un skatījuma uz nākotni, kas balstīsies ļoti iracionālos apsvērumos. Tāpat nozīmīgs faktors būs kapitāla izdevumi, ko stimulēs ES fondi, kaut gan uzņēmēju apetīte veikt ieguldījumus nākotnē varētu nedaudz iet mazumā ārējo apstākļu un augošo būvniecības izmaksu dēļ. Globālās konjunktūra būs krietni mazāk labvēlīga eksporta izaugsmei, kaut ir cerības, ka uzņēmēji spēs noķert pareizo vilkmi un apmērus pieaudzēt,» viņš sacīja.

SEB bankas makroekonomikas eksperts prognozēja, ka šogad IKP pieaugs par 4,3%, bet nākamgad – par 3,5%.

Savukārt Luminor ekonomists Pēteris Strautiņš prognozēja, ka Latvijas IKP pieaugums šogad gaidāms 4,7% apmērā, bet nākamgad – nedaudz zem 4%.

Viņš minēja, ka par straujāk augošo nozari 2018.gada trešajā ceturksnī kļuva informācijas un sakaru nozare, kas vēl par procenta desmitdaļu palielināja iepriekšējā ceturkšņa tempu (13,6%). Savukārt celtniecības kāpuma straujākais posms ir aiz muguras un tās apmēri kāpa par 10,3% salīdzinājumā ar gandrīz trīsreiz straujākam tempam iepriekšējā periodā. Pievienotā vērtība trešajā ceturksnī gada laikā auga visās nozarēs, bet vislēnāk tirdzniecībā (+0,6%), krītoties svārstīgās vairumtirdzniecības devumam. Tāpat IKP kāpumu pamatīgi bremzēja apstrādes rūpniecība, kas pirms gada veiktajam apmēram spēja papildus pievienot vien 0,8%.

«Šogad kopumā straujāk augošā nozare būs celtniecība, kuras radītā pievienotā vērtība pieaugs gandrīz par piektdaļu, taču otrajā vietā pārliecinoši izvirzījusies informācijas un sakaru nozare, kurā kāpums varētu būt apmēram ducis procentu. Citas nozares tālu atpaliek, bronzas medaļas iegūšanai nozaru sacīkstē varētu pietikt ar apmēram 6% kāpumu, ko varētu panākt viesnīcu un restorānu nozare. Liels nepatīkams pārsteigums šogad ir bijusi apstrādes rūpniecība, kurai šobrīd ir grūti pretendēt uz vairāk nekā 3% kāpumu. Turpretim lielākais patīkamais pārsteigums ir transports, kurā izaugsme, visdrīzāk, pārsniegs 4%, vairāk nekā gaidīja gandrīz jebkurš,» pauda Strautiņš.

Viņš norāda, ka izaugsme nākamgad varētu piebremzēties apmēram par procentpunktu. «Iespējami ir gan arī ļoti atšķirīgi scenāriji. Šā gada sākumā visi zināja, ka izaugsme bremzēsies, taču tas nav noticis. Varbūt nenotiks arī 2019.gadā – var uzzīmēt diezgan ticamu nākotnes stāstu, kurā turpinām augt gandrīz par 5% vēl vairākus gadus. Ja kāds cilvēks domā, ka Latvijas ekonomikā kaut kas nav iespējams, viņš vienkārši vēl nav nodzīvojis pietiekami ilgi. Taču līdzšinējā izaugsmes tempa noturēšana nav bāzes scenārijs,» uzsvēra Strautiņš.

BNN jau vēstīja, ka Latvijas IKP šogad deviņos mēnešos salīdzināmajās cenās, pēc sezonāli un kalendāri neizlīdzinātajiem datiem, pieaudzis par 4,7%, salīdzinot ar 2017.gada attiecīgo periodu. Arī 2018.gada trešajā ceturksnī, salīdzinot ar 2017.gada attiecīgo periodu, Latvijas IKP, pēc sezonāli un kalendāri neizlīdzinātiem datiem, pieaudzis par 4,7%, bet atbilstoši izlīdzinātājiem datiem kāpums bijis par 5,3%.


Pievienot komentāru

Sociālās aprūpes centru Ezerkrasti apsūdz rupjos cilvēktiesību pārkāpumos

Sociālās aprūpes centrā Ezerkrasti ir vērojami rupji cilvēktiesību pārkāpumi un netiek ievērotas tiesībsarga 2018.gadā sniegtās rekomendācijas, pēc viesošanās centrā secinājis Tiesībsarga birojs.

Valmieras stikla šķiedra pieprasījusi tiesiskās aizsardzības procesa uzsākšanu

AS Valmieras stikla šķiedra Vidzemes rajona tiesā Valmierā iesniegusi pieteikumu tiesiskā aizsardzības procesa ierosināšanai, liecina biržā Nasdaq Riga publicētais paziņojums.

LTV: Latvijas valsts mežu 800 000 eiro ziedojums ticis uzņēmumam pietuvinātām organizācijām

ZM paspārnē esošais Meža attīstības fonds sadalījis no LVM saņemto ziedojumu – 800 000 eiro. de facto izpētot ziedojuma saņēmējus, atklājies, ka naudu saņēmušas arī LVM pietuvinātas organizācijas.

Nekā personīga: Ierīkojot Austrumu robežu, pazuduši koki vairāku simtu tūkstošu vērtībā

Ierīkojot Latvijas-Krievijas robežu, Ciblas novadā izpostīta aizsargājama dabas teritorija un pazuduši lietas koki vairāku simtu tūkstošu eiro vērtībā, vēsta TV3 raidījums Nekā Personīga.

Ginekoloģes Vācijā notiesātas par abortu reklamēšanu

Tiesa Vācijā atzinusi divas ginekoloģes par vainīgām izvērstā abortu operāciju reklamēšanā, piespriežot tām kopumā 4 000 eiro lielu naudassodu.

LVC aicina ievērot luksoforu signālus remontdarbu vietās

Valsts ceļu tīklā rit aktīva būvdarbu sezonā, darbi notiek visos reģionos.  VAS Latvijas Valsts ceļi aicina autobraucējus ievērot luksoforu signālus būvdarbu zonās, kā arī sekot līdzi ceļazīmēm.

Kustība Par! atkārtoti ievēl Pavļutu par valdes priekšsēdētāju

Kustība Par! sestdienas, 15.jūnija, kongresā ievēlēja jaunu, paplašinātu valdi, par kuras priekšsēdētāju atkārtoti ievēlēts Daniels Pavļuts.

Raidījums: Par spīti KNAB izmeklēšanām, Saskaņa ik gadu no valsts saņem 118 653 eiro

Lai arī KNAB izmeklē partijas Saskaņa konsultantu algošanu, nepastāv draudi, ka politiskais spēks varētu zaudēt 118 653 eiro, kas tai ik gadu pienākas kopš 13.Saeimas vēlēšanām.

Šonedēļ gaidāmi +30 grādi pa dienu un tropiskās naktis

Dienas būs lielākoties saulainas un teritorijas lielākajā daļā gaiss iesils līdz +23…+28 grādiem.

VID piecos mēnešos valsts budžetā iekasējis par 5,5% vairāk nekā plānots

Valsts ieņēmumu dienests šogad pirmajos piecos mēnešos valsts budžetā iekasējis 3,972 miljardus eiro, kas ir par 206,744 miljoniem eiro jeb 5,5% vairāk nekā plānots, liecina dienesta publiskotā informācija.

Nedēļa Lietuvā: Deputāta Gražuļa «solis» līdz izdošanai. Lietuvā pārspēti karstuma rekordi

Aizvadītajā nedēļā Lietuva atzīmēja Sēru un cerību dienu. Nopietnās apsūdzībās iesaistīts Seima deputāts, bet kāds bijušais deputāts ar 1 500 eiro sodīts par seksuālu uzmākšanos savai asistentei.

BNN nedēļas apkopojums: Jauna kultūras ministra gaidās. Bičkoviča maldināšana. Lielās pārmaiņas FKTK

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas, Plāns, Cenu cīņas, Tiesības, Amats, Izaugsme, Argumenti, Atbalsts.

Sāremā pašvaldība rīkos konkursu par prāmju satiksmi maršrutā Mentu-Ventspils

Igaunijas Sāremā pašvaldība nolēmusi rīkot konkursu, lai izraudzītos prāmju satiksmes operatoru maršrutam starp Mentu ostu Sāmsalā un Ventspili, vēsta reģionālais laikraksts Saarte Haal.

Polijā saistībā ar Smoļenskas aviokatastrofu par nolaidību bijušajam Tuska kancelejas vadītājam piespriež 10 mēnešus cietumā

Bijušajam Polijas premjerministra kancelejas vadītājam piespriests desmit mēnešu ilgs nosacīts cietumsods par nolaidību, gatavojot 2010.gadā augstāko amatpersonu lidojumu, kurā gāja bojā toreizējais prezidents Lehs Kačiņskis.

Deputātu iesniegums par Kalnmeiera atbilstības amatam vērtēšanu nosūtīts AT

Deputātu iesniegums saistībā ar Jaunās konservatīvās partijas politiķu rosināto pārbaudi ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera atbilstības amatam izvērtēšanai nosūtīts Augstākajai tiesai.

Aiztur divus VUGD darbiniekus par kokaīna glabāšanu realizācijas nolūkā

Par iespējamu narkotisko vielu glabāšanu realizācijas nolūkā un realizēšanu Iekšējās drošības birojs aizturējis VUGD amatpersonu.

Krievija: Trampa lēmums uz Poliju nosūtīt vēl 1 000 karavīru «destabilizēs» Eiropu

Krievija brīdinājusi NATO, ka ASV prezidenta Donalda Trampa lēmums palielināt Polijā dislocēto militāro kontingentu par 1 000 vīru «destabilizēs» Eiropu.

Europol: Baltijas valstīs joprojām pastāv riski Krievijas naudas atmazgāšanai

Baltijas valstīs joprojām pastāv riski Krievijas naudas atmazgāšanai, paziņoja Eiropas policijas aģentūras Europol amatpersona Pedru Felisiu, kas Eiropas Savienības policijas aģentūrā atbild par cīņu pret naudas atmazgāšanu.

Vējonis prasa Sabiedrības integrācijas fonda likuma grozījumu otrreizēju caurlūkošanu

Valsts prezidents Raimonds Vējonis 14.jūnijā nodevis Saeimai otrreizējai caurlūkošanai 2019.gada 6.jūnijā pieņemto likumu Grozījumi Sabiedrības integrācijas fonda likumā.

Tiesās personu par mazgadīgo pavešanu netiklībā, izmantojot sociālos tīklus

Tiesai nosūtījusi krimināllietu vienas personas apsūdzībā par 12 mazgadīgu un vienas nepilngadīgas personas pavešanu netiklībā.

Francija: ES finanšu ministri vienojušies par eirozonas budžeta izveidi

Eiropas Savienības dalībvalstu finanšu ministri vienojušies par eirozonas budžeta ieviešanas vispārējiem principiem, ziņo Francijas finanšu ministrs Bruno Lemērs.

Tiesa noraida SIA Rīgas meži pieteikumu pret Konkurences padomi

Administratīvā rajona tiesa 11.jūnija spriedumā atzīst, ka SIA Rīgas meži pieteikums par Konkurences padomes faktiskās rīcības atzīšanu par prettiesisku ir noraidāms.

Ebreju kopiena: Labas gribas atlīdzinājums ir īpašs risinājums vēsturiskai situācijai

«Diskusijas ietvaros par labas gribas atlīdzinājuma likumdošanas iniciatīvu jāuzsver, ka šis ir jautājums, kurš nav skatāms īpašumu denacionalizācijas un konkrētu īpašumtiesību atjaunošanas kontekstā,» norāda Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padomes Valdes loceklis Dmitrijs Krupņikovs.

Dati: Nodokļu parāds pēdējā pusgadā bijis 47,3% ēdināšanas uzņēmumu

Nodokļu parāds, kas pārsniedz 150 eiro, pēdējo sešu mēnešu laikā reģistrēts 47,3% ēdināšanas nozares uzņēmumiem, liecina Lursoft dati.

Joprojām liela daļa nodokļu parādnieku nav iesnieguši deklarāciju VID

Ievērojama iedzīvotāju daļa, kuriem gada ienākumu deklarācija par 2018.gadu ir jāiesniedz obligāti, joprojām to nav izdarījuši.