bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 16.12.2019 | Vārda dienas: Alvīne
LatviaLatvija

Banku analītiķi: Latvijas IKP trešajā ceturksnī varētu būt audzis par 2,2–3,2%

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) šogad trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar 2018.gada attiecīgo periodu varētu būt audzis par 2,2–3,2%, prognozē banku analītiķi.

Swedbank galvenā ekonomista vietas izpildītāja Agnese Buceniece sacīja, ka 2019.gada trešajā ceturksnī IKP pieaugums varētu būt bijis līdzīgs kā šogad otrajā ceturksnī vai nedaudz vājāks, proti, ap 0,6% – 0,8%, pēc sezonāli un kalendāri izlīdzinātiem datiem, salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni. Savukārt, salīdzinot ar iepriekšējā gada trešo ceturksni, izaugsme varētu būt bijusi ap 3% – 3,2%, pēc neizlīdzinātiem datiem, un to papildus veicināja lielāks nekā pērn darba dienu skaits trešajā ceturksnī.

«Joprojām būtisks ekonomikas izaugsmes virzītājs ir mājsaimniecību patēriņš, ko sekmē vidējo ienākumu kāpums, kā arī joprojām ļoti noturīgais mājsaimniecību optimisms par tuvāko nākotni,» tā Buceniece.

«Tas palīdz audzēt apgrozījumu nozarēm, kas orientējas uz vietējo tirgu, piemēram, mazumtirdzniecībai, veselības aprūpei, ēdināšanai, atpūtas un izklaides pakalpojumiem. Gaidāms, ka labs pieaugums turpināsies lauksaimniecībā, ko veicina fakts, ka šogad ražas ir labākas nekā pērn. Savukārt apstrādes rūpniecībā, it īpaši kokapstrādē, izaugsme vājinās. To galvenokārt nosaka ārējā pieprasījuma vājināšanās. Eksporta un importa apgrozījuma mazināšanās nelabvēlīgi ietekmē transporta nozari, kur arī trešajā ceturksnī iespējams neliels kritums,» skaidroja Buceniece.

SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis prognozēja, ka ekonomikas izaugsme šogad trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu gaidāma 2,2% apmērā.

«Otrā ceturkšņa dati atnesa lielu vilšanos un skatījums uz ekonomikas turpmāko izaugsmi pārsvarā ir kļuvis piezemēts, nereti pesimistisks. Tomēr trešajā ceturksnī nesagaidu būtisku makroekonomiskās bildes pasliktināšanos,» teica Gašpuitis.

Vēl par šo tematu: Latvijas Banka IKP pieauguma prognozi šim gadam samazina līdz 2,5%

Pēc viņa paustā, primārais negatīvais efekts gaidāms no finanšu sektora, kas ievilksies arī nākamgad. Tāpat ne pārāk spoža situācija saglabājas tranzītā, bet nedaudz pārsteidzīgi būtu atcelt cerības attiecībā uz informācijas un komunikāciju tehnoloģiju (IKT) sektoru, kas otrajā ceturksnī kritās, lai arī potenciāls tā izaugsmei joprojām pastāv. Šobrīd, šķiet, ka būvniecības kāpums ir sasniedzis augstāko punktu un drīzāk varētu piedzīvot nelielas lejupvērstas korekcijas, tomēr trešajā ceturksnī parādījās ziņas par vairāku lielu objektu nodošanu ekspluatācijā.

«Līdz ar to būvniecības sektoru ieliktu pie trešā ceturkšņa melnajiem zirdziņiem,» piebilda Gašpuitis.

Viņš arī minēja, ka lielākais kāpums gaidāms lauksaimniecībā, bet patēriņš, tostarp mazumtirdzniecība turpināja viduvēju pieaugumu. Tas pats sagaidāms arī citos uz iekšzemi vērstos pakalpojumos. Minimāls kāpums gaidāms apstrādes rūpniecībā, bet atgūšanos augustā ir uzrādījusi elektroenerģijas ražošana. Ja septembrī kāpums turpināja, tas nedaudz uzlabos kopējos rūpniecības datus.

Kritiskākais segments šobrīd ir ar ārējo tirdzniecību saistīts – eksportā kāpums varētu būt stagnējis vai ieslīdējis nelielā mīnusā.

Savukārt Luminor ekonomists Pēteris Strautiņš teica, ka 2019.gada trešajā ceturksnī Latvijas IKP varētu būt pieaudzis par apmēram 3%.

«Pretstatā iepriekšējam ceturksnim šoreiz izteikti pozitīva ietekme bija darba dienu skaita efektam,» viņš sacīja.

Pēc Strautiņa teiktā, ir ļoti liela iespēja, ka starp straujāk augošajām nozarēm jau kārtējo reizi bija vairākas, kas ir saistītas ar to pakalpojumu eksportu, kas nav tranzīta un finanšu pakalpojumi. Šogad labi attīstās komercpakalpojumi, informācijas un sakaru pakalpojumi, viesmīlības un sabiedriskās ēdināšanas bizness. Tas izriet gan no Latvijas ekonomikas ilglaicīgajām tendencēm, augot šo nozaru īpatsvaram, gan no situācijas pasaules ekonomikā. Patērētāju noskaņojums pasaulē un Eiropā joprojām ir diezgan spēcīgs, līdz ar to aug arī tūrisms. Pateicoties lielākam valsts finansējumam, gada pirmajā pusē ļoti strauji auga medicīnas pakalpojumu apmērs, līdzīgus rezultātus var gaidīt arī gada otrajā pusē.

Tāpat viņš minēja, ka eirozonas apstrādes rūpniecība ir recesijā. Latviju ietekmē arī dažu koksnes standartproduktu cenu kritums. Tranzīta pārvadājumu apmērs pārvietojas tā ilglaicīgā svārstību koridora ietvaros, bet ir tā zemajā pusē. Visbeidzot, joprojām IKP ietekmē finanšu pakalpojumu eksporta krasā ierobežošana, taču, par laimi, tuvojamies šīs ietekmes beigām. Ir augušas arī lielākās ārējā un iekšējā pieprasījuma nozares – attiecīgi apstrādes rūpniecība un tirdzniecība, taču mēreni.

Strautiņš arī atzīmēja, ka šogad atsevišķas nozares ļoti spēcīgi ietekmē laika apstākļi. Ūdens caurplūde Daugavā šogad trešajā ceturksnī joprojām bija ļoti vāja, taču lauksaimniecībai laika apstākļi bija diezgan labvēlīgi.

Centrālā statistikas pārvalde 2019.gada trešā ceturkšņa Latvijas IKP ātrā novērtējuma datus paziņos trešdien, 30.oktobrī.

Lasiet arī: Izaugsme palēninās – IKP pieaugums 2.ceturksnī 2%

Jau vēstīts, ka šogad otrajā ceturksnī, salīdzinot ar 2018.gada otro ceturksni, Latvijas IKP, pēc sezonāli un kalendāri neizlīdzinātiem datiem, pieauga par 2%. Faktiskajās cenās IKP otrajā ceturksnī bija 7,7 miljardi eiro.

Savukārt salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni, pēc sezonāli un kalendāri izlīdzinātiem datiem, IKP palielinājās par 0,7%.


Pievienot komentāru

Nedēļa Lietuvā: Dienestā iesauks jaunākus, attīstīs Klaipēdas ostu, mazumtirdzniecības nodoklis kavēsies

Lietuvā aizvadītās nedēļas galvenie notikumi ziņās bija iesaukuma vecuma pazemināšana nacionālā militārā dienestā, Klaipēdas ostas attīstības plāna apstiprināšana un mazumtirdzniecības nodokļa ieviešanas atlikšana.

BK Ventspils Lemberga dēļ varētu būt problēmas ar finansējuma saņemšanu

ASV sankcijām pakļautā Aivara Lemberga atrašanās basketbola kluba Ventspils prezidenta amatā varētu būt šķērslis turpmākai finansējuma saņemšanai.

Lembergs aptur savu darbību Latvijas Olimpiskajā komitejā

Latvijas Olimpiskās komitejas Individuālais biedrs un Izpildkomitejas loceklis Aivars Lembergs piektdien, 13.decembrī, LOK Valdei paziņojis, ka aptur savu darbību organizācijā.

Domnīca: Pret Krievijas rīcību jācīnās, sodot Facebook, ķerot spiegus un atbalstot pilsonisko pretošanos

Domnīca Eiropas Vērtību centrs drošības politikai ir izstrādājusi vadlīnijas valstu cīņai pret Krievijas centieniem tās ietekmēt. Padomu vidū ir Krievijas spiegu izgaismošana, interneta lieluzņēmumu sodīšana un pilsoniskās pretošanās veicināšana.

ASV noteiktās sankcijas neskars uzņēmumus, kur Lembergam atņemtas kontroles tiesības

ASV noteiktās sankcijas neskars tos uzņēmumus, kuros ar tiesas lēmumu Aivaram Lembergam atņemtas jebkādas kontroles, ietekmes tiesības.

Latvijas Tranzīta biznesa asociācijas valdi atstājuši Ralfs Kļaviņš un Edvīns Bērziņš

Darbu Latvijas Tranzīta biznesa asociācijas valdē pārtraukuši SIA Rīgas tirdzniecības osta valdes priekšsēdētājs Ralfs Kļaviņš un bijušais Latvijas dzelzceļa valdes priekšsēdētājs Edvīns Bērziņš.

Igaunijā līdzsvarojas Tallinas reģiona IKP ar valsts vidējo rādītāju

2018.gadā iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju Tallinas reģionā bija 167% no Igaunijas vidējā.

Eurostat: Latvijā mājsaimniecību labklājība pērn bijusi viena no zemākajām ES

Reālais individuālais patēriņš uz vienu iedzīvotāju, kas raksturo mājsaimniecību labklājību, Latvijā pērn bijis viens no zemākajiem Eiropas Savienībā.

Likvidējot braukšanas atlaides vēl vairākos RMS maršrutos, Rīgas satiksme cer ietaupīt 1,75 miljonus eiro gadā

Likvidējot braukšanas maksas atlaides vēl vairākos SIA Rīgas mikroautobusu satiksme maršrutos, SIA Rīgas satiksme cer ietaupīt aptuveni 1,75 miljonus eiro gadā.

Vairāki valsts iestāžu darbinieki un politiķi ir piedzīvojuši mērķētu kiberuzbrukumu

Pēdējo dienu laikā vairāki valsts iestāžu darbinieki un politiķi ir piedzīvojuši mērķētu kiberuzbrukumu, liecina  informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas Cert.lv incidentu analīze.

Ārkārtas vēlēšanu gadījumā Rīgas domi varētu ievēlēt uz pieciem gadiem

Ar grozījumiem paredzēts noteikt, ka domes atlaišanas gadījumā, ja līdz kārtējām vēlēšanām palikuši vairāk nekā 24 mēneši, rīko jaunas vēlēšanas un jauno domi ievēlē uz atlaistās domes pilnvaru termiņu.

ES pagarina sankcijas pret Krievijas nozarēm par Ukrainu

Eiropas Savienība ir paildzinājusi termiņu tās sankcijām pret Krievijas finanšu, enerģētikas un aizsardzības nozari līdz 2020.gada vidum. Maskava šādi tiek sodīta par agresiju, ko izvērsusi pret kaimiņvalsti Ukrainu.

Rīgas un Ventspils ostā vairs nestrādās vietvaru pārstāvji

Rīgas ostas valdē un Ventspils ostas valdē turpmāk būs četri valdes locekļi – ekonomikas ministra, finanšu ministra, satiksmes ministra un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra izvirzīti pārstāvji, kurus amatā ieceļ un no amata atbrīvo MK.

CSDD uzsāks starptautiskā parauga vadītāja apliecību izsniegšanu

«Šo jauninājumu īpaši novērtēts tie Latvijas iedzīvotāji, kas plāno apmeklēt kādu eksotiskāku valsti, jo tieši šajās valstīs ir bijuši gadījumi, kad netika atzītas Latvijā izsniegtās apliecības.»

Kopējie nodokļu parādi Latvijā decembra sākumā – 869,4 miljoni eiro

Latvijā šogad decembra sākumā kopējie nodokļu parādi, ieskaitot aktuālos, apturētos parādus un atmaksas termiņa pagarinājumus, bija 869,367 miljonu eiro apmērā, kas ir par 1,9% mazāk nekā mēnesi iepriekš.

Briti Brexit vēlēšanās izvēlas Džonsona konservatīvos

Lielbritānijas parlamenta vēlēšanās uzvaru ir pieteikusi valdošā Konservatīvā partija. Tās solījums īstenot valsts izstāšanos no Eiropas Savienības tai atnesis drošu vienpartijas vairākumu, liecina nepilnīgi vēlēšanu rezultāti.

Autovadītājiem: Kurzemē apledojuši ceļi

Kurzemē 13.decembra rītā apledojums vietām apgrūtina braukšanu par valsts galvenajiem un reģionālajiem autoceļiem.

ES dalībvalstis atbalsta kursu uz klimatneitralitāti 2050.gadā, Polija ne

Eiropas Savienības dalībvalstis, tostarp Latvija, ir atbalstījušas Eiropas Komisijas piedāvāto politisko kursu, kas paredz konkrētu rīcību, lai bloks līdz 2050.gadam kļūtu klimatneitrāls. Polija atteikusies tam piekrist savas akmeņoģļu enerģētikas dēļ.

Eigimu rosina apsūdzēt par 10 000 eiro kukuļa pieprasīšanu

KNAB rosina Ģenerālprokuratūrai sākt kriminālvajāšanu divās lietās pret Rihardu Eigimu par 10 000 eiro kukuļa pieprasīšanu un nelikumīgi glabātu šaujamieroča munīciju.

Rīgas domes pagaidu vadību plāno uzticēt VARAM valsts sekretāram Balševicam

Ja Saeima nobalsos par Rīgas domes atlaišanu, pašvaldības pagaidu administrācijas vadītājs līdz ārkārtas vēlēšanām varētu būt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretārs Edvīns Balševics.

Nedēļas izskaņā un nākamās nedēļas sākumā silts laiks un bieži gaidāmi nokrišņi

Laika apstākļus nākamajā nedēļā noteiks ciklonu darbība. Debesis lielākoties klās mākoņi un bieži gaidāmi nokrišņi.

No ANO klimata konferences izraida vides aktīvistus, novērotājus

Madridē no ANO Klimata pārmaiņu konferences ceturtdien izraidīti vides aktīvisti un novērotāji pēc tam, kad konferences telpās sarīkota trokšņaina protesta akcija.

Rīgā 40.autobusa maršrutu Jugla–Ziepniekkalns aizstās 4.trolejbusa maršruts

Maršruta izmaiņas tiks īstenotas, sākot ar 2020.gada 2.janvāri, ziņo uzņēmumā Rīgas satiksme.

Ko Lietuvai nozīmēs zemāks vēlēšanu slieksnis – demokrātijas kvalitāti vai ķīviņus Seimā?

Lietuvas likumdevēji šonedēļ atbalstījuši vēlēšanu sliekšņa pazemināšanu politiskajām partijām līdz 3%, bet partiju apvienībām – līdz 5%. Ieceres atbalstītāji to raksturo kā valsts demokrātijas briedumu, taču pretinieki sauc to par kaitējumu Seima darbam, jo partiju sadalījums varētu kļūt vēl sadrumstalotāks.

Latvijas nepilsonim Skripņikam piecu gadu cietumsods par karošanu Austrumukrainā

Atstāts negrozīts spriedums, ar kuru daugavpilietim Artjomam Skripņikam par piedalīšanos bruņotajā konfliktā Austrumukrainā, apmācot jaunos karavīrus, piespriests piecu gadu cietumsods.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!