bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 05.04.2020 | Vārda dienas: Aivija, Vidaga, Vija
LatviaLatvija

Banku analītiķi: Nodokļu maksāšanas režīmu izvērtēšana Latvijā būtu vēlama

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Nodokļu maksāšanas režīmu izvērtēšana Latvijā būtu vēlama, bet to nevajadzētu sasteigt, atzīst banku analītiķi.

Swedbank vecākā ekonomiste Agnese Buceniece atzīmē, ka stabila nodokļu sistēma ir būtiska no uzņēmējdarbības perspektīvas, kas tiek plānota ilgtermiņā. Savukārt biežas un būtiskas izmaiņas nodokļos rada nenoteiktību, kas negatīvi ietekmē uzņēmējdarbības vidi. Tas gan nenozīmē, ka nekādas izmaiņas nav nepieciešamas, tomēr tām jābūt rūpīgi izvērtētām, izdiskutētām un izskaidrotām.

«Tām nevajadzētu notikt katru otro vai trešo gadu. Pagājušajā gadā tika ieviesta apjomīga nodokļu reforma. Tagad jāļauj sistēmai kādu laiku darboties, lai varētu novērtēt tās ietekmi un pēc tam attiecīgi veikt nepieciešamos labojumus,» sacīja Buceniece.

Viņa arī norādīja, ka pērn sāktā nodokļu reforma bija solis pareizajā virzienā, taču jau tagad var redzēt, ka izmaiņas ir nepietiekamas, lai, piemēram, garantētu sociālās apdrošināšanas, it īpaši pensiju sistēmas ilgtspēju, ņemot vērā iedzīvotāju skaita samazināšanos un sabiedrības novecošanos.

«Latvijā ir aptuveni 900 tūkstoši nodarbināto. Šobrīd ir izskanējis, ka 600 tūkstoši strādājošo maksā nodokļus vispārējā režīmā. Tātad kādi 300 tūkstoši strādā atvieglotā nodokļu maksāšanas režīmā un neuzkrāj pietiekami savai pensijai, jo valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas ir tik mazas, ka nenodrošina pat minimālo pensiju. Tādējādi to iedzīvotāju īpatsvars, kas paļaujas uz to, ka viņu pensijām samaksās citi un valsts šo naudu pārdalīs, ir pārāk liels. Tas rada gan politiskus, gan arī fiskālās politikas izaicinājumus. Šobrīd ir izveidojusies situācija, kad paaugstinātās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas veselības apdrošināšanai maksā tikai daļa strādājošo, ko būtu grūti raksturot kā solidāru un atbalstāmu pieeju,» pauda Buceniece.

Viņa uzsvēra, ka tādējādi dažādo nodokļu maksāšanas režīmu izvērtēšana būtu vēlama, analizējot iespējamo izmaiņu potenciālo ietekmi uz sabiedrību un uzņēmējdarbību. Tomēr to nevajadzētu sasteigt, un to būtu vēlams skatīt kopā ar pērn ieviestās nodokļu reformas ietekmes izvērtējumu. «Plānojot un ieviešot jebkādas lielākas izmaiņas, pozitīva efekta sasniegšanai ļoti svarīgs ir sabiedrības atbalsts, tāpēc valdībai iedzīvotājiem rūpīgi jāskaidro dažādo nodokļu izmaiņu un pasākumu nepieciešamība un mērķi,» teica Buceniece.

Savukārt Luminor ekonomists Pēteris Strautiņš sacīja, ka nodokļu maksāšanas režīmu skaitu Latvijā noteikti ir jāsamazina.

«Pašreizējā sistēma ir pārāk sarežģīta, neefektīva un sociāli netaisna. Ir absurdi cilvēkiem dot iespēju izvēlēties, ar cik lielu savu ienākumu daļu viņi piedalās sabiedrisko pakalpojumu finansēšanā. Visiem, kuri veic algotu darbu, būtu jāmaksā vienādas nodokļu likmes pie vienādiem ienākumiem. Vēl radikālāka vienkāršošana būtu visu veidu ienākumu – algu, dividenžu utt. skaitīšana kopā. Te jau ir vairāk pretargumentu, bet arī šādai kārtībai būtu būtiskas priekšrocības. Tāpat Latvijā ir pārāk lielas iespējas izvēlēties – piedalīties vai nepiedalīties sociālās apdrošināšanas sistēmā un ar kādiem nosacījumiem. Lietojot tiešu valodu, šajā jomā valda anarhija. Nedrīkst ļaut cilvēkiem uzņemties riskus, kurus viņi nav spējīgi novērtēt,» teica Strautiņš.

Pēc viņa minētā, vēl viena iespēja, kā vienkāršot nodokļu sistēmu, būtu atteikšanās no mainīgā neapliekamā minimuma, visu nepieciešamo progresivitāti panākot ar paaugstinātām likmēm ienākumiem virs noteiktiem līmeņiem. «Tā to dara gandrīz visur pasaulē. Nezinu, kāpēc Latvijā bija nepieciešams tik ļoti sarežģīt dzīvi, neesmu saņēmis tam arī nekādu apmierinošu izskaidrojumu,» piebilda Strautiņš.

Viņš pauda viedokli, ka solījums nemainīt nodokļu sistēmu līdz 2021.gadam jāattiecina uz uzņēmumu ienākuma nodokli un uz darba ņēmējiem, kas maksā nodokļus standarta režīmā. «Šeit ieskicētās pārmaiņas vajadzētu veikt jau agrāk, to nevarētu uzskatīt par nozīmīgas nenoteiktības radīšanu uzņēmējdarbībai,» sacīja Strautiņš.

Jau vēstīts, ka otrdien, 19.februārī, ministriem diskutējot par Veselības ministrijas piedāvājumu veikt izmaiņas Veselības finansēšanas likumā, Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) atzina, ka šis piedāvājums liek kompleksi paskatīties uz nodokļu sistēmu un mudina valdību ieviest izmaiņas nodokļos ātrāk par 2021.gadu.

Finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) valdības sēdes laikā norādīja, ka situāciju varētu risināt, ja tiktu samazināts nodokļu režīmu skaits – tādu patlaban ir septiņi.

Reirs arī atzīmēja, ka patlaban nekādas sarunas par izmaiņām nodokļos nenotiek, bet par to diskusijas sāksies aprīlī – pēc tam, kad noslēgsies darbs pie 2019.gada budžeta.


Pievienot komentāru

Ar COVID-19 inficējušies jau 40 veselības aprūpes darbinieki

Varianti, kā ārstniecības personas inficējušās, varētu būt dažādi, klāstīja Perevoščikovs, piebilstot, ka infekcijas avots varētu būt gan pacienti, gan arī kolēģi.

airBaltic līdz oktobra beigām atcels apmēram 50% plānoto reisu

Turpinoties COVID-19 pandēmijas izraisītajai krīzei, Latvijas nacionālā aviokompānija airBaltic no 15.aprīļa līdz 31.oktobrim atcels apmēram 50% plānoto lidojumu.

Aprīļa pirmajās dienās bezdarbnieka statusam reģistrējušies 1 792 iedzīvotāji

Aprīļa pirmajās dienās bezdarbnieka statusam reģistrējušies vēl 1 792 iedzīvotāji, tādējādi kopējais bezdarbnieku skaits valstī sasniedzis 63 319, liecina Nodarbinātības valsts aģentūras apkopotie dati.

Igaunijā pašvaldībām gatavo 30 miljonu eiro atbalstu no papildbudžeta

Igaunijas valdība ir izstrādājusi valsts papildbudžetu. Tajā pašvaldībām krīzes ietekmes mazināšanai paredzēts piešķirt 30 miljonus eiro un vēl 100 miljoni eiro ieplānoti ekonomikas stimulēšanai.

Baltkrievija noraida Lietuvas bažas par rīcības trūkumu pret COVID-19

Lietuva šonedēļ paudusi satraukumu, ka Baltkrievijas valdība nerīkojas adekvāti koronavīrusa pandēmijā un var kļūt par nekontrolētu slimības perēkli, kas apdraud kaimiņus. Minska šo kritiku ir noraidījusi, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Palielina sodu par ārkārtējās situācijas noteikto ierobežojumu pārkāpšanu

Paaugstināts naudas sods par epidemioloģiskās drošības prasību, kā arī par ārkārtējās situācijas laikā noteikto ierobežojumu vai aizliegumu pārkāpšanu.

Mājas. Ziepes. Divi metri – SPKC atgādina galvenos piesardzības pasākumus

SPKC iesaka palikt mājās, ja tas ir iespējams, strādāt attālināti un atturēties no publisku vietu apmeklēšanas vispār vai darīt to tikai ārkārtējas nepieciešamības gadījumā.

Latvijā mirusi 99 gadus veca pensionāre, kurai konstatēts COVID-19

Latvijā saslimšanas gadījumu skaits ar koronavīrusu COVID-19 sasniedzis 493, pēdējā diennaktī nākot klāt 35 gadījumiem.

COVID-19 pandēmija un korupcijas riski. Kā valdībai un sabiedrībai pret tiem nodrošināties?

Saeimai jāturpina darbs pie lobēšanas atklātības regulējuma izstrādes, lai iespējami ātri palielinātu izsekojamību un atklātību par pieņemtajiem lēmumiem, t. sk. ar krīzi un pēckrīzes situāciju saistītajiem.

ANO Ģenerālā asambleja aicina ciešāk sadarboties bezprecedenta situācijā

ANO Ģenerālajā asamblejā pasaules valstis ir vienbalsīgi apstiprinājušas rezolūciju, kur atzīts, ka pandēmijas ietekmei uz cilvēci nav precedenta, un aicinājušas valstis pastiprināti sadarboties, lai apturētu postošās slimības izplatību, ziņo Kataras raidorganizācija Al Jazeera.

Jaunākie dati par COVID-19 Baltijā. Latvijā – 493, Lietuvā – 696, Igaunijā – 961

Cilvēki ir aicināti pēc iespējas organizēt darbu no mājām, iepirkties retāk un pēc iespējas neuuzturēties tur, kur ir daudz cilvēku.

Izvēli par otrajā pensiju līmenī uzkrātā kapitāla izmantošanu varēs atlikt

«Šie grozījumi ir būtiski visiem tiem, kam pensijā jādodas tuvākajā laikā, lai viņi nezaudētu otrā līmeņa uzkrājumus. Svarīgi ir neizdarīt straujas darbības laikā, kad finanšu tirgi piedzīvo krīzi, bet nogaidīt, kad situācija stabilizējas.»

Akciju cenas pieaug, kāpjot naftas cenām

ASV un Eiropas akciju cenas ceturtdien, 2.aprīlī, pieaugušas, investoriem svārstoties starp pēkšņu naftas cenu kāpumu un satraucošiem ekonomikas datiem.

Pasaulē COVID-19 saslimšanas gadījumi pārsniedz 1 000 000

Pasaulē apstiprināto COVID-19 saslimšanas gadījumu kopskaits ir pārsniedzis vienu miljonu, un no slimības komplikācijām ir miruši kopumā 52 500 cilvēku, ziņo vācu raidsabiedrība DW.

Brīvdienās mainīgs laiks, taču nākamnedēļ gaidāmi pat +18 grādi

Tuvākās nedēļas laikā gaidāmi mainīgi laikapstākļi – brīvdienās vēl naktīs gaidāms sals, bet jaunnedēļ kļūs daudz siltāks, dienā temperatūrai sasniedzot +13…+18 grādus pēc Celsija.

Budžeta ieņēmumi martā par aptuveni 7% atpalikuši no plāna

Līdz ar COVID-19 izraisītās krīzes vēršanos plašumā martā Latvijas budžeta ieņēmumi par 7,2% atpalikuši no plāna.

Lietuva ceļ vīrusa slimnieku izsekošanu pāri cilvēktiesībām

Kas ir liekams pirmajā vietā ārkārtas situācijā, kāda ir vispasaules COVID-19 pandēmija? Protams, kārtība. Bet kā ar cilvēktiesībām? Represīvās valstīs kā Ķīnā un Krievijā sērgas savaldīšanai ir izvēlēta pātaga, tikmēr vecās Rietumu demokrātijas joprojām uzskata, ka aicinājumi un brīdinājumi darbojas labāk. Kādu ceļu iet Lietuva?

Aizliedz ārkārtējā situācijā nepieciešamo zāļu eksportu no Latvijas

Zāļu valsts aģentūrai ar rīkojumu uzdots izveidot sarakstu ar ārkārtējā situācijā nepieciešamajām zālēm, ņemot vērā Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijas COVID-19 ārstēšanai.

Viesnīca Roma atlaiž visus darbiniekus, jo tai neapstiprina dīkstāves pabalsta saņemšanu

Viesnīcā Roma tiek atlaisti visi darbinieki, jo nav gūts Valsts ieņēmumu dienesta apstiprinājums dīkstāves pabalstu saņemšanai.

Plāno grozīt likumu, lai MK varētu vairākkārtīgi pagarināt ārkārtas stāvokli, nevis tikai vienu reizi līdz trim mēnešiem

Patlaban likums paredz, ka nepieciešamības gadījumā Ministru kabinetam ir tiesības vienu reizi pagarināt izsludināto ārkārtējo situāciju uz laiku, kas nav ilgāks par trim mēnešiem.

Dīkstāves reglamentu piemēros uzņēmumiem ar nodokļu parādiem

Ar grozījumiem noteikumos paredzēts, ka dīkstāves pabalstu varēs saņemt darbinieki no tāda krīzes skarta darba devēja, kam uz pieteikuma iesniegšanas brīdi nodokļu parāds nepārsniedz 1 000 eiro. 

Ķīnas pilsētā aizliedz ēst suņus un kaķus

Ķīnas lielpilsētā Šeņdžeņā aizliegs pārdot un lietot uzturā suņu un kaķu gaļu, ziņo britu raidorganizācija BBC.

Evai Mārtužai apstiprina deputātes pilnvaras uz laiku

Līdz ar to pastāvīgo 13.Saeimas deputāta mandātu iegūst Jānis Butāns. Viņš pagājušā gada janvārī Saeimas sastāvā iestājās uz laiku, kamēr ministra pienākumus pilda Tālis Linkaits.

COVID-19 dēļ armiju iesaistīs arī patruļās uz robežas ar Baltkrieviju

No 30.marta, atsaucoties Valsts robežsardzes lūgumam, NBS iesaistījušies Latvijas-Krievijas robežas uzraudzībā.

ASV koronavīrusa upuru skaits pārsniedz 5 000, Itālijā – 12 400

Valstī ar pasaulē vislielāko COVID-19 saslimušo skaitu, ASV, nāves gadījumu skaits paātrinās un ir pārsniedzis 5 000. Itālijā, kas ir valsts ar pasaulē vislielāko slimības upuru skaitu, reģistrēti 12 430 mirušie no slimības komplikācijām, ziņo BBC un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!