Barikāžu piemiņas pasākumi visā Latvijā

Viena no izcilākajām lappusēm Latvijas tautas jaunāko laiku vēsturē ierakstīta 1991.gada janvārī – barikāžu laikā, kad skumjās pieminam bojāgājušos un ar sajūsmu atceramies Latvijas tautas varonību, kas vienoti cēlās aizstāvēt savas valsts tikko atdzimušo brīvību. 1991.gada janvāra barikādes bija organizēts tautas pretspēks Maskavas inspirētajam bruņotajam apvērsumam, raksta Liepājas muzeja filiāles Liepāja okupāciju režīmos vadītāja Sandra Šēnina.

Militārās akcijas sākās Lietuvā 12.–13. janvāra naktī. Padomju armijas daļas un speciālās nozīmes vienības uzbruka Lietuvas galvenajam televīzijas tornim, nogalinot 13 cilvēkus un daudzus ievainojot.

Pārdomāt savus plānus Padomju Savienībai spieda plašā tautas manifestācija Rīgā, Daugavas krastmalā, 13.janvārī, kurā piedalījās vairāk nekā pusmiljons (apmēram 700’000) iedzīvotāju, protestējot pret vardarbību Viļņā un izsakot vienprātīgu atbalstu Latvijas neatkarībai un likumīgi ievēlētajai Augstākajai Padomei un valdībai.

Tiklīdz bija saņemtas ziņas par notikumiem Lietuvā, Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs un Latvijas Republikas Augstākās padomes priekšsēdētāja pirmais vietnieks Dainis Īvāns devās uz radio, un 13.janvārī pulksten 4.45 no rīta uzrunāja Latvijas tautu, aicinot celt barikādes, lai aizstāvētu stratēģiski svarīgākos objektus. Rīgā tika ievests liels daudzums lauksaimniecības tehnikas, ar ko arī tika nosargāti stratēģiski svarīgākie objekti, piemēram, Televīzijas centrs un Radio.

Lai pieminētu šos notikumus, visā Latvijā notiks piemiņas pasākumi, kas veltīti barikāžu laika atcerei.

RĪGĀ

Lai kopīgi atcerētos 1991.gada janvāra notikumus, svētdien, 20.janvārī, tradicionāli uz tikšanos aicināti vairāk nekā 170 barikāžu laika mediju pārstāvji, kuri tolaik strādāja radio, televīzijā, drukātajā presē un atspoguļoja tautas nevardarbīgo pretošanos vēsturiskajās janvāra dienās.

Pasākuma ieskaņā pulksten 13.30 žurnālisti, barikāžu dalībnieki, kā arī tā laika politiskie darbinieki tiek aicināti pulcēties Klostera ielā pie Saeimas nama, kur būs iedegts atmiņu ugunskurs. Daloties atmiņās, klātesošajiem būs iespēja baudīt karstu tēju un miežu putraimu biezputru.

KOCĒNOS

Nedēļas nogalē, no 18.janvāra līdz 19.janvārim, Kocēnos norisināsies 1991. gada barikāžu aizstāvju atceres dienai veltīti pasākumi.

Kā ik gadu, arī šogad Kokmuižas pils parterā tiks iedegts barikāžu atceres ugunskurs – ikviens aicināts pie tā pulcēties piektdien, 18.janvārī, plkst. 12.00, lai būtu kopā ar Kocēnu pamatskolas skolēniem, Kocēnu 38.skautu vienību, pirmsskolas izglītības iestādes Auseklītis Kocēnu audzēkņiem un atminētos mūsu valstij un tautai tik svarīgos notikumus, kas norisinājās pirms 28 gadiem. Šajā dienā Kocēnu pamatskolā norisināsies 1991.gada barikādēm veltīta vēstures stunda.

Sestdien, 19.janvārī, plkst. 16.00 Kocēnu kultūras namā izskanēs barikāžu laika dziesmas un atmiņas kopā ar dziedātāju Ievu Akurateri, mūziķiem Leonu Sējānu (ģitāra) un Matīsu Akurateru (perkusijas). Ieeja koncertā bez maksas.

TRIKĀTĀ

Svētdien, 20.janvārī, Trikātā, Saieta namā Depo, notiks 1991.gada barikāžu aizstāvju atceres pasākums.
Plkst. 15.00 ikvienam interesentam būs iespēja noskatīties filmu Lustrum. Filma stāsta par VDK darbības metodēm 80.gados un 90.gadu sākumā, liekot izprast padomju totalitāro sistēmu, kas Latvijas inteliģences ziedam vēl aizvien liek analizēt, melot, nožēlot, atzīties, taisnoties vai skaidrot.

Pēc filmas atmiņu stāsti, dziesmas un karsta tēja pie piemiņas ugunskura. Pasākumu apmeklēt laipni aicināts ikviens interesents. Īpaši aicināti 1991.gada barikāžu dalībniekus un viņu tuviniekus!

ALŪKSNĒ

Svētdien, 20.janvārī, plkst. 13.00 Alūksnes Kultūras centra Mazajā zālē notiks 1991.gada barikāžu atceres pasākums.

Par muzikālu noskaņu parūpēsies Alūksnes Mūzikas skola, savukārt Alūksnes muzejs sadarbībā ar 1991.gada barikāžu muzeju demonstrēs multiplikācijas filmu visai ģimenei Barikādes.

Tradicionāli ikvienam bus iespēja ieturēties Nacionālo bruņoto spēku Kājnieku skolas sarūpētajā lauku virtuvē, kā arī blakus kultūras centram degs ugunskuri pie kuriem sildīties un sarunās atcerēties pagātnes notikumus un piedzīvojumus.

Kā arī aicinājums no Alūksnes muzeja puses – gatavojoties 2021.gadā barikāžu 30 gadadienai, muzejs veido atmiņu videomateriālu, kurā barikāžu dalībnieku un tuvinieku atmiņu stāstu izstāstīt video filmā. Lai arī to prezentēt plānots 2021.gada janvārī, darbs jau tiek sākts šogad, tāpēc 20.janvārī Alūksnes Kultūras centrā pēc atceres pasākuma ikviens barikāžu dalībnieks tiek aicināts doties uz kultūras centra foajē, kur būs iespēja pie novadnieka Viļņa Blūma uzfilmēt atmiņu stāstus. Līdzi lūgums ņemt fotogrāfijas un citas tā laika liecības, lai izveidotu stāstu par vēsturi, ko paši esam piedzīvojuši, dodot iespēju mūsu bērniem to labāk izprast.

Dalība visā augstāk minētajā ikvienam bez maksas.

LIEPĀJĀ

Svētdien, 20.janvārī, pulksten 16.00 Liepājas muzeja filiāles Liepāja okupāciju režīmos pagalmā K.Ukstiņa ielā 7/9 notiks barikāžu laika atceres ugunskuru iedegšana, kas kļuvusi par ikgadēju tradīcija visā Latvijā. Arī Liepājā ikviens ir aicināts sajust 1991.gada gaisotni.

Pasākumā uzrunas teiks Liepājas domes priekšsēdētājs Jānis Vilnītis un Zemessardzes 44.bataljona komandieris pulkvežleitnants Vilmārs Vecvagaris, kurš pieņems jauno zemessargu zvērestu. Pasākumu kuplinās Liepājas jaunsargu Latvijas valsts karogu grupa. To vadīs Jānis Dreiblats. Par muzikālo noformējumu rūpēsies Liepājas simfoniskā orķestra mežsargu grupa un Jēkaba Ozoliņa vīru koris.

Pēc pasākuma oficiālās daļas klātesošie aicināti baudīt koncertu Augšāmcelšanās, kurā skanēs Jura Pavītola Atmodas laika dziesmas, Jura Pavītola, Matīsa Pavītola un Tāļa Marhilēviča izpildījumā, sildīties pie ugunskuriem, malkojot tēju un nogaršojot biezputru. Muzeja filiāles telpās tiks rādīta Zigmāra Vidiņa dokumentālā filma Tēvu barikādes, un būs iespēja kopīgi atcerēties tā laika notikumus un aplūkot muzeja ekspozīciju un izstādes.

13. janvārī dienas laikā arī Liepājā ap svarīgākajām valsts un sabiedriskajām ēkām tika izveidotas barikādes, pieejas ēkām apjoztas ar smago tehniku vairākos lokos.

KULDĪGĀ

Svētdien, 20. janvārī, plkst. 18.00 Kuldīgā, Liepājas ielā pie pasta ēkas atzīmēs 1991. ada barikāžu atceres dienu, atsaucot atmiņā notikumus, kas pirms 28 gadiem norisinājās Kuldīgā un citās Latvijas pilsētās.

Šajā gadā pasākumā tiks uzrunāti pasākuma apmeklētāji, kas piedalījušies vai piedzīvojuši barikāžu notikumus. Būs pieejams brīvais mikrofons, aicināsim apmeklētājus pastāstīt par sajūtām, redzēto un dzirdēto barikāžu laikā. Ikviena atmiņa ikreiz atklāj ko jaunu un nedzirdētu. Atmiņu stāstos īpaši jūtamas emocijas un tā brīža piedzīvotais, ko nevar sajust, skatoties fotogrāfijas, tāpēc aicinām būt atsaucīgiem un dalīties ar savu stāstu.

Tāpat pasākuma laikā būs iespēja izzināt mūsu valsts vēsturi, vērojot uzņemtos sižetus par 1991.gada notikumiem Latvijā, kā arī aukstajā laikā sasildīties ar siltu zupu un tēju, ko dalīs Zemessardzes 45.kaujas nodrošinājuma bataljons. Savukārt kopā ar Latvijas Kristīgo skautu Kuldīgas 58.vienību pasākuma apmeklētāji varēs izcept siltu maizi.

Pasākuma norise Liepājas ielā pie pasta ir nozīmīga, jo 1991.gadā barikādes Kuldīgai barikāžu notikumos bija īpaša loma. Sargājot pasta ēku, barikāžu dalībnieki to bija nocietinājuši ar lieljaudas tehniku, betona bluķiem un dzeloņdrātīm. Tāpat barikādes bija uzceltas ap Kuldīgas raidstaciju. Latvijas radio Kurzemes korespondente Silva Bendrāte bija atbildīga par to, lai tad, ja Latvijas radio balss Rīgā apklustu, Kuldīgā veidotu neatkarīgu raidstaciju, kuras raidījumi būtu dzirdami arī Zviedrijā. No Kuldīgas gatavojās raidīt četrās valodās iepriekš sagatavotu ierakstu, pēc tam, kad ēterā būtu izskanējusi norunātā parole: «Tiem, kas atvaļinājumā.»

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas