bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 15.02.2019 | Vārda dienas: Olafs, Aloizs, Alvils, Olavs
LatviaLatvija

Barikāžu piemiņas pasākumi visā Latvijā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Viena no izcilākajām lappusēm Latvijas tautas jaunāko laiku vēsturē ierakstīta 1991.gada janvārī – barikāžu laikā, kad skumjās pieminam bojāgājušos un ar sajūsmu atceramies Latvijas tautas varonību, kas vienoti cēlās aizstāvēt savas valsts tikko atdzimušo brīvību. 1991.gada janvāra barikādes bija organizēts tautas pretspēks Maskavas inspirētajam bruņotajam apvērsumam, raksta Liepājas muzeja filiāles Liepāja okupāciju režīmos vadītāja Sandra Šēnina.

Militārās akcijas sākās Lietuvā 12.–13. janvāra naktī. Padomju armijas daļas un speciālās nozīmes vienības uzbruka Lietuvas galvenajam televīzijas tornim, nogalinot 13 cilvēkus un daudzus ievainojot.

Pārdomāt savus plānus Padomju Savienībai spieda plašā tautas manifestācija Rīgā, Daugavas krastmalā, 13.janvārī, kurā piedalījās vairāk nekā pusmiljons (apmēram 700’000) iedzīvotāju, protestējot pret vardarbību Viļņā un izsakot vienprātīgu atbalstu Latvijas neatkarībai un likumīgi ievēlētajai Augstākajai Padomei un valdībai.

Tiklīdz bija saņemtas ziņas par notikumiem Lietuvā, Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs un Latvijas Republikas Augstākās padomes priekšsēdētāja pirmais vietnieks Dainis Īvāns devās uz radio, un 13.janvārī pulksten 4.45 no rīta uzrunāja Latvijas tautu, aicinot celt barikādes, lai aizstāvētu stratēģiski svarīgākos objektus. Rīgā tika ievests liels daudzums lauksaimniecības tehnikas, ar ko arī tika nosargāti stratēģiski svarīgākie objekti, piemēram, Televīzijas centrs un Radio.

Lai pieminētu šos notikumus, visā Latvijā notiks piemiņas pasākumi, kas veltīti barikāžu laika atcerei.

RĪGĀ

Lai kopīgi atcerētos 1991.gada janvāra notikumus, svētdien, 20.janvārī, tradicionāli uz tikšanos aicināti vairāk nekā 170 barikāžu laika mediju pārstāvji, kuri tolaik strādāja radio, televīzijā, drukātajā presē un atspoguļoja tautas nevardarbīgo pretošanos vēsturiskajās janvāra dienās.

Pasākuma ieskaņā pulksten 13.30 žurnālisti, barikāžu dalībnieki, kā arī tā laika politiskie darbinieki tiek aicināti pulcēties Klostera ielā pie Saeimas nama, kur būs iedegts atmiņu ugunskurs. Daloties atmiņās, klātesošajiem būs iespēja baudīt karstu tēju un miežu putraimu biezputru.

KOCĒNOS

Nedēļas nogalē, no 18.janvāra līdz 19.janvārim, Kocēnos norisināsies 1991. gada barikāžu aizstāvju atceres dienai veltīti pasākumi.

Kā ik gadu, arī šogad Kokmuižas pils parterā tiks iedegts barikāžu atceres ugunskurs – ikviens aicināts pie tā pulcēties piektdien, 18.janvārī, plkst. 12.00, lai būtu kopā ar Kocēnu pamatskolas skolēniem, Kocēnu 38.skautu vienību, pirmsskolas izglītības iestādes Auseklītis Kocēnu audzēkņiem un atminētos mūsu valstij un tautai tik svarīgos notikumus, kas norisinājās pirms 28 gadiem. Šajā dienā Kocēnu pamatskolā norisināsies 1991.gada barikādēm veltīta vēstures stunda.

Sestdien, 19.janvārī, plkst. 16.00 Kocēnu kultūras namā izskanēs barikāžu laika dziesmas un atmiņas kopā ar dziedātāju Ievu Akurateri, mūziķiem Leonu Sējānu (ģitāra) un Matīsu Akurateru (perkusijas). Ieeja koncertā bez maksas.

TRIKĀTĀ

Svētdien, 20.janvārī, Trikātā, Saieta namā Depo, notiks 1991.gada barikāžu aizstāvju atceres pasākums.
Plkst. 15.00 ikvienam interesentam būs iespēja noskatīties filmu Lustrum. Filma stāsta par VDK darbības metodēm 80.gados un 90.gadu sākumā, liekot izprast padomju totalitāro sistēmu, kas Latvijas inteliģences ziedam vēl aizvien liek analizēt, melot, nožēlot, atzīties, taisnoties vai skaidrot.

Pēc filmas atmiņu stāsti, dziesmas un karsta tēja pie piemiņas ugunskura. Pasākumu apmeklēt laipni aicināts ikviens interesents. Īpaši aicināti 1991.gada barikāžu dalībniekus un viņu tuviniekus!

ALŪKSNĒ

Svētdien, 20.janvārī, plkst. 13.00 Alūksnes Kultūras centra Mazajā zālē notiks 1991.gada barikāžu atceres pasākums.

Par muzikālu noskaņu parūpēsies Alūksnes Mūzikas skola, savukārt Alūksnes muzejs sadarbībā ar 1991.gada barikāžu muzeju demonstrēs multiplikācijas filmu visai ģimenei Barikādes.

Tradicionāli ikvienam bus iespēja ieturēties Nacionālo bruņoto spēku Kājnieku skolas sarūpētajā lauku virtuvē, kā arī blakus kultūras centram degs ugunskuri pie kuriem sildīties un sarunās atcerēties pagātnes notikumus un piedzīvojumus.

Kā arī aicinājums no Alūksnes muzeja puses – gatavojoties 2021.gadā barikāžu 30 gadadienai, muzejs veido atmiņu videomateriālu, kurā barikāžu dalībnieku un tuvinieku atmiņu stāstu izstāstīt video filmā. Lai arī to prezentēt plānots 2021.gada janvārī, darbs jau tiek sākts šogad, tāpēc 20.janvārī Alūksnes Kultūras centrā pēc atceres pasākuma ikviens barikāžu dalībnieks tiek aicināts doties uz kultūras centra foajē, kur būs iespēja pie novadnieka Viļņa Blūma uzfilmēt atmiņu stāstus. Līdzi lūgums ņemt fotogrāfijas un citas tā laika liecības, lai izveidotu stāstu par vēsturi, ko paši esam piedzīvojuši, dodot iespēju mūsu bērniem to labāk izprast.

Dalība visā augstāk minētajā ikvienam bez maksas.

LIEPĀJĀ

Svētdien, 20.janvārī, pulksten 16.00 Liepājas muzeja filiāles Liepāja okupāciju režīmos pagalmā K.Ukstiņa ielā 7/9 notiks barikāžu laika atceres ugunskuru iedegšana, kas kļuvusi par ikgadēju tradīcija visā Latvijā. Arī Liepājā ikviens ir aicināts sajust 1991.gada gaisotni.

Pasākumā uzrunas teiks Liepājas domes priekšsēdētājs Jānis Vilnītis un Zemessardzes 44.bataljona komandieris pulkvežleitnants Vilmārs Vecvagaris, kurš pieņems jauno zemessargu zvērestu. Pasākumu kuplinās Liepājas jaunsargu Latvijas valsts karogu grupa. To vadīs Jānis Dreiblats. Par muzikālo noformējumu rūpēsies Liepājas simfoniskā orķestra mežsargu grupa un Jēkaba Ozoliņa vīru koris.

Pēc pasākuma oficiālās daļas klātesošie aicināti baudīt koncertu Augšāmcelšanās, kurā skanēs Jura Pavītola Atmodas laika dziesmas, Jura Pavītola, Matīsa Pavītola un Tāļa Marhilēviča izpildījumā, sildīties pie ugunskuriem, malkojot tēju un nogaršojot biezputru. Muzeja filiāles telpās tiks rādīta Zigmāra Vidiņa dokumentālā filma Tēvu barikādes, un būs iespēja kopīgi atcerēties tā laika notikumus un aplūkot muzeja ekspozīciju un izstādes.

13. janvārī dienas laikā arī Liepājā ap svarīgākajām valsts un sabiedriskajām ēkām tika izveidotas barikādes, pieejas ēkām apjoztas ar smago tehniku vairākos lokos.

KULDĪGĀ

Svētdien, 20. janvārī, plkst. 18.00 Kuldīgā, Liepājas ielā pie pasta ēkas atzīmēs 1991. ada barikāžu atceres dienu, atsaucot atmiņā notikumus, kas pirms 28 gadiem norisinājās Kuldīgā un citās Latvijas pilsētās.

Šajā gadā pasākumā tiks uzrunāti pasākuma apmeklētāji, kas piedalījušies vai piedzīvojuši barikāžu notikumus. Būs pieejams brīvais mikrofons, aicināsim apmeklētājus pastāstīt par sajūtām, redzēto un dzirdēto barikāžu laikā. Ikviena atmiņa ikreiz atklāj ko jaunu un nedzirdētu. Atmiņu stāstos īpaši jūtamas emocijas un tā brīža piedzīvotais, ko nevar sajust, skatoties fotogrāfijas, tāpēc aicinām būt atsaucīgiem un dalīties ar savu stāstu.

Tāpat pasākuma laikā būs iespēja izzināt mūsu valsts vēsturi, vērojot uzņemtos sižetus par 1991.gada notikumiem Latvijā, kā arī aukstajā laikā sasildīties ar siltu zupu un tēju, ko dalīs Zemessardzes 45.kaujas nodrošinājuma bataljons. Savukārt kopā ar Latvijas Kristīgo skautu Kuldīgas 58.vienību pasākuma apmeklētāji varēs izcept siltu maizi.

Pasākuma norise Liepājas ielā pie pasta ir nozīmīga, jo 1991.gadā barikādes Kuldīgai barikāžu notikumos bija īpaša loma. Sargājot pasta ēku, barikāžu dalībnieki to bija nocietinājuši ar lieljaudas tehniku, betona bluķiem un dzeloņdrātīm. Tāpat barikādes bija uzceltas ap Kuldīgas raidstaciju. Latvijas radio Kurzemes korespondente Silva Bendrāte bija atbildīga par to, lai tad, ja Latvijas radio balss Rīgā apklustu, Kuldīgā veidotu neatkarīgu raidstaciju, kuras raidījumi būtu dzirdami arī Zviedrijā. No Kuldīgas gatavojās raidīt četrās valodās iepriekš sagatavotu ierakstu, pēc tam, kad ēterā būtu izskanējusi norunātā parole: «Tiem, kas atvaļinājumā.»


Pievienot komentāru

Talgo pārsūdzēs Pasažieru vilciena lēmumu pirkt vilcienus no Škoda Vagonka

Talgo plāno vērsties attiecīgajās iestādēs, apstrīdot piektdien, 15.februārī, paziņoto vērtēšanas rezultātu, uzņēmums paziņojis pēc februāra vidū izskanējušā Pasažieru vilciena lēmuma, ka tas slēgs līgumu ar čehu Škoda Vagonka par 32 jaunu elektrovilcienu iegādi.

ES mazina birokrātijas slogu iedzīvotājiem, kas dzīvo vai strādā citā dalībvalstī

Visā Eiropas Savienībā no 16.februāra sāk piemērot jaunus ES noteikumus tādu izmaksu un formalitāšu samazināšanai, ar ko saskaras iedzīvotāji, kas dzīvo ārpus savas piederības valsts.

LFF rīkos ārkārtas kongresu 28.februārī; izteiks uzticības balsojumu Gorkšam

Latvijas Futbola federācija piektdien, 15.februārī, apstiprināja, ka 28.februārī tā rīkos ārkārtas kongresu, kura darba kārtībā iekļauts arī uzticības balsojums organizācijas prezidentam Kasparam Gorkšam.

VK: Izmaiņas Ieroču aprites likumā virzītas bez pietiekama novērtējuma

Priekšlikums par Ieroču aprites likumā plānoto izmaiņu iekļaušanu, kas ļautu medībās šaujamieroču izmantot jau 16 gadu vecuma, ir virzīts bez pietiekama ietekmes novērtējuma un ir saņemti vairāku organizāciju iebildumi par šādas normas neatbilstību bērnu tiesību aizsardzības principiem, komentē Valsts kontrole.

Lemberga tiesas sēdēm 10 gadu «jubileja»

Ir tāds teiciens: «Dzimšanas dienas ir ārkārtīgi veselīgas – jo to ir vairāk, jo ilgāk tu dzīvo.» Iespējams, ka ar tiesas procesa ilgumu ir līdzīgi: «Jo ilgāks tiesas process, jo mazāk jāsēž cietumā.» 2019.gada 16.februāris ir tā diena, kad var ēst «svinību» kūku, uz kuras ir desmit svecītes un uzraksts «Lemberga tiesai 10». Marinētie dārzeņi un desmit gadu garumā marinētās tiesas sēdes pagaidām jāatstāj tur, kur tās ir – burkās vai Rīgas apgabaltiesā –, jo pašlaik Aivara Lemberga sēdes ir nozīmētas arī uz 2020.gadu.

Ekonomikas attīstība Latvijā saglabājas strauja, bet ir riski negatīvām izmaiņām

Latvijas darba tirgus turpina uzkarst – bezdarba līmenis samazinās, iedzīvotāju līdzdalības līmenis darba tirgū sasniedz jau 70%, un Latvijas darba tirgus piesātinājums turpina augt. Līdz ar to paredzams, ka nākamajos gados turpināsies spiediens uz darba samaksu un inflāciju, kas ilgtermiņā var paaugstināt inflācijas rādītājus.

Latvijā pērn starp ES valstīm bijis vidēji straujš eksporta kāpums

Latvijā pērn salīdzinājumā ar 2017.gadu starp Eiropas Savienības valstīm bijis vidēji straujš eksporta pieaugums, liecina piektdien, 15.februārī, publiskotie ES statistikas pārvaldes Eurostat dati. 2018.gada janvārī–decembrī salīdzinājumā ar 2017.gada 12 mēnešiem eksporta apmērs Latvijā pieaudzis par 7%.

Pūce pieprasa Ušakovam skaidrojumus par VK atklātajiem pārkāpumiem un valsts mērķdotāciju izlietojumu

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce pieprasījis Rīgas mēram Nilam Ušakovam paskaidrojumus par Valsts kontroles veiktajā pārbaudē atklātajiem pārkāpumiem, ministrija gaida atbildes arī par to, kā tērētas valsts mērķdotācijas Rīgas pilsētas pašvaldības ceļiem, informē ministra padomniece Agnese Vārpiņa.

Pērn PTAC saņēmis 3 604 sūdzības; visvairāk sūdzas par aviopakalpojumiem

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs 2018.gadā izskatījis 3 604 sūdzības, no kurām vairums, tas ir, 1 027 bijušas par aviopasažieru tiesību pārkāpumiem, liecina PTAC dati.

EP vēlēšanās iedzīvotājiem nozīmē iecirkni, kurā balsot, taču to var mainīt līdz 7.maijam

Eiropas Parlamenta vēlēšanās vēlētājiem tiks nozīmēts iecirknis, kurā jābalso, taču no 16.marta līdz 7.maijam vēlētāji sākotnēji piešķirto iecirkni varēs nomainīt pret citu, informē Centrālās vēlēšanu komisijas pārstāve Kristīne Bērziņa.

Latvijas tūristu mītnēs par 8,2% pieaudzis apkalpoto ārvalstu viesu skaits

Latvijas tūristu mītnēs pērn apkalpoti 2,81 milj. viesu, kas ir par 9% vairāk nekā 2017.gadā. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, viesu pavadīto nakšu skaits audzis par 8,4% un sasniedzis 5,37 milj. Vidējais viesu uzturēšanās ilgums tūristu mītnēs bija divas naktis.

Kontroles dienesta vadītāja: Tas, ka Latvija šobrīd fokusējas teju tikai uz bankas sektora «attīrīšanu», ir absolūti nepietiekami

Ekonomiskie noziegumi nav noziegumi, kuros nav upura, gluži pretēji – cieš visa sabiedrība. Tas, ka Latvija šobrīd fokusējas teju tikai uz bankas sektora attīstību jeb «attīrīšanu», ir absolūti nepietiekami – neviens ekonomisks noziegums nav iespējams bez korupcijas, uzskata Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta vadītāja Ilze Znotiņa.

Iemaksāta Bemhena atbrīvošanai paredzētā 200 000 eiro drošības nauda

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa šodien saņēmusi apliecinājumu par 200 000 eiro drošības naudas iemaksāšanu Rīgas satiksmes iepirkumu krimināllietā iesaistītā bijušā RS valdes priekšsēdētāja Leona Bemhena atbrīvošanai no apcietinājuma.

Pasažieru vilciens tomēr izlēmis pirkt vilcienus no Čehijas Škoda Vagonka

Atkārtoti izvērtējot jauno elektrovilcienu iepirkumā iesniegtos piedāvājumus, AS Pasažieru vilciens izlēmis iegādāties vilcienus no Čehijas ražotāja Škoda Vagonka, piektdien žurnālistiem sacīja Pasažieru vilciena valdes priekšsēdētājs Rodžers Jānis Grigulis.

Cimdars par savu nomaiņu pirms EP vēlēšanām: «Zirgi būs jāmaina skrējienā»

Centrālās vēlēšanu komisijas vadītāja nomaiņa pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām nozīmē «zirgu nomaiņu skrējiena laikā», LTV raidījumā Rīta Panorāma viedokli paudis pašreizējais CVK vadītājs Arnis Cimdars.

Biržu indeksi krītas; Coca-Cola akcijas cena sarukusi par 8,4%

ASV un Eiropas biržu indeksi ceturtdien, 14.februārī, lielākoties kritās, kamēr tirgu dalībnieki gaidīja ziņas no ASV–Ķīnas tirdzniecības sarunām un Volstrītu skāra negatīva ziņa par ASV mazumtirdzniecības apjoma negaidītu samazināšanos decembrī.

Sevišķi traģisks sprādziens satricina Kašmīru – Indijas, Pakistānas strīda reģionu

Teroraktā Kašmīras reģionā nonāvēti 44 cilvēki, Indijas drošībnieki, saasinot jau ilgstoši saspīlētās attiecības starp kaimiņvalstīm Indiju un Pakistānu, kura atbalsta reģiona pašnoteikšanās centienus.

Vējonis: Katram jāapliecina Satversmes vērtības kā savas

«Mums katram jāapliecina Satversmes vērtības kā savas un jābūt gataviem ik dienu iestāties par Satversmi gan lielās lietās, gan ikdienas sīkumos,» Satversmes pieņemšanas gada dienā 15.februārī paziņoja Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Tiesa pagarinājusi ABLV Bank Luxembourg aizsardzības statusu

Luksemburgas komerctiesa pagarinājusi likvidējamajai ABLV Bank piederošās ABLV Bank Luxembourg aizsardzības statusu ar maksājumu ierobežojumiem par pieciem mēnešiem – līdz 2019.gada 4.jūlijam.

Lielbritānijas parlaments noraida valdības pieeju Brexit sarunām

Lielbritānijas valdībai nav izdevies gūt parlamentā prasīto atbalstu pašreizējai Brexit sarunu stratēģijai, jo deputāti to noraidījuši ar 45 balsu pārsvaru. Britu valdības preses pārstāvis savukārt nepiekāpīgi norādījis, ka premjerministre turpināšot uzņemto kursu sarunās ar Briseli, proti, turpināšot centienus panākt juridiski saistošas izmaiņas izstāšanās dokumentos.

Apstiprina noteikumus starppilsētu autobusu pārvadājumu veicināšanai

Eiropas Parlaments apstiprināja savu nostāju gaidāmajās sarunās par noteikumiem, kuru mērķis ir veicināt konkurenci un vienkāršot atļauju piešķiršanas procedūras starppilsētu autobusu pārvadājumos, informē Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā Signe Znotiņa-Znota.

ZZS saraksta līdere EP vēlēšanās varētu būt Reizniece-Ozola

Zaļo un zemnieku savienība Eiropas Parlamenta vēlēšanās kā kandidātu ar pirmo kārtas numuru savā sarakstā plāno virzīt bijušo finanšu ministri, pašreizējo Saeimas deputāti Danu Reiznieci–Ozolu.

Precizēts saraksts ar Rīgas ūdenstilpēm, uz kuru ledus atļauts atrasties

Ņemot vērā laikapstākļus, meteoroloģiskās prognozes, kā arī iespējamību, ka neveidojas pietiekami izturīga ledus kārta, no piektdienas, 15.februāra, tiks ieviestas izmaiņas aizliegumos iedzīvotājiem atrasties uz atsevišķu Rīgas administratīvajā teritorijā esošu ūdenstilpju ledus, informē Rīgas domē.

Tiesa Bemhena atbrīvošanai nosaka 200 000 eiro drošības naudu

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa noteica 200 000 eiro drošības naudu Rīgas satiksmes iepirkumu krimināllietā aizdomās turētajam bijušajam RS valdes priekšsēdētājam Leonam Bemhenam.

Latvijā iestājies meteoroloģiskais pavasaris

Brīvdienās laika apstākļus noteiks augsta spiediena atzars, kura ietekmē debesis skaidrosies, uzspīdēs saule un kļūs pavasarīgi silts. Nokrišņi nav gaidāmi. Pūšot lēnam līdz mērenam rietumu puses vējam, nakts un rīta stundās daudzviet var veidoties migla.

Jaunākie komentāri