Bērnam par pārkāpumu prioritāri piemēros audzinoša rakstura piespiedu līdzekļus

Par administratīvo pārkāpumu bērnam prioritāri jāpiemēro audzinoša rakstura piespiedu līdzekļi, paredz ceturtdien, 28.aprīlī, Saeimā trešajā – galīgajā – lasījumā atbalstītais likumprojekts.

Grozījumu mērķis ir veicināt audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu biežāku piemērošanu, nosakot, ka administratīvais sods piemērojams tikai tad, ja audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošana konkrētajā gadījumā nav lietderīga, informē Saeimas Preses dienests.

«Normatīvie akti nenosaka, par kādiem administratīviem pārkāpumiem bērnam piemērojami audzinoša rakstura piespiedu līdzekļi un par kādiem – administratīvie sodi. Praksē dominē administratīvie sodi. Tas nozīmē, ka bērniem lielākoties piemēro brīdinājumu vai naudas sodu, ko nākas maksāt vecākiem, radot bērnos sava veida nesodāmības izjūtu,» iepriekš uzsvēra par likumprojekta virzību atbildīgās Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētāja Inese Laizāne.

Grozījumi paredz plašākas iespējas pašvaldības administratīvajai komisijai piemērot audzinoša rakstura piespiedu līdzekli par bērna izdarīto administratīvo pārkāpumu. Izmaiņas precizē arī jautājumus par faktu pārbaudi gadījumos, ja pārkāpumu izdarījis bērns vecumā no 11 līdz 14 gadiem.

Tāpat paredzēts mainīt lēmuma pieņemšanas noilguma termiņu, lai nodrošinātu to, ka lēmums par administratīvā soda vai audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa piemērošanu tiek balstīts uz lietas apstākļiem, nevis tikai uz nepieciešamību iekļauties procesuālajos termiņos.

Patlaban likums noteic, ka administratīvā komisija pieņem lēmumu izbeigt lietu par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa piemērošanu bērnam, ja līdz pārkāpuma izskatīšanas dienai ir pagājuši divi mēneši, skaitot no pārkāpuma izdarīšanas dienas. Grozījumi paredz lēmuma pieņemšanas noilguma termiņu skaitīt no lietas materiālu saņemšanas administratīvajā komisijā.

Likumprojekts paredz, ka grozījumi stāsies spēkā šī gada 1.jūnijā.

Ref: 102.000.102.12551

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas