Bērnu un jauniešu hokejs Ventspilī likuma priekšā atļauts tikai uz piemājas dīķa

Vai cilvēkam, kuram ir tikai velosipēda vadītāja apliecība, ir tiesības vadīt automašīnu? Viennozīmīgi, nē. Taču tieši šāda situācija (pārnestā nozīmē) ar Ventspils pašvaldības gādību ir izveidojusies Ventspils bērnu un jauniešu hokejā. Lai arī pašvaldībai jau sen bija jānodrošina profesionālas ievirzes sporta izglītība, domes neieinteresētības rezultātā bērni tiek profesionāli trenēti un grasās piedalīties federācijas sacensībās bez attiecīgas atļaujas, tātad nelikumīgi, raksta reģionālais medijs Ventspilnieks.lv

Šķēpi ap hokeju Ventspilī gadu desmitiem tiek lauzti galvenokārt ap jautājumu – vai mums ir «hokeja pulciņš», kurā bērni un jaunieši tāpat sava prieka pēc var padzenāt ripu, vai profesionāls sporta veids, kurš tiek attīstīts pašvaldības sporta skolas ietvaros, tātad arī pašvaldības attiecīgi finansēts. Atšķirība ir milzīga. Profesionālais sports paredz personu dalīšanu mācību treniņu grupās, nošķirot vispārējo un speciālo fizisko sagatavošanu, izvirzot nosacījumus un rezultativitātes kritēriju sportiskajiem sasniegumiem, piedaloties Latvijas Hokeja federācijas (LHF) organizētajos Bērnu un jaunatnes čempionātos (U9; U11; U13; U15; U17 grupā) un Junioru attīstības hokeja līgā, savukārt interešu izglītības ietvaros hokeju ar draugiem var uzspēlēt arī mājas pagalmā.

Kā norāda Ventspilnieks.lv, diemžēl Ventspils pilsētas dome  jau  turpat divdesmit gadus atsaka Ventspils bērnu un jauniešu hokeja iekļaušanu Ventspils pašvaldībai piederošās sporta skolas sastāvā, bet pašvaldības izdotā licence paredz vien slidošanas un hokeja pamatu apgūšanu bērniem un jauniešiem vecumā no pieciem līdz 18 gadiem. 

Interešu izglītība nav profesionālais sports

Arī Izglītības kvalitātes valsts dienesta (IKVD) Uzraudzības departamenta direktora vietnieks, Kontroles nodaļas vadītājs Maksims Platonovs portālam Ventspilnieks.lv norāda, ka interešu izglītība nav tas pats, kas profesionālās ievirzes izglītības programma. «Šādu programmu nelicencē pašvaldības, bet gan Izglītības kvalitātes valsts dienests, un, lai to īstenotu, nepieciešams kļūt par izglītības iestādi. Profesionālā ievirze nozīmē, ka mēs ejam uz profesionāla sportista sagatavošanu, savukārt interešu izglītībā jaunietis šodien var atnākt un paspēlēt, bet rīt savas domas mainīt. Par interešu izglītību jebkurā sporta veidā varētu runāt pašā sākumposmā, kad bērni apgūst pamatelementus. Savukārt tādi kritēriji, kā, piemēram, dalījums grupās, rezultavitāte, federāciju atbalstīta dalība sacensībās un citi – jau ir virzīti uz profesionālu sportistu sagatavošanu. Vairs nav runa par intereses radīšanu par sportu, bet topošo sportistu prasmju attīstīšanu.» 

Jāatzīmē, ka ar sporta interešu izglītības licenci ar profesionālo sportu nodarboties un sacensībās piedalīties nedrīkst. Līdz šim uz situāciju, kad hokeja čempionātos startē komandas, kuras nav akreditētu sporta skolu sastāvā, ir «pievērtas acis», taču šāda situācija turpināties nevar, jo būtībā «interešu izglītības» pulciņi profesionālā sporta čempionātos piedalās nelegāli. 

Kas uzņemsies atbildību?

Kā zināms, hokeja klubs Venta 2002 centās panākt, lai Ventspils pašvaldība ievēro normatīvos aktus un iekļauj bērnu un jauniešu hokeju pašvaldības sporta skolas sastāvā, atgādina Ventspilnieks.lv. Ventspils dome «nepaklausīgos» sodīja – hokeja klubam Venta 2002 tika apturēts finansējums, bet tā paspārnē esošajiem bērniem un jauniešiem uzspiesti Latvijas Hokeja federācijas (LHF) Kongresā caurkritušās biedrības Ventspils Hokeja savienība pakalpojumi, kuri paredz LHF organizētajās sacensībās piedalīties zem biedrības Mārupes Hokeja savienība karoga.

Ventspils pašvaldība situāciju ir tā «samuļļājusi», ka nu jau dalība LHF čempionātos ir zem jautājuma zīmes ne vien Ventspils hokeju spēlējošajiem bērniem, bet arī biedrības Mārupes Hokeja savienība audzēkņiem. Proti, biedrībām Ventspils Hokeja savienība un Mārupes Hokeja savienība nav tiesību nodarboties ar profesionālas ievirzes izglītības programmu īstenošanu, tātad nav tiesību piedalīties LHF organizētajās sacensībās.

Medijs arī norāda: «To, ka dokumentiem ir nozīme, apliecina traģiskais notikums Ventspils pašvaldībai daļēji piederošajā SIA Olimpiskais centrs «Ventspils» peldbaseinā, kad dzīvību zaudēja mazs bērns. Toreiz izrādījās, ka apmācība organizēta nelikumīgi. Kas notiktu, ja kāds jaunais hokejists, kuram tikusi liegta iespēja pilnveidot savas prasmes valsts akreditētas sporta skolas izglītības programmās, LHF čempionāta laikā gūtu nopietnu savainojumu? Lai arī tiesiski nenoregulēto attiecību un normatīvo aktu prasību neievērošanas dēļ atbildīgie pēc būtības būtu jāmeklē Ventspils pašvaldības gaiteņos, uz apsūdzēto sola, visticamāk, sēdētu biedrību Ventspils Hokeja savienība, Mārupes Hokeja savienība un, iespējams, arī LHF amatpersonas.  Nav normāla situācija, ka tik dinamiskā kontakta sporta veidā kā hokejs jaunieši pašvaldības attieksmes dēļ spiesti atrasties sporta interešu izglītības programmas dalībnieku statusā un LHF čempionātos piedalīties blēdoties. Tā vietā, lai problēmu risinātu pēc būtības, attiecīgo sporta veidu iekļaujot pašvaldības sporta skolā, Ventspils pašvaldība turpina uzspiest Ventspils bērnu un jauniešu hokejam pretlikumīgo attīstības ceļu.»

Kāpēc kādam tā nepatīk hokejs?

Sporta jomu regulējošo normatīvo aktu pārkāpumi bērnu un jauniešu hokejā Ventspilī nav ne vakar, ne aizvakar radusies problēma, uzsver Ventspilnieks.lv. Uz nepieciešamību sakārtot izglītojošās darbības veikšanu sporta jomā vēl 2018.gadā norādīja IKVD un sniedza izvērstus skaidrojumus pašvaldību izglītības pārvaldēm. Arī Sporta likuma 7.pantā, kurš reglamentē pašvaldību kompetenci sporta jomā, ir noteikts: «Pašvaldības finansē licencētas sporta izglītības programmas to padotībā esošajās akreditētajās sporta izglītības iestādēs,» un tas nozīmē, ka uz pilnvērtīgu pašvaldības atbalstu var pretendēt tikai pašvaldības sporta skola.

Pat lielākais nelabvēlis nenoliegs, ka HK Venta 2002 līdz šim guvis izcilus rezultātus dažāda līmeņa čempionātos, taču, neskatoties uz to, hokejs pašvaldības sporta skolas programmās iekļauts nav. Teorētiski sporta skolai šā sporta veida attīstīšanai nevajadzētu būt problēmām ne ar treneriem, ne vēl jo vairāk ar infrastruktūru – kā zināms, bērnu un jauniešu hokejs tiek attīstīts pašvaldībai piederošā SIA Olimpiskais centrs «Ventspils» infrastruktūrā, atzīmē reģionālais medijs. «Īsti nav saprotams, ar ko gan hokejs ir sliktāks par, teiksim, basketbolu un vēl deviņiem citiem sporta veidiem, kurus iespējams apgūt akreditētās profesionālās ievirzes programmās sporta skolā Spars, kuras sastāvā no 2020.gada 14.augusta ar Ventspils pilsētas domes lēmumu ir iekļauta arī līdz šim basketbola kluba Ventspils paspārnē esošā Ventspils Augstskolas komanda.»

Saistītie raksti

3 KOMENTĀRI

  1. Nu ko var čakarēt cilvēkus, dome bija gatava un ilgi bija gatava sadarboties, bet ja Ventas kluba vadība bez pārtraukumiem un nekaunīgi nozākā pašvaldības vadību, kāda velna pēc lai kāds naudu piešķirtu vai palīdzētu un iekļautu sporta skolā. Šī brīža situācijā abi klubi ir vainīgi.
    Un protams neaizmirsīsim Ventas vadības nespēju atskaitīties par 16000€ no pašvaldības finansējuma.
    Ja Ventas vadība klubu uztur, jo mīl hokeju, tad viņi jau sen būtu atkāpušies un devuši citiem iespēju, ar kuriem pašvaldība ir gatava sadarboties.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas