Bijušā LDz priekšsēdētāja Magoņa kukuļa lietu sāks skatīt septembrī

Kukuļņemšanā aizdomās turētais bijušais “Latvijas Dzelzceļa” valdes priekšsēdētājs Uģis Magonis

Limbažu rajona tiesa 8.septembrī nozīmējusi izskatīšanai pirmo sēdi krimināllietā, kurā par kukuļošanu apsūdzēts bijušais VAS Latvijas Dzelzceļš (LDz) valdes priekšsēdētājs Uģis Magonis un Igaunijas miljonārs Oļegs Osinovskis, informēja tiesā.

Lietu vērtēs tiesnesis Kārlis Jansons.

Kā ziņots, prokuratūra šo lietu bija nosūtījusi Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesai, vadoties no fakta, ka vairums liecinieku strādā LDz un tā meitasfirmā LDz ritošā sastāva serviss. Tomēr tiesa nolēma, ka lieta jāsūta uz Limbažiem, jo Magonim inkriminētais noziegums tika pārtraukts Salacgrīvas novadā, kur 2015.gada augustā viņu pēc atgriešanās Latvijā aizturēja Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), iepriekš ziņoja Latvijas Televīzija.

Līdz ar to lieta no Latgales priekšpilsētas tiesas tika pārsūtīta uz Limbažu rajona tiesu.

Ģenerālprokuratūras preses sekretāre Kristīne Sutugina skaidroja, ka saskaņā ar likumu krimināllietu izskata tiesa, kuras darbības rajonā izdarīts noziedzīgs nodarījums. Savukārt ilgstošu vai turpinātu noziedzīgu nodarījumu gadījumos lietu izskata tiesa, kuras darbības teritorijā tas pabeigts vai pārtraukts.

Tāpat likumā noteikti izņēmumi no augstāk minētajiem gadījumiem, proti, lai nodrošinātu krimināllietas ātrāku izskatīšanu, tiesa lietu izskata pēc noziedzīga nozieguma atklāšanas vietas, pēc noziedzīga nodarījuma seku iestāšanās vietas vai pēc apsūdzētā vai liecinieku vairākuma atrašanās vietas.

Prokurore Evita Masule minēto krimināllietu nosūtīja Latgales priekšpilsētas tiesai – pēc liecinieku vairākuma atrašanās vietas, savukārt Latgales priekšpilsētas tiesas tiesnese uzskatīja, ka šajā gadījumā krimināllieta piekritīga izskatīšanai citai tiesai – tiesai, kuras darbības rajonā pārtraukts bijušajai amatpersonai inkriminētais noziegums – šajā gadījumā Limbažu rajona tiesai.

Medijos iepriekš izskanējis, ka Magonis aizturēts Ainažu apkārtnē automašīnā ar kuru viņš iebraucis no Igaunijas.

Aģentūras LETA arhīvs liecina, ka tiesnesis Jansons 2015.gadā no Tiesnešu disciplinārkolēģijas saņēma rājienu par neatbilstošu rīcību, vērtējot pierādījumus un pieņemot lēmumus attiecībā uz lietā izņemto mantu, kā arī par likuma Par tiesu varu pārkāpumu, jo bija pārkāpts tiesas pienākums noskaidrot objektīvu patiesību.

Lieta pret Jansonu tika sākta pēc tam, kad TV3 ziņoja, ka viņš attaisnojis par braukšanu alkohola reibumā aizturētu sievieti – kādreizējo Ādažu pašvaldības policisti Andru Veipu, kura policistiem savu sēšanos pie stūres dzērumā sākotnēji bija atzinusi, turklāt šī atzīšanās pat bija nofilmēta ar viedtālruni. Vidzemes apgabaltiesa šo Jansona parakstīto spriedumu vēlāk atcēla.

Sutugina, neminot apsūdzēto vārdus, iepriekš informēja, ka Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurore Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesai nodevusi krimināllietu pret valsts amatpersonu par kukuļa lielā apmērā pieņemšanu un pret privātpersonu par kukuļa lielā apmērā piedāvāšanu un nodošanu.

Krimināllietā pie kriminālatbildības saukts bijušais LDz valdes priekšsēdētājs par 499 500 eiro pieņemšanu no privātpersonas saistībā ar LDz meitas uzņēmuma LDz ritošā sastāva serviss iepirkumu. Savukārt privātpersona saukta pie kriminālatbildības par 500 000 eiro piedāvāšanu un minēto 499 500 eiro nodošanu minētajai valsts amatpersonai par lēmuma pieņemšanu juridiskās personas – ārvalstu uzņēmuma – interesēs.

Saistībā ar šo krimināllietu lemjams arī jautājums par piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanu juridiskajai personai, norādīja Sutugina.

Citu informāciju par lietas apstākļiem prokuratūra nesniedza.

Kādreizējais LDz vadītājs Magonis no darba tika atbrīvots pēc tam, kad KNAB viņu aizturēja aizdomās par kukuļņemšanu. Rīgas rajona tiesa 2015.gada 8.augustā Magonim kā drošības līdzekli piemēroja apcietinājumu, bet vēlāk tiesa viņu nolēma atbrīvot pret 400 000 eiro lielu drošības naudu.

BNN jau ziņoja, ka portāls Diena.lv iepriekš vēstīja, ka Magonis, iespējams, tiek turēts aizdomās par aptuveni pusmiljona eiro kukuļa saņemšanu saistībā ar LDz ritošā sastāva servisa daudzmiljonu iepirkumu – četru vecu dīzeļlokomotīvju iegādi no Igaunijas miljonāram Osinovskim piederošā uzņēmuma Skinest.

Lietu pirms nodošanas prokuratūrā izmeklēja Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB).

Saistībā ar Magoņa lietu ierosināti vēl divi kriminālprocesi, kurus tagad izmeklē KNAB un Drošības policija.

Nu jau bijušais KNAB Operatīvo izstrāžu daļas vadītājs Juris Jurašs iepriekš publiski paziņoja, ka viņam piedāvāts kukulis, lai Magoņa un Osinovska kriminālprocess tiktu pārkvalificēts no kukuļdošanas uz tirgošanos ar ietekmi, par ko likumā paredzēts daudz maigāks sods.

Jurašs apgalvo, ka tolaik Jaroslava Streļčenoka vadīto KNAB un Ērika Kalnmeiera vadīto prokuratūru informējis par piekukuļošanas mēģinājumu. Jurašs apgalvoja, ka nesekojot reakcijai un izmeklēšanai no šo iestāžu puses, viņš nolēma par notikušo informēt sabiedrību, izmantojot plašsaziņas līdzekļus – žurnālu Ir un Latvijas televīziju. Atbilstoši kārtībai Jurašs, tolaik ieņemot Operatīvo izstrāžu daļas vadītāja amatu, pats nevarēja sākt kriminālprocesu, bet lietas ierosināšana bija jāorganizē Streļčenokam.

Šobrīd zināms, ka KNAB kriminālprocesu par kukuļa piedāvāšanu ir sācis, jo februārī Jurašu šajā lietā nopratināja.

Savukārt Drošības policija citā kriminālprocesā vērtē Juraša rīcību, izpaužot šo informāciju publiski. Jurašs uzskata, ka žurnālistiem valsts noslēpumu saturošu informāciju nav izpaudis.

Ref:224.o00.103.906

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas