Kijevā dzīvību zaudējuši 26 cilvēki

Kijevā turpinās sadursmes, kurās 18. un 19.februārī dzīvību zaudējuši 26 cilvēki. Ukrainas prezidents Viktors Janukovičs jaunākajā vardarbības uzliesmojumā vaino opozīcijas līderus.

Naktī uz 19.februāri notikušas opozīcijas līderu sarunas ar Janukoviču, tomēr tās beigušās bez rezultāta. Prezidents aicinājis politiskās opozīcijas līderus «distancēties no radikālajiem spēkiem» un norādījis, ka «vēl nav par vēlu pārtraukt konfliktu».

Kopš 18.februāra aizbarikādēto Maidanu (Neatkarības laukumu Kijevā) aplenkuši vairāki tūkstoši īpašo uzdevumu vienības kaujinieku un policistu. Tie turpina uzbrukt galvenajām protestētāju barikādēm pilsētā.

Vardarbības uzliesmojumā opozicionāri vaino varas iestādes.

Pēdējais uzbrukums noticis 19.februāra rītā pēc pulksten 4:00, kad kaujinieki centušies nojaukt Maidanā saceltās teltis. Kaujinieki uzbrukumā lietojuši ūdenslielgabalus, asaru gāzi un šāvuši ar gumijas lodēm.

BBC ziņo, ka protestētājiem pagaidām izdodas «noturēt» aizsardzības līnijas, uz barikādēm dedzinot riepas.

Latvija aicina pārtraukt vardarbību

Latvijas Ārlietu ministrija izplatījusi paziņojumu, norādot, ka ar pieaugošu satraukumu seko līdzi notikumu attīstībai Kijevā. Ministrija stingri nosoda notiekošo vardarbību un aicina visas iesaistītās puses nekavējoties to pārtraukt, nepieļaut jaunus cilvēku upurus.

Kā vienīgo krīzes risinājumu Ārlietu ministrija saskata atgriešanos pie civilizēta dialoga. «Tas ir tiesisks un demokrātisks pozīcijas un opozīcijas sarunu process, un, ja nepieciešams, varam piesaistīt ar starptautisko starpnieku atbalstu kā EDSO, ANO, ES, vai citus,» teiks paziņojumā.

Ārlietu ministrija arī pauž nožēlu, ka sadursmju laikā ir cietuši un bojā gājuši cilvēki, un uzsver, ka vainīgie jāsauc pie pilnas atbildības.

Arī Saeimas Eiropas lietu komisija pauž dziļu nožēlu un nosodījumu, ka sadursmju laikā Kijevā ir cietuši un bojā gājuši cilvēki. Vainīgie jāsauc pie pilnas atbildības, ziņojumā pārliecību pauž komisija.

Komisija pilnībā atbalsta Ministru kabineta pieņemto lēmumu par ārstēšanās iespēju sniegšanu un ārstniecības izdevumu segšanu desmit protestos cietušajiem Ukrainas iedzīvotājiem un mudina Ministru kabinetu nekavējoties lemt par plašākas medicīniskās palīdzības sniegšanu vardarbībā cietušajiem. Tas teikts Eiropas lietu komisijas trešdien, 19.februārī, pieņemtajā paziņojumā par situāciju Ukrainā.

Tiek uzsvērts, ka 2014.gada 18.februāra nakts ir bijusi traģēdija gan Ukrainas tautai, kas to piedzīvoja, gan Ukrainas varas iestādēm, kas to pieļāva. Komisija stingri nosoda vardarbību un aicina visas iesaistītās puses nekavējoties to pārtraukt, lai nepieļautu jaunus cilvēku upurus. Vienīgais krīzes risinājums šajā situācijā ir atgriešanās pie dialoga, tikai dialogs var apturēt tālāku vardarbības eskalāciju un upuru skaita pieaugumu, teikts komisijas paziņojumā.

Ievērojot, ka 2014.gada 19.februārī Amerikas Savienotajās Valstīs, Ņujorkā notiek ANO Drošības padomes sanāksme, un ņemot vērā situācijas smagumu, Eiropas lietu komisija aicina ANO iesaistīties situācijas noregulēšanā, lai pārtrauktu un novērstu turpmāku vardarbības eskalāciju un cilvēku upurus Ukrainā, komisija uzsvērusi šodien pieņemtajā paziņojumā.

Vienlaikus Eiropas lietu komisija aicina ES Augsto pārstāvi ārlietās un drošības politikas jautājumos Ketrīnu Eštoni (Catherine Ashton) sasaukt ārkārtas ES Ārlietu padomi, kurā lemtu par sankciju piemērošanu Ukrainas amatpersonām, kuras atbildīgas par pārmērīga spēka pielietošanu pret demonstrantiem Kijevā.

Tāpat komisija aicina ES dalībvalstu valdības un parlamentus paust stingru nosodījumu vardarbībai Kijevā un, apliecinot uzticību ES vērtībām un solidaritāti Ukrainas tautai, kopīgi lemt par ES finansiālo un pārvietošanās ierobežojumu sankciju ieviešanu pret Ukrainas amatpersonām, kuras atbildīgas par pārmērīga spēka pielietošanu pret demonstrantiem Kijevā.

Ukrainas Olimpiskā komiteja aicina pārtraukt vardarbību

Naidīgās puses samierināt centusies Ukrainas Olimpiskā komiteja. Tās vadītājs, bijušais kārtslēcējs Sergejs Bubka, atrodoties Sočos, mudinājis visas puses izbeigt vardarbību, kas «nostāda mūsu valsti katastrofas priekšā».

Tikmēr Eiropas Savienībā Austrumeiropas valstu vadītāji cenšas pārliecināt lēnprātīgos Rietumeiropas līderus par nepieciešamību ieviest sankcijas pret Janukoviča režīma pārstāvjiem un vardarbības izraisītājiem.

BBC citē Polijas premjerministra Donalda Tuska (Donald Tusk) sacīto: «Šodien runāšu ar lielākajām ES valstīm un Eiropas iestādēm un pārliecināšu tās ieviest sankcijas pret noteiktām personām un to finanšu līdzekļiem».

Ukraiņiem aizstāvot barikādes, Kijevā izrādīs «Padomju stāstu»

Kijevas Holodomora memoriāla muzejā no 19.februāra līdz 16.martam tiks izrādīta Edvīna Šnores veidotā dokumentālā filma «Padomju stāsts» («Soviet Story»). Jāmin arī, ka filma jau vairakkārt rādīta Ukrainas televīzijā.

Ref: 111.111.103.788

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas