bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 20.07.2018 | Vārda dienas: Ramona, Ritma
LatviaLatvija

Piketā pie Saeimas pulcējas ap 1 000 skolotāju

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Pirms plānotās Saeimas plenārsēdes ceturtdienas, 11.decembra, rītā pie parlamenta ēkas pulcējas skolotāji, pieprasot nākamā gada budžetā atrast papildu naudu pedagogu algām.

Pie Saeimas nama neilgi pirms plkst.9 pulcējies aptuveni 1 000 skolotāju, kuri rokās tur plakātus. Ierodoties Saeimas deputātiem, protestētāju svilpieni un saucieni kļuva aizvien skaļāki, vēsta Latvijas sabiedrisko mediju interneta ziņu portāls lsm.

Protestētāju svilpieniem skanot, Saeimas spīkere Ināra Mūrniece iznāca pie skolotājiem, lai uzaicinātu uz sarunu parlamenta ēkā Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) pārstāvjus, tai skaitā arodbiedrības priekšsēdētāju Ingrīdu Mikiško.

LIZDA Rēzeknes un Viļānu novadu arodorganizācijas priekšsēdētāja Vija Dikule, būdama vēl ceļā uz protestu, pauda, ka skolotāji Latgalē ir norūpējušies, jo no nākamā gada, kad tiks paaugstināta minimālā alga, kvalificēta skolotāju darba samaksa nereti atšķirsies no minimālā algojuma vien par 60 eiro.

Dikule gan sacīja, ka skolotāji konceptuāli piekrīt reformu nepieciešamībai izglītības sistēmā, bet tikai ar noteikumu, ka tam ir pietiekams finansējums. Turklāt reformu veikšana nav pašu skolotāju spēkos, bet gan valdības un ierēdņu rokās.

Pēc sarunas ar pedagogiem Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece akcentēja, ka pedagogu atalgojuma jautājuma risināšanā nepieciešams konstruktīvs darbs, kurā iesaistītas visas puses – Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA), Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) un Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija. Tikai tā varēs panākt skolotājiem pieņemamu risinājumu, portālu BNN informē Saeimas Preses dienests.

Savukārt attiecībā uz pedagogu algu publiskošanu Mūrniece norādīja, ka šo priekšlikumu plānots izņemt no 2015.gada valsts budžeta likuma projekta paketes.

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājs Jānis Vucāns vērsa uzmanību uz nozares viedokļa vienprātību pārmaiņu procesā, jo pašlaik pedagogu viedoklis par piemērotāko atalgojuma modeli atšķiras. Izglītības komisijas priekšsēdētājs akcentēja, ka Ministru prezidente ir vārdiski apliecinājusi – ja ministrija izstrādās caurspīdīgā informācijā balstītu, izglītības nozares vienprātīgi atbalstītu jauno pedagogu atalgojuma modeli, finansējums tā īstenošanai tiks atrasts.

LIZDA aicinājusi visus deputātus 11.decembra rītā pirms Saeimas sēdes aprunāties ar sava vēlēšanu reģiona protestējošajiem izglītības darbiniekiem, kas pieprasa rezervēt 2015.gada budžetā pietiekamu finansējumu, lai no 2015.gada 1.septembra varētu ieviest jaunu pedagogu darba samaksas modeli, kas novērstu šobrīd valsts neapmaksātās vidēji 18 darba stundas nedēļā un daudzas citas problēmas.

LIZDA uzsver, ka jaunais pedagogu darba samaksas modelis nedrīkst pasliktināt jau tā neapmierinošo finansiālo situāciju un tam ir jānodrošina godīgs, konkurētspējīgs atalgojums. Jauna atalgojuma modeļa ieviešanai no Izglītības un zinātnes ministrijas prasītajiem 12 – 36 miljoniem eiro valdība šobrīd rezervējusi vien trīs miljonus eiro, kas nav pietiekami, lai ieviestu plānoto atalgojuma reformu bez krasiem zaudējumiem. LIZDA uzsver, ka jauna modeļa ieviešana ar esošajiem līdzekļiem vai iekšējā pārdale nav iespējama, jo vēl krīzē budžets samazināts par 60%.

Ja neievieš jaunu atalgojuma modeli ar adekvātu finansējumu, tad nav arī citu alternatīvu nedz esošās lielās pedagogu sašķeltības mazināšanai, nedz izglītības darbinieku darba samaksas paaugstināšanai, ko šobrīd Saeimā pārstāvētās partijas vēl priekšvēlēšanu laikā rakstiski apliecināja paveikt – paredzēt nozarei adekvātu ikgadēju finansējuma pieaugumu no valsts budžeta, tostarp jauna pedagogu atalgojuma modeļa ieviešanai, un apstiprināt ar sociālajiem partneriem saskaņotu pedagogu darba samaksas paaugstināšanas grafiku 2015.gadam un turpmākajiem gadiem, norāda arodbiedrība.

Tāpat bez atalgojuma reformas nebūs nekādas solidaritātes un godīguma, pedagogi joprojām būs situācijas ķīlnieki un tiks sašķelti vēl vairāk, jaunie pedagogi atalgojuma dēļ uz skolām strādāt joprojām neies, jaunie elektroenerģijas tarifi pedagogu makus ietekmēs vēl vairāk, samazināsies starpība starp valstī noteikto minimālo algu un minimālo atalgojumu pedagogiem, bet visa rezultātā, iespējams, pasliktināsies izglītības kvalitāte un tās pieejamība ikvienam skolēnam, skaidro arodbiedrībā.

LIZDA apvieno vairāk nekā 31 tūkstoti izglītības un zinātnes darbinieku, iestājoties par biedru darba apstākļu uzlabošanu un nozares attīstību.

Ref: 102.000.102.8811


Pievienot komentāru

  1. vēlētāja teica:

    Zaķis izskatās pēc nopērta suņa, ļipa iespiesta kājstarpē. nožēlojami

Plāno atļaut pārtiku pēc derīguma termiņa beigām nodot labdarībai

Zemkopības ministrija sagatavojusi grozījumus Pārtikas aprites uzraudzības likumā, kas paredz, ka turpmāk konkrētas pārtikas produktu grupas pēc derīguma termiņa beigām varēs nodot labdarībai.

Ungārija iesūdzēta ES tiesā par aizliegšanu palīdzēt «nelegāliem imigrantiem»

Eiropas Komisija paziņojusi, ka Ungārijas likuma norma, ar ko palīdzēšana valstī nelikumīgi ieceļojušiem cilvēkiem atzīta par krimināllnoziegumu, ir pretrunā Eiropas Savienības tiesību aktiem, un tādēļ Ungārija ir iesūdzēta Eiropas Savienības tiesā.

Saeimas partijas nesteidz paust atbalstu Vējoņa kandidatūrai uz otru termiņu

Saeimā pārstāvētie politiskie spēki pašlaik nesteidz paust atbalstu Raimonda Vējoņa kandidatūrai uz otru termiņu Valsts prezidenta amatā.

Saglabāsies silts vietām pat karsts laiks

Tuvākajās dienās laika apstākļus Latvijā turpinās noteikt ciklons, līdz ar to debesis būs daļēji mākoņainas un vietām ir gaidāms lietus ar pērkona negaisu.

Jau trešo dienu turpina dzēst meža un kūdras ugunsgrēku Valdgales pagastā

Jau trešo dienu jeb 60 stundas turpina dzēst kūdras un meža ugunsgrēku Talsu novada Valdgales pagastā, kur degšana joprojām vietām notiek ar atklātu liesmu, bet citviet gruzd, informēja VUGD pārstāve Inta Palkavniece.

Maršruts nedēļas nogalei: Skārda bungu tūre, Dzīres Kuldīgā un Fono Cēsis

Arī šajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies daudz un dažādi pasākumi, kas dos iespēju kvalitatīvi pavadīt brīvdienas ikvienam – gan bērnam, gan pieaugušajam – un jebkur – gan dabā, gan iekštelpās. BNN komanda aicina ielūkoties Maršrutā, lai varētu izvēlēties, kurš pasākums ir vispiemērotākais šo brīvdienu pavadīšanai – Prāta Vētras koncerts Jelgavā, Dzīres Kuldīgā vai Fono Cēsis.

Lietuvas valdošā partija reklamējusies populārā TV seriālā

Sasniegt vēlētāju auditoriju var sasniegt dažādos veidos. Lietuvā valdošā Zemnieku un zaļo savienība to darījusi caur iecienītu televīzijas seriālu, tā šonedēļ secinājusi Lietuvas Centrālā Vēlēšanu komisija.

Igauņi alkoholu pērkot Latvijā, pusgadā nodokļos zaudē 20 miljonus eiro

Latvijas veikalos, kas atrodas pie Igaunijas robežas, pirmajā pusgadā pārdoti 1,6 miljoni litru stipro alkoholisko dzērienu, un tas nozīmē, ka Igaunija nodokļos zaudējusi vairāk nekā 20 miljonus eiro.

Asociācija: Ap 3 300 HIV inficēto zina savu statusu, bet netiek Latvijā ārstēti un turpina izplatīt infekciju

HIV Latvijā joprojām turpina savu uzvaras gājienu – ap 3 300 HIV inficēto zina savu statusu, bet netiek ārstēti un turpina izplatīt infekciju. Tādēļ ir nekavējoties jārīkojas, lai Latvija zaudētu savu HIV karaļvalsts statusu un infekcija tiktu ierobežota, aicina Baltijas HIV asociācija.

Šoferu trūkuma dēļ var nākties samazināt starptautisko autopārvadājumu apjomus

Latvijas autopārvadājumu kompānijās sāk trūkt šoferu un, ja netiks mainīti Eiropas Savienībā neietilpstošu valstu pilsoņu nodarbinātības nosacījumi, var nākties samazināt autopārvadājumu apmērus, stāsta autopārvadātāju asociācijas Latvijas auto prezidents Valdis Trēziņš.

Krievijā protestē pret pensijas vecuma celšanu

Pie Krievijas parlamenta ap 200 cilvēku ceturtdien pulcējušies saistībā balsojumu ar sabiedrībā priekšlikumiem paaugstināt pensionēšanās vecumu sievietēm par astoņiem gadiem un vīriešiem – par pieciem gadiem.

VVD daļēji aptur SIA Vangažu Nafta darbību

Valsts vides dienests šā gada 18.jūlijā pieņēma lēmumu par daļēju SIA Vangažu Nafta darbības apturēšanu.

Pērn bija par 1 140 dzimušajiem mazāk nekā 2016.gadā

Kopš 2016.gada dzimušo skaits Latvijā atkal samazinās – 2017.gadā piedzima par 1 140 bērniem mazāk nekā 2016.gadā. Arī 2018.gada pirmajos sešos mēnešos reģistrēto jaundzimušo skaits (9 664 bērni) ir par 664 mazuļiem mazāks nekā 2017.gada attiecīgajā periodā.

Latvijas Bankas padome paplašina Kredītu reģistra funkcionālās iespējas

Latvijas Bankas padome grozījusi 2018.gada 18.janvāra noteikumus Kredītu reģistra noteikumi. Ar šiem grozījumiem tiek paplašinātas Latvijas Bankas uzturētā Kredītu reģistra funkcionālās iespējas, informē Latvijas Bankas Preses dienests.

Igaunijā pēc futbola Pasaules Kausa vairāk nelegālo robežpārkāpumu

Futbola līdzjutēji, kuri Krievijā saņēmuši īstermiņa uzturēšanas atļaujas, lai apmeklētu Pasaules Kausa izcīņu futbolā, pastiprināti mēģina slepus šķērsot Igaunijas robežu, lai iekļūtu Eiropas Savienībā, novērojuši igauņu robežsargi.

KP: Auto tehniskās apskates funkcijas jāuztic arī autoservisiem, nevis tikai CSDD

Valsts nepamatoti liedz privātajiem uzņēmumiem iesaistīties transportlīdzekļu tehniskā stāvokļa kontroles tirgū, uzraudzībā par transportlīdzekļu valsts tehniskās apskates jomu secina Konkurences padome.

Straume apgalvo, ka KNAB nekas neesot darīts nelikumīgi

Inventarizējot Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja savulaik veiktās operatīvās darbības, iestādes vadītājam Jēkabam Straumem radusies neizpratne par to, kāpēc, iegūstot pierādījumus vai indikācijas par tālākām nepieciešamām darbībām, pagātnē no biroja darbinieku puses bieži vien nav sekojusi atbilstoša reakcija.

Pēdējo nedēļu laikā pieaugusi pārkāpumu intensitāte uz valsts robežas

Valsts robežsardzes konstatēto nelikumīgas robežšķērsošanas gadījumu skaits aizvien pieaug – pēdējo nedēļu laikā ir aizturētas vairākas Vjetnamas pilsoņu grupas, kā arī šogad otra skaitliski lielākā Irākas pilsoņu grupa.

Igaunijā trīspadsmitgadniece letāli pārdozējusi fentanilu

Igaunijā no sintētisko zāļu fentanila pārdozēšanas mirusi kāda 13 gadus veca meitene. Prokurori par viņas nonāvēšanu aiz nolaidības apsūdzējuši 15 gadus vecu zēnu.

Izplatītākie pārkāpumi autobusos joprojām saistīti ar biļešu tirdzniecību

Šā gada pirmajā pusgadā reģionālo maršrutu autobusos veikti gandrīz 700 pārbaužu, un pārkāpumi konstatēti aptuveni 10% gadījumu. Joprojām izplatītākie pārkāpumi ir saistīti ar biļešu tirdzniecību.

EK piespriež Google 4 miljardu eiro sodu par Android pārkāpumiem

Eiropas Komisija ir piespriedusi Google 4,34 miljardus eiro lielu naudassodu par nelikumīgu dominējoša tirgus stāvokļa izmantošanu. Eiropas Savienības izpildvara arī solījusi turpināt izmeklēšanas par amerikāņu datortehonolģiju milža citiem iespējamiem pārkāpumiem bloka teritorijā.

Latvijas iedzīvotāji gatavi strādāt vakaros un brīvdienās, kā arī par zemu atalgojumu

Trešdaļa jeb 34% iedzīvotāju darba portāla CVMarket.lv veiktajā aptaujā atzinuši, ka karjeras dēļ gatavi upurēt savu brīvo laiku.

Citadele pieņēmusi galīgo lēmumu par Lietuvas meitasbankas pārveidi par filiāli

Banka Citadele pieņēmusi galīgo lēmumu par Lietuvas meitasbankas pārveidi par filiāli, teikts bankas sniegtajā informācijā biržai Nasdaq Riga.

Biržu indeksi pārsvarā pieaug, naftas cenas kāpj

 Pasaules biržu indeksi trešdien, 18.jūlijā, pārsvarā pieauga, ko veicināja labi ASV firmu peļņas rādītāji un ASV Federālo rezervju sistēmas vadītāja Džeroma Pauela optimistiski izteikumi, kas arī sekmēja eiro un britu mārciņas kursa krišanos pret ASV dolāru.

Jaunākie komentāri