Biržas valdes loceklis: valsts uzņēmumi ir pārkapitalizēti

 

Biržas NASDAQ OMX Riga valdes loceklis Indars Aščuks

Finanšu valodā runājot, valsts uzņēmumi ir pārkapitalizēti, intervijā žurnālam Kapitāls norāda biržas NASDAQ OMX Riga valdes loceklis Indars Aščuks.

Komentējot informāciju publiskajā telpā, ka, izmainot valsts uzņēmumu kapitāla struktūru, iespējams iegūt līdz pat 485 miljoniem latu vienreizējās dividendēs, fondu tirgus eksperts skaidro, ka gandrīz visiem valsts uzņēmumiem kapitāls ir krietni lielāks nekā aizņemtie līdzekļi.

Reti kurš privātais uzņēmums strādā ar tik lielu pašu akcionāru naudu, «jo akcionāru nauda ir dārga, un lielākajā daļā gadījumu tāds veselīgs aizņemšanās koeficients būtu 50% – tik, cik man kapitāls, tik arī varu aizņemties». Daudzi uzņēmumi privātajā sektorā aizņemas pat krietni vairāk.

Līdz ar to pirmais avots vienreizējām dividendēm rodas, samazinot pašu kapitālu, izmaksājot uzkrāto peļņu dividendēs. Ir gadījumi, kad šie vienreizējie līdzekļi izmaksājami, samazinot pārāk lielu pamatkapitālu. Iespējami arī gadījumi, kad šis uzņēmums var aizņemties līdzekļus, jo varbūt tam aizņēmumu vispār nav, un izmaksāt vienreizējās dividendes, samazinot savu pamatkapitālu.

«Detalizēti izejot cauri uzņēmumu gada pārskatiem, būs acīmredzams, kuriem uzņēmumiem akumulēti milzīgi līdzekļi pašu kapitālā, kuri faktiski netiek izmantoti,» skaidro Aščuks.

Kā brīdina eksperts, nevar gaidīt, ka pats uzņēmums ierosinās samazināt savu kapitālu vai izmaksāt dividendes – neviena uzņēmuma vadība to neierosinās, jo vieglāk ir dzīvot, kad izveidots naudas buferis un finanšu direktoram nav jādodas uz bankām, meklējot finansējumu.

«Savukārt no akcionāru viedokļa – te, uzņēmumā, atrodas dzīva nauda, kas nekur netiek investēta. Tad varbūt akcionārs – šajā gadījumā valsts – to var izmantot tur, kur nepieciešams. Pretējā gadījumā mēs atrodamies absurdā situācijā, kad, no vienas puses, ir pārkapitalizēti uzņēmumi, kuru milzīgie līdzekļi stāv īstermiņa depozītos vai norēķinu kontā, bet, no otras puses, tiem uzņēmumiem, kuros valsts gribētu investēt, nauda neatrodas,» akcentē biržas valdes loceklis, kā piemēru minot aviopārvadājumus, kur ilgu laika posmu tiek diskutēts par naudas piesaisti.

 

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas