Biržu indeksi krītas pēc Apple prognozes saistībā ar Ķīnas ekonomiku

ASV un Eiropas biržu indeksi ceturtdien, 3.janvārī, kritās pēc tam, kad kompānija Apple samazināja savu tirdzniecības apjoma prognozi un skaidroja to ar Ķīnas ekonomikas izaugsmes palēnināšanos.

Apple trešdienas vakarā prognozēja, ka uzņēmuma tirdzniecības apjoms pagājušā oktobra–decembra ceturksnī būs krietni zemāks gan par kompānijas, gan analītiķu iepriekš izteiktajām prognozēm.

Apple tagad prognozē, ka tirdzniecības apjoms šajā periodā veidos 84 miljardus dolāru (73,7 miljardus eiro). FactSet aptaujātie analītiķi bija prognozējuši, ka pārdošanas apjoms pieaugs par 9% un sasniegs 91,3 miljardus dolāru.

Tirdzniecības apjoma kritums galvenokārt tika izskaidrots ar situāciju Ķīnā, kur palēninājusies ekonomikas izaugsme un Apple saskāries ar sīvu konkurenci, ko izrāda tādi iekšzemes ražotāji kā Huawei un Xiaomi.

Apple arī atzina, ka patērētāji citos tirgos neiegādājas tik daudz jaunākās paaudzes iPhone modeļu, kā uzņēmums bija cerējis. Tas gan daļēji varētu būt skaidrojams ar šo tālruņu augsto cenu.

Investoru noskaņojumu ASV pasliktināja arī Institute for Supply Management dati, ka ASV rūpnieciskā aktivitāte ir divu gadu zemākajā līmenī.

Apple akcijas cena ceturtdien kritās par 10%, samazinot uzņēmuma tirgus vērtību līdz nepilniem 675 miljardiem ASV dolāru. Augustā Apple tirgus vērtība bija sasniegusi 1,0 triljonu dolāru.

Saruka arī citu tehnoloģiju kompāniju akciju cenas. Intel akcijas cena kritās par 5,5%, Francijas un Itālijas uzņēmuma STMicroelectronics akcijas cena samazinājās par 9,7%, bet Vācijas kompānijas Infineon akcija palētinājās par apmēram 5%.

«Kādu laiku tirgos bijusi paruna – kamēr Apple klājas labi, arī pārējiem viss būs kārtībā. Tāpēc retais Apple peļņas brīdinājums ir signālkarogs tirgus vērotājiem,» atzīmēja Markets.com galvenais tirgus analītiķis Nīls Vilsons (Neil Wilson).

«Daudz no tā attiecas tieši uz Apple (..) Tomēr šis brīdinājums arī daudz pasaka par to, kas notiek plašākajā globālajā ekonomikā, konkrēti Ķīnā,» viņš piebilda.

«Fakts, ka Apple – viena no lielākajām kompānijām pasaulē – pazemina [peļņas] prognozi, nozīmē, ka to pazeminās arī citas kompānijas,» sacīja 50 Park Investments analītiķis Adams Sarhans (Adam Sarhan).

Apple brīdinājums veicināja arī Japānas jenas kursa pret ASV dolāru palielināšanos. Japānas kā «droša patvēruma» valūtas vērtība tradicionāli pieaug, kad investori ir satraukti.

Naftas cenas Ņujorkas un Londonas biržās pieauga.

Eiro vērtība pret ASV dolāru pieauga, britu mārciņas kurss pret dolāru kāpa, bet ASV dolāra vērtība pret Japānas jenu samazinājās.

Ņujorkas biržas elektroniskajā tirdzniecībā WTI markas jēlnaftas cena ceturtdien pieauga par 0,55 dolāriem līdz 47,09 dolāriem par barelu. Brent markas jēlnaftas cena Londonas biržā kāpa par 1,04 dolāriem līdz 55,95 dolāriem par barelu.

ASV biržu indekss Dow Jones Industrial Average ceturtdien kritās par 2,8% līdz 22 686,22 punktiem, indekss Standard & Poor’s 500 saruka par 2,5% līdz 2447,89 punktiem, bet indekss Nasdaq Composite samazinājās par 3,0% līdz 6463,50 punktiem.

Londonas biržas indekss FTSE 100 ceturtdien kritās par 0,6% līdz 6692,66 punktiem, Frankfurtes biržas indekss DAX 30 saruka par 1,6% līdz 10 416,66 punktiem, bet Parīzes biržas indekss CAC 40 samazinājās par 1,7% līdz 4611,48 punktiem.

Eiro vērtība pret ASV dolāru 3.janvārī pieauga no 1,1344 līdz 1,1394 dolāriem par eiro, britu mārciņas vērtība pret ASV dolāru kāpa no 1,2607 līdz 1,2637 dolāriem par mārciņu, bet ASV dolāra vērtība pret Japānas jenu samazinājās no 108,88 līdz 107,63 jenām par dolāru.

Saistītie raksti

1 komentārs

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas