bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Piektdiena 10.04.2020 | Vārda dienas: Anita, Anitra, Annika, Zīle
LatviaLatvija

BNN intervija | Neaizskaramo kasta ar oligarhiem? Iestādes negrib izvērtēt Olainfarm sarunas

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Alvis Pīlāgs, Mārtiņš Krieķis, Valsts policija, Pāvels Rebenoks, Ralfs Nemiro, Olainfarm, Olainfarm sarunas, KNAB, izmeklēšana, korupcija,

Attiecīgi politiskie spēki ar saviem kontaktiem tiesībsargājošo iestāžu vadošo amatpersonu vidū, tautas valodā runājot, «liek lietas uz bremzēm». Proti, ja arī krimināllieta ir ierosināta, tad tā netiek pienācīgi izmeklēta vai kādā citādā veidā tiek sabotēta lietas virzība, sarunā ar BNN par to, kāpēc varētu netikt ierosināta krimināllieta par Olainfarm sarunām, komentē jurists Alvis Pīlāgs.

Pēc Pīlāga domām, iesaistītās personas kriminālprocesa neuzsākšanai ir tās, kuras saistītas ar Ekonomikas ministriju, proti, ar ekonomikas ministru Ralfu Nemiro.

Jāatgādina, ka interneta vietnē ir publiskotas sarunas, kurās dzirdams, kā Valērija Maligina mantojumu «dala» Nemiro pietuvināti cilvēki. Olainfarm sarunās dzirdams ekonomikas ministra padomnieks Pāvels Rebenoks, ar kuru viņš reiz strādājis vienā advokātu birojā. Tāpat sarunās dzirdams Rebenoka darbabiedrs, jurists Mārtiņš Krieķis. Abi kopā ar citiem «mantinieču karos» iesaistītajiem runā par to, kā sadalīt mantojumu ar dažādiem paņēmieniem, kurus nevarētu raksturot kā godprātīgus. Aina iezīmējas vēl spilgtāka, norādot uz faktu, ka ierakstītās sarunas jau 2018.gada beigās izvērtēšanai nodotas Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB) un Valsts policijai. Jautājums – kādēļ ilgstoši netiek uzsākts kriminālprocess?

Runājot par to, kādi tam varētu būt apstākļi, Pīlāgs norāda, ka nav nekāda pamata neuzsākt kriminālprocesu «Olainfarm sarunas ir izgājušas publiskā telpā, tādēļ es neredzu nevienu kriminālprocesuālu apstākli, uz kā pamata neuzsākt kriminālprocesu un nepārbaudīt sarunu satura atbilstību realitātē notikušām faktiskām darbībām. Kriminālprocesu var uzsākt arī tad, ja ziņas satur informāciju par iespējamu notikušu noziedzīgu nodarījumu un tās ir iespējams pārbaudīt tikai ar kriminālprocesa līdzekļiem un metodēm. Personu sākotnēji var neatzīt par aizdomās turēto, uzsākot kriminālprocesu, taču, ja fakti apstiprinās, tad konkrētas personas var tikt atzīt par aizdomās turētām. Ja fakti neapstiprinās, tad – izbeigt uzsākto kriminālprocesu.»

«Kas ir traucējošais moments to nedarīt? Ekonomikas ministrs Nemiro? [Viņa padomnieks] Rebenoks? Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers, kuram 11.jūlijā beidzas pilnvaras?»

«Olainfarm sarunās viens ir ētiskais moments. Taču, ja saruna ir par kaut ko konkrētu un ja tur ir minēti konkrēti fakti, piemēram, neatļauta labuma došana kādai no pusēm, [tad tās ir jāizvērtē],» vēlreiz uzsver jurists.

«Tiesību sargājošo iestāžu amatpersonām būtu jāvērtē, vai tas ir bijis mēģinājums, attiecīgi to kvalificēt pēc mēģinājuma, vai tas ir sagatavošanās noziegumam, tad attiecīgi kvalifikācija pēc sagatavošanās noziegumam, vai arī tas ir jau noticis noziegums, un tad  attiecīgi izmeklējot.»

Nevar būt tā, ka par vienkāršu zādzību lietu ierosina nekavējoties, taču, ja notiek ekonomiski noziegumi, mahinācijas, finanšu manipulācijas un prettiesiskas vienošanās, kam, par cik un ko, par ko, nekas nenotiek. «Tad jau jāvērtē darbinieku atbildība, kuri ir saņēmuši lietas materiālu – kāpēc viņi to nevirza tālāk. Tur būtu jāiesaistās Ģenerālprokuratūrai kā uzraugam un jāvērtē, kas tad īsti notiek.»

Ja grib, viss notiek triecientempos

Kā norāda Pīlāgs: «Neviens te negrib neko pa īstam darīt.» Viņš apgalvo, ka «viss ir ātri izdarāms, ja ir griba».

BNN uz sarunu uzaicināja Pīlāgu, jo viņš, kad strādāja Valsts ieņēmumu dienestā (VID) par Finanšu policijas pārvaldes (FPP) Iekšējās drošības daļas izmeklētāju, pats bijis iesaistīts kriminālprocesā, kas bija uzsākts, pamatojoties uz ierakstītām sarunām. Proti, 2008.gadā tika ierakstītas sarunas, kurās viņš piedalījās. Kopš tā brīža līdz kriminālprocesa uzsākšanai aizritēja trīs nedēļas. «Trīs nedēļu laikā, ja grib, tad KNAB un Ģenerālprokuratūra lietu var virzīt triecientempos – personu var aizturēt un iespundēt cietumā un lietu virzīt tālāk gan uz prokuratūru, gan uz tiesu,» norāda jurists.

Pīlāgs tiek apsūdzēts par izvairīšanos no nodokļu nomaksas intelektuālo atbalstīšanu, dodot padomus, kas notika sarunas dalībnieku sarunās un domās, jo nekādas darbības nesekoja, bet Ģenerālprokuratūra paudusi apgalvojumu, ka sarunās saklausāma nodokļu nemaksāšanas imitācija, taču, vēršoties VID, tas pateicis, kad nav tiesiskā regulējuma par nodokļu nemaksāšanas imitāciju un atbildības noteikšanu, kā arī nekāds zaudējumu aprēķins nav veikts. «Turklāt atbilstoši nodokļu jomu regulējošiem normatīvajiem aktiem termins nodokļu nemaksāšanas imitācija nav sastopams.»

«Ja mēs ejam pēc šāda darbības algoritma, tad arī pieturamies pie tā. Ja nē, tad kaut kas nav īsti kārtībā ar profesionālismu, ar kompetenci no tiesībsargājošo iestāžu izmeklētāju puses.»

Viņš uzsver: «Ja ir vēlme izmeklēt vienalga ko un lietas pamatā ir tikai sarunas, tad ir pietiekams pamats uzsākt kriminālprocesu un šīs sarunas pārbaudīt kriminālprocesa gaitā. Nav nevienai tiesībsargājošai iestādei iegansta – «nav pietiekama pamata [ierosināt kriminālprocesu]». Var atsaukties uz kriminālprocesu nr. 16870002048 un ir pamats rīkoties pēc analoģijas.»

Procesus nevar padarīt par farsu

««Oligarhu lieta» parādīja, ka notiek konkrētas sarunas. Masu medijos tās ir publicētas. Arī «Latvenergo lietā» bija sarunas, kas ir publicētas. Tālāk «Olainfarm lietā» arīdzan parādās sarunas, kas ir publicētas. Kāpēc Olainfarm un «oligarhu lietā» viss netika novirzīts līdz apsūdzībai? Jautājums atklāts,» uzsver Pīlāgs.

«Sabiedrības interesēs ir, lai šie procesi būtu maksimāli caurskatāmi. Nevar no parlamentārās izmeklēšanas komisijas (PIK) puses padarīt šo procesu par farsu. Tas nebūtu pieļaujams. Ja jūtams, ka šāds farss notiek, es uzskatu, ka atbildīgām PIK amatpersonām vienkārši būtu jānoliek savas pilnvaras un jādod iespēja vadīt [izmeklēšanas procesu] politiski neitrālām vai tādam politiskam spēkam, par kuru nepastāv šaubas, ka viņš tiešām var šo lietu profesionāli novest līdz gala rezultātam, t.i., līdz izmeklēšanas komisijas slēdzienam,» norāda jurists.

Uz BNN jautājumu, vai oligarhu lietu vajadzētu atkal pacelt, viņš norāda: «Es šobrīd neredzu politisko spēku, kas to varētu pacelt.»

«Valstī tiek veidota neaizskaramo kasta, biznesa elite, kura ir oligarhu līmenī – ostas, visādas Latvenergo padomes, OIK utt., ja vienu cilvēku, kas strādā par apsargu vai policistu, [ar ierakstītām sarunām] bija pietiekami, lai sodītu, bet oligarhus un Olainfarm, nav pietiekami.»


Pievienot komentāru

  1. ilga teica:

    tad jau jadoma ,minetajos eselonos ir ieinteresetie.ko jus tur darat ,sikos zaglus cietuma,biezos mikstuma…….maitas,vairak nekas

  2. Bijusī ventspilniece teica:

    Kamēr varas gaiteņos staigā oligarhu ielikteņi un pat vesela ielikteņu partija, nekas nemainīsies. Kaut kā jau tās oligarhu atmestās sēnalas jāatpelna. Skumji… un kauns

COVID-19 gadījumu skaits Baltijā. Latvijā – 612, Lietuvā – 999, Igaunijā – 1 258

Cilvēki ir aicināti pēc iespējas organizēt darbu no mājām, iepirkties retāk un pēc iespējas neuzturēties tur, kur ir daudz cilvēku.

Palielināts Rīgas pašvaldības līdzfinansējuma apmērs privātajos bērnudārzos

Apstiprinot Rīgas pašvaldības 2020.gada budžetu, tika piešķirts lielāks Rīgas domes līdzfinansējums privātajiem bērnudārziem.

Vecāku pabalsta izmaksai COVID-19 krīzes laikā LM piešķir 6,3 miljonus eiro

Sakarā ar grozījumiem likumā, kas paredz turpināt nodrošināt vecāku pabalsta izmaksu tiem, kuriem pabalsta izmaksas termiņš būs beidzies ārkārtas situācijas laikā.

Centralizētais eksāmens svešvalodās maijā nenotiks. Apsver jūniju

Ja ir zināms eksāmenu kārtotāju skaits konkrētajā iestādē un ja ir ievērota prasība «divi un divi», tad eksāmenus sarīkot neesot problēma.

Viļņa sāk ņemt analīzes visiem medicīnas darbiniekiem

Viļņas pilsētas pašvaldība ceturtdien, 9.aprīlī, paziņojusi, ka sāks pārbaudīt visus medicīnas darbiniekus pret COVID-19 infekcijas klātbūtni organismā, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Ārkārtējās situācijas laikā auto īpašnieks varēs pārtraukt OCTA polises darbību

Auto īpašnieks varēs pārtraukt sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas polises darbību, ja auto netiek izmantots.

Latvijā cūkgaļas vidējā cena mēneša laikā samazinājusies par 5,7%

Cūkgaļas vidējā cena Latvijā šogad februārī bija par 5,7% zemāka nekā pirms mēnesi, savukārt gada laikā tā pakāpusies par 45,3%.

Valdība atbalsta ideju palīdzēt krīzē cietušām pašvaldību kapitālsabiedrībām

Uz atbalstu varēs pretendēt, ja krīzes skartās kapitālsabiedrības apgrozījums būs samazinājies ne mazāk kā par 50% salīdzinājumā ar 2019.gada attiecīgo periodu.

Baznīcai ir jāpielāgojas situācijai tāpat kā citiem, vērtē igauņu arhibīskaps

Lieldienām Igaunijas Evaņģēliski luteriskā baznīca ir izsūtījusi draudzēm norādes, kā sarīkot dievkalpojumus mājās. Šāds risinājums atbilst arhibīskapa Urmasa Vīlmas (Urmas Viilma) uzskatam, ka baznīcai ir jāpielāgojas ārkārtas situācijai, vēsta Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas tomēr plāno pārcelt uz 29.augustu

Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas tomēr plānots pārcelt uz 29.augustu, liecina Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas izskatīšanai valdībā iesniegtie grozījumi Rīgas domes atlaišanas likumā.

Ziemeļu Investīciju banka aizdevusi Latvijai 500 miljonus eiro COVID-19 seku likvidēšanai

Ar aizdevumu paredzēts finansēt valdības papildu izdevumus koronavīrusa COVID-19 pandēmijas ietekmes mazināšanai.

ES Tiesa: Polijai ir jāatceļ tiesnešu disciplīnas palāta

ES Tiesa ir aicinājusi Poliju apturēt Polijas Augstākās tiesas Disciplinārās palātas darbību un nodalīt to no parlamenta un valdības ietekmes, ziņo britu raidorganizācija BBC.

Par spīti pierādījumiem KNAB joprojām nesaskata korupciju Ventspils domē

Par sabiedriskajiem līdzekļiem tiek īstenota Aivara Lemberga propagandas kampaņa arī pēc ASV sankciju piemērošanas, kas apliecina, ka sankcijas Ventspils pilsētas dome neievēro un tās tiek rupji ignorētas.

SPRK izsaka brīdinājumu Conexus par sertificēšanās prasību neizpildi termiņā

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija izteikusi brīdinājumu Latvijas dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatoram AS Conexus Baltic Grid.

ASV prezidenta vēlēšanās gaidāma cīņa starp Baidenu un Trampu

ASV no cīņas par Demokrātiskās partijas prezidenta amata nomināciju ir izstājies Bērnijs Sanderss. Viņš ir piekāpies kandidāta Džo Baidena priekšā, kurš atlicis vienīgais sāncensis iepretim republikāņu prezidentam Donaldam Trampam.

COVID-19 inficēšanās gadījumi Baltijā. Latvijā – 589, Lietuvā – 955, Igaunijā – 1 207

Cilvēki ir aicināti pēc iespējas organizēt darbu no mājām, iepirkties retāk un pēc iespējas neuzturēties tur, kur ir daudz cilvēku.

Rīgas administratori COVID-19 seku likvidēšanai rezervē 13,87 miljonus eiro

Pieņemot pilsētas 2020.gada budžetu, Rīgas pagaidu administratori palielinājuši Rīgas rezerves fonda apjomu līdz 13,87 miljoniem eiro.

Volstrītā akciju cenas kāpj pēc jaunām ziņām par COVID-19, Eiropā tās pārsvarā krītas

Volstrītā trešdien, 8.aprīlī, akciju cenas pieaugušas pēc jauniem datiem, ka koronavīrusa pandēmija var būt sasniegusi virsotni Ņujorkā un citos karstajos punktos, bet Eiropas akciju cenas pārsvarā kritās.

Pasaulē ar COVID-19 saslimušo skaits pārsniedz 1,5 miljonus

Pasaulē jaunā koronavīrusa saslimšanas gadījumu skaits ir pārsniedzis 1,5 miljonus, bet atveseļojušies ir 329 tūkstoši cilvēku. Lielākā mirstība no slimības ir Itālijā, bet lielākais saslimušo skaits ir ASV, ziņo vācu raidorganizācija DW un ASV Džona Hopkinsa Universitāte.

Atgādinājums: Lieldienu brīvdienās nekādas ciemošanās

Svinības vai ciemošanās pie radiem, pasēdēšana dārzā ar kaimiņiem vai jebkādi citi privāti satikšanās pasākumi, tostarp tuvojošos Lieldienu svinēšana, kuros iesaistīti cilvēki, kas nedzīvo kopā, ir aizliegti.

Lietuvas uzņēmēji karantīnā: Latvijas atbalsts biznesam bijis straujāks

Lietuva ir pagarinājusi valstī spēkā esošo karantīnu līdz 27.aprīlim. Kamēr epidemiologi brīdina par COVID-19 uzliesmojuma augstāko punktu, uzņēmēji pēc jau aizvadītajām karantīnas nedēļām lūdz iespēju atvērt uzņēmumus un salīdzina Viļņas lēmumus ekonomikas ierobežošanā un atbalstā ar tiem, kas pieņemti Rīgā.

Aprīlī bezdarbnieku skaits Latvijā pieaudzis par 4 415

Patlaban NVA ir reģistrētas 17 923 brīvas vakances. Lai gan aprīlī parādījusies 1 061 jauna vakance, kopš 1.aprīļa, kad NVA bija reģistrēta 26 971 vakance, novērojams kritums par 9 048 aģentūrā pieejamām darbavietām.

Lauksaimniecības atbalstam novirzīs 45,5 miljonus eiro

No plānotā atbalsta 35,5 miljonus eiro paredzēts novirzīt kā atbalstu primārajiem lauksaimniecības ražotājiem, lauksaimniecības un pārtikas pārstrādes uzņēmumiem.

Latvijā mājokļu cenu kāpums ceturtajā ceturksnī bijis straujāks nekā ES vidēji

Straujāks mājokļu cenu kāpums gada izteiksmē reģistrēts Luksemburgā, Slovākijā un Horvātijā, bet Polijā pieaugums bijis identisks kā Latvijā. Lietuvā mājokļu cenas šajā periodā pieaugušas par 6,5%, bet Igaunijā – par 8,2%.

Igaunija meklē iespējas izstāties no ES CO2 tirdzniecības programmas

Igaunijas valdībā dots uzdevums vides ministram Renē Kokam noskaidrot, vai Igaunija var izstāties no ES sistēmas, kur dalībvalstis tirgojas siltumnīcefekta gāzu emisijām. ES komentējusi, ka tas nav iespējams, ziņo raidorganizācija ERR.

Top 5 Video

    Jaunākie komentāri


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!