BNN JAUTĀ | Lembergam būtu jāatrodas aiz cietuma restēm, kamēr lēmums nebūs pārsūdzēts

Aivaram Lembergam pēc pirmās instances tiesas sprieduma būtu jāatrodas apcietinājumā – Rīgas Centrālcietumā tik ilgi, kamēr viņš apcietinājuma piemērošanu kopā ar galīgo lēmumu apelācijas instancē nepārsūdzēs, BNN komentē prokurors Juris Juriss.

Uz jautājumu, vai apzināti netiks novilcināta pārsūdzība no apsūdzēto puses Juriss uzsver, ka «šobrīd normatīvais regulējums attiecībā uz tiesvedības gaitas paātrināšanu jebkurā procesā ir būtiski citādāks nekā varbūt apsūdzētais priekš sevis optimistiski ir novērtējis». Proti, Jurisa ieskatā, apsūdzēto vēlme ļaunprātīgi novilcināt tiesvedības pārsūdzēšanu ar esošajiem likumiem nevajadzētu būt tik ilgai, «kā varbūt apsūdzētais ir iedomājies».

Tāpat tiek spriests, ka Lembergs vēlas vērsties Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT) par to, ka pret viņu ir noticis pārkāpums par nesamērīgu kriminālprocesa termiņa pabeigšanu. Tomēr Juriss atzīmē: «Mūsu ieskatā, neredzam, ka valsts būtu atbildīga par šo situāciju.» Prokurors uzsver, ka, tieši otrādāk, likumdevējs centies paātrināt tiesvedības gaitu, kas ir redzams  regulējumā. «Tāpat ir svarīgs aspekts, vai konkrētā apsūdzētās personas aizstāvības puse pati «saprātīgo termiņu» nav vilcināju ļaunprātīgi – ja tas tiek konstatēts, tad attiecīgi nevaram runāt par šāda saprātīgā termiņa pārkāpumu un gaidīt, ka ECT Lembergu attaisnos.»

No valsts apsūdzības uzturētāju puses bija sākotnēji paredzēts cietumsods vismaz astoņu gadu garumā, pirmā instance paziņoja par pieciem gadiem. Par to, vai nevarētu būt, tā, ka, pārsūdzot pirmās instances lēmumu, cietumsods arī mazināsies, Juriss atzīmē: «Grūti prognozēt, kā apelācijas instances tiesa uz to skatīsies, kādi ir apstākļi. Šis, vienkāršā valodā sakot, ir kritums starp pieprasīto un to, ko pirmās instances tiesa nosprieda.»

Lasiet arī: Tiesnese: Lembergam vairs fiziski nebūs iespējams piedalīties domes sēdēs

BNN jau ziņoja, ka Rīgas apgabaltiesa 22.februāra sēdē atzinusi Aivaru Lembergu par vainīgu vairāku noziegumu pastrādāšanā, piemērojot viņam piecu gadu ilgu cietumsodu un mantas konfiskāciju, un 20 000 eiro lielu sodu.

Arī Anrijs Lembergs atzīts par vainīgu, piemērojot viņam divus gadus un vienu mēnesi ilgu cietumsodu un mantas konfiskāciju.

Tāpat Ansis Sormulis atzīts par vainīgu. Tiesa lēmusi viņam piemērot cietumsodu uz diviem gadiem un mantas konfiskāciju. Cietumsodā tiesa nolēma ieskaitīt viņa aptuveni mēnesi ilgo atrašanos apcietinājumā 2007.gadā.

Aivaram Lembergam arī būs jāapmaksā 22 180 eiro valsts  izdevumi par procesuālajiem izdevumiem. Tas jāsamaksā 30 dienu laikā pēc sprieduma stāšanās spēkā.

Tiesa lēmusi konfiscēt vairākus Lembergam piederošos nekustamos īpašumus – arī Puzes īpašumu.

Cietumsoda izciešanas laikā tiesa gan nolēma ieskaitīt Lemberga atrašanos apcietinājumā un pavadīto laiku mājas arestā 2007. un 2008.gadā. Lembergs toreiz pēc aizturēšanas apcietinājumā atradās no 2007.gada 14.marta līdz 10.jūlijam, bet mājas arestā – no 10.jūlija līdz 2008.gada 22.februārim.

Tāpat tiesa nolēma, ka Lembergam jāmaksā apjomīgas naudas summas vairākiem cietušajiem.

Tāpat tiesa daļā apsūdzību Lembergu attaisnoja.

Lemberga dēlam Anrijam tiesa piesprieda divus gadus un vienu mēnesi cietumā, kā arī mantas konfiskāciju.

Lemberga dēlu un Sormulim iepriekš noteiktos ar brīvības atņemšanu nesaistītos drošības līdzekļus gan atcels tikai stājoties spēkā šādam spriedumam.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas