BNN nedēļas apkopojums: Trūkumi valsts iestāžu finanšu uzskaitē. Juraša aizlieguma no valsts sakritības. Baltija sper soļus veselīgā uzturā.

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās novērojamas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Darījums; Cīņa; Kritums; Taisnība; Izaugsme; Nākotne. 

PĀRMAIŅAS: Galīgais lēmums – Līdz 2020.gadam iesaldēs īpašumu kadastrālās vērtības

Saeima galīgajā lasījumā pieņēmusi grozījumus Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumā, kas paredz vēl līdz 2020.gadam iesaldēt nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības, ziņo Saeima.

Saskaņā ar likuma izmaiņām 2014.gadā apstiprinātā kadastrālo vērtību bāze, kas bija spēkā 2016. un 2017.gadā, tiks piemērota arī 2018. un 2019.gada kadastrālo vērtību aprēķinam. Tādējādi saistībā ar plānotajām nodokļu politikas izmaiņām plānots novērst nekustamā īpašuma pieaugumu tuvākajos gados.

Grozījumi nosaka arī to, ka zemei, kuras lietošanas mērķis ir dzīvojamā apbūve (individuālā un daudzdzīvokļu) un kurai reģistrēts apgrūtinājums – kultūras piemineklis -, aprēķinot kadastrālās vērtības 2018. un 2019.gadam piemēro koeficientu 0,7.

Normu, kas paredz kadastrālo vērtību bāzi izstrādāt atbilstoši situācijai nekustamā īpašuma tirgū pirms pusotra gada, piemēros tikai, izstrādājot kadastrālo vērtību bāzi 2020.-2023.gadam.

Vairāk uzziniet: https://bnn.lv/galigais-lemums-lidz-2020-gadam-iesaldes-ipasumu-kadastralas-vertibas-228065

DARĪJUMS: Šogad starptautiskajos tirgos Latvija vēl aizņemsies vismaz 350 miljonus eiro

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU
Valsts kases pārvaldnieks Kaspars Āboliņš

Šogad starptautiskajos tirgos Latvijai vēl būs jāaizņemas vismaz 350 miljoni eiro, bet šī summa var arī pieaugt, atzīst Valsts kases (VK) pārvaldnieks Kaspars Āboliņš.

«Pamata scenārijs paredz, ka mēs šogad kapitāla tirgos piesaistām vienu miljardu eiro. Divas trešdaļas no šī apmēra jau ir piesaistītas, bet 350 miljoni eiro mums vēl būs jāpiesaista līdz gada beigām. Vienlaikus es uzsvēršu, ka tas ir pamata scenārijs, jo ir daži lielumi, kuri to vēl var ietekmēt. Pirmkārt, mēs redzam, ka diezgan būtiski pieaug pieprasījums pēc Valsts kases aizdevumiem – pamatā no pašvaldību puses,» pauž Āboliņš.

Viņš norāda, ja tas turpinās pieaugt, tad būs jāpiesaista papildu resursi, lai nodrošinātu šos aizdevumus. «Otrkārt, mēs vienmēr esam bijuši aktīvi un mēģinājuši izmantot labvēlīgu situāciju tirgos. Ja procentu likmes saglabāsies zemas, iespējams, mēs varētu veikt arī priekšfinansēšanu jau nākamā gada vajadzībām.»

Pieprasījums pēc aizņēmumiem no pašvaldībām aug, jo ir aktivizējusies Eiropas Savienības fondu apguve. Āboliņš minēja, ka līdz šim rekords bija marts, kad kopumā VK ar pašvaldībām noslēdza 63 aizdevuma līgumus par gandrīz 50 miljoniem eiro, bet interese no pašvaldībām ir ar pieaugošu tendenci.

Tāpat pašlaik finanšu tirgos saglabājas zemas procentu likmes. Februārī Latvija starptautiskajos finanšu tirgos jau emitēja desmit un 30 gadu eiroobligācijas par kopējo summu 650 miljonu eiro un to ienesīguma likmes VK pārvaldnieks novērtēja kā ļoti izdevīgas.

Vairāk uzziniet: https://bnn.lv/sogad-starptautiskajos-tirgos-latvija-vel-aiznemsies-vismaz-350-miljonus-eiro-227808

CĪŅA: Jurašs – no publiska paziņojuma par kukuļa piedāvājumu līdz aizliegumam izbraukt no valsts

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU
Juris Jurašs

Drošības policija (DP) Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) Operatīvo izstrāžu nodaļas priekšnieku Juri Jurašu atzinusi par aizdomās turamo kriminālprocesā par valsts noslēpuma apzinātu izpaušanu, to pastāstījis pats Jurašs.

Līdz šim Jurašam bija šajā lietā piemērots statuss – persona, pret kuru sākts kriminālprocess. Līdz ar statusa maiņu Jurašam piemērots drošības līdzeklis – aizliegums izbraukt no valsts.

Krimināllikums par valsts noslēpuma apzinātu izpaušanu, ja to izdarījusi persona, kura bijusi brīdināta par valsts noslēpuma neizpaušanu, paredz brīvības atņemšanu līdz pieciem gadiem, piespiedu darbu, vai naudas sodu, atņemot tiesības uz noteiktu nodarbošanos vai tiesības ieņemt noteiktu amatu līdz pieciem gadiem.

Jau ziņots, ka Jurašs publiski paziņoja, ka viņam piedāvāts kukulis, lai bijušā VAS Latvijas Dzelzceļš (LDz) vadītāja Uģa Magoņa un Igaunijas uzņēmēja Oļega Osinovska kriminālprocess tiktu pārkvalificēts no kukuļdošanas uz tirgošanos ar ietekmi, par ko likumā paredzēts daudz maigāks sods.

Vairāk uzziniet: https://bnn.lv/drosibas-policija-jurasu-atzist-par-aizdomas-turamo-aizliedz-izbraukt-valsts-227613

KRITUMS: Meroni: Lembergs Latvijas uzņēmējdarbībai nodarījis zaudējumus vairāk nekā 500 miljonu eiro apmērā

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU
Šveices advokāts Rūdolfs Meroni

«Aivars Lembergs Latvijas uzņēmējdarbības videi un it sevišķi Ventspilij pēdējo gadu desmitu laikā nodarījis zaudējumus vairāk nekā 500 miljonu eiro apmērā,» intervijā portālam TVnet apgalvo Šveices advokāts Rūdolfs Meroni, kuram uzticēta mantas glabāšana tā dēvētās Lemberga krimināllietas ietvaros.

Savukārt pārmetumus, ka pats ļaunprātīgi izmantojis līdzekļus, kas atrodas viņa glabāšanā, Meroni sauc par pilnīgām muļķībām, ko izplatot Lembergs un viņa kontrolētie mediji.

Meroni noliedz, ka Ventspils Naftas (VN) akciju pārdošanas cena bijusi pazemināta. Portālam viņš uzsver, ka uzņēmuma Ventspils nafta (VN) pārdošanas darījuma cena 1,77 eiro par vienu akciju bija godīga un pieņemama gan pircējam – Vitol grupai, gan pārdevējam – AS Latvijas naftas tranzīts. Savukārt VN akciju cena fondu biržā īsi pirms darījuma palielinājās gandrīz līdz trīs eiro, jo ar Lembergu saistīti cilvēki uzzināja par darījumu un nodarbojās ar tā saucamo «inside trading», situāciju skaidro Meroni.

«Tā ir nelegāla darbība, faktiski tas ir kriminālnoziegums. Iespējams, bija notikusi datorsistēmu uzlaušana. Cik zinu, par šo epizodi ir sākta kriminālizmeklēšana.»

Vairāk uzziniet: https://bnn.lv/meroni-lembergs-latvijas-uznemejdarbibai-nodarijis-zaudejumus-vairak-neka-500-miljonu-eiro-apmera-228101

TAISNĪBA: VK norāda uz trūkumiem valsts iestāžu finanšu uzskaitē un naudas izlietojumā

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU
Valsts kontroliere Elita Krūmiņa

Noslēdzot finanšu revīzijas par aizvadīto gadu, Valsts kontrole (VK) finanšu uzskaites kvalitāti vērtē kā stabilu. Savukārt budžeta izlietojuma atbilstība noteiktajam mērķim joprojām «klibo» – vairāki miljoni eiro ir tērēti neatbilstoši plānotajiem mērķiem.

BNN Valsts kontrolē norāda, ka vērtējot iestāžu gada pārskatus, VK ir secinājusi, ka arī 2016.gadā situācija uzskaites jautājumos neatšķiras no iepriekšējo gadu tendences – valsts iestādes kopumā prot pareizi uzskaitīt resursus. Tomēr darvas karotes medus mucā ik pa laikam parādās – atšķirībā no 2015.gada, kad finanšu revīzijās pirmo reizi ilgākā laika periodā tika sniegti tikai pozitīvi atzinumi, šogad ir sagatavoti četri atzinumi ar iebildi.

Kā iemeslu VK min, ka divus gadījumus – Izglītības un zinātnes ministrija un VARAM  nav risinājušas problēmas, kuras revidentu uzmanību bija piesaistījušas jau agrāk. «Lai gan problēmas ir novēršamas, ieteikumu ieviešanas process ir ievilcies. Iebilde ir sniegta arī Aizsardzības ministrijai, jo tās pakļautības iestāde nespēj nodrošināt tādu uzskaiti, kas ļautu pārliecināties par tās ieņēmumiem un izdevumiem, savukārt Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā iekšējās kontroles vide nav iekārtota tā, lai varētu pārbaudīt, vai visi uzskaitē esošie pamatlīdzekļi eksistē dabā un gada pārskatā nav nepieciešamas korekcijas,» turpina VK.

Vairāk uzziniet: https://bnn.lv/vk-norada-uz-trukumiem-valsts-iestazu-finansu-uzskaite-naudas-izlietojuma-228113

IZAUGSME: Baltija vienojas sadarboties veselīga uztura, kā arī alkohola un tabakas patēriņa politikā

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Igaunijas, Latvijas un Lietuvas veselības ministriju vadība vienojušās sadarboties veselīga uztura, alkohola un tabakas patēriņa politikas izstrādē, tostarp informācijas apmaiņā ar mērķi Baltijā mazināt iedzīvotāju mirstību no neinfekciozām slimībām.

Vairāk uzziniet: https://bnn.lv/baltija-vienojas-sadarboties-veseliga-uztura-ka-ari-alkohola-tabakas-paterina-politika-227887

NĀKOTNE: Būtiski ceļot akcīzes likmi alkoholam tiek pavērtas durvis nelegālajiem darboņiem

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Vairāk uzziniet: https://bnn.lv/lana-butiski-celot-akcizes-likmi-alkoholam-tiek-plasak-pavertas-durvis-nelegalajiem-darboniem-227914

Ref:224.000.103.1237

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas