bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Ceturtdiena 19.09.2019 | Vārda dienas: Muntis, Verners

BNN nedēļas apkopojums: Jaunu «ēru» sākums. Prezidenti Levits un Nausēda. Ardievas Ušakovam

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Vēlēšanas vēlēšanu galā. Izvēli bija jāveic gan Eiropas Savienības iedzīvotājiem, gan Lietuvas tautai un Latvijas Saeimai.

Atskatoties uz rezultātiem, Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās kopumā Baltijā vērojama nedaudz lielāka iedzīvotāju aktivitāte attiecībā uz došanos pie vēlēšanu urnām. Latvijā uzvaru guva EP «gaiteņu pazinēji» Jaunā Vienotība. Tikmēr kaimiņvalstīs laurus plūca opozicionāri. Igaunijā lielākais atbalsts tika parlamenta opozicionāriem Reformu Partijai un Sociāldemokrātiskā partijai, savukārt Lietuvā veiksmīgākā bijusi ekspremjera Andrjusa Kubiļa partija Tēvzemes savienība-Lietuvas kristīgie demokrāti.

Nedēļas ietvaros Baltija ieguvusi arī divus jaunus prezidentus, kuri gan vēl gaida savu inaugurācijas ceremoniju. Latvija ­– Egilu Levitu, Lietuva – Gitanu Nausēdu.

Tikmēr negaidīts haoss iestājies Rīgas domes plašajās telpās. Līdz ar ilggadējā mēra, korupcijas skandālos iesaistītā Nila Ušakova amata nomaiņu uz EP deputāta titulu, sašķobījusies Saskaņas un Gods kalpot Rīgai koalīcija. Jaunā mēra amatā ievēlēts Dainis Turlais, bet vicemēra amats izraisījis acīmredzamas domstarpības, kas var draudēt (vai apbalvot) ar Rīgas pašvaldības ārkārtas vēlēšanām.

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā EP vēlēšanas Baltijā, Prezidents Lietuvā, Prezidents Latvijā, Šūpošanās, Burbulis, Uz zaļo pusi, Igauņu stratēģija, Rīgas dome.

 

EP vēlēšanas Baltijā:

Oficiālie rezultāti: Eiropas Parlamentā ievēlēti Dombrovskis, Ušakovs, Zīle

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Eiropas Parlamentā no Latvijas ievēlēts līdzšinējais eirokomisārs Valdis Dombrovskis (JV), no pienākumiem atstādinātais Rīgas mērs Nils Ušakovs (S) un ilggadējais eiroparlamentārietis Roberts Zīle (VL-TB/LNNK).

Darbu EP turpinās arī Sandra Kalniete (JV) un Tatjana Ždanoka (LKS). Savukārt jaunpienācēji bez Ušakova būs arī bijušais Rīgas vicemērs Andris Ameriks (GKR), politologs Ivars Ijabs (AP) un kultūras ministre Dace Melbārde (VL-TB/LNNK).

Igaunijā Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās ir uzvarējušas divas partijas, kuras strādā nacionālā parlamenta opozīcijā, proti, Reformu partija un Sociāldemokrātiskā partija. No kandidātiem visaugstāk novērtēta eksministre Marina Kaljuranda (Marina Kaljurand).

Savukārt Lietuvas Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās cīņā par 11 deputātu vietām ir uzvarējusi Seima opozīcijā strādājošā Tēvzemes savienība-Lietuvas kristīgie demokrāti ar ekspremjeru Andrju Kubiļu (Andrius Kubilius) priekšgalā. Saskaņā ar provizoriskiem vēlēšanu rezultātiem no seši no 11 nākamajiem lietuviešu deputātiem būs jaunpienācēji.

Vairāk uzziniet:  šeit, šeit un šeit.

 

PREZIDENTS LIETUVĀ:

Nausēda uzvar Lietuvas prezidenta vēlēšanās

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Gitans Nausēda

Lietuvā svētdien, 26.maijā, notikušajā prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā uzvarējis ekonomists Gitans Nausēda (Gitanas Nauseda), kurš bija neatkarīgais kandidāts, liecina centrālās vēlēšanu komisijas publiskotie rezultāti.

Saskaņā ar tiem Nausēda ieguvis 65,86% balsu, bet Šimonīte, kuru virzīja parlamenta opozīcijā esošā konservatīva partija Tēvzemes savienība – Lietuvas kristīgie demokrāti, – 26,68% balsu.

Vairāk uzziniet:  šeit.

 

PREZIDENTS LATVIJĀ:

Egils Levits – jaunais Latvijas Valsts prezidents

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Egils Levits

Pirmajās atklātajās Latvijas Valsts prezidenta vēlēšanās par jauno prezidentu ar 61 balsīm ievēlēts koalīcijas virzītais kandidāts Egils Levits, kurš līdz šim strādājis kā Eiropas Savienības (ES) tiesnesis.

Levits 1982.gadā beidzis Hamburgas Universitātes Juridisko fakultāti, bet 1985.gadā – Hamburgas Universitātes Sabiedrisko zinātņu un filozofijas fakultāti.

Savulaik Levits bijis Latvijas vēstnieks Vācijā, Šveicē, Austrijā un Ungārijā. Viņš bija arī 5.Saeimas deputāts, kā arī tieslietu ministrs. Vēlāk Levits tika ievēlēts par Eiropas Cilvēktiesību tiesas locekli no Latvijas, bet pēcāk kļuva par ES Tiesas tiesnesi.

Vairāk uzziniet: šeit.

 

ŠŪPOŠANĀS:

Koalīcijas politiķi gatavi Saeimā diskutēt par Kalnmeiera atbilstību amatam

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers

Valdošās koalīcijas politiķi uzskata, ka Saeimā būtu jādiskutē par iespēju vērtēt ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera atbilstību amatam, ja tam būs konkrēts pamatojums.

Šo jautājumu rosināja izvērtēt tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP), bet partneri pirms nedēļas pauda, ka vispirms vēlas iepazīties ar pamatojumu šādam solim.

Pirmdien, 27.maijā, partneri atkārtoti diskutēja par minēto jautājumu un vienojās pārcelt diskusiju uz Saeimu –  tur tiktu strādāts pie konkrēta pieprasījuma teksta, par kura parakstīšanu tad arī lemtu deputāti.

Vairāk uzziniet: šeit.

 

BURBULIS:

Eksperts: Igaunija tuvojas nekustamā īpašuma burbulim, Latvijai līdz tam vēl tālu

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Šajā desmitgadē Latvijas iedzīvotāji uzņēmušies hipotekāro kredītu saistības piesardzīgāk nekā igauņi, un šobrīd kopējais hipotekāro kredītu saistību apjoms ir divas reizes mazāks nekā ziemeļu kaimiņvalstī.

Tā Bigbank rīkotajā finanšu sektora stratēģiskās attīstības forumā Konkurētspējīga valsts finanšu politika globālajā tirgū informēja Bigbank Latvija vadītājs Ģirts Kurmis.

Kamēr intensīvā naudas aizņemšanās Igaunijā veicina straujāku nekustamā īpašuma cenu kāpumu un tirgus piesātinājumu ar jauniem mājokļiem, pietuvinot to burbulim, Latvijā, kur ekonomika ir daudz spēcīgākā un labākā stāvoklī nekā 2008.gadā, šobrīd briesmas nedraud, spriež Krūms.

Vairāk uzziniet: šeit.

UZ ZAĻO PUSI:

OECD slavē Latvijas izaugsmi; mudina vairāk domāt par vidi

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Latvijas ekonomikas izaugsme pēdējos gados bijusi iespaidīga, bezdarbs samazinās, uzlabojas dzīves līmenis un labklājība, tomēr valstij aktīvāk jādomā par vides jautājumiem, trešdien, 29.maijā, prezentējot Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) Latvijas ekonomikas pārskatu, uzsvēra OECD ģenerālsekretārs Anhels Gurija (Anhel Gurria).

Organizācijas ziņojumā norādīts, ka Latvijas ekonomika un nodarbinātība aug, tomēr valstij vajadzētu aktīvāk mazināt nevienlīdzību, domāt par izaicinājumiem, kas saistīti ar sabiedrības novecošanos, kā arī vides aizsardzības jautājumiem.

Kopumā OECD Latvijas 2019.gada un 2020.gada iekšzemes kopprodukta pieaugumu prognozē 2,7% apmērā, pat neskatoties uz to, ka pasaulē ekonomikas izaugsme un investīciju apmērs palēninās.

Vairāk uzziniet: šeit.

 

IGAUŅU STRATĒĢIJA:

Igaunijas valdība vienojas par budžeta stratēģiju ar -25% alkohola akcīzei

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Igaunijas jaunā valdība ir vienojusies par tās pirmo valsts budžetu un budžeta stratēģiju 2020. līdz 2023.gadam. Starp prioritātēm ir pensionāru ienākumu paaugstināšana un krasa alkohola akcīzes likmes samazināšana, vēršoties pret dzērienu iegādi Latvijā.

Tieši Jiri Ratasa iepriekšējā valdība uzsāka strauju alkohola akcīzes nodokļa likmes celšanu, kas būtiski pastiprināja igauņu alkotūrismu uz Ziemeļvidzemi.

Vairāk uzziniet: šeit.

 

RĪGAS DOME:

Pēc deviņu stundu ilgas diskutēšanas par Rīgas mēru ievēl Turlo

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Jaunievēlētais Rīgas domes priekšsēdētājs Dainis Turlais

Rīgas domes deputāti ceturtdien, 30.maijā, ārkārtas sēdē par domes jauno priekšsēdētāju ievēlēja Gods kalpot Rīgai deputātu Daini Turlo.

Neviens cits kandidāts mēra krēslam virzīts netika, bet Turlo bija izvirzījis aizejošais Rīgas mērs Nils Ušakovs (S). «Par» Turlā kandidatūru balsoja 32 valdošās koalīcijas deputāti, kamēr 23 klātesošie opozīcijas deputāti izvēlējās balsojumā nepiedalīties.

Vienlaikus pēc jauna Rīgas mēra ievēlēšanas ir sašķēlusies partijas Saskaņa Rīgas domes frakcija, līdz ar to ir neskaidrs, vai valdošajai koalīcijai Rīgas domē vēl ir balsu vairākums.

Tā vietā, lai balsotu par Rīgas vicemēra amata kandidātu, no Rīgas domes Saskaņas frakcijas 30.maija vakarā «par rupjiem pārkāpumiem» izslēgti četri biedri – vicemērs Vadims Baraņņiks un deputāti Valērijs Petrovs, Aleksejs Rosļikovs un Vitālijs Dubovs. Tuvākajā laikā viņi varētu tikt izslēgti arī no partijas.

Tas nozīmē, ka Rīgas domes valdošajai koalīcijai, visticamāk, vairs nav 32 balsu, bet gan tikai 28 – tieši tikpat, cik opozīcijai. Viens no opozīcijas deputātiem līdz šim balsojumos gan parasti ir atbalstījis valdošās koalīcijas viedokli.

Vairāk uzziniet: šeit.


Pievienot komentāru

  1. Termida teica:

    Korumpantam Ušakovam pienākas sods, nevis vieta ES parlamentā..

Konkursā uz FKTK vadītāja amatu uzvarējusi Santa Purgaile

Konkursā uz Finanšu un kapitāla tirgus komisijas padomes priekšsēdētāja amatu uzvarējusi Santa Purgaile, informē Valsts kancelejā.

Rīgas ielu ikdienas uzturēšanai grib novirzīt papildu finansējumu trīs miljonu eiro apmērā

Rīgas ielu uzturēšanai varētu novirzīt vēl trīs miljonus eiro, liecina Rīgas domes Satiksmes un transporta lietu komitejas lēmums.

Somija: Lielbritānijai atlikušas 12 dienas Brexit priekšlikumu iesniegšanai

Eiropas Savienības prezidējošās valsts, Somijas, premjerministrs Anti Rinne, norādījis, ka Brexit kontekstā Lielbritānijas valdībai ir 12 dienas, lai iesniegtu priekšlikumus esošā izstāšanās nolīguma grozīšanai.

Komitejā atbalsta tūrisma nodevas ieviešanu Rīgā

Rīgā no 2021.gada varētu ieviest tūrisma nodevu, paredz Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komitejā atbalstītais saistošo noteikumu projekts.

Nacionālajai akustiskajai koncertzālei paredzētie miljoni sadalīti citam vajadzībām

Nacionālās akustiskās koncertzāles būvniecībai pieejamie 23 miljoni Eiropas struktūrfondu finansējuma, kurus iepriekš tika plānots izmantot AB dambja pamatu nostiprināšanai, sadalīti citām vajadzībām, paziņojis kultūras ministrs Nauris Puntulis.

FKTK piemēro PrivatBank sodu vairāk nekā miljona apmērā

FKTK padome piemērojusi soda naudu AS PrivatBank 1,019 miljona eiro apmērā par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas normatīvo aktu prasību pārkāpumiem.

ASV pauž gatavību likvidēt Kaļiņingradas pretgaisa aizsardzības sistēmu

Amerikas Savienotajām Valstīm ir plāns, kā likvidēt pretgaisa aizsardzības sistēmu Krievijas Kaļiņingradas apgabalā, tā atklājis ASV Eiropas Gaisa spēku komandieris Džefs Herigans, vēsta LRT un Breaking Defense.

LIZDA draud ar protestiem, ja skolotāju algas nepalielinās arī nākamgad

Uzzinot par to, ka 2020.gada septembra nav paredzēts paaugstināt skolotāju algas, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība gatavojas lemt par protestu rīkošanu.

Pūce sola stingrāk kontrolēt pašvaldību aizņemšanos

Pašvaldību aizņēmumi Valsts kasē infrastruktūras objektu būvniecībai tiks vairāk izvērtēti un kontrolēti, solījis vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce.

EP atbalsta lielāka finansējuma piešķiršanu pētniecībai un Erasmus

Eiropas Parlamenta deputāti atbalstījuši lielāka finansējuma piešķiršanu pētniecībai un Erasmus programmai.

Brexit: jaunais EP sasaukums atbalsta ES nostāju līgumā saglabāt Īrijas risinājumu

Eiropas Parlamenta jaunais sasaukums pieņēmis rezolūciju, kur norādīts, ka esošais Lielbritānijas izstāšanās nolīgums ir taisnīgs, līdzsvarots un nodrošina juridisku noteiktību, kā arī apliecināts, ka Eiropas Savienības likumdevējs atbalsta organizētas izstāšanās scenāriju.

Igaunijā vēlas būtiski dārgāku tabaku, mazajiem brūžiem – paplašināšanos

Igaunijā ierosināti grozījumi akcīzes nodokļa likmēs paredz 15% likmes sadārdzinājumu tabakai un izmaiņas mazo alus darītavu definīcijā, kas paredz nodokļa atlaižu attiecināšanu uz ievērojami lielāku produkciju.

Ukrainā nodeg centrālās bankas eksprezidentes māja

Ukrainas policija izmeklē ugunsgrēku, kurā nodegusi Ukrainas banku sistēmas reformētājas, centrālās bankas bijušās prezidentes māja. «Terors turpinās,» tā komentējusi eksbaņķiere Valērija Gontareva.

Konkurējošajā izsolē valsts piecu gadu obligācijas pārdotas par 24 miljoniem eiro

Valsts iekšējā aizņēmuma vērtspapīru konkurējošajā daudzcenu izsolē pārdotas piecu gadu obligācijas par 24 miljoniem eiro, liecina biržas Nasdaq Riga sniegtā informācija.

Policija sākusi kriminālprocesu par inficēšanās gadījumiem Siguldas bērnudārzos

Valsts policija sākusi kriminālprocesu par bērnu saslimšanas gadījumiem Siguldas bērnudārzos.

Igauņu tehnoloģiju uzņēmumi apņemas kļūt klimatam ilgtspējīgi līdz 2030.gadam

33 igauņu tehnoloģiju uzņēmumi un organizācijas, ieskaitot taksometru pakalpojumu sniedzēju Bolt, ir parakstījuši Zaļo solījumu, apņemoties līdz 2030.gadam pārkārtot savu darbību tā, lai no vides un klimata piesārņojuma viedokļa kļūtu pilnībā ilgtspējīgi.

airBaltic augustā pārvadā par 28% vairāk pasažieru

Latvijas lidsabiedrība airBaltic 2019.gada augustā pārvadājusi 566 093 pasažierus jeb par 28% vairāk nekā šajā mēnesī pērn.

VK: Pašvaldības rīkojas bezatbildīgi, aizņemoties naudu neizvērtētiem un pārāk lieliem projektiem

Daudzu pašvaldību prakse, aizņemoties valsts budžeta finansējumu pārlieku lielu objektu būvniecībai, liecina par īstermiņa domāšanu un bezatbildīgu attieksmi pret saviem nākotnes izdevumiem, secinājusi Valsts kontrole.

Lietuviešu zemnieki atsakās no piena ražošanas zemās iepirkuma cenas dēļ

Piena iepirkuma cenas Lietuvā ir tik zemas, ka mazām un vidējām piena saimniecībām nav izdevīgi pastāvēt, un gada laikā no šīs nozares valstī ir attiekusies katra astotā saimniecība, vēsta Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Latvija starp deviņām Eiropas valstīm ar jaunu auto reģistrācijas kāpumu

Latvijā šā gada janvārī – augustā jaunu vieglo automašīnu reģistrācija salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn pieaugusi par 6,2%, tai esot starp deviņām Eiropas valstīm, kurās šajā periodā reģistrēts kāpums.

Kalniete ievēlēta Eiropas Tautas partijas grupas viceprezidentes amatā

Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete ievēlēta par Eiropas Parlamentā lielākās politisko partiju frakcijas – Eiropas Tautas partijas grupas – viceprezidenti.

ASV iesūdz tiesā Snoudenu par viņa jauno grāmatu

Amerikāņu trauksmes cēlējs Edvards Snoudens izdevis jaunu grāmatu, pret kuru prasību tiesā jau tās iznākšanas dienā iesniegušas Amerikas Savienotās Valstis. Prasības mērķis ir «iegūts visus ieņēmumus» no grāmatas tirdzniecības.

Komiteja atbalsta dotācijas palielināšanu Rīgas zoodārzam

Rīgas domes Mājokļu un vides komiteja akceptē Rīgas zoodārza lūgumu palielināt pašvaldības dotāciju par 80 000 eiro uzturēšanas izdevumu segšanai.

Kariņš rosinās auditu par ēdināšanu izglītības iestādēs visā Latvijā

Pēc zarnu nūjiņu infekcijām Siguldā un PVD atklātajiem pārkāpumiem praktiski visās turienes izglītības iestādēs, tiks rosināta pārbaude par to, kā ēdināšana notiek citās izglītības iestādēs Latvijā, atklājis premjers Krišjānis Kariņš.

Spānijā izsludina ceturtās vēlēšanas pēdējos četros gados

Spānijā saglabājas ieilgusi politiska nestabilitāte. Pagaidu premjerministrs Pedro Sančess, nespējot nodrošināt parlamenta vairākuma atbalstu valdības izveidei, paziņojis par jaunu vēlēšanu rīkošanu.

Jaunākie komentāri


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->