bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Otrdiena 25.06.2019 | Vārda dienas: Maiga, Milija

BNN nedēļas apkopojums: Jaunu «ēru» sākums. Prezidenti Levits un Nausēda. Ardievas Ušakovam

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Vēlēšanas vēlēšanu galā. Izvēli bija jāveic gan Eiropas Savienības iedzīvotājiem, gan Lietuvas tautai un Latvijas Saeimai.

Atskatoties uz rezultātiem, Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās kopumā Baltijā vērojama nedaudz lielāka iedzīvotāju aktivitāte attiecībā uz došanos pie vēlēšanu urnām. Latvijā uzvaru guva EP «gaiteņu pazinēji» Jaunā Vienotība. Tikmēr kaimiņvalstīs laurus plūca opozicionāri. Igaunijā lielākais atbalsts tika parlamenta opozicionāriem Reformu Partijai un Sociāldemokrātiskā partijai, savukārt Lietuvā veiksmīgākā bijusi ekspremjera Andrjusa Kubiļa partija Tēvzemes savienība-Lietuvas kristīgie demokrāti.

Nedēļas ietvaros Baltija ieguvusi arī divus jaunus prezidentus, kuri gan vēl gaida savu inaugurācijas ceremoniju. Latvija ­– Egilu Levitu, Lietuva – Gitanu Nausēdu.

Tikmēr negaidīts haoss iestājies Rīgas domes plašajās telpās. Līdz ar ilggadējā mēra, korupcijas skandālos iesaistītā Nila Ušakova amata nomaiņu uz EP deputāta titulu, sašķobījusies Saskaņas un Gods kalpot Rīgai koalīcija. Jaunā mēra amatā ievēlēts Dainis Turlais, bet vicemēra amats izraisījis acīmredzamas domstarpības, kas var draudēt (vai apbalvot) ar Rīgas pašvaldības ārkārtas vēlēšanām.

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā EP vēlēšanas Baltijā, Prezidents Lietuvā, Prezidents Latvijā, Šūpošanās, Burbulis, Uz zaļo pusi, Igauņu stratēģija, Rīgas dome.

 

EP vēlēšanas Baltijā:

Oficiālie rezultāti: Eiropas Parlamentā ievēlēti Dombrovskis, Ušakovs, Zīle

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Eiropas Parlamentā no Latvijas ievēlēts līdzšinējais eirokomisārs Valdis Dombrovskis (JV), no pienākumiem atstādinātais Rīgas mērs Nils Ušakovs (S) un ilggadējais eiroparlamentārietis Roberts Zīle (VL-TB/LNNK).

Darbu EP turpinās arī Sandra Kalniete (JV) un Tatjana Ždanoka (LKS). Savukārt jaunpienācēji bez Ušakova būs arī bijušais Rīgas vicemērs Andris Ameriks (GKR), politologs Ivars Ijabs (AP) un kultūras ministre Dace Melbārde (VL-TB/LNNK).

Igaunijā Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās ir uzvarējušas divas partijas, kuras strādā nacionālā parlamenta opozīcijā, proti, Reformu partija un Sociāldemokrātiskā partija. No kandidātiem visaugstāk novērtēta eksministre Marina Kaljuranda (Marina Kaljurand).

Savukārt Lietuvas Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās cīņā par 11 deputātu vietām ir uzvarējusi Seima opozīcijā strādājošā Tēvzemes savienība-Lietuvas kristīgie demokrāti ar ekspremjeru Andrju Kubiļu (Andrius Kubilius) priekšgalā. Saskaņā ar provizoriskiem vēlēšanu rezultātiem no seši no 11 nākamajiem lietuviešu deputātiem būs jaunpienācēji.

Vairāk uzziniet:  šeit, šeit un šeit.

 

PREZIDENTS LIETUVĀ:

Nausēda uzvar Lietuvas prezidenta vēlēšanās

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Gitans Nausēda

Lietuvā svētdien, 26.maijā, notikušajā prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā uzvarējis ekonomists Gitans Nausēda (Gitanas Nauseda), kurš bija neatkarīgais kandidāts, liecina centrālās vēlēšanu komisijas publiskotie rezultāti.

Saskaņā ar tiem Nausēda ieguvis 65,86% balsu, bet Šimonīte, kuru virzīja parlamenta opozīcijā esošā konservatīva partija Tēvzemes savienība – Lietuvas kristīgie demokrāti, – 26,68% balsu.

Vairāk uzziniet:  šeit.

 

PREZIDENTS LATVIJĀ:

Egils Levits – jaunais Latvijas Valsts prezidents

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Egils Levits

Pirmajās atklātajās Latvijas Valsts prezidenta vēlēšanās par jauno prezidentu ar 61 balsīm ievēlēts koalīcijas virzītais kandidāts Egils Levits, kurš līdz šim strādājis kā Eiropas Savienības (ES) tiesnesis.

Levits 1982.gadā beidzis Hamburgas Universitātes Juridisko fakultāti, bet 1985.gadā – Hamburgas Universitātes Sabiedrisko zinātņu un filozofijas fakultāti.

Savulaik Levits bijis Latvijas vēstnieks Vācijā, Šveicē, Austrijā un Ungārijā. Viņš bija arī 5.Saeimas deputāts, kā arī tieslietu ministrs. Vēlāk Levits tika ievēlēts par Eiropas Cilvēktiesību tiesas locekli no Latvijas, bet pēcāk kļuva par ES Tiesas tiesnesi.

Vairāk uzziniet: šeit.

 

ŠŪPOŠANĀS:

Koalīcijas politiķi gatavi Saeimā diskutēt par Kalnmeiera atbilstību amatam

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers

Valdošās koalīcijas politiķi uzskata, ka Saeimā būtu jādiskutē par iespēju vērtēt ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera atbilstību amatam, ja tam būs konkrēts pamatojums.

Šo jautājumu rosināja izvērtēt tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP), bet partneri pirms nedēļas pauda, ka vispirms vēlas iepazīties ar pamatojumu šādam solim.

Pirmdien, 27.maijā, partneri atkārtoti diskutēja par minēto jautājumu un vienojās pārcelt diskusiju uz Saeimu –  tur tiktu strādāts pie konkrēta pieprasījuma teksta, par kura parakstīšanu tad arī lemtu deputāti.

Vairāk uzziniet: šeit.

 

BURBULIS:

Eksperts: Igaunija tuvojas nekustamā īpašuma burbulim, Latvijai līdz tam vēl tālu

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Šajā desmitgadē Latvijas iedzīvotāji uzņēmušies hipotekāro kredītu saistības piesardzīgāk nekā igauņi, un šobrīd kopējais hipotekāro kredītu saistību apjoms ir divas reizes mazāks nekā ziemeļu kaimiņvalstī.

Tā Bigbank rīkotajā finanšu sektora stratēģiskās attīstības forumā Konkurētspējīga valsts finanšu politika globālajā tirgū informēja Bigbank Latvija vadītājs Ģirts Kurmis.

Kamēr intensīvā naudas aizņemšanās Igaunijā veicina straujāku nekustamā īpašuma cenu kāpumu un tirgus piesātinājumu ar jauniem mājokļiem, pietuvinot to burbulim, Latvijā, kur ekonomika ir daudz spēcīgākā un labākā stāvoklī nekā 2008.gadā, šobrīd briesmas nedraud, spriež Krūms.

Vairāk uzziniet: šeit.

UZ ZAĻO PUSI:

OECD slavē Latvijas izaugsmi; mudina vairāk domāt par vidi

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Latvijas ekonomikas izaugsme pēdējos gados bijusi iespaidīga, bezdarbs samazinās, uzlabojas dzīves līmenis un labklājība, tomēr valstij aktīvāk jādomā par vides jautājumiem, trešdien, 29.maijā, prezentējot Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) Latvijas ekonomikas pārskatu, uzsvēra OECD ģenerālsekretārs Anhels Gurija (Anhel Gurria).

Organizācijas ziņojumā norādīts, ka Latvijas ekonomika un nodarbinātība aug, tomēr valstij vajadzētu aktīvāk mazināt nevienlīdzību, domāt par izaicinājumiem, kas saistīti ar sabiedrības novecošanos, kā arī vides aizsardzības jautājumiem.

Kopumā OECD Latvijas 2019.gada un 2020.gada iekšzemes kopprodukta pieaugumu prognozē 2,7% apmērā, pat neskatoties uz to, ka pasaulē ekonomikas izaugsme un investīciju apmērs palēninās.

Vairāk uzziniet: šeit.

 

IGAUŅU STRATĒĢIJA:

Igaunijas valdība vienojas par budžeta stratēģiju ar -25% alkohola akcīzei

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Igaunijas jaunā valdība ir vienojusies par tās pirmo valsts budžetu un budžeta stratēģiju 2020. līdz 2023.gadam. Starp prioritātēm ir pensionāru ienākumu paaugstināšana un krasa alkohola akcīzes likmes samazināšana, vēršoties pret dzērienu iegādi Latvijā.

Tieši Jiri Ratasa iepriekšējā valdība uzsāka strauju alkohola akcīzes nodokļa likmes celšanu, kas būtiski pastiprināja igauņu alkotūrismu uz Ziemeļvidzemi.

Vairāk uzziniet: šeit.

 

RĪGAS DOME:

Pēc deviņu stundu ilgas diskutēšanas par Rīgas mēru ievēl Turlo

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Jaunievēlētais Rīgas domes priekšsēdētājs Dainis Turlais

Rīgas domes deputāti ceturtdien, 30.maijā, ārkārtas sēdē par domes jauno priekšsēdētāju ievēlēja Gods kalpot Rīgai deputātu Daini Turlo.

Neviens cits kandidāts mēra krēslam virzīts netika, bet Turlo bija izvirzījis aizejošais Rīgas mērs Nils Ušakovs (S). «Par» Turlā kandidatūru balsoja 32 valdošās koalīcijas deputāti, kamēr 23 klātesošie opozīcijas deputāti izvēlējās balsojumā nepiedalīties.

Vienlaikus pēc jauna Rīgas mēra ievēlēšanas ir sašķēlusies partijas Saskaņa Rīgas domes frakcija, līdz ar to ir neskaidrs, vai valdošajai koalīcijai Rīgas domē vēl ir balsu vairākums.

Tā vietā, lai balsotu par Rīgas vicemēra amata kandidātu, no Rīgas domes Saskaņas frakcijas 30.maija vakarā «par rupjiem pārkāpumiem» izslēgti četri biedri – vicemērs Vadims Baraņņiks un deputāti Valērijs Petrovs, Aleksejs Rosļikovs un Vitālijs Dubovs. Tuvākajā laikā viņi varētu tikt izslēgti arī no partijas.

Tas nozīmē, ka Rīgas domes valdošajai koalīcijai, visticamāk, vairs nav 32 balsu, bet gan tikai 28 – tieši tikpat, cik opozīcijai. Viens no opozīcijas deputātiem līdz šim balsojumos gan parasti ir atbalstījis valdošās koalīcijas viedokli.

Vairāk uzziniet: šeit.


Pievienot komentāru

  1. Termida teica:

    Korumpantam Ušakovam pienākas sods, nevis vieta ES parlamentā..

Kaljulaida Uzvaras dienā: Aizsardzība sākas ar katru iedzīvotāju atsevišķi

Atzīmējot Igaunijas Uzvaras dienu, Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida ir uzsvērusi katra iedzīvotāja lomu valsts drošībā, kaut arī dabas kataklizmas šobrīd Igaunijā esot vairāk iespējamas nekā karadarbības izcelšanās.

LU pētnieki: Trešdaļa Latvijas valstspiederīgo tuvāko piecu gadu laikā plāno pieteikties Lielbritānijas pilsonībai

Trešdaļa Lielbritānijā dzīvojošo Latvijas valstspiederīgo tuvāko piecu gadu laikā plāno pieteikties Lielbritānijas pilsonībai, liecina LU Filozofijas un socioloģijas institūta pētnieku veiktā aptauja.

Kariņš gaida Nemiro skaidrojumu par Latvenergo padomes atsaukšanu

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš līdz nedēļas beigām gaidīs ekonomikas ministra Ralfa Nemiro skaidrojumu par AS Latvenergo padomes atsaukšanu un pagaidu padomes iecelšanu, liecina premjera izdotā rezolūcija.

Pētījums: Latvijas iedzīvotājiem mājoklis ir svarīgākais īpašums

Vairums Latvijas iedzīvotāju savu mājokli uzskata par svarīgāko tiem piederošo īpašumu, taču gandrīz katrs ceturtais nedara neko, lai to pasargātu pret zādzībām.

Latvijai trešais augstākais izaugsmes temps Eiropas inovāciju reitingā

Latvijā vērojama trešā augstākā izaugsme Eiropas Savienībā, sniegumam reitingā pieaugot par 17,7 procentpunktiem, liecina Eiropas inovāciju rezultātu un Reģionālās inovācijas rezultātu pārskati.

VNĪ: Okupācijas muzeja jaunās daļas būvniecība apsteidz grafiku

Okupācijas muzeja jaunās daļas būvdarbi apsteidz grafiku, informē VAS Valsts nekustamie īpašumi pārstāvji.

Viņķele: Slimnīcu padomes nebūs politiķu izklaides vietas

«Šīs padomes nebūs politiķu izklaides vietas, bet profesionāli atlasīti cilvēki ar saprašanu gan ārstniecībā, gan uzņēmumu vadībā,» tā par padomju izveidi Latvijas lielajām slimnīcām LTV raidījumā Rīta Panorāma teica veselības ministre Ilze Viņķele.

ASV ievieš jaunas sankcijas pret Irānu un tās augstāko vadītāju

Saasinoties saspīlējumam starp Irānu un Amerikas Savienotajām Valstīm, Vašingtona ir paziņojusi par jaunu sankciju ieviešanu pret Teherānu, mēģinot iegrožot to ārvalstu finanšu resursu pieejamību, kas ir Irānas augstākā vadītāja un Irānas Revolucionārās gvardes rīcībā.

Līgo svētku brīvdienās ugunsgrēkā cieta viens cilvēks, bet ūdenstilpēs noslīka četri

Svētku brīvdienās, laika posmā no 22.jūnija plkst. 6.30 līdz 25.jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests saņēma 277 izsaukumus.

Liepājas lidostā iecerēts par diviem miljoniem būvēt jaunu pasažieru termināli

Liepājas lidostā iecerēts būvēt jaunu pasažieru termināli, kas varētu izmaksāt apmēram divus miljonus eiro, norāda Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas pārvaldes Biznesa attīstības daļas vadītājs Gints Ginters.

Kazahstānā evakuē pilsētu pēc sprādzieniem munīcijas noliktavā

Kazahstānā sākta veselas pilsētas evakuācija pēc tam, kad valstī aizdegusies armijas munīcijas noliktava, izraisot virkni spēcīgi sprādzienu.

Latvijā vairāk nekā 60 valsts ceļu posmos ir būvdarbi; daudzviet uzstādīti luksofori

Garākais remontposms patlaban ir abpus Pāvilostai no Labraga līdz Vērgalei, darbi notiek arī uz pievedceļa Pāvilostai.

Nedēļas sākumā gaidāmi +28 grādi, pēc tam – lietus un +20

Nedēļas pirmajā pusē dienās gaiss vēl vietām iesils līdz +28 grādiem, bet jau nedēļas otrajā pusē daudzviet Latvijas teritorijā ir gaidāms lietus.

Siguldā nenorisināsies daļa no 2026.gada Ziemas olimpiskajām spēlēm

2026.gada Ziemas olimpiskās spēles norisināsies Itālijas pilsētās Milānā un Kortīnā d'Ampeco, kas tādējādi cīņā par Olimpiādes rīkošanas tiesību iegūšanu pārspēja Stokholmas-Ores pieteikumu no Zviedrijas.

«Ministru apetīte ir pārāk liela.» Kariņš nav gatavs palielināt budžeta deficītu

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš nav gatavs palielināt deficītu, lai apmierinātu ministriju budžeta pieprasījumus.

NVD: Kur saņemt medicīnisko palīdzību svētku laikā

Pirms gaidāmajām Līgo svētku brīvdienām, no 22. līdz 24.jūnijam Nacionālais veselības dienests iedzīvotājiem atgādina par medicīniskās palīdzības saņemšanas iespējām.

Nedēļa Lietuvā: Koalīcijas sarunu finišs. Vienoti kritēriji uzņemšanai universitātēs. Pēdējais veto

Aizvadītajā nedēļā Lietuvā četras parlamenta partijas pabeidza sarunas koalīcijas veidošanai, divi vīrieši notiesāti par spiegošanu Krievijas labā. Tāpat Lietuva uzrādīja spīdošus rādītājus par mirstības samazinājumu satiksmes negadījumos.

BNN nedēļas apkopojums: Turlā krišana. Alkohola kara turpinājums. Atlaistā Latvenergo padome

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas, Paziņojums, Cīņa, Pārdomas, Amats, Izaugsme, Uzticība, Vēlmes.

Mēra krēslu zaudējusi Gods kalpot Rīgai cer savākt balsis jaunam kandidātam

Partijas Gods kalpot Rīgai valde par Rīgas mēra amata kandidātu plāno lemt nākamnedēļ, 27.jūnijā, stāsta partijas valdes priekšsēdētājs Andris Ameriks.

Eurostat: Latvija un Lietuva starp līderēm nerezidentu īpatsvarā valsts parādā

Nerezidenti pērn Latvijai ir aizdevuši 74% no kopējā valsts parāda apmēra, kas ir otrs lielākais nerezidentu īpatsvars Eiropas Savienības dalībvalstu parādu struktūrā.

Kamēr Lietuvā skandāls par dzelzceļa darījumiem ar bijušā VDK aģenta sievas uzņēmumu, LDz slavē tā reputāciju

Kamēr Lietuvā valsts akciju sabiedrības darījumi ar cilvēkiem, kuru sakari varētu sniegties līdz par Krievijas prezidentam, izraisījuši skandālu, Latvijā rīkojas kūtri, bet LDz pat slavē darījumu partnera reputāciju.

EM: Muitas nodoklis Krievijas elektrībai sadārdzinātu elektroenerģiju Baltijā

Nodokļa ieviešana Krievijas enerģijai varētu sadārdzināt elektroenerģijas cenas, tomēr jārisina situācija, ka Baltijas elektroenerģijas ražotāji nav vienlīdzīgā situācijā ar Krievijas un Baltkrievijas ražotājiem, tā ministrija.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā maijā samazinājās par 0,6%

Salīdzinot ar aprīli, 2019.gada maijā ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā samazinājās par 0,6%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Premjers cer, ka Dombrovskis arī turpmāk ieņems vadošu amatu EK

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš cer, ka esošais Eiropas Komisijas viceprezidents eiro un sociālā dialoga jautājumos Valdis Dombrovskis arī jaunajā EK sastāvā varētu ieņemt kādu no vadošajiem amatiem.

Maršruts Līgo svētkiem: No gadatirgiem līdz dančiem un dziesmām

BNN piedāvā ielūkoties dažos no pasākumiem, kurus varat apmeklēt, līgojot Rīgā, Jelgavā, Valmierā, Liepājā vai Daugavpilī.