bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Ceturtdiena 20.06.2019 | Vārda dienas: Maira, Rasa, Rasma

BNN nedēļas apkopojums: Amatu vērtējums. Alkohola kari. Bizness ar VDK aģentu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Aizvadītajā nedēļā sašūpojušies vairāki krēsli kā Rīgas domē, tā Saeimā, Ģenerālprokuratūrā un transporta nozarē.

«Dumpinieku četrinieks» Latvijas galvaspilsētā rosina «sākt no nulles» un visiem domes deputātiem atteikties no saviem amatiem. Pēc ilglaicīgas lēmuma atlikšanas Saeima vienojusies kriminālvajāšanai izdot KPV LV  Saeimas frakcijas priekšsēdētāju Ati Zakatistovu. Tāpat Latvijas parlamenta deputāti savākuši nepieciešamo parakstu skaitu, lai pārskatītu ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera atbilstību amatam.

Kamēr Latvijas dzelzceļa padome vilcinās ar lēmumu par valdes daļēju atlaišanu, Lietuvā mediji un varas iestādes aktīvi ķērušies pie Lietuvas dzelzceļa darījumu pārskatīšanas. Lietuvas sabiedriskais medijs vērsis uzmanību, ka valsts uzņēmums jau gadiem sadarbojas ar bijušā VDK aģenta kompāniju Latvijā. Jāpiebilst, ka arī Latvijas dzelzceļam darījumi ar šo pašu kompāniju nav sveši, un maijā vien parakstīti līgumi teju piecu miljonu eiro vērtībā.

Aizvadītā nedēļa iezīmē arī «grādīgo» tematu aktualitāti. Kamēr Latvija un Igaunija savstarpēji diskutē, kā izvairīties no alkoholu cenu kariem, Lietuva pieņēmusi lēmumus aizliegt bērnu šampanieti, uzsverot, ka līdzšinējā prakse veicinājusi iecietību pret alkohola patēriņu jauniešu vidū.

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Zaudētās tiesības, Liegums, Grādīgā stratēģija, Prezidenta kanceleja, Šaubīgie darījumi, Izvērtējums, Imitācijai nē, Igauņu izvēle, Rīgas dome.

 

ZAUDĒTĀS TIESĪBAS:

Saeima lemj izdot Zakatistovu kriminālvajāšanai

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Saeimas deputāts Atis Zakatistovs

Saeima ceturtdien, 6.jūnijā, lēmusi KPV LV Saeimas frakcijas priekšsēdētāju, deputātu Ati Zakatistovu (KPV LV) izdot kriminālvajāšanai.

Saskaņā ar Saeimas kārtības rulli Zakatistovs tādējādi ir zaudējis tiesības piedalīties Saeimas un tās komisiju, kā arī citu to institūciju sēdēs, kurās Saeima viņu ir ievēlējusi vai apstiprinājusi, līdz kriminālvajāšanas izbeigšanai vai līdz brīdim, kad stājas spēkā notiesājošs tiesas spriedums. Šajā laikā deputāts saņem pusi sava atalgojuma.

Kā ziņots, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs lūdza prokuratūrai par krāpšanu lielā apmērā apsūdzēt Zakatistovu un uzņēmēju Viesturu Tamužu.

Vairāk uzziniet:  šeit.

 

LIEGUMS:

Latvijā aptur zāļu Rigvir reģistrāciju

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Līdz neatbilstību novēršanai Zāļu valsts aģentūra (ZVA) apturējusi zāļu Rigvir šķīdums injekcijām reģistrāciju.

ZVA skaidroja, ka šī gada laikā tika konstatēti kvalitātes defekti vairākām Rigvir sērijām, tādēļ tika apturēta šo zāļu izplatīšana. Uzņēmums, kas zāles Rigvir reģistrējis – SIA Latima –, joprojām nav noteicis konkrētu, viennozīmīgu neatbilstības cēloni konstatētajam kvalitātes defektam, skaidroja ZVA.

Reaģējot uz 38 pacientu un ārstu pieprasījumu, Veselības inspekcija atļāvusi izplatīt vienu zāļu Rigvir sēriju melanomas pacientiem, kuriem ārstēšana ar šo medikamentu jau sākta.

Vairāk uzziniet:  šeit.

 

GRĀDĪGĀ STRATĒĢIJA:

Alkohola cenu kari starp Latviju un Igauniju – valstu ministri pārrunā risinājumus

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Igaunijas un Latvijas ārlietu ministri, Urmass Reinsals (Urmas Reinsalu) un Edgars Rinkēvičs (JV), pēc Baltijas jūras valstu padomes tikšanās pārrunāja abu valstu politiku alkohola akcīzes noteikšanā, ziņo Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Rinkēvičs un Reinsals bija vienisprātis, ka abu valstu finanšu ministriem vajadzētu konsultēties par izmaiņām akcīzes nodoklī.

Jau vēstīts, ka pirmajā lasījumā Igaunijas parlamentā pieņemts likumprojekts, ar kuru akcīze alkoholam tiktu samazināta par 25%. Latvija, atbildot uz šo soli, arī plāno samazināt akcīzes nodokli.

Igaunija akcīzes nodokli vēlas samazināt, lai novērstu zaudējumus budžetam, ko rada igauņi un somi, kuri uz Latviju brauc iegādāties alkoholu. Kritiķi norāda ka tas tikai samazinās ienākumus no akcīzes, jo iegādes apjomiem būtu jāpalielinās, lai tikai nodrošinātu pašreizējo ieņēmumu līmeni.

Vairāk uzziniet:  šeit.

 

PREZIDENTA KANCELEJA:

Levits izvēlējies Prezidenta kancelejas vadītāju

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Andris Teikmanis

Jaunievēlētais prezidents Egils Levits par Valsts prezidenta kancelejas vadītāju ir izvēlējies vēstnieku Andri Teikmani, kurš ir piekritis ieņemt šo amatu no 8.jūlija, kad nokārtos saistības par vēstnieka pienākumu pildīšanu.

Savukārt par Levita ārlietu padomnieci uzrunāta vēstniece Solveiga Silkalna. Arī viņa piekritusi pildīt šos pienākumus no 8.jūlija, informē Levita padomniece saziņai ar sabiedrību Aiva Rozenberga.

Vairāk uzziniet: šeit.

 

ŠAUBĪGIE DARĪJUMI:

Lietuvas dzelzceļš slēdzis 130 miljonus vērtus līgumus ar bijušo VDK aģentu Simoņenkovu par spīti viņa saistībai ar Putinu

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lietuvas dzelzceļu (Lietuvos geležinkeliai) ar bijušā Valsts drošības komitejas (VDK) darbinieka Jurija Simoņenkova kompāniju Sigmen Latvijā saista 130 miljonu eiro vērti līgumi, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT. Simoņenkova VDK laikos nodibināto kontaktu tīkls aizved līdz pat personām, kas pietuvinātas Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam.

Par spīti saistībām ar Krievijas varas eliti, nevienu no darījumiem nav pārbaudījušas Lietuvas varas iestādes, ziņo LRT. Dažos gadījumos gan komisija, kas atbild par biznesa darījumu ietekmi uz valsts drošību, ir liegusi Lietuvas dzelzceļam slēgt darījumus ar Sigmen.

Jāatzīmē, ka arī Latvijas dzelzceļam darījumi ar Sigmen nav sveši, un 2019.gada maijā vien noslēgti līgumi teju piecu miljonu eiro vērtībā, liecina Latvijas Iepirkumu uzraudzības biroja mājaslapā pieejamie dati.

Vairāk uzziniet: šeit.

 

IZVĒRTĒJUMS:

Kalnmeiers Temīdas svaros. 34 Saeimas deputāti piekrīt ģenerālprokurora pārbaudei

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers

Saeimā ir savākti nepieciešamie 34 parlamenta deputātu paraksti, lai tiktu veikta Jaunās konservatīvās partijas (JKP) politiķu rosinātā pārbaude ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera atbilstības amatam izvērtēšanai.

Par šo ierosinājumu vēl plānots lemt Saeimā.

Iesniegumu parakstījuši dažādi koalīcijas partiju deputāti.

BNN jau ziņoja, ka JKP līdera Jāņa Bordāna vadītā Tieslietu ministrija maijā nāca klajā ar rosinājumu diskutēt par ģenerāl- prokurora Kalnmeiera atbilstību amatam.

Vairāk uzziniet: šeit.

 

IMITĀCIJAI NĒ:

Lietuvieši aizliedz bērnu šampanieti

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lietuvas parlaments atbalstījis likumprojektu, kas aizliedz tirgot bērniem un pusaudžiem paredzētus produktus, kas imitē alkoholu un tā iepakojumu, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Likumprojekta autori skaidro, ka dzirkstošie dzērieni, kas iepakoti šampanieša iepakojumam līdzīgās pudelēs un tirgoti kā bērnu šampānieši, un bezalkoholiskie punši iedrošina uz alkohola patēriņu pusaudžus. Tāpat autori norāda, ka šie produkti pieaugušo vidū veicina iecietību pret alkohola patēriņu jauniešu vidū.

Vairāk uzziniet: šeit.

 

IGAUŅU IZVĒLE:

Igaunijas valdības koalīcija atbalsta Simsoni eirokomisāres amatam

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Kadrija Simsone

Igaunijas valdības koalīcija eirokomisāra amatam atbalstījusi bijušās ekonomikas ministres Kadrijas Simsones (Kadri Simson) kandidatūru, ziņo Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Simsoni amatam izvirzīja viņas partijas biedrs, premjerministrs Jiri Ratas (Jüri Ratas). Atbalstu paudusi arī abu pārstāvētā Centra partija.

Simsone tiek virzīta gan kā līdzšinējā eirokomisāra Andrjusa Ansipa (Andrus Ansip) aizstājēja līdz oktobrim, gan kā viņa pēctece uz nākamo piecgades termiņu. Tā kā Ansips ticis ievēlēts Eiropas Parlamentā, viņam jāizvēlas starp eirokomisāra posteni vai vietu parlamentā.

Vairāk uzziniet: šeit.

 

RĪGAS DOME:

No Saskaņas izslēgto deputātu četrinieks aicina visiem Rīgas domes spēkiem atteikties no amatiem un «sākt no nulles»

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Rīgas domes Neatkarīgo deputātu frakcija, kurā apvienojušies četri no Saskaņas izslēgtie deputāti, nākusi klajā ar aicinājumu visiem Rīgas domē pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem atteikties no pašvaldībā ieņemamajiem amatiem, tai skaitā arī no mēra, viņa vietnieka un komiteju vadītāju amatiem, un domes darbu sākt «no nulles punkta», vedot jaunas sarunas par koalīcijas veidošanu.

Šāds aicinājums atklātas vēstules formā tiks izsūtīts Rīgas mēram Dainim Turlajam (GKR) un visām domes frakcijām, informēja Neatkarīgo deputātu frakcijas vadītājs Valērijs Petrovs.

«Ņemot vērā notiekošo Rīgas domē kopš pēdējās domes sēdes un rūpējoties par rīdzinieku interesēm, mēs aicinām visus Rīgas domē ievēlētos politiskos spēkus uzņemties politisko atbildību par pašvaldībā notiekošo,» teikts Neatkarīgo deputātu frakcijas sagatavotajā atklātajā vēstulē domniekiem, kurā situācija galvaspilsētas rātē nodēvēta par politisko krīzi.

Vairāk uzziniet: šeit.


Pievienot komentāru

Jaunais Zviedrijas Swedbank padomes priekšsēdētājs: Banka neatstās Baltiju

Zviedrijas bankas Swedbank akcionāri ārkārtas pilnsapulcē bankas uzraudzības padomes priekšsēdētāja amatā apstiprināja bijušo Zviedrijas premjerministru Jēranu Pēšonu.

Atlaista Latvenergo padome

Atlaista AS Latvenergo padome, apstiprināja ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro.

Aptauja: 85% iedzīvotāju ar augstāko izglītību atzīst – diploms noderējis karjerā

Vērtējot, cik noderīga bijusi izglītība, gatavojoties darba tirgum un karjeras izaugsmei, 85% Latvijas iedzīvotāju ar augstāko izglītību atzīst, ka tā bijusi patiesi vērtība, secināts Swedbank Finanšu institūta pētījumā.

Patēriņam Latvijā nodoto alkoholisko dzērienu apmērs pieaudzis

Šā gada četros mēnešos patēriņam Latvijā nodoto alkoholisko dzērienu apmērs pieaudzis par 9,3% salīdzinājumā ar 2018.gada četriem mēnešiem.

Pētnieki: Latgales pašvaldības veicina Krievijas ietekmes izplatīšanos Latvijā

Par spīti Latvijas sarežģītajām attiecībām ar Krieviju, Daugavpils un Rēzeknes pašvaldības turpina izvērst sadarbību ar austrumu kaimiņvalsti un iesaistās tās interesēm atbilstošu iniciatīvu realizēšanā, secina pētnieki.

Nodibinājumu Riga.lv likvidēs

Pašvaldības dibinātā nodibinājuma Riga.lv valde nolēmusi sākt nodibinājuma likvidāciju, 19.jūnijā žurnālistiem paziņoja Rīgas domes priekšsēdētājs Dainis Turlais.

Komisijā: nepieciešams efektīvāk izmantot bezdarba mazināšanai atvēlētos līdzekļus

Bezdarbnieku iesaistīšanai darba tirgū atvēlētie līdzekļi ir jāplāno un jāizlieto tā, lai tie dotu pēc iespējas lielāku atdevi, uzsver Saeimas Sociālu un darba lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Skride.

Eksperti par kompensāciju izmaksu ebreju kopienai: Laba ideja ar sliktu izpildījumu

Likumprojekts par kompensāciju izmaksu Latvijas ebreju kopienai, iemieso labu ideju, taču likuma pantiem un pieprasītajai summai trūkst skaidra pamatojuma, tā BNN komentē tieslietu eksperti.

Pūce: Pašvaldībām detalizētāk jāuzrāda piešķirtais finansējums biedrībām

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce rosina likumā Par pašvaldībām iekļaut prasību uzrādīt detalizētu informāciju par tām biedrībām un nodibinājumiem, kurām pašvaldība no budžeta piešķir līdzekļus.

Saeimā lems par akcīzes nodokļa samazināšanu stiprajam alkoholam Latvijā

Ceturtdien, 20.jūnijā, Saeima lems par akcīzes nodokļa samazināšanu stiprajam alkoholam, kas paredzētu akcīzi samazināt par 15%.

Ķirurgs: Onkoloģisku izmeklējumu pieejamība kritiski pasliktinās

Audzēju primārās diagnostikas sistēma jeb tā sauktais «zaļais koridors» bija lozungs uz īsu brīdi, jo šobrīd tas kļūst arvien garāks, turklāt pieejamība izmeklējumiem un ķīmijterapijai kritiski pasliktinās.

Tramps oficiāli uzsāk kampaņu otrajam termiņam ASV prezidenta amatā

ASV prezidents Donalds Tramps oficiāli uzsācis kampaņu 2020.gada ASV prezidenta vēlēšanām, mudinot vēlētājus «noturēt komandu vietā» vēl četrus gadus.

Ministrijas nākamā gada budžetam iesniegušas pieprasījumus par vairāk nekā 600 miljoniem eiro

Nākamā gada valsts budžetam ministrijas iesniegušas pieprasījumus par vairāk nekā 600 miljoniem eiro, raidījumam Rīta Panorāma norāda Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

Parlamentārietis rosina Lietuvā aizliegt anonīmos komentārus

Lietuvas Seima deputāts rosina aizliegt anonīmos komentārus, bet tiesību eksperti norāda, ka par naidīgiem komentāriem atbild ne tikai to autori, bet arī platformas, kur tie publicēti.

Medijs: Nausēda par personīgo ārstu vēlas Lietuvas medicīnas «pelēko kardinālu»

Lietuvas jaunievēlētais prezidents Gitans Nausēda par vienu no personīgajiem ārstiem izvēlējies iepriekš skandālos ievīto mediķi Remigiju Žaļūnu, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Kesko Senukai Latvia: Nākamgad celtniecības apjomi varētu samazināties

Nākamajā gadā celtniecības apjomi varētu samazināties, salīdzinājumā ar pašreizējo situāciju celtniecības nozarē.

Igauņi spriedīs, vai piešķirt piecus miljonus Kristofera Nolana jaunākajai filmai

Igaunijas valdības koalīcija gatavojas pārrunāt piecu miljonu eiro finansējuma piešķiršanu amerikāņu režisora Kristofera Nolana jaunajai filmai Tenet, kas pašlaik tiek filmēta Tallinā.

Īslaicīgs risinājums: skolotāju algas cels šogad, nākamais gads vēl neziņā

Valdība otrdien, 18.jūnijā, pieņēmusi grozījumus Pedagogu darba samaksas noteikumos, paredzot no 1.septembra palielināt pedagogu minimālo atalgojumu par likmi no 710 līdz 750 eiro, tomēr līdzekļi algu palielināšanai piešķirti tikai šā gada budžetā.

Latvijā trešā augstākā inflācija ES

Latvijā šogad maijā bijusi augstāka gada inflācija nekā Eiropas Savienībā un eirozonā vidēji. Augstāka inflācija nekā Latvijā maijā bijusi Rumānijā un Ungārijā.

Nordea birojā Dānijā veikta kratīšana

Nordea pirmdien, 17.jūnijā, paziņojusi, ka Dānijas prokuratūra veikusi kratīšanu tās birojos Dānijā saistībā ar izmeklēšanu par naudas atmazgāšanu.

VUGD: Ugunsdrošības pārkāpumi Ventspils Mūzikas skolā novērsti

Pēc VUGD atkārtotas ugunsdrošības pārbaudes Ventspils Mūzikas vidusskolā un koncertzālē Latvija konstatēts, ka VUGD Ugunsdrošības uzraudzības pārvaldes 3.jūnija atzinumā norādītie ugunsdrošības prasību pārkāpumi ir novērsti.

Saeimas komisija aicina VM izvērtēt Stradiņa slimnīcas valdes darbību

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē deputāti vienojušies aicināt Veselības ministriju izvērtēt Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas valdes darbību.

ANO: Vairāk nekā diviem miljardiem cilvēku nav pieejams dzeramais ūdens

Vairāk nekā diviem miljardiem cilvēku visā pasaulē joprojām nav pieejams drošs dzeramais ūdens, liecina otrdien, 18.jūnijā, publiskots Apvienoto Nāciju Organizācijas ziņojums.

Olainfarm lielākā īpašnieka Olmafarm valdē izmaiņas – Beļevičai neuzticas

Paziņojumā Olainfarm valdes un padomes locekļiem norādīts, ka Beļeviča ir zaudējusi līdzmantinieku vairākuma uzticību, tāpēc ir atcelta no valdes locekles amata.