BNN nedēļas apkopojums: Muižnieks atgriežas. Tēriņi Latvijas attīstībai nav pārskatāmi. Skandāls pār Strodu

Šonedēļ Latvijā Administratīvā rajona tiesa pieņēmusi lēmumu apturēt valdības lēmumu par Indriķa Muižnieka neapstiprināšanu Latvijas Universitātes rektora amatā. Līdz ar to tiek apturētas arī visas valdības rīkojuma sekas, tai skaitā Gvido Straubes iecelšana par rektora pienākumu izpildītāju. Tagad Muižnieks ieņem šo amatu.

Kamēr vieni gaida, ka izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska atkāpsies no amata pēc šī tiesas paziņojuma, tieslietu ministrs Jānis Bordāns uzver – ja koalīcijas partneri prasīs Šuplinskas demisiju, esošais Ministru kabinets beigs pastāvēt.

Kārtējais Latvijas korupcijas skandāls šoreiz gāžas pār VAS Latvijas valsts ceļi valdes locekli Edgaru Strodu. Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) rīcībā esošie fakti norāda uz, iespējams, ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu mantkārīgā nolūkā. Pēc KNAB aizturēšanas, Satiksmes ministrija atbrīvojusi Strodu no amata. Pašlaik Strods ir izlaists no izolatora, tomēr viņam piemērots aizliegums izbraukt no valsts.

Valsts kontrole šonedēļ ir nākusi ar vairākiem skaļiem revīzijās izdarītiem secinājumiem. Viens no tiem bijis, ka tēriņi Latvijas attīstībai aizvien nav pārskatāmi un šāda saimniekošana grauj valsts budžeta kvalitāti, jo gandrīz puse atbalstam virzīto pasākumu 2018.gadā ir nākuši nevis no ministrijām, bet gan no valdību veidojošās koalīcijas sadarbības partneru darba grupas.

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas, Secinājumi, Vienošanās, Izmeklēšana, Cīņa, Aiziešana, Drošības līdzeklis.

PĀRMAIŅAS:

Pēc pašvaldību reformas deputātu skaits varētu samazināties par 56%; gadā ietaupītu vairāk nekā miljonu

Pēc pašvaldību reformas deputātu skaits vietvarās varētu samazināties no 1 614 deputātiem līdz 705 domniekiem, kas būtu par 56% mazāk nekā patlaban, izriet no valsts sekretāru sanāksmē izsludinātājiem grozījumiem Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā.

Balstoties uz gaidāmo administratīvi teritoriālo reformu, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) izstrādājusi grozījumus pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā. Saskaņā ar ministrijas piedāvājumu, deputātu skaits varētu samazināties par 909 domniekiem.

Pašreizējā pašvaldību sistēmā ir 1 614 pašvaldību deputāti no 119 pašvaldībām, taču teritoriālās reformas rezultātā paredzēts, ka pašvaldību skaits samazināsies līdz 36 vietvarām.

Vairāk uzziniet: šeit.

IZMEKLĒŠANA:

Dokumentu noplūde: Kas vieno Vējoni, Baidena dēlu un PrivatBank?

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU
Raimonds Vējonis

Skandālā, kas novedis pie ASV prezidenta Donalda Trampa (Donald Trump) impīčmenta procedūras, iesaistītā ASV viceprezidenta Džo Baidena  (Joe Biden)  dēla Hantera Baidena (Hunter Biden)   firmai Rosemont Seneca nauda no Ukrainas gāzes un naftas kompānijas Burisma Holdings skaitīta caur Latvijas banku AS PrivatBank, liecina internetā nopludināti Rosemont Seneca kontu pārskati.

Savukārt bijušais Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis pērn apmeklējis Burisma Holdings īpašnieka, gāztā Ukrainas prezidenta Viktora Janukoviča līdzgaitnieka, no Ukrainas aizmukušā Mikolas Zločevska organizētu forumu Monako.

Izdevums The Hill vēstīja, ka laikā no 2014.gada pavasara līdz 2015.gada rudenim Rosemont Seneca no Burisma Holdings saņēmis vidēji vairāk nekā 166 000 ASV dolāru mēnesī.

Vairāk uzziniet: šeit.

CĪŅA:

Tiesa saglabā Konkurences padomes lēmumu par pagaidu noregulējumu atkritumu apsaimniekošanā Rīgā

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Administratīvā rajona tiesa lēmusi atstāt spēkā Konkurences padomes (KP) pieņemto pagaidu noregulējumu, kas vērsts uz konkurences struktūras saglabāšanu sadzīves atkritumu apsaimniekošanas tirgū Rīgā, informē KP.

«Administratīvās apgabaltiesas lēmums ir vēl viens nopietns signāls, ka Rīgas pilsētas pašvaldības plānotā atkritumu apsaimniekošanas tirgus monopolizācija uz 20 gadiem ir bīstama. Tā ne tikai var fundamentāli mainīt konkurenci, bet arī radīt nekontrolējamas sekas uz iedzīvotājiem.» norāda KP priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama.

«Šis ir īstais brīdis pašvaldībai vēlreiz atbildēt uz jautājumu – vai tiešām 20 gadus ilgs atkritumu apsaimniekošanas monopols Rīgā ir labākais, kā arī iedzīvotājiem un konkurencei draudzīgākais risinājums?» teic Ābrama.

Vairāk uzziniet: šeit.

SECINĀJUMI:

Trūkst pārraudzības par prioritātēm paredzētās naudas izlietojumu, tā VK

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Tēriņi attīstībai aizvien nav pārskatāmi un šāda saimniekošana grauj valsts budžeta kvalitāti, jo gandrīz puse atbalstam virzīto pasākumu 2018.gadā ir nākuši nevis no ministrijām, bet gan no valdību veidojošās koalīcijas sadarbības partneru darba grupas, secināts Valsts kontroles (VK) revīzijā.

Ja kārtējā gadā paredzētais pasākums netiek īstenots plānotajā apjomā vai to var realizēt lētāk, vai arī tas vispār vairs nav aktuāls, Ministru kabinets parasti ļauj līdzekļus izlietot citām tā paša resora vajadzībām. Arī izdevumu pārskatīšanas procesā valdība, pakļaujoties resoru spiedienam, saglabā finansējumu pasākumiem, kuru aktualitāte un efektivitāte VK skatījumā ir apšaubāma.

Līdz ar to budžeta iestādes jūtas samērā drošas, ka vienreiz izcīnītais  finansējums nekur nepazudīs, pat ja sākotnēji izvirzītajiem mērķiem tas vairs nebūs nepieciešams, secina VK.

Vairāk uzziniet: šeit.

AIZIEŠANA:

Ušakovs un Rubiks atbrīvoti no Saskaņas Centra valdes

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU
No kreisās: Nils Ušakovs un Alfrēds Rubiks

No politisko partiju apvienības Saskaņas Centrs valdes atbrīvots Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs (Saskaņa) un politiķis Alfrēds Rubiks, liecina publikācija oficiālajā izdevumā Latvijas Vēstnesis.

Tāpat publikācija liecina, ka turpmāk Saskaņas Centra valdē strādās Valērijs Agešins, Artūrs Rubiks un Jānis Urbanovičs.

Partiju apvienību 2005.gadā dibināja Tautas saskaņas partija, Jaunais Centrs un Daugavpils pilsētas partija. 2010.gadā, apvienojoties Tautas saskaņas partijai, Jaunajam Centram un Sociāldemokrātiskajai partijai, izveidojās partija Saskaņa, kuras sastāvā vēlāk iekļāvās arī Daugavpils pilsētas partijaLatvijas Sociālistiskā partija saglabāja neatkarīgas partijas statusu un kopā ar Saskaņu turpināja veidot partiju apvienību Saskaņas Centrs.

Vairāk uzziniet: šeit.

DROŠĪBAS LĪDZEKLIS:

Bijušo LVC valdes locekli Strodu atbrīvo no izolatora un aizliedz izbraukt no valsts

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU
Edgars Strods

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ceturtdien, 3.oktobrī, no policijas izolatora atbrīvojis bijušo VAS Latvijas valsts ceļi (LVC) valdes locekli Edgaru Strodu un uzņēmēju Armandu Zeihmani.

Neminot personu vārdus, KNAB pastāstīja, ka abas aizturētās personas ir atbrīvotas no īslaicīgās aizturēšanas vietas, piemērojot ar brīvības atņemšanu nesaistītus drošības līdzekļus – aizliegumu izbraukt no valsts un aizliegumu tuvoties noteiktām personām.

Kriminālprocesā amatpersona atzīta par aizdomās turēto dienesta stāvokļa ļaunprātīga izmantošanā, izvairīšanos no deklarācijas iesniegšanas un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu.

Vairāk uzziniet: šeit.

PAZIŅOJUMS:

Muižnieks atgriežas: Tiesa aptur LU rektoram nelabvēlīgo lēmumu

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU
Indriķis Muižnieks

Administratīvā rajona tiesa lēmusi apturēt valdības lēmumu par Indriķa Muižnieka neapstiprināšanu Latvijas Universitātes (LU) rektora amatā, informē tiesā.

Līdz ar to tiek apturētas arī visas valdības rīkojuma sekas, tai skaitā arī Gvido Straubes iecelšana par rektora pienākumu izpildītāju, un Muižnieks tagad ieņem šo amatu.

Tiesā informē, ka līdz ar tās lēmumu zudis arī tiesiskais pamats atkārtoti organizēt vēlēšanas.

Tiesa atzina, ka pastāv pamats pagaidu aizsardzības piemērošanai, jo pārsūdzētais rīkojums ir pirmšķietami prettiesisks un tā darbība varētu radīt būtisku kaitējumu, kura novēršana būtu ievērojami apgrūtināta vai neiespējama.

Vairāk uzziniet: šeit.

VIENOŠANĀS:

Ēka Maxima traģēdijas vietā tomēr tiks labiekārtota dzīvošanai

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Rīgas dome un biedrība Zolitūde 21.11. vienojušies par Rīgā, Priedaines ielā 20, esošā nama nākotni, paredzot, ka tā tomēr tiks labiekārtota dzīvošanai, pavēstījusi biedrības vadītāja Regīna Ločmele-Luņova (S).

Rīgas dome un igauņu uzņēmums SIA Prana property iecerējis izbeigt kopīpašuma tiesības īpašumam Zolitūdē, Priedaines ielā 20, kur 2013.gada novembrī sagruva lielveikals Maxima. Lai gan šo priekšlikumu jūlijā atbalstīja Rīgas domes Pilsētas īpašumu komiteja, traģēdijā cietušo biedrība Zolitūde 21.11. pret to iebilda, norādot, ka īpašumtiesību izbeidzamas tikai tad, ja pašvaldībai nav iespēju namu atpirkt vai atsavināt sabiedrības vajadzībām.

Pēc Ločmeles-Luņovas teiktā, biedrība septembra vidū tikās ar Rīgas domes priekšsēdētāju Oļegu Burovu (GKR), lai pārrunātu radušos situāciju.

Vairāk uzziniet: šeit.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas