bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 20.01.2020 | Vārda dienas: Aļģirds, Aļģis, Oļģerts, Orests
LatviaLatvija

BNN nedēļas apkopojums: Lemberga ēras beigas? Jauns Latvijas Bankas prezidents. Cīņa par Rīgas domi

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN nedēļas apkopojums, sankcijas, darījums, parmaiņas, reforma

«Hūtes» gāšana Latvijā šonedēļ izraisījusi domino kauliņu efektu. Šīs nedēļas spilgtākais notikums – Aivara Lemberga un četru viņa ietekmēto uzņēmumu iekļaušana ASV «melnajā sarakstā» – licis sašūpoties ierastajai «kārtībai» ne tikai Ventspilī, bet arī visā Latvijā.

Vispirms jau pats Lembergs kritis no Ventspils brīvostas valdes. Pēc tam virkne lielu uzņēmumu izstājušies no viņa ietekmētās un sankcijām pakļautās Latvijas Tranzīta biznesa asociācijas. Arī Saeima un valdība reaģējušas uz notikušo, pārņemot gan Ventspils, gan Rīgas ostu, lai tās nebūtu pakļautas sankcijām. Eksperti uzskata, Latvijas ekonomikai ir potenciāls attīstīties, kad no tranzīta nozares būs noņemts, kā saka Magņitska saraksta veidotāji, viens no Latvijas izteiktākajiem oligarhiem un korumpantiem.

Šajā nedēļā par Latvijas Bankas prezidentu Saeima apstiprinājusi bijušo Swedbank galveno ekonomistu Mārtiņu Kazāku, kurš tika izvēlēts no četriem kandidātiem.

Tikmēr AS Citadele banka nolēmusi iegādāties visas SIA UniCredit Leasing akcijas, ieskaitot tās Igaunijas un Lietuvas filiāles, tādējādi iegūstot UniCredit Leasing līzinga operācijas Baltijā.

Savukārt Slimību profilakses un kontroles centrs Latvijā izsludinājis gripas epidēmijas sākšanos.

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kas skaidroti tādās tēmas kā Beigu sākumsAmats, Veselība, Darījums, Kāpums, Pārmaiņas, Cīņa.

BEIGU SĀKUMS

ASV iekļauj Lembergu «melnajā sarakstā»

Aivars Lembergs, melnais saraksts, ASV, korupcija

Aivars Lembergs

ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles birojs (OFAC) pirmdien, 9.decembrī, balstoties uz tā dēvēto Magņitska likumu, par korupciju noteicis sankcijas virknei personu un viņu organizāciju Eiropā, Āzijā un Latīņamerikā, tostarp pret no pienākumiem atstādināto Ventspils mēru Aivaru Lembergu.

Tas izraisījis virkni citu liela mēroga notikumu: no Latvijas Tranzīta biznesa asociācijas izstājās vairāki lieli uzņēmumi; Ministru prezidents Krišjānis Kariņš uzdevis VARAM ministram Jurim Pūcem pēc iespējas drīzāk izvērtēt, kā šobrīd tiek ietekmēts Ventspils pilsētas domes darbs; Rīgas un Ventspils osta nonākusi valsts pārziņā; Lembergs apturējis savu darbību arī Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) Izpildkomitejā; un ASV papildus sankcijām arī liegusi Lembergu ģimenei ieceļot ASV.

Vairāk uzziniet: šeit  un šeit.

AMATS

Jaunais Latvijas Bankas prezidents – Mārtiņš Kazāks

Svarīgi, Mārtiņš Kazāks, Latvijas Banka, Latvijas Bankas prezidents, Saeima

Jaunais Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks

Saeima ceturtdien, 12.decembrī, Latvijas Bankas prezidenta amatā apstiprinājusi Mārtiņu Kazāku, BNN uzzināja Saeimas Preses dienestā.

Par Kazāku balsoja 76 deputāti, atturējās viens.

Iepriekš Kazāks pildīja Latvijas Bankas padomes locekļa amata pienākumus, bijis AS Swedbank galvenais ekonomists, kā arī Fiskālās disciplīnas padomes biedrs. Kazākam ir Latvijas Universitātē iegūts bakalaura grāds ekonomikā, kā arī maģistra un doktora grāds ekonomikā Londonas Universitātē un diploms ekonomikā Kembridžas Universitātē.

Vairāk uzziniet: šeit.

VESELĪBA

Latvijā sākusies gripas epidēmija

SPKC, gripas epidēmija, 11.decembris, epidēmijas sākums, vakcīnas

Latvijā ar 11.decembri sākusies gripas epidēmija, ziņo Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

Gripas un citu elpceļu infekciju monitoringa dati liecina, ka šī gada 49.nedēļā no desmit monitoringā iekļautajām teritorijām divās pilsētās (Jelgavā un Rīgā) pacientu skaits, kuri vērsušies ambulatorajās ārstniecības iestādēs un kuriem noteikta diagnoze gripa, pārsniedzis 100 gadījumus uz 100 000 iedzīvotājiem:

Jelgavā reģistrēti 265,5 gripas gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem un Rīgā – 159,8 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem.

Vidēji Latvijā gripas intensitāte sasniegusi 108,6 gadījumus uz 100 000 iedzīvotājiem. Augstāka saslimstība reģistrēta bērniem 0–4 un 5–14 gadu vecuma grupās.

Vairāk uzziniet: šeit.

DARĪJUMS

Banka Citadele iegādājas Baltijā strādājošo līzinga kompāniju UniCredit Leasing

Citadele, akciju pirkšana,

AS Citadele banka iegādāsies 100% akciju SIA UniCredit Leasing, ieskaitot tās Igaunijas un Lietuvas filiāles, tādējādi iegūstot UniCredit Leasing līzinga operācijas Baltijā, BNN uzzināja bankā.

Darījuma ietvaros, ko paredzēts noslēgt 2020.gada pirmajā ceturksnī, Citadele plāno iegādāties arī 100% piederošo meitasuzņēmumu SIA UniCredit Insurance Broker (ieskaitot tā Igaunijas filiāli).

Vairāk uzziniet: šeit.

KĀPUMS

Latvijā inflācija novembrī bijusi 2,1% apmērā

inflācija, patēriņa cenas, CSP, dzīves līmenis, cenas

Inflācija šī gada novembrī, salīdzinot ar 2018.gada novembri, bijusi 2,1% apmērā, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Precēm cenas pieauga par 1,8% un pakalpojumiem – par 2,9%.

Salīdzinot ar 2015.gadu, patēriņa cenas 2019.gada novembrī bija par 9,1% augstākas. Precēm cenas pieauga par 7,8%, bet pakalpojumiem – par 12,3%.

Vairāk uzziniet: šeit.

PĀRMAIŅAS

Rīgas un Ventspils ostā vairs nestrādās vietvaru pārstāvji

Par ostām, likuma grozījumi, Saeima, Krišjānis Kariņš, Ventspils brīvosta, Rīgas brīvosta, ASV sankcijas, melnais saraksts Aivars Lembergs

Pēc grozījumu likumā Par ostām stāšanās spēkā amatus Rīgas ostas un Ventspils ostas valdēs zaudēs Rīgas domes un Ventspils domes ieceltie valdes locekļi, paredz likums.

Ceturtdien, 12.decembrī, Saeima steidzamības kārtā divos lasījumos pieņēma grozījumus likumā Par ostām, kas paredz izmaiņas Rīgas ostas un Ventspils ostas pārvaldēs BNN uzzināja Saeimas Preses dienestā.

Grozījumi likumā nosaka, ka Rīgas un Ventspils ostu pārvaldes būs Ministru kabineta (MK) pārraudzībā, kā arī MK apstiprinās to nolikumus.

Vairāk uzziniet: šeit.

CĪŅA

Rīgas domes pagaidu vadību plāno uzticēt VARAM valsts sekretāram Balševicam

Rīgas dome, ārkārtas vēlēšanas, pagaidu vadītājs, Oļegs Burovs

Ja Saeima nobalsos par Rīgas domes atlaišanu, pašvaldības pagaidu administrācijas vadītājs līdz ārkārtas vēlēšanām varētu būt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) valsts sekretārs Edvīns Balševics, paredz VARAM sagatavotais Rīgas domes atlaišanas likumprojekts, par kuru valdība plāno lemt 17.decembrī.

Pagaidu administrācijā kā vadītāja vietnieks varētu strādāt Finanšu ministrijas Juridiskā departamenta direktors Artis Lapiņš, bet par administrācijas locekli – Tieslietu ministrijas Juridiskā departamenta direktora vietnieks Aleksejs Remesovs.

Ārkārtas vēlēšanas galvaspilsētā tiek plānotas 2020.gada 29.februārī.

Saeima arī konceptuāli lēmusi, ka Rīgas domi varētu ievēlēt uz pieciem gadiem ārkārtas vēlēšanu gadījumā.

Vairāk uzziniet: šeit.


Pievienot komentāru

Lietuvā novēro jaunuzņēmumu pieplūdumu no valstīm ārpus ES

Lietuvā 2019.gadā uzskaitīts divkārt vairāk ārvalstu jaunuzņēmumu, kuri izmantojuši īpašu vīzu programmu, kas ļauj iegūt uzturēšanās atļauju, ja tiek izpildītas konkrētas konkrētu kapitāla vai nodarbinātības prasības.

Saskaņa aizvien gatava cīnīties par Burova atstādināšanu no Rīgas mēra amata

Saskaņas frakcija joprojām ir noskaņota censties panākt Oļega Burova atbrīvošanu no Rīgas domes priekšsēdētāja amata, atzina Saskaņas frakcijas vadītājs Maksims Tolstojs.

ANO: Valstis nedrīkst klimata bēgļus sūtīt mājās

Valstīm ir nelikumīgi sūtīt cilvēkus atpakaļ viņu dzimteni, ja tajā šo cilvēku dzīvības var apdraudēt klimata izmaiņas, tā ANO Cilvēktiesību komiteja secinājusi lietā par kāda applūstošas Okeānijas salu valsts pilsoņa lūgumu Jaunzēlandei dot viņam patvērumu.

Nemiro: Rebenoks ir viens no Latvenergo padomes locekļu konkursā uzvarējušajiem

Lēmumu par jauno AS Latvenergo padomi, kurā plānots iekļaut arī ekonomikas ministra Ralfa Nemiro padomnieku Pāvelu Rebenoku, varētu pieņemt nākamais Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs, sacīja Nemiro.

Konstatēto biļešu tirdzniecības pārkāpumu skaits pieaudzis par 10%

Salīdzinājumā ar 2018.gadu, pērn konstatēto biļešu tirdzniecības pārkāpumu skaits pieaudzis par 10%, informē SIA Autotransporta direkcija.

Dzelzceļa kravu pārvadājumu apmērs pērn Latvijā sarucis par 15,8%

Dzelzceļa kravu pārvadājumu apmērs pagājušajā gadā Latvijā samazinājies par 15,8% salīdzinājumā ar 2018.gadu un bija 41,492 miljoni tonnu.

Pēdējo piecu gadu laikā maksātnespējas procesu skaits sarucis par 25%

Pēdējo piecu gadu laikā maksātnespējas procesu skaits sarucis par 25%, liecina Lursoft apkopotā informācija.

Kaimiņš aicina KPV LV biedrus kongresā lemt par partijas likvidāciju

KPV LV šobrīd valstij nodara vairāk ļaunumu nekā labuma un vairs nav iespējams to izglābt, tā intervijā Latvijas Radio paudis Artuss Kaimiņš, aicinot partijas biedrus februārī gaidāmajā kongresā balsot par politiskā spēka pašlikvidēšanos.

Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra rotēšana uz CSP atkarīga no atbilstoša atalgojuma

Ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro iecerējis Ekonomikas ministrijas valsts sekretāru Ēriku Eglīti pārcelt Centrālās statistikas pārvaldes vadītāja amatā, tomēr Eglītis šai rotācijai piekritīs, ja viņam tiks nodrošināts atbilstošs atalgojums.

Pērn Latvijā piedzimuši 18,6 tūkstoši bērnu un noslēgtas 12 913 laulības

Jaundzimušo skaits Latvijā krītas ceturto gadu pēc kārtas. 2019.gadā reģistrēti 18 589 bērni, kas ir par 725 mazāk nekā 2018.gadā.

Igaunijā krītas ražotāju cenu indekss

Igaunijā rūpnieciskās produkcijas ražotāju cenu indekss 2019.gada gaitā sarucis par 1,2%, visstraujāk – enerģētikā, tā liecina kaimiņvalsts oficiālā statistika.

LTV: Kopš Rīgas strūklaku apkopes uzticēšanas privātuzņēmējam, darbu izmaksas trīskāršojušās

Kopš Rīgas domes Mājokļu un vides departaments Rīgas strūklaku apkopi nodevis privātuzņēmējam, šo darbu izmaksas pieaugušas vairāk nekā trīskārtīgi, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums de facto.

Igaunijas ministre satraukta par ārvalstnieku imigrācijas apjomu

Igaunijā, 2019.gadā jau piekto gadu pēc kārtas audzis iedzīvotāju skaits, iedzīvotāju lietu ministre Rīna Solmane paudusi satraukumu, ka pieaugumu veido liela ārvalstnieku imigrācija, nevis igauņu atgriešanās dzimtenē.

Šajā sezonā varētu arī nepienākt īsta ziema

Kalendārā ziema šobrīd ir pusē, un atlikušajā ziemas daļā vēl ir iespējams kāds sala un sniega periods, bet pēc šī brīža prognozēm ilgstošāks periods ar stabiliem ziemas laikapstākļiem nav gaidāms.

Par ZZS un No sirds Latvijai nelikumīgu finansēšanu Krūmiņam un Raitumam piemēro naudassodus

Uzņēmējs Jūlijs Krūmiņš un viņam pietuvinātais finanšu konsultants Jorens Raitums pagājušā gada nogalē piekrituši samaksāt turpat 100 000 eiro sodu par to, ka caur trešajām personām pirms vēlēšanām vāca naudu ZSS un partijai No sirds Latvijai.

Britu princis Harijs atkāpjas no karaļnama pienākumiem

Lielbritānijas princis Harijs ir paziņojis par savu un dzīvesbiedres Meganas atkāpšanos no karaļnama pienākumu pildīšanas, jo vēlējies turpmāk pienākumus veikt bez valsts finansējuma, taču tas izrādījies neiespējami.

Raidījums: Nemiro vēlas atbrīvoties no valsts sekretāra, kurš iebildis pret amata piešķiršanu Rebenokam

Īsi pirms būtiskām izmaiņām AS Latvenergo padomē un valdē amatu varētu zaudēt uzņēmuma pašreizējais pārraugs – Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Ēriks Eglītis, kurš iebildis pret amatu piešķiršanu Pāvelam Rebenokam.

Lībijas miera sarunās Berlīnē cenšas panākt ārvalstu neiejaušanos karā

Berlīnē aizvadīta Lībijas miera konference ar mērķi panākt mieru un ārvalstu militārās iejaukšanās izbeigšanu, lai nepieļautu gadiem ilgā kara vēršanos plašumā.

Degot dārza mājai, gājuši bojā divi cilvēki

Ugunsdzēsēji glābēji steidzās uz izsaukumu Rīgā, kur no attāluma meža pusē bija pamanītas liesmas. Ierodoties notikuma vietā, tika konstatēts, ka ar atklātu liesmu deg dārza māja pilnā 25 kvadrātmetru platībā.

Nacionāļi aicinās noteikt, ka priekšvēlēšanu aģitācija norit tikai valsts valodā

Visu Latvijai!-Tēvzemei un Brīvībai/LNNK koalīcijas Sadarbības sanāksmes sēdē aicinās izskatīt grozījumus Priekšvēlēšanu aģitācijas likumā, kas noteiktu, ka priekšvēlēšanu aģitācija var būt tikai valsts valodā.

Gaidāmi mainīgi laikapstākļi, atsevišķās naktīs – neliels sals

Šajā nedēļā laikapstākļi būs mainīgi – mākoņi mīsies ar sauli, pa laikam gaidāmi nokrišņi un bieži pūtīs brāzmains vējš.

Nedēļa Lietuvā. Publicē iesaukuma sarakstus, policija meklē bērna nolaupītāju, cietumsods Krievijas spiegam paliek

Lietuvā aizvadītās nedēļas svarīgākie notikumi ziņas bija policijas rīcība iespējama bērna nolaupītāja atrašanai, obligātā dienesta jauniesaucamo saraksta publicēšana, septiņu gadu soda saglabāšana Krievijas spiegam un Baltkrievijas vēršanās ar lūgumu pēc naftas Lietuvā.

BNN nedēļas apkopojums: Lielā atlaišana LDz. KNAB «pakrata ar pirkstu» ZZS. Ķuzis atkāpjas

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kas skaidroti tādās tēmas kā Lielā atlaišana, Pakratīt ar pirkstu, Aiziešana, Reakcija, Dumpis, Graustu krīze, Pierobežas alkohols un Dzimstības pieaugums.

FKTK nosaka izņēmumus, kuros bankas drīkst apkalpot sankcionēto Lembergu

FKTK noteikusi gadījumus, kuros Latvijas finanšu tirgus dalībnieki drīkst apkalpot ASV sankcijām pakļauto Aivaru Lembergu un trīs ar viņu saistītās organizācijas.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!