BNN nedēļas apkopojums: Zoodārzs paliek bez Līdakas. Misāne uz Latviju. Iztiks bez «pelēkā saraksta»

Šī nedēļa turpinājās saspringtā neziņā par Dānijā apcietinājumā esošās Latvijas pilsones Kristīnes Misānes likteni. Kamēr tauta mobilizējās, vācot parakstus iniciatīvu vietnē change.org, Latvijas Ģenerālprokuratūra pēc jaunu pierādījumu saņemšanas izdeva Eiropas apcietinājuma orderi, kas arī bijis par pamatu Dānijas ģenerālprokurora atzinumam, ka sieviete jāizdod Latvijai.

Šonedēļ arī pienāca ilgi gaidītais spriedums Maxima traģēdijas lietā, par kuru jau iepriekš biedrības Zolitūde 21.11. vadītāja Regīna Ločmele-Luņova izteicās, ka «tautai tas nepatiks». Politiķe nekļūdījās. Par vainīgu tika atzīts tikai būvinženieris Ivars Sergets. Pārējie 54 cilvēku bojāejā tika attaisnoti.

Partijas arī sākušas pamazām rosīties uz Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām, kas pašlaik paredzētas 25.aprīlī. Kamēr Mārtiņš Staķis (AP) un Oļegs Burovs (GKR) smaida Rīgas iedzīvotājiem no reklāmas stabiem, partiju apvienība Jaunā Vienotība nav ļāvusi nu jau bijušajam Valsts policijas priekšniekam Intam Ķuzim nonākt bezdarbniekos. Proti, lai arī Ķuzis svētkos labprāt danco ar bijušo VDK darboni Juri Savicki, partija atvēlējusi viņam vietu sarakstā Rīgas domes vēlēšanās.

Darba nedēļas noslēgumā arī parādījās pozitīvs paziņojums, ka Latvijas finanšu sektora centieni attīrīties ir vainagojušies panākumiem. Proti, FATF nolēmis neiekļaut Latviju «pelēkajā sarakstā».

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kas skaidroti tādās tēmas kā Nebūsim zem lupas, Cīņa, Sadancošanās, Spriedums, Paziņojums, Plāns, Dzimstība un Izmaiņas.

NEBŪSIM ZEM LUPAS

FATF neiekļauj Latviju «pelēkajā sarakstā»

Pasaules centrālā organizācija naudas atmazgāšanas apkarošanai Finanšu darījuma darba grupa (FATF) lēmusi nepakļaut Latviju pastiprinātai uzraudzībai, tādējādi Latvija netiks iekļauta tā dēvētajā valstu «pelēkajā sarakstā», informē Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) birojā.

Šonedēļ Parīzē notika FATF plenārsesija, kuras laikā tika lemts par Latvijas iekļaušanu valstu sarakstā, kurās ir konstatēti stratēģiski trūkumi naudas atmazgāšanas un terorisma finansēšanas novēršanā jeb tā saucamajā «pelēkajā sarakstā».

Vairāk uzziniet: šeit.

 

CĪŅA

Dānija atceļ lēmumu par Misānes izdošanu DĀR un izdos Latvijai

ECT, Eiropas Cilvēktiesību tiesa, Kristīne Misāne, DĀR, izdošana, bērnu nolaupīšana, tiesa, Ārlietu ministrija

Dānijas tiesa ceturtdien, 20.februārī, apstiprināja Dānijas ģenerālprokurora lēmumu atcelt Latvijas pilsones Kristīnes Misānes izdošanu Dienvidāfrikas Republikai (DĀR). Turklāt Dānijas ģenerālprokurors arī atzinis, ka Misāne jāizdod Latvijai, vēsta aģentūra Ritzau.

Lēmumu par atteikšanos izdod Misāni DĀR ģenerālprokurors Jāns Rekendorfs pieņēmis, jo Latvijas Ģenerālprokuratūra pēc jaunu pierādījumu saņemšanas izdeva Eiropas apcietinājuma orderi pret Misāni un nosūtīja Dānijas kompetentajai iestādei aicinājumu viņu izdot Latvijai. 

Vairāk uzziniet: šeit.

«SADANCOŠANĀS»

Ķuža draudzība ar padomju VDK darboni Savicki netraucē JV kopā ar viņu startēt Rīgas domes vēlēšanās

Ints Ķuzis, VP, Valsts policija
Ints Ķuzis

Bijušais Valsts policijas (VP) priekšnieks Ints Ķuzis pievienojies partiju apvienībai Jaunā Vienotība (JV) un grasās startēt gaidāmajās Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās, BNN uzzināja partijā.

Ķuzis ievēlēšanas gadījumā gatavs darboties pie korupcijas apkarošanas un drošības jautājumiem. Jāatzīmē, ka pirms atkāpšanās no amata Ķuzis Valsts policijas 101.jubilejas svinībās tika manīts, dejodams ar hokeja kluba Dinamo un Krievijas gāzes kompānijas Itera Latvija šefu Juri Savicki.

Vairāk uzziniet: šeit.

SPRIEDUMS

Maxima traģēdijas lietā būvinženierim Sergetam piespriež sešu gadu cietumsodu

Maxima traģēdija, Zolitūdes traģēdija, sagrūšana, tiesas spriedums, Regīna Ločmele-Luņova, Saskaņa, biedrība Zolitūde 21.11.

Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesa otrdien, 18.februārī, sākusi nolasīt spriedumu tā dēvētajā Maxima traģēdijas krimināllietā, būvinženieriem Ivaram Sergetam piespriežot sešu gadu cietumsodu, kā arī uz pieciem gadiem aizliedzot ieņemt savu amatu.

Tiesa arī atstāja spēkā viņam piemērotos drošības līdzekļus.

Prokuratūra Sergetam bija lūgusi piemērot septiņus gadus un sešus mēnešus ilgu brīvības atņemšanu.

Savukārt tiesa visās apsūdzībās attaisnoja veikala projekta būvekspertīzes veicēju Andri Gulbi, arhitektu Andri Kalinku, kā arī par nevainīgu atzina būvuzraugu Mārtiņu Draudiņu un uzņēmuma Re&Rebūvdarbu vadītāju Staņislavu Kumpiņu.

Vairāk uzziniet: šeit.

PAZIŅOJUMS

Atlaisti Rīgas zoodārza vadītāji Līdaka un Morozovs

Andris Morozovs,Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs, Ingmārs Līdaka, amats, atlaišana
Ingmārs Līdaka

No darba pašvaldības SIA Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs valdē atlaists gan tās priekšsēdētājs Ingmārs Līdaka, gan valdes loceklis Andris Morozovs (S), apstiprināja Līdaka.

Līdaka sacīja, ka pašlaik nevarot komentēt atlaišanas iemeslus, jo vēl neesot iepazinies ar lēmuma motivāciju.

Morozova izplatītajā preses paziņojumā pausts pieņēmums, ka atlaišana saistīta ar zemesgabalu Mežaparkā, kas 2011.gadā nodots bezatlīdzības lietošanā Rīgas zoodārzam. «Atlaižot valdi, ir sagatavota augsne Rīgas pilsētai piederoša īpašuma atsavināšanai,» apgalvo Morozovs.

Vairāk uzziniet: šeit.

PLĀNS

Saeima nolemj samazināt paredzēto akcīzes likmes kāpumu alkoholam

alkohols, akzīzes nodoklis, igauņi, budžeta ieņēmumi,

No šī gada 1.marta paredzētais akcīzes nodokļa likmes kāpums alkoholiskajiem dzērieniem plānots mērenāks. To paredz Saeimā ceturtdien, 20.februārī, galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi likumā Par akcīzes nodokli, ziņo Saeimas Preses dienestā.

Akcīzes nodokļa likme no 1.marta tiks paaugstināta vidēji par pieciem procentiem. Līdzīgs kāpums plānots arī 2021.gadā. Valsts budžets kopā no akcīzes nodokļa un pievienotās vērtības nodokļa salīdzinājumā pret plānoto 2017.gadā apstiprinātajās nodokļu pamatnostādnēs nezaudēs apmēram sešus miljonus eiro šogad un 27 miljonus eiro 2021.gadā, teikts grozījumu anotācijā.

Vairāk uzziniet: šeit.

DZIMSTĪBA

Latvijā janvārī par 5% vairāk jaundzimušo nekā pērn

 

CSP, statistika, laulību skaits, dzimstība, mirstība, latvieši, demogrāfijas līmenis, bērni, jaundzimušie

Pēdējos četrus gadus dzimstība samazinās, tomēr gada ietvaros ir atsevišķi mēneši, kad dzimušie reģistrēti vairāk. 2020.gada janvārī reģistrēti 1,6 tūkstoši  jaundzimušo, kas ir par 5% vairāk nekā pagājušā gada attiecīgajā mēnesī, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) provizoriskie dati.

Reģistrēto mirušo skaits janvārī ir 2,7 tūkstoši, un tas ir par 13% mazāk nekā janvārī pirms gada.

Dabiskais pieaugums Latvijā ir negatīvs kopš 1991.gada. 2020.gada janvārī reģistrēto miršanas gadījumu skaits par 1,1 tūkstoti pārsniedza reģistrēto dzimušo skaitu.

Vairāk uzziniet: šeit.

IZMAIŅAS

Veselības ministrija, Nacionālais veselības dienests, e- veselība, digitālie risinājumi
Veselības ministre Ilze Viņķele

Veselības ministrija visu uzmanību veltīs jau esošajiem e-veselības pakalpojumiem un neattīstīs tās nākamo kārtu, tā piektdien, 21.februārī, preses brīfingā paziņojusi veselības ministre llze Viņķele (AP).

Esošā e-veselības sistēma tika radīta pirms vairāk nekā desmit gadiem un kopš tā laika prasības un izpratne par nepieciešamajiem produktiem un digitālajiem risinājumiem ir būtiski mainījušās. Jaunu pakalpojumu pievienošana sistēmai ir apgrūtināta, neietekmējot jau esošo pakalpojumu pieejamību, kurus jau tagad atzinīgi novērtējuši ārsti, farmaceiti, kā arī pacienti, informē Veselības ministrijā.

Vairāk uzziniet: šeit.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas