BNN nedēļas apkopojums: Uz Tokiju nākamgad. Muižnieks rektora amatā. Draudzīgā degvielas cena

Kamēr Lielbritānijā izsludināta karantīna, Spānijā kritiski aug mirušo skaits, Itālijas vara sola 5 000 eiro sodu par valsts noteikto ierobežojumu neievērošanu, Vācijā atļauj «pulcēties» tikai pa diviem cilvēkiem, Lietuvā pagarina ārkārtas situācijas laiku, tikmēr Ķīnā, Uhaņas pilsētā, šonedēļ nolemts, ka no 8.aprīļa mīkstinās karantīnas ierobežojumus pēc tam, kad tā bijusi norobežota no ārpasaules kopš janvāra vidus.

Tāpat šai nedēļā profesionālie sportisti saņēma ne pārāk iepriecinošu, taču diezgan paredzamu vēsti – Starptautiskā Olimpiskā komiteja nolēmusi, ka Tokijas olimpiskās spēles koronavīrusa COVID-19 raisītās pandēmijas dēļ jāpārceļ uz nākamo gadu. Lai gan – būs vairāk laika trenēties. Arī Latvijā tiek runāts par Jaunatnes dziesmu un deju svētku pārcelšanu, kaut arī lēmums vēl nav pieņemts.

Viena nenoliedzami pozitīva parastajam iedzīvotājam koronavīrusa ietekmē radusies situācija – degvielas cenas ievērojami krītas. Daži pat spriež, ka nevajag liet pilnu bāku tagad, jo varbūt drīzumā tā būs vēl lētāka.

Šonedēļ valdības darboņi rāda tautai piemēru, paši strādājot attālināti. Tas nav traucējis pieņemt gandrīz gada garumā ilgušo, peripetijām apvīto lēmumu par Indriķa Muižnieka apstiprināšanu Latvijas Universitātes rektora amatā. Lēmums pieņemts bez diskusijām.

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kas skaidroti tādās tēmas kā Ārkārtas situācija, Amats, Prognoze, Risinājumi, Vienošanās, Viedoklis un Cenu kritums.

ĀRKĀRTAS SITUĀCIJA

Uz dīkstāves pabalstu varēs pretendēt visu nozaru darba ņēmēji

Pēc konkrētu kritēriju izpildes dīkstāves pabalstu varēs saņemt visu nozaru uzņēmumu darba ņēmēji, paredz ceturtdien, 26.martā, Ministru kabinetā atbalstītie Ekonomikas ministrijas izstrādātie noteikumi par COVID-19 krīzē skartiem uzņēmumiem, kas kvalificējas dīkstāves pabalstam un nokavēto nodokļu maksājumu samaksas sadalei termiņos vai atlikšanai uz laiku līdz trim gadiem.

Patlaban gan nav zināms, cik daudz uzņēmumu pēc jauno noteikumu spēkā stāšanās plāno pieteikt savus darbiniekus dīkstāves pabalsta saņemšanai.

Vairāk uzziniet: šeit.

AMATS

Valdība apstiprina Muižnieku LU rektora amatā

Indriķis Muižnieks, LU rektors, Latvijas Universitāte, IZM, Izglītības un zinātnes ministrija, LU rektora vēlēšanas, valdība, Ministru kabinets
Latvijas Universitātes rektors Indriķis Muižnieks

Valdība ceturtdien, 26.martā, attālinātajā ārkārtas sēdē bez diskusijām apstiprinājusi Indriķi Muižnieku Latvijas Universitātes (LU) rektora amatā.

Rīkojumā norādīts, ka Muižnieks 2015.gada 4.augustā uz pirmo četru gadu termiņu tika apstiprināts rektora amatā, kura termiņš ir beidzies, līdz ar to nepieciešams apstiprināt viņu par universitātes rektoru uz otro termiņu, jo aizvadītā gada jūnijā «universitātes Satversmes sapulce ievēlējusi viņu par universitātes rektoru».

Pirmo balsojumu par Muižnieku pavadīja skandāls un pretrunīgi vērtējumi. 24.maijā LU Satversmes sapulcē Muižnieks savāca 141 balsi, bet 143 nobalsoja pret viņu. Muižnieka pasludināšana par ievēlētu pie šāda balsu sadalījuma raisīja neizpratni daļā sabiedrības. Pēc tam tika rīkots atkārtots balsojums, kurā uzvarēja Muižnieks.

Vairāk uzziniet: šeit.

PROGNOZE

Latvijas Banka šogad Latvijā sagaida IKP kritumu par 6,5%

IKP, iekšzemes kopprodukts, ekonomikas lejupslīde, Latvijas Banka, prognozes, koronavīruss, Covid-19,

Latvijas Banka šogad Latvijā prognozē iekšzemes kopprodukta (IKP) kritumu par 6,5%, bet gada vidējā inflācija lēsta 0,5% apmērā, informē bankā.

«Ņemot vērā aktuālās norises pasaules tautsaimniecībā, tostarp koronavīrusa COVID-19 ietekmi, Latvijas Banka prognozē, ka Latvijas IKP 2020.gadā samazināsies par 6,5%,» pauda Latvijas Bankā, atzīmējot, ka vēl pagājušā gada beigās Latvijas ekonomikā šajā gadā tika prognozēts pieaugums 2,6% apmērā.

Vienlaikus Latvijas Bankā uzsvēra, ka jaunākās prognozes ir modelētas lielas nenoteiktības apstākļos un var tikt būtiski koriģētas, ja pasaule negūs panākumus COVID-19 izplatīšanās ierobežošanā, kas ir nozīmīgs priekšnosacījums, lai gada otrajā pusē ekonomiskā atsāktos izaugsme.

Vairāk uzziniet: šeit.

RISINĀJUMI

Nedēļas nogalēs slēgs tirdzniecības centrus, pārtikas veikalus atstājot pieejamus

koronavīruss, izplatība, Covid-19, sociālā distancēšanās, slēdz tirdzniecības centrus, paliec mājās, mazgā rokas, ārkārtas situācija,

COVID-19 pandēmijas ierobežošanai Latvijā slēgs sporta zāles un nedēļas nogalēs arī tirdzniecības centrus, par otrdien, 24.martā, Ministru kabinetā lemto žurnālistus informē Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV). 

Šī prasība neattieksies uz aptiekām un pārtikas veikaliem, veterinārajiem veikaliem, dārzkopības un būvniecības veikaliem, optikas veikaliem.

Vairāk uzziniet: šeit.

VIENOŠANĀS

Tokijas olimpiskas spēles pārceļ uz 2021.gadu

Olimpiskās spēles, Tokijas olimpiskās spēles, pārceltas, koronavīruss, Covid-19,

Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) un Japāna otrdien, 24.martā, vienojusies par Tokijas olimpisko spēļu pārcelšanu uz 2021.gadu.

Olimpiskajām spēlēm būs jānotiek līdz nākamā gada vasaras beigām.

Japānas premjerministrs Šinzo Abe otrdien sarunā ar SOK prezidentu Tomasu Bahu pieprasīja šī gada olimpisko spēļu pārcelšanu uz 2021.gadu. «Es piedāvāju spēļu pārcelšanu par aptuveni vienu gadu un Bahs tam piekrita par visiem 100%,» paziņoja Abe.

Vairāk uzziniet: šeit.

VIEDOKLIS

Kazāks: Nodokļu reforma jāturpina īstenot kaut vai daļēji

Mārtiņš Kazāks, Latvijas Banka, nodokļu reforma, koronavīruss, ekonomikas nestabilitāte, Covid-19,
Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks

Jaunā koronavīrusa izraisītās slimības COVID-19 dēļ šogad pilnībā atlikt paredzēto nodokļu reformu nebūtu pareizi, un tā jāīsteno kaut vai daļēji, otrdien, 24.martā, Latvijas Radio raidījumā Krustpunktā sacīja Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks. 

«Skaidrs, ka visu nodokļu sistēmu revidēt šogad var neizdoties, bet ir atsevišķas lietas, ko var izdarīt. Piemēram, savest kārtībā veselības aprūpes finansējumu, vai arī ieviest izmaiņas mikrouzņēmumu nodokļa sistēmā,» sacīja Kazāks. 

Vairāk uzziniet: šeit.

CENU KRITUMS

Baltijas valstīs krītas degvielas cenas

Visās Baltijas valstu galvaspilsētās aizvadītajā darba nedēļā kritušās degvielas cenas, liecina aģentūras LETA apkopotie dati.

Šonedēļ dārgākais benzīns bija nopērkams Tallinā, bet zemākā benzīna cena bija Viļņā. Arī dīzeļdegvielai augstākā cena bija Tallinā, bet zemākā – Viļņā.

Rīgā Circle K degvielas uzpildes stacijās 95.markas benzīna cena kritās par 2,5% – līdz 1,174 eiro par litru, toties dīzeļdegvielas cena samazinājās par 3,5% un piektdien, 20.martā, maksāja 1,104 eiro par litru.

Vairāk uzziniet: šeit.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas