BNN nedēļas apkopojums: Bordāns vēlas Nemiro atstādināšanu. Agonija Rīgas domē. Latvija gatava cīņai ar koronavīrusu

Nesaskaņas Ekonomikas ministrijā jau nonākušas līdz valdības līmenim. Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) aicinājis premjerministru Krišjāni Kariņu (JV) no amata atstādināt ekonomikas ministru Ralfu Nemiro (KPV LV). Jautājuma centrā, šķiet, ir bēdīgi slavenais ministra padomnieks Pāvels Rebenoks.

Bordāns Nemiro pārmet «visu spēku veltīšanu sev pietuvinātu, taču nepietiekami kvalificētu un ar apšaubāmu reputāciju apveltītu personu iecelšanai vienā no Latvijas attīstībai stratēģiski svarīgākajiem uzņēmumiem – AS Latvenergo». Nevar noliegt, ka Rebenoka iesēdināšana Latvenergo izskatās tik svarīga, ka tas ministram liek ignorēt gan drošībnieku bažas, gan aizrotēt dumpīgus valsts sekretārus uz citiem amatiem.

Kariņš pagaidām paudis tikai nosodījumu – «Latvenergo padomes locekļi ir jāizvēlas tikai un vienīgi konkursa kārtībā, nav pieļaujama politiski pietuvinātu personu virzīšana uz šiem amatiem».

Tikmēr nesaskaņām Rīgas domē neredz galu. Šķiet, galvaspilsētas mērs Oļegs Burovs (GKR) arī tā domā. Tādēļ viņam ar opozīciju izdevās panākt vienošanos, ka tiek sasauktas trīs domes sēdes, taču tajās neierodas kvorums, tādējādi radot tiesisku pamatu domes atlaišanai.

«Mazgājam rokas!» nedēļas sākumā aicināja Kariņš, runājot par to, cik Latvija ir sagatavojusies koronavīrusa izplatībai. Pagaidām inficēšanās gadījumi nav konstatēti, taču atbildīgie dienesti ir sagatavojušies, apliecināja amatpersonas. Iedzīvotāji aicināti ievērot piesardzību un personīgo higiēnu un informāciju meklēt uzticamos avotos.

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kas skaidroti tādās tēmas kā Nesaskaņas, Pretī atlaišanai, Bez panikas, Sūdzības, Kratīšana, Atskats, Noslēgums, Valodas sargi un Ķīniešu kameras.

NESASKAŅAS

Bordāns aicina Kariņu pieprasīt Nemiro demisiju

No kreisās: tieslietu ministrs Jānis Bordāns un ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) aicina Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu (JV) atbrīvot no amata ekonomikas ministru Ralfu Nemiro (KPV) saistībā ar viņa rīcību attiecībā pret AS Latvenergo.

Tieslietu ministrs izteicis bažas, ka šobrīd Ekonomikas ministrijā (EM) notiekošais liecinot, ka Nemiro, «tā vietā, lai īstenotu valdības deklarācijā doto uzdevumu likvidēt OIK, visus spēkus velta sev pietuvinātu, taču nepietiekami kvalificētu un ar apšaubāmu reputāciju apveltītu personu iecelšanai vienā no Latvijas attīstībai stratēģiski svarīgākajiem uzņēmumiem – AS Latvenergo».

Bordāns norāda, ka Nemiro rīcība attiecībā pret Latvenergo neatbilst labas pārvaldības principiem.

Vairāk uzziniet: šeit.

PRETĪ ATLAIŠANAI

Trešo reizi nenodrošinot sēdes kvorumu, Rīgas domes radījusi tiesisku pamatu lemt par tās atlaišanu

Rīgas dome, Oļegs Burovs, Rīgas domes atlaišana, Gods kalpot Rīgai, Saskaņa, Rīgas domes opozīcija, Rīgas domes koalīcija, Rīgas domes vēlēšanas

Trešo reizi pēc kārtas nenodrošinot kvorumu sēdes norisei, Rīgas domes deputāti ir radījuši tiesisku pamatu Saeimai lemt par domes atlaišanu.

Saskaņā ar likumu Par pašvaldībām, trīs pēc kārtas nenotikušas sēdes ir viens no iemesliem, kas Saeimas deputātiem dod iespēju lemt par konkrētās pašvaldības domes atlaišanu.

Rīgas domē deputātu kvorums ir no brīža, kad dalībai sēdē reģistrējās vismaz 31 deputāts. Pēdējo trīs sēžu laikā sēdēs bija ne vairāk kā 24 domnieki. Uz šodienas sēdi bija sanākuši 23 deputāti.

Vairāk uzziniet: šeit.

BEZ PANIKAS

Amatpersonas: Panikai par koronavīrusa izplatību Latvijā nav pamata

Krišjānis Kariņš, Ilze Viņķele, koronavīruss, Veselības ministrija, NVD, SPKC,
Ilustratīvs attēls

Panikai par koronavīrusa izplatību Latvijā nav pamata un visi atbildīgie dienesti ir sagatavojušies, pēc krīzes vadības padomes sēdes otrdien, 4.februārī, uzsvērušas Latvijas amatpersonas.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) uzsvēra, ka pašlaik Latvijā nav konstatēts neviens koronavīrusa saslimšanas gadījums, tomēr atbildīgie dienesti ir sagatavojušies un pastāvīgi apmainās ar informāciju.

«Es varu aicināt tikai vienu – mazgājam rokas!» norādīja Kariņš.

Vairāk uzziniet: šeit.

SŪDZĪBAS

KNAB veic kratīšanu Rīgas Tūrisma attīstības birojā

KNAB, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, RTAB, Rīgas Tūrisma attīstības birojs, Guntars Grīvalds, korupcija, kratīšana

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) darbinieki otrdien, 4.februārī, ieradušies veikt kratīšanu Rīgas Tūrisma attīstības birojā (RTAB), liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.

RTAB direktors Guntars Grīnvalds norādījis, ka KNAB birojā ieradies, iespējams, pēc viņa iesnieguma šai iestādei. Viņš norādīja, ka RTAB darbinieki viņu ir informējuši par ierašanos, bet vairāk informācijas viņam neesot.

RTAB sabiedrisko attiecību projektu vadītāja Anna Blaua pavēstījusi, ka otrdien, 4.februārī, KNAB ieradās RTAB telpās, lai veiktu procesuālās darbības. Pēc viņas teiktā, tās ir saistītas «ar nepamatoti publiski izskanējušo informāciju». Blaua piebilda, ka, pēc viņas rīcībā esošās informācijas, neviens no biroja darbiniekiem nav informējuši Grīnvaldu par tiesībsargu veiktajām darbībām.

Vairāk uzziniet: šeit.

KRATĪŠANA

VDD sāktajā kriminālprocesā viens no aizdomās turētajiem ir Baltijas mediju alianses līdzīpašnieks Solodovs

VDD, LTV, Baltijas mediju alianse, Valsts drošības dienests, operatīvās darbības, kratīšana, Pirmais Baltijas muzikālais kanāls, Ren TV Baltic, Baltijas mediju reklāma, MK Latvija, sankcijas, ES sankcijas, sankciju pārkāpšana
Oļegs Solodovs

Valsts drošības dienesta (VDD) sāktajā kriminālprocesā par starptautisko sankciju pārkāpšanu viens no aizdomās turētajiem ir SIA Baltijas mediju alianse līdzīpašnieks un valdes priekšsēdētājs Oļegs Solodovs, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā neoficiālā informācija.

Saskaņā ar Firmas.lv datiem, Latvijas valstspiederīgajam Solodovam pieder 50% uzņēmuma kapitāla daļu, bet otri 50% pieder Krievijas valstspiederīgajam Aleksejam Pļasunovam.

Solodovs ir Baltijas mediju alianses valdes priekšsēdētājs kopš tā dibināšanas 2007.gadā. Kopā ar viņu valdē darbojas arī Pļasunovs, liecina Firmas.lv dati.

Vairāk uzziniet: šeit.

ATSKATS

KNAB pērn sācis 47 kriminālprocesus, tomēr kriminālvajāšanai nosūtīto lietu skaits – samazinājies

KNAB, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, korupcija, krimināllietas, izmeklēšana, sasniegtais,

Korupcijas apkarošanas jomā 2019.gadā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) sasniedzis labāko rezultātu pēdējo desmit gadu laikā – uzsākti 47 kriminālprocesi, teikts KNAB ziņojumā, kurā uzskaitīts pērnajā gadā paveiktais.

Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, pārskata gadā uzsākto kriminālprocesu skaits ir palielinājies par 24%. Lai gan kriminālvajāšanai nosūtīto krimināllietu skaits ir samazinājies, jāuzsver, ka 2019.gadā KNAB lietvedībā bija vairāki apjomīgi un sarežģīti kriminālprocesi, kuru sekmīgai izmeklēšanai nepieciešami lieli laika un cilvēku resursi, skaidro KNAB.

2019.gadā kriminālvajāšanas uzsākšanai prokuratūras iestādēm birojs nosūtīja 15 kriminālprocesus pret 31 personu, savukārt 15 biroja lietvedībā esoši kriminālprocesi izbeigti.

Vairāk uzziniet: šeit.

NOSLĒGUMS

Pabeidz skatīt Maxima traģēdijas krimināllietu; spriedumu sola februāra vidū

Maxima, Zolitūdes traģēdija, tiesa, spriedums, Maxima traģēdija, Zolitūdes Maxima, Ivars Sergets, Andris Gulbis, Mārtiņš Draudiņš, Andris Kalinka, RE&RE, Staņislavs Kumpiņš, Jānis Balodis, Marika Treija, Aija Meļņikova, Inna Šuvajeva.

Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesa otrdien, 4.februārī, pabeidza uzklausīt apsūdzēto pēdējo vārdu tā dēvētajā Zolitūdes Maxima veikala traģēdijas krimināllietā un paziņoja, ka spriedums tiks pasludināts 18.februārī plkst.10.

Atbilstoši Kriminālprocesa likumam, tiesa var paziņot saīsināto spriedumu, bet pēc tam rakstīt pilno spriedumu, pēc kura pieejamības datuma iesaistītās puses var lemt par tā pārsūdzēšanu.

4.februārī notikušajā tiesas sēdē apsūdzētie, sakot savu pēdējo vārdu, noliedza sev izvirzītās apsūdzības, pauda līdzjūtību cietušajiem un to tuviniekiem, kā arī pauda neizpratni par viņiem izvirzītajām apsūdzībām.

Vairāk uzziniet: šeit.

VALODAS SARGI

Igaunijā rosina aizsargāt valodu kultūras pasākumos, prasot nodrošināt subtitrus

Igaunija, valodas aizsardzība, valodas kopšana, igauņu valoda, subtitri, tulkošana
Igaunijas kultūras ministrs Tenis Lukass

Igaunijas kultūras ministrs Tenis Lukass (Tõnis Lukas) aicinājis kultūras pasākumos, ieskaitot teātra un kino festivālus, prasīt nodrošināt tulkojumu igauņu valodā, jo sevišķi tad, ja pasākumus finansē par sabiedriskiem līdzekļiem, vēsta Igaunijas raidorganizācija ERR.

Igaunijas kultūras ministrs paudis uzskatu, ka «sabiedriskās vietās lietot igauņu valodu ir elementāri» un tāpat kā nodrošināt subtitrus tiek prasīts televīzijas kanāliem, šādam pienākumam būtu jābūt arī teātra un kinofestivāliem.

«Situācijā, kad šonedēļ iepriekš medijos izskanēja kritika, ka dokumentālo filmu festivālā nebija igauņu valodas subtitru, es vērtēju to kā nepienācīgu rīcību un uzskatu, ka valstij būtu atbilstoši prasīt pasākumiem, kurus tā finansē, turpmāk izpildīt Valodas likuma prasības» , ceturtdien, 6.februārī, partijas Pro Patria ministra pausto citē ERR.

Vairāk uzziniet: šeit.

ĶĪNIEŠU KAMERAS

Lietuvas līderu novērošanā izmanto ASV aizliegtas kameras

Lietuva, video novērošana, amatpersonas, ASV

Lietuvā video novērošanas kameras, ko Ķīnā ražo ar ASV sankcijām sodīti uzņēmumi, tiek izmantotas valsts līderu automašīnās, kā arī robežapsardzībā, policijā un migrācijas kontroles jomā, tā pētījumā secinājuši Lietuvas sabiedriskā medija LRT žurnālisti.

Ķīnas uzņēmumi Hikvision un Dahua ir iekļauti ASV sankciju sarakstā, jo ASV iestādes konstatējušas, ka Pekina uzņēmumus iesaistījusi represijās pret uiguriem un citām islāmticīgām mazākumtautībām Ķīnā. Austrālijas valdība 2018.gadā atzinusi, ka abu uzņēmumu video kameras tiek lietotas izspiegošanai.

LRT pētnieciskie žurnālisti noskaidrojuši, ka Hikvision un Dahua ražojuma kameras tiek izmantotas Lietuvas migrācijas un policijas dienestos, Valsts Robežsardzes dienestā, Valsts Drošības dienestā un valsts gaisa satiksmes uzņēmumā Oro Navigacija.

Vairāk uzziniet: šeit.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas