BNN nedēļas apkopojums: Cigarešu mafija. Solījumi Rīgas domē. Trauksme Rail Baltica

Aizvadītajā nedēļā tā sauktās «cigarešu mafijas» skandāls patiešām ieskrējās – pēc policistu un žurnālistu darba atklājās noziedzīgā rūpala patiesie apmēri. Centrāltirgū atklātais šķita kā no deviņdesmito krimiķiem – ne tikai kontrabandas cigaretes, bet arī nauda dažādās valūtās, ieroči, munīcija un pilnīga vienaldzība pret likumu.

Pēc skandāla vīri vadošos amatos gan Rīgas domē, gan valdībā skatījās cits uz citu un mētājās ar apsūdzībām par bezdarbību. Notikušais arī licis valstsvīriem domāt par stingrākiem sodiem kontrabandas cigarešu tirgoņiem.

Tikmēr Rīgas domē deputāti aizvien nebeidz nodarboties ar vairāksolīšanu. Burovs 28.novembrī jau pauda pārliecību, ka ar deputātu bloka Rīgai un bijušās nacionāļu pārstāves Baibas Brokas atbalstu, būs nodrošinājis koalīciju. Mērs klāstīja, kādi amati ir brīvi vai atbrīvosies, liekot noprast, ka arī jaunajiem sabiedrotajiem kaut kas tiks. Tomēr tās pašas dienas vakarā jaunās koalīcijas sastāva spēkiem piedāvātie «pīrāga gabali» nešķita pietiekami, un iecerētā domes sēdē izgāzās, neierodoties Rīgai! deputātiem un saskaņiešiem.

Novembra pēdējā nedēļā Baltijas valstu kopuzņēmuma AS RB Rail 62 darbinieki zvanīja trauksmes zvanus – Rail Baltica projektu apdraud slikta pārvaldība un interešu konflikti. RB Rail darbinieki aicina projekta uzraudzību nodot premjerministru līmenim, uzskatot, ka pašreizējās organizācijas sadrumstalotā atbildība nenodrošina pienācīgu projekta īstenošanu.

Mediķi pulcējās atkārtotā protestā pie Saeimas un pieprasīja ne tikai veselības ministres Ilzes Viņķeles (AP), bet arī finanšu ministra Jāņa Reira (JV) atkāpšanos. Tomēr, šķiet, valdības kuģis dodas tālāk – Valsts prezidents Egils Levits izsludinājis 2020.gada budžetu un premjerministrs Krišjānis Kariņš (JV) mudina veselības ministri strādāt pie jaunā mediķu atalgojuma modeļa.

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kas skaidroti tādās tēmas kā Cigarešu mafija, Vairāksolīšana Rīgā, Trauksmes zvani, Pieprasa risinājumus, Kārtējās infekcijas, Jauns nodoklis, Mazāki rēķini, Kā no vilka bēg un Sliktās zivis.

 

CIGAREŠU MAFIJA

Centrāltirgus «cigarešu mafija»: Tirdzniecības apgrozījumu lēš ap 5,6 miljoniem eiro gadā

Kontrabandas cigaretes Rīgas centrāltirgus teritorijā pārdod vismaz desmit nelegālos tirdzniecības punktos, informē Latvijas Televīzijas raidījums Aizliegtais paņēmiens.

Nelegālo cigarešu tirgošanas aizkulises raidījums atklāja, tirgū «iefiltrējot» žurnālistu. Sākotnēji viņš pārdeva drēbes un notiekošo vēroja no malas, līdz, iegūstot nelegālo cigarešu tirgoņu uzticību, kļuva par šīs «cigarešu mafijas» daļu.

Raidījums noskaidrojis, ka katrai no šīm «točkām», daļa no kurām maskējas kā apģērbu tirgotavas, ir savs priekšnieks un šos tirdzniecības punktus kontrolē pārsvarā armēņi – tirgū darbojas labi organizēta «cigarešu mafija».

Vairāk uzziniet: šeit.

VAIRĀKSOLĪŠANA RĪGĀ

Saskaņas un bloka Rīgai! ultimāti bremzē Burova centienus izveidot vairākumu

Rīgas dome, Rīgas meži, Rīgas satiksme, Oļegs Burovs, Rīgai!, Saskaņa, Gods kalpot Rīgai, nesaskaņas, vicemērs, ārkārtas sēde, ultimāts, nespēja vienoties, ārkārtas vēlēšanas
Rīgas domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs

Partija Gods kalpot Rīgai (GKR) nav piekritusi vairākiem Saskaņas un deputātu bloka Rīgai! kopīgi radītā koalīcijas līguma nosacījumiem, tostarp Saskaņas vēlmei izveidot trešo vicemēra amatu un piedāvātajām izmaiņām kapitālsabiedrību pārraudzībā, līdz ar ko ilggadējie partneri un bloks Rīgai! boikotējuši ceturtdien, 28.novembrī, paredzēto domes sēdi, uz to neierodoties.

Kā 28.novembrī žurnālistiem pauda galvaspilsētas mērs Oļegs Burovs (GKR), politika ir kompromisu māksla, tomēr katram kompromisam ir robežas un cena.

Viņš apstiprināja, ka GKR ar Saskaņu un deputātu bloku Rīgai! sākotnēji bija vienojušies, ka vicemēra krēslu varētu ieņemt Rīgai! deputāts Druvis Kleins, vietu Rīgas brīvostas valdē – šī bloka pārstāvis Oskars Putniņš, bet Pilsētas attīstības komiteju vadītu – neatkarīgā deputāte Baiba Broka. Vienlaikus bijusi arī vienošanās, ka SIA Rīgas satiksme būtu Kleina pārziņā.

Vairāk uzziniet: šeit.

TRAUKSMES ZVANI

Rail Baltica darbinieki: Projekts ir kritiskā situācijā sliktas pārvaldības dēļ

Rail Baltica, RB Rail, Karolis Sankovskis, Satiksmes ministrija, Tālis Linkaits

Dzelzceļa līnijas Rail Baltica projekts ir kritiskā situācijā sliktas korporatīvās pārvaldības un interešu konflikta dēļ, publiskā paziņojumā pauž triju Baltijas valstu kopuzņēmuma AS RB Rail 62 darbinieki.

«Neraugoties uz būtisko progresu, kas panākts šajā projektā, mēs esam ļoti noraizējušies, ka projekts Rail Baltica, kas dāsni līdzfinansēts no Eiropas Savienības (ES) publiskā finansējuma, sliktas korporatīvās pārvaldības un interešu konflikta dēļ ir nonācis kritiskā situācijā,» teikts paziņojumā.

Darbinieki norāda, ka šogad 30.oktobrī, pēc izpilddirektora atkāpšanās, viņi nosūtījuši kopīgu paziņojumu triju Baltijas valstu premjerministru birojiem un Satiksmes ministrijām, pieprasot nekavējoties rīkoties, jo izpilddirektora un tehniskā direktora pēkšņā atkāpšanās, kas ir piektā augstākās vadības nomaiņa pēdējo 14 mēnešu laikā, liek pievērst uzmanību strukturāliem jautājumiem saistībā ar projekta īstenošanas organizēšanu.

Vairāk uzziniet: šeit.

PIEPRASA RISINĀJUMUS

Kariņš no Viņķeles nākamgad sagaida idejas par jaunu mediķu atalgojuma modeli

Krišjānis Kariņš, Ilze Viņķele, veselības aprūpes finansējums, mediķu algas, budžets 2020
Ministru prezidents Krišjānis Kariņš

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) veselības ministrei Ilzei Viņķelei (AP) uzdevis līdz 31.janvārim sagatavot un Ministru kabinetā iesniegt piedāvājumus par jaunu darba samaksas atalgojuma modeli mediķiem, informē Valsts kancelejā.

Otrdien, 26.novembrī, Kariņš ar Viņķeli runāja par iespējām uzlabot veselības aprūpes sistēmu.

Jau decembra sākumā Kariņš no Viņķeles sagaida pārskatu par veselības aprūpes sistēmas reformu gaitu un priekšlikumus tās uzlabošanai, ņemot vērā aktuālo situāciju veselības aprūpē.

Vairāk uzziniet: šeit.

KĀRTĒJĀS INFEKCIJAS

Liepājā ar akūtu zarnu infekciju saslimuši 70 cilvēki

infekcija, zarnu infekcija, Liepāja, Baltic Restaurants, Lauma Lingerie

Liepājā ar akūtu zarnu infekciju saslimuši 70 cilvēki, kuri ēduši Baltic Restaurants pusdienu restorānā, kas atradies uzņēmuma Lauma Fabrics teritorijā, informē Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāve Ilze Arāja.

Viņa stāsta, ka SPKC informāciju par masveida saslimšanu Liepājā šorīt (28.novembrī) saņēmis no Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD). Patlaban SPKC uzsākusi epidemloģisko izmeklēšanu Liepājā, Ziemeļu ielā 19.

Plašāku informāciju par saslimšanas cēloņiem SPKC sola sniegt pievakarē.

Vairāk uzziniet: šeit.

JAUNS NODOKLIS

Kultūras ministrija rosina runāt par «digitālā nodokļa» ieviešanu

Ekskluzīvi | Kaimiņš: Šis ir pēdējais NEPLP Latvijas vēsturē

Kultūras ministrija (KM) piedāvā pārskatīt reklāmas tirgus regulējumu, lai mediji, kas veido vietējo saturu, varētu vairot ieņēmumus no reklāmas izvietošanas, informē Kultūras ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale.

Atbildot uz Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) 11.novembra rezolūcijā izteikto lūgumu, KM piedāvā ne tikai pārskatīt reklāmas tirgus regulējumu, bet arī «meklēt tehnoloģiski neitrālus regulatīvos risinājumus» un uzsākt diskusijas par tā saucamo digitālo nodokli.

Tāpat ministrija piedāvā stiprināt sabiedriskos medijus un pabeigt to iziešanu no reklāmas tirgus, paredzot šim solim visa nepieciešamā finansējuma apmēru, kā arī paredzēt atbalstu drukātajiem medijiem un abonētās preses piegādei.

Vairāk uzziniet: šeit.

MAZĀKI RĒĶINI

Nākamgad mājsaimniecību rēķini par elektrību kļūs mazāki

Rolands Irklis, Sadales tīkls, SPRK, elektrības rēķini, Sandis Jansons, rēķinu samazinājums

No 2020.gada 1.janvāra AS Sadales tīkls elektrības rēķinos mājsaimniecībām sadales tarifa mainīgā daļa samazināsies par 7% – 20% atkarībā no lietotāja pieslēguma veida, ceturtdien, 28.novembrī, žurnālistiem pastāstīja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) valdes priekšsēdētājs Rolands Irklis.

Regulators trešdien, 27.novembrī, ir apstiprinājis Sadales tīklu elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu tarifus, kas stāsies spēkā nākamā gada 1.janvārī.

Sadales tarifu veido fiksētā un mainīgā daļa – mainīgās daļas samazinājums būs visām lietotāju grupām un tas vidēji samazināsies par 7% – 20%.

Vairāk uzziniet: šeit.

KĀ NO VILKA BĒG…

Norvēģijā ekspluatē lietuviešu tālbraucējus, atklāj Lietuvas sabiedriskais medijs

Vlantana Norge, Lietuva, tālbraucēji, kravas auto šoferi, Norvēģija
Ilustratīvs attēls

Ap 200 lietuviešu kravas furgonu vadītāji Norvēģijā, iespējams, cietuši rupjos darba tiesību pārkāpumos, ko Skandināvijas valstī pastrādājis lietuviešu dibināts uzņēmums, atklājuši raidorganizācijas LRT pētnieciskie žurnālisti.

Kā otrdien, 26.novembrī, vēsta Lietuvas sabiedriskais medijs LRT, iespējamās nelikumības konstatētas uzņēmuma Vlantana Norge AS darbībā. Uzņēmums tiek raksturots, kā 13. lielākais savas nozares uzņēmums Norvēģijā, taču pašlaik pret to un pret tā meitasuzņēmumu ir Lietuvā ir uzsākta krimināllieta.

Oktobrī divi Vlantana Norge AS šoferi saņēmuši kompensāciju 209 000 eiro apmērā, kas panākta pirmstiesas izlīgumā ar uzņēmumu.

Vairāk uzziniet: šeit.

SLIKTĀS ZIVIS

Igaunijā slēdz zivju rūpnīcas pēc letāliem saindēšanās gadījumiem

pārtikas nekaitīgums, Igaunija, Eiropa, zivju pārstrāde, listerijas, listerioze

Pārtikas nekaitīguma uzraugs Igaunijā licis slēgt divas zivju pārstrādes uzņēmuma M.V.Wool rūpnīcas saistībā ar listerijas mikroorganismu klātbūtni, kas tiek vainota vairākos nāves gadījumos Igaunijā un citviet Eiropā.

Kā ceturtdien, 28.novembrī, vēsta Igaunijas sabiedriskais medijs ERR, Igaunijas Veterinārā un pārtikas pārvalde šonedēļ likusi slēgt rūpnīcas Harku pagastā un Vihterpalu ciemā valsts ziemeļos.

Lēmums pieņemts pēc atkārtotas listerijas mikroorganismu parādīšanās

Vairāk uzziniet: šeit.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas