bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 26.01.2020 | Vārda dienas: Agneta, Agnis, Ansis

BNN nedēļas apkopojums: Cīņa par Latvijas premjera amatu. Budžeta pārkāpumi. Soli tuvāk depozīta sistēmai

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Šonedēļ Latvijā joprojām viena no aktuālākajām tēmām – kurš ieņems Latvijas premjera amatu. Partijas pašlaik uzvedas ļoti pieticīgi, izvairoties no skaļiem paziņojumiem. Tikmēr Satversmes aizsardzības birojs ir saņēmis partiju izvirzīto premjera amata kandidātu Alda Gobzema, Arta Pabrika un Jāņa Bordāna dokumentus, lai izvērtētu šo personu atbilstību pielaides valsts noslēpumam saņemšanai.

Lietuvā 2019.gada valsts budžets, kas plānoto ieņēmumu daļā ir rekordists, pašlaik ir nodots likumdevēju un sabiedrības vērtējumam.

Savukārt Igaunijas Policijas un robežsardzes pārvaldi tiesā iesūdzējis Nīderlandes kiberdrošības uzņēmums Gemalto, no kura Igaunijas iestāde vēlas piedzīt 152 miljonu eiro kompensāciju par nedrošu nacionālo identitātes karšu izgatavošanu.

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārbaude; Cīņa; Virzība; Kritums; Cerība; Tiesa.

PĀRBAUDE:

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

SAB «maksimāli īsā» laikā veiks pirmspārbaudi par premjera amata kandidātiem

Satversmes aizsardzības birojs (SAB) ir saņēmis partiju izvirzīto premjera amata kandidātu Alda Gobzema, Arta Pabrika un Jāņa Bordāna dokumentus, lai izvērtētu šo personu atbilstību pielaides valsts noslēpumam saņemšanai.

SAB pārstāve Iveta Maura pastāstīja, ka birojs saņēmis trīs personu aizpildītās aptaujas lapas un birojā ir sākta pirmspārbaude par viņu atbilstību augstākās kategorijas speciālās atļaujas pieejai valsts noslēpumam saņemšanai.

«Ja SAB konstatēs, ka ir saskatāmi riski atļaujas saņemšanai, tad birojs informēs Valsts prezidentu, kuram ir tiesības nosaukt premjera amata kandidātu. Personu pirmspārbaude tiks veikta maksimāli īsā termiņā. Ja prezidents premjera amatam nominēs vienu no šīm personām, tad SAB pabeigs pārbaudi un biroja direktors pieņems atbilstošu lēmumu,» norādīja Maura.

SAB prognozē, ka personu izvērtēšanas process notiks «maksimāli īsā termiņā», taču konkrētus datumus SAB nemin.

Ministru kabineta noteikumi paredz, ka personām SAB iesniedzamajā aptaujas lapā jāieraksta zināma un noskaidrojama informācija. Pārbaudāmajiem aptaujas lapā, piemēram, jāpiemin darbavietas, kurās strādāts pēdējo 15 gadu laikā. Tāpat jāatklāj ziņas par ģimenes locekļiem, radiniekiem. Tāpat jāatbild vai pēdējo piecu gadu laikā persona bijusi dalībnieks kriminālprocesā. Personai arī jāatklāj vai viņai un radiniekiem bijuši kontakti ar ārvalstu specdienestiem. Tāpat jāatklāj vai tiek uzturēts regulārs kontakts ar ārpus ES un NATO valstīm dzīvojošām personām.

Vairāk uzziniet: šeit.

KRITUMS:

Finanšu un Veselības ministrijas aprēķini par veselībai iztērēto budžetu atšķiras

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Apmulsumu starp Finanšu un Veselības ministrijām radījis 2019.gada budžeta plāna projektā norādītais finansējums veselības nozarei, jo, pēc Finanšu ministrijas (FM) aprēķiniem, veselības aprūpes budžets šogad veido 4% no iekšzemes kopprodukta (IKP), kamēr, pēc Veselības ministrijas (VM) aprēķiniem, tas ir tikai 3,5% no IKP.

Kā liecina Ministru kabineta ārkārtas sēdē atbalstītais FM 2019.gada budžeta plāna projekts, veselības aprūpes budžets šogad sasniedzis 4% IKP, kā arī veido 10,6% no vispārējiem valdības izdevumiem, līdzīgi arī nākamgad veselības budžetam vajadzētu saglabāties 4% apmērā no IKP, tam veidojot 10,9% no vispārējiem valdības izdevumiem.

Kā iepriekš informēja VM, 2016.gadā veselības aprūpes finansējums veidoja 10% no vispārējiem valdības izdevumiem, kā arī 3,10% no IKP, bet pērn šis budžets veidoja 9,85% no vispārējiem valdības izdevumiem un 3,14% no IKP. Vienlaikus Veselības aprūpes finansēšanas likumā pausts, ka veselības aprūpes finansējumam vismaz 4% no IKP būtu jāsasniedz 2020.gadā.

VM pārstāvis Oskars Šneiders norādīja, ka ministrijas rīcībā nav informācijas, kāpēc dokumentā norādīts, ka veselības aprūpes budžets jau šogad sasniedzis 4% no IKP, jo, pēc VM aprēķiniem, tas veido 3,5% no IKP, turklāt arī nākamgad tas saglabāsies apmēram tāds pats, proti, 3,5% no IKP. Ministrija lūgusi FM skaidrot, kā veikti tās aprēķini.

Vairāk uzziniet: šeit.

CERĪBA:

Lietuva no ēnu ekonomikas cer pasmelt papildu 200 miljonus eiro

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lietuvas finanšu ministrs Viļus Šapoka

Lietuvas 2019.gada valsts budžets, kas plānoto ieņēmumu daļā ir rekordists, pašlaik ir nodots likumdevēju un sabiedrības vērtējumam.

Lielākās šaubas par iespējām tiešām gūt plānotos ieņēmumus ir paustas par ievērojamiem 200 miljoniem eiro, ar ko valdība rēķinās no tās tautsaimniecības daļas, kas nodokļu iekasētājiem pagaidām nav bijusi aizsniedzama.

«Mēs paredzam, ka ieņēmumos paredzētos 200 miljonus eiro ir iespējams iekasēt un pievienot budžetam,» tā Lietuvas finanšu ministrs Viļus Šapoka (Vilius Šapoka) trešdien, 25.oktobrī, skaidrojis Seima Budžeta un finanšu komisijā.

Premjerministra Sauļus Skverneļa (Saulius Skvernelis) vadītā valdība ir vairākkārt norādījusi, ka budžets ar 1 516 miljardu eiro lielu ieņēmumu sadaļu, kas būtu kāpums par 19,7% gada laikā, ir «saprātīgs» un «pamatots».

Tikmēr starp ekonomistiem, kuri pauduši šaubas par fiskālā mērķa īstenojamību ir Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda), kurš Lietuvā ir arī viens no cilvēkiem, ko sabiedriskās domas aptaujās bieži min kā vienu no favorītiem Lietuvas prezidenta amatam.

Vairāk uzziniet: šeit.

TIESA:

Igauniju tiesā iesūdz kļūmīgu ID karšu ražotājs

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Igaunijas Policijas un robežsardzes pārvaldi (IPRP) tiesā iesūdzējis Nīderlandes kiberdrošības uzņēmums Gemalto, no kura Igaunijas iestāde vēlas piedzīt 152 miljonu eiro kompensāciju par nedrošu nacionālo identitātes karšu izgatavošanu.

Ceturtdien, 25.oktobrī, par strīdu, kas samilzis abpusējā tiesvedībā, ziņo Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Gemalto, kas uzskata IPRP prasību par pārmērīgu un ir paudis cerību par strīda atrisināšanu sarunu ceļā, paziņojis, ka nav pārkāpis ar Igaunijas iestādi noslēgto līgumu un nu tiesas ceļā vēlas saņemt kompensāciju.

«Kā norādījām 2018.gada 27.septembrī, Gemalto ir žēl par IPRP pēkšņo lēmumu apturēt sarunas bez pilnvērtīgas kompromisa vienošanās, kaut arī sarunas bija tuvu noslēgumam. Tam sekoja nepamatots un bezprecedenta IPRP iesniegums tiesā, kur minēta summa, kas ir absolūti neproporcionāla, salīdzinot ar summu, ko kompromisa vienošanās projektā piedāvāja pati IPRP,» tā nīderlandiešu uzņēmums.

Septembra nogalē, Igaunijas Policijas un robežsardzes pārvalde vērsusies tiesā, lai piedzītu līgumsodu 152 miljonu eiro apmērā no uzņēmuma Gemalto. Ir publiski atklāts, ka vairāk nekā 700 000 tūkstošiem šo karšu ir drošības problēma, kas būtiski iedragājusi Igaunijas kā digitālo pakalpojumu lielvalsts reputāciju.

Vairāk uzziniet: šeit.

PĀRKĀPUMS:

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM

Fiskālās disciplīnas padome konstatē maksimālo budžeta izdevumu pārkāpumu

Ministru kabineta sēdē 23.oktobrī pieņemtais lēmums pārdalīt ietaupītos līdzekļus no Labklājības ministrijas budžeta apakšprogrammas Valsts sociālie pabalsti neatbilst Fiskālās disciplīnas likumā noteiktajam, jo šāds lēmums pārsniedz 2018.gadam noteikto maksimālo izdevumu apjomu, secina Fiskālās disciplīnas padomē,

«Šī gada 23.oktobrī Ministru kabineta sēdē tika izskatīts jautājums par valsts līdzekļu (apropriācijas) pārdali no Labklājības ministrijas budžeta apakšprogrammas Valsts sociālie pabalsti uz citām Labklājības ministrijas budžeta apakšprogrammām 4 561 470 eiro apmērā, kā arī uz Izglītības un zinātnes ministrijas budžeta apakšprogrammu Dotācija nacionālās nozīmes starptautisku sporta pasākumu organizēšanai Latvijā kopumā 1 031 641 eiro apmērā,» atzīmē padomē.

Saskaņā ar Fiskālās disciplīnas likumu, ja Ministru kabinets pieņem normatīvo aktu, kas nosaka, ka budžeta izdevumi pārsniedz valsts budžeta izdevumu maksimālo apmēru vai samazina plānotos valsts budžeta ieņēmumus, Ministru kabinetam jānodrošina, ka vienlaikus stājas spēkā normatīvie akti, kas kompensē izdevumu pieaugumu vai ieņēmumu samazinājumu.

«Jebkurš izdevumu ietaupījums šajās ar likumu aizsargātajās budžeta programmās samazina maksimālos izdevumu apmērus 2018.gadam, tādejādi izdevumu pārdalīšana izraisa Fiskālās disciplīnas likuma prasību pārkāpumu. Likums viegli ļauj palielināt izdevumus šajās programmās, ja veidojas šāda nepieciešamība, taču arī ietaupījumi šajās programmās tik pat automātiski jāparedz, kā budžeta maksimālo izdevumu samazinājums,» norāda Fiskālās disciplīnas padomes priekšsēdētājs Jānis Platais.

Vairāk uzziniet: šeit.

CĪŅA:

NEPLP vērsīsies tiesā pret bijušo Latvijas Radio valdi

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM

NEPLP priekšsēdētāja vietnieks Ivars Āboliņš

Latvijas Radio kapitāldaļu turētāju sapulcē šodien pieņemts lēmums vērsties tiesā pret bijušo Latvijas Radio valdi par radio nodarīto zaudējumu solidāru atlīdzību, trešdien, 24.oktobrī, žurnālistiem sacīja Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) loceklis Ivars Āboliņš.

Āboliņš pastāstīja, ka trešdien notikusi Latvijas Radio kapitāldaļu turētāju sapulce, kurā pieņemts lēmums vērsties tiesā ar civilprasību pret Latvijas Radio bijušo valdi – Aldi Pauliņu, Sigitu Roķi un Uldi Lavrinoviču par zaudējumu solidāru atlīdzināšanu.

Prasības summa ir 33 193,41 eiro. Prasība tiek celta saistībā ar Latvijas Radio nodarītajiem zaudējumiem, būtiskām grāmatvedības un personāldatu nesakritībām un pilnīgu tiesisko seku neizvērtēšanu.

Āboliņš norādīja, ka 2016.gada pārskatā netika iekļauta ievērojama summa saistību ar uzkrātajiem un neizmantotajiem darbinieku atvaļinājumiem.

NEPLP loceklis Patriks Grīva uzsvēra, ka iepriekš Latvijas Radio bija sarežģīts laiks, kad tostarp izteikta neuzticība Latvijas Radio valdei. «Ne viss ir gājis gludi, bet esam apmierināti ar situāciju, kāda ir tagad,» vērtēja Grīva.

Vairāk uzziniet: šeit.

VIRZĪBA:

Soli tuvāk: Saeima konceptuāli atbalsta depozīta sistēmas ieviešanu

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM

Saeimas deputāti ceturtdien, 25.oktobrī, konceptuāli atbalstīja grozījumus Iepakojuma likumā, kas paredz ieviest depozīta sistēmu dzērienu iepakojumiem. Plānotās sistēmas mērķis ir nodrošināt maksimālu iepakojuma atkārtotu izmantošanu, informē Saeimas Preses dienests.

Likumprojektā noteikts, ka depozīta sistēma ir izlietota, atkārtoti vai vienreiz lietojama dzērienu iepakojuma pieņemšana no patērētāja, tā šķirošana, pārvadāšana, uzglabāšana, pārstrāde vai reģenerācija. Tāpat sagatavošana atkārtotai izmantošanai, kā arī iepriekš minēto darbību plānošana un organizēšana. Paredzēts, ka uz depozīta iepakojuma etiķetes būs jābūt speciālai norādei par šīs sistēmas piemērošanu.

Iecerēts, ka patērētājs, pērkot preci depozīta iepakojumā, samaksās preces cenu un depozīta maksu, kas atsevišķi norādīta cenu zīmē. Savukārt iepakojuma pieņēmējs depozīta maksu patērētājam atmaksās vai izsniegs čeku, kurā norādīta atprečotā summa, atzīmē parlamentā.

Likumprojekts paredz, ka pārdevējiem tirdzniecības vietās būs jāpieņem visi depozīta iepakojumu veidi vai jānodrošina to pieņemšana citā tirdzniecības vietā, šķiroto atkritumu savākšanas laukumā vai iepakojumu pieņemšanas punktā. Informācija par tuvāko depozīta iepakojumu pieņemšanas vietu būs jāizvieto redzamā vietā. Iepakojumu pieņēmējiem būs jānodrošina to nodošana depozīta sistēmas operatoram.

Vairāk uzziniet: šeit.


Pievienot komentāru

Soross ar miljarda universitāti vēlas cīnīties pret klimata pārmaiņām, autoritārismu

Ungāru-amerikāņu finansists un filantrops Džordžs Soross paziņojis, ka ieguldīs vienu miljardu ASV dolāru, lai izveidotu pasaules mēroga universitāti, lai cīnītos pret autoritārām valdībām un klimata pārmaiņām.

Eiropas Komisija aizliedz no Ukrainas ievest putnu gaļu Eiropas Savienībā

Putnu gripa Ukrainā, Bugakivā konstatēta šīs nedēļas sākumā – 20.janvārī. Ukrainas veterinārais dienests veic slimības apkarošanas pasākumus. 

Nākamnedēļ veiks Vanšu tilta inspekciju; vantīs strādās alpīnisti

Alpīnisti līdz pat 3.februārim veiks visu vanšu sistēmas inspekciju, rāpjoties vantīs, un veicot arī pilona inspekciju.

NEPLP atļauj no marta LNT un Kanālu 2 nomainīt ar TV3 Life un TV3 Mini

NEPLP pēc mediju grupas TV3 Group pieteikuma anulējusi TV kanālu LNT un Kanāls 2 licences, tā vietā izsniedzot licences jauniem kanāliem TV3 Life un TV3 Mini.

Rail Baltica trasei piegulošo apkaimju attīstībā jāiegulda vairāk nekā 300 miljoni

Lai īstenotu infrastruktūras attīstības projektus Rail Baltica piegulošajās Rīgas apkaimēs, desmit gadu periodā būs nepieciešamas līdz pat 350 miljoniem eiro lielas investīcijas.

Kvoruma trūkuma dēļ nenotiek Olainfarm akcionāru ārkārtas sapulce

Piektdien sasauktajai akcionāru ārkārtas sapulcei bija reģistrējušies akcionāri, kuri kopā pārstāvēja 2 978 701 balsstiesīgo akciju, kas ir 21,15% no balsstiesīgā kapitāla. Tādējādi akcionāru ārkārtas sapulcei nebija nepieciešamā kvoruma.

Bulgārija apsūdz Krievijas pilsoņus ieroču rūpnieka indēšanas mēģinājumā

Prokurori Bulgārijā ir izvirzījuši apsūdzības trīs Krievijas pilsoņiem par slepkavību mēģinājumiem, izmantojot indi. Izmeklētāji saskata šo noziegumu saikni ar Skripaļu indēšanas gadījumu Lielbritānijā.

Par PSKUS valdes priekšsēdētāju apstiprina Rinaldu Muciņu

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas dalībnieku sapulcē valdes priekšsēdētāja amatā apstiprināts Rinalds Muciņš.

EM 464.sērijas namus atzīst par drošiem tālākai izmantošanai; īpašniekus mudina ēkas atbilstoši uzturēt

Lai gan 464.sērijas daudzdzīvokļu namu apsekošanas laikā konstatētas pazīmes par mehāniskās stiprības un stabilitātes zudumu, EM secina, ka pie atbilstošas uzturēšanas, ēkas ir drošas turpmākai lietošanai.

Ignorējot ASV sankcijas, Ventspils dome apstiprina Lemberga vadībā tapušu budžetu

Neskatoties uz ASV noteiktajām sankcijām, Ventspils pilsētas domes 2020.gada budžets, kas tapis sankcionētās personas Aivara Lemberga absolūtā ietekmē, ceturtdien, 23.janvārī, tika apstiprināts.

EY: Uzlabojas investoru vērtējums par Latvijas ekonomikas konkurētspēju

Aizvadītajā gadā gandrīz visos rādītājos uzlabojies investoru vērtējums par Latvijas ekonomikas konkurētspēju, informē EY Latvija pārstāvji.

Igaunijā rosina par pirmo braukšanu dzērumā paredzēt viena gada cietumsodu

Igaunijā valdības ministri nākuši klajā ar ierosinājumu ieviest bargākus sodus par transportlīdzekļu vadīšanu alkohola reibumā. Iniciatīva saistīta ar nesenu avāriju, kur gāja bojā trīs cilvēki, un bija iesaistīts dzērājšoferis.

Pieaug grants ceļu posmu skaits, kuros šķīdoņa dēļ ieviesti masas ierobežojumi

Saistībā ar to, ka meteoroloģiskā ziema tā arī nav iestājusies un turpinās nokrišņi, pieaug to grants autoceļu posmu skaits, kuros ir iestājies šķīdonis.

Ķīnā aug koronavīrusa upuru skaits; transporta ierobežojumi desmit pilsētās

Ķīnā koronavīrusa uzliesmojumā mirušo skaits sasniedzis 26 cilvēkus. Varasiestādes cenšas ierobežot vīrusa izplatību, ieviešot transporta ierobežojumus vismaz desmit pilsētās.

Mūrniece Jeruzalemē: Mūsu pienākums – saglabāt holokausta upuru piemiņu

«Holokausts pasaulei ir iemācījis: redzot necilvēcīgu attieksmi, mēs nedrīkstam novērsties un klusēt. Ir jādara viss, kas mūsu spēkos, lai cilvēku dzīvības nekad vairs netiktu izdzēstas viņu tautības dēļ.»

ASV akciju cenas stabilas, WHO neizsludinot globālo trauksmi saistībā ar Ķīnas vīrusu

Eiropas un Āzijas akciju biržās kritušās akciju cenas, valdot nervozitātei par jaunā nāvējošā koronavīrusa izplatīšanos no Ķīnas, bet Volstrītā akciju cenas bija stabilas.

Polijā pieņem likumu par tiesnešu sabiedriskās darbības iegrožošanu

Polijas Seims pieņēmis likumprojektu, kas paredz tiesnešiem sodu par darbību politikā un kritikas paušanu par jaunieceltiem tiesnešiem un valsts iestāžu pilnvarām. Likumprojekta stadijā tas saņēmis plašu starptautisku nosodījumu.

Informācija par VDD jaunās ēkas projekta izmaksām ir valsts noslēpums

Lai gan medijos jau minētas dažādas summas, cik varētu izmaksāt Valsts drošības dienesta jaunā ēka bijušā velotreka Marss vietā, dienestā norāda, ka šī informācija ir valsts noslēpums.

Brīvdienās gaidāms sauss un mazliet ziemīgs laiks

Maksimālā gaisa temperatūra brīvdienās dienu laikā būs +2…+5 grādi, savukārt naktī uz svētdienu austrumu daļā gaidāms sals līdz 0…–4 grādiem.

Maršruts nedēļas nogalei: Ķīniešu Jaunais gads, Gaismu lietus un nakts pārgājieni

Lai nebūtu sajūtas, ka janvāris pavisam pelēcīgs, nedēļas nogalē risinās daudz krāsainu pasākumu.

Kādēļ Lietuvas prezidents atteicās apmeklēt Pasaules Holokausta forumu Jeruzalemē?

Pieminot Aušvicas koncentrācijas nometnes atbrīvošanu pirms 75 gadiem, daudzu valstu līderi ceturtdien, 23.janvārī, pulcējās Pasaules Holokausta Forumā. Piedalīties gatavojās arī Lietuvas prezidents Gitans Nausēda, taču pēkšņi pārdomāja par labu cietušo ebreju atcerei Aušvicā, Polijā. Kādēļ? Prezidenta kanceleja to neatklāj.

Pētījums: 45% iedzīvotāju uzskata, ka Krievijas īstenotā politika apdraud Latviju

Latvijas sabiedrība par nozīmīgākajiem draudiem uzskata sociāli ekonomiskas problēmas, vienlaikus 45% uzskata, ka Latvijas iedzīvotājus apdraud arī Krievijas īstenotā politika, tā pētījums.

Žurnālistikas centrs: Ščerbatihs izplata nepatiesu informāciju par Ventspils svarcelšanas centra slēgšanu sankciju dēļ

Bijušais Saeimas deputāts Viktors Ščerbatihs izplata nepatiesu informāciju, apgalvojot, ka ASV sankciju Aivaram Lembergam dēļ tiks slēgts Ventspils svarcelšanas centrs, secinājis Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica.

Koncepta maiņa? Par Dailes teātra māksliniecisko direktoru kļūs Kairišs

Kairišs būs mākslinieciskais direktors, nevis vadītājs, jo Kairiša pienākumos ietilps ne tikai atbildība par māksliniecisko saturu, bet arī par finansiālo situāciju.

Linkaits: Bankas ir atsākušas Ventspils brīvostas termināļu apkalpošanu

Ventspils brīvostā situācija kļūst vienkāršāka, tostarp bankas ir atsākušas termināļu apkalpošanu, žurnālistiem apliecinājis satiksmes ministrs Tālis Linkaits.

Jaunākie komentāri


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!