bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Sestdiena 23.11.2019 | Vārda dienas: Zigfrīda, Zigrīda, Zigrīds

BNN nedēļas apkopojums: Cīņa par Latvijas premjera amatu. Budžeta pārkāpumi. Soli tuvāk depozīta sistēmai

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Šonedēļ Latvijā joprojām viena no aktuālākajām tēmām – kurš ieņems Latvijas premjera amatu. Partijas pašlaik uzvedas ļoti pieticīgi, izvairoties no skaļiem paziņojumiem. Tikmēr Satversmes aizsardzības birojs ir saņēmis partiju izvirzīto premjera amata kandidātu Alda Gobzema, Arta Pabrika un Jāņa Bordāna dokumentus, lai izvērtētu šo personu atbilstību pielaides valsts noslēpumam saņemšanai.

Lietuvā 2019.gada valsts budžets, kas plānoto ieņēmumu daļā ir rekordists, pašlaik ir nodots likumdevēju un sabiedrības vērtējumam.

Savukārt Igaunijas Policijas un robežsardzes pārvaldi tiesā iesūdzējis Nīderlandes kiberdrošības uzņēmums Gemalto, no kura Igaunijas iestāde vēlas piedzīt 152 miljonu eiro kompensāciju par nedrošu nacionālo identitātes karšu izgatavošanu.

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārbaude; Cīņa; Virzība; Kritums; Cerība; Tiesa.

PĀRBAUDE:

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

SAB «maksimāli īsā» laikā veiks pirmspārbaudi par premjera amata kandidātiem

Satversmes aizsardzības birojs (SAB) ir saņēmis partiju izvirzīto premjera amata kandidātu Alda Gobzema, Arta Pabrika un Jāņa Bordāna dokumentus, lai izvērtētu šo personu atbilstību pielaides valsts noslēpumam saņemšanai.

SAB pārstāve Iveta Maura pastāstīja, ka birojs saņēmis trīs personu aizpildītās aptaujas lapas un birojā ir sākta pirmspārbaude par viņu atbilstību augstākās kategorijas speciālās atļaujas pieejai valsts noslēpumam saņemšanai.

«Ja SAB konstatēs, ka ir saskatāmi riski atļaujas saņemšanai, tad birojs informēs Valsts prezidentu, kuram ir tiesības nosaukt premjera amata kandidātu. Personu pirmspārbaude tiks veikta maksimāli īsā termiņā. Ja prezidents premjera amatam nominēs vienu no šīm personām, tad SAB pabeigs pārbaudi un biroja direktors pieņems atbilstošu lēmumu,» norādīja Maura.

SAB prognozē, ka personu izvērtēšanas process notiks «maksimāli īsā termiņā», taču konkrētus datumus SAB nemin.

Ministru kabineta noteikumi paredz, ka personām SAB iesniedzamajā aptaujas lapā jāieraksta zināma un noskaidrojama informācija. Pārbaudāmajiem aptaujas lapā, piemēram, jāpiemin darbavietas, kurās strādāts pēdējo 15 gadu laikā. Tāpat jāatklāj ziņas par ģimenes locekļiem, radiniekiem. Tāpat jāatbild vai pēdējo piecu gadu laikā persona bijusi dalībnieks kriminālprocesā. Personai arī jāatklāj vai viņai un radiniekiem bijuši kontakti ar ārvalstu specdienestiem. Tāpat jāatklāj vai tiek uzturēts regulārs kontakts ar ārpus ES un NATO valstīm dzīvojošām personām.

Vairāk uzziniet: šeit.

KRITUMS:

Finanšu un Veselības ministrijas aprēķini par veselībai iztērēto budžetu atšķiras

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Apmulsumu starp Finanšu un Veselības ministrijām radījis 2019.gada budžeta plāna projektā norādītais finansējums veselības nozarei, jo, pēc Finanšu ministrijas (FM) aprēķiniem, veselības aprūpes budžets šogad veido 4% no iekšzemes kopprodukta (IKP), kamēr, pēc Veselības ministrijas (VM) aprēķiniem, tas ir tikai 3,5% no IKP.

Kā liecina Ministru kabineta ārkārtas sēdē atbalstītais FM 2019.gada budžeta plāna projekts, veselības aprūpes budžets šogad sasniedzis 4% IKP, kā arī veido 10,6% no vispārējiem valdības izdevumiem, līdzīgi arī nākamgad veselības budžetam vajadzētu saglabāties 4% apmērā no IKP, tam veidojot 10,9% no vispārējiem valdības izdevumiem.

Kā iepriekš informēja VM, 2016.gadā veselības aprūpes finansējums veidoja 10% no vispārējiem valdības izdevumiem, kā arī 3,10% no IKP, bet pērn šis budžets veidoja 9,85% no vispārējiem valdības izdevumiem un 3,14% no IKP. Vienlaikus Veselības aprūpes finansēšanas likumā pausts, ka veselības aprūpes finansējumam vismaz 4% no IKP būtu jāsasniedz 2020.gadā.

VM pārstāvis Oskars Šneiders norādīja, ka ministrijas rīcībā nav informācijas, kāpēc dokumentā norādīts, ka veselības aprūpes budžets jau šogad sasniedzis 4% no IKP, jo, pēc VM aprēķiniem, tas veido 3,5% no IKP, turklāt arī nākamgad tas saglabāsies apmēram tāds pats, proti, 3,5% no IKP. Ministrija lūgusi FM skaidrot, kā veikti tās aprēķini.

Vairāk uzziniet: šeit.

CERĪBA:

Lietuva no ēnu ekonomikas cer pasmelt papildu 200 miljonus eiro

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lietuvas finanšu ministrs Viļus Šapoka

Lietuvas 2019.gada valsts budžets, kas plānoto ieņēmumu daļā ir rekordists, pašlaik ir nodots likumdevēju un sabiedrības vērtējumam.

Lielākās šaubas par iespējām tiešām gūt plānotos ieņēmumus ir paustas par ievērojamiem 200 miljoniem eiro, ar ko valdība rēķinās no tās tautsaimniecības daļas, kas nodokļu iekasētājiem pagaidām nav bijusi aizsniedzama.

«Mēs paredzam, ka ieņēmumos paredzētos 200 miljonus eiro ir iespējams iekasēt un pievienot budžetam,» tā Lietuvas finanšu ministrs Viļus Šapoka (Vilius Šapoka) trešdien, 25.oktobrī, skaidrojis Seima Budžeta un finanšu komisijā.

Premjerministra Sauļus Skverneļa (Saulius Skvernelis) vadītā valdība ir vairākkārt norādījusi, ka budžets ar 1 516 miljardu eiro lielu ieņēmumu sadaļu, kas būtu kāpums par 19,7% gada laikā, ir «saprātīgs» un «pamatots».

Tikmēr starp ekonomistiem, kuri pauduši šaubas par fiskālā mērķa īstenojamību ir Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda), kurš Lietuvā ir arī viens no cilvēkiem, ko sabiedriskās domas aptaujās bieži min kā vienu no favorītiem Lietuvas prezidenta amatam.

Vairāk uzziniet: šeit.

TIESA:

Igauniju tiesā iesūdz kļūmīgu ID karšu ražotājs

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Igaunijas Policijas un robežsardzes pārvaldi (IPRP) tiesā iesūdzējis Nīderlandes kiberdrošības uzņēmums Gemalto, no kura Igaunijas iestāde vēlas piedzīt 152 miljonu eiro kompensāciju par nedrošu nacionālo identitātes karšu izgatavošanu.

Ceturtdien, 25.oktobrī, par strīdu, kas samilzis abpusējā tiesvedībā, ziņo Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Gemalto, kas uzskata IPRP prasību par pārmērīgu un ir paudis cerību par strīda atrisināšanu sarunu ceļā, paziņojis, ka nav pārkāpis ar Igaunijas iestādi noslēgto līgumu un nu tiesas ceļā vēlas saņemt kompensāciju.

«Kā norādījām 2018.gada 27.septembrī, Gemalto ir žēl par IPRP pēkšņo lēmumu apturēt sarunas bez pilnvērtīgas kompromisa vienošanās, kaut arī sarunas bija tuvu noslēgumam. Tam sekoja nepamatots un bezprecedenta IPRP iesniegums tiesā, kur minēta summa, kas ir absolūti neproporcionāla, salīdzinot ar summu, ko kompromisa vienošanās projektā piedāvāja pati IPRP,» tā nīderlandiešu uzņēmums.

Septembra nogalē, Igaunijas Policijas un robežsardzes pārvalde vērsusies tiesā, lai piedzītu līgumsodu 152 miljonu eiro apmērā no uzņēmuma Gemalto. Ir publiski atklāts, ka vairāk nekā 700 000 tūkstošiem šo karšu ir drošības problēma, kas būtiski iedragājusi Igaunijas kā digitālo pakalpojumu lielvalsts reputāciju.

Vairāk uzziniet: šeit.

PĀRKĀPUMS:

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM

Fiskālās disciplīnas padome konstatē maksimālo budžeta izdevumu pārkāpumu

Ministru kabineta sēdē 23.oktobrī pieņemtais lēmums pārdalīt ietaupītos līdzekļus no Labklājības ministrijas budžeta apakšprogrammas Valsts sociālie pabalsti neatbilst Fiskālās disciplīnas likumā noteiktajam, jo šāds lēmums pārsniedz 2018.gadam noteikto maksimālo izdevumu apjomu, secina Fiskālās disciplīnas padomē,

«Šī gada 23.oktobrī Ministru kabineta sēdē tika izskatīts jautājums par valsts līdzekļu (apropriācijas) pārdali no Labklājības ministrijas budžeta apakšprogrammas Valsts sociālie pabalsti uz citām Labklājības ministrijas budžeta apakšprogrammām 4 561 470 eiro apmērā, kā arī uz Izglītības un zinātnes ministrijas budžeta apakšprogrammu Dotācija nacionālās nozīmes starptautisku sporta pasākumu organizēšanai Latvijā kopumā 1 031 641 eiro apmērā,» atzīmē padomē.

Saskaņā ar Fiskālās disciplīnas likumu, ja Ministru kabinets pieņem normatīvo aktu, kas nosaka, ka budžeta izdevumi pārsniedz valsts budžeta izdevumu maksimālo apmēru vai samazina plānotos valsts budžeta ieņēmumus, Ministru kabinetam jānodrošina, ka vienlaikus stājas spēkā normatīvie akti, kas kompensē izdevumu pieaugumu vai ieņēmumu samazinājumu.

«Jebkurš izdevumu ietaupījums šajās ar likumu aizsargātajās budžeta programmās samazina maksimālos izdevumu apmērus 2018.gadam, tādejādi izdevumu pārdalīšana izraisa Fiskālās disciplīnas likuma prasību pārkāpumu. Likums viegli ļauj palielināt izdevumus šajās programmās, ja veidojas šāda nepieciešamība, taču arī ietaupījumi šajās programmās tik pat automātiski jāparedz, kā budžeta maksimālo izdevumu samazinājums,» norāda Fiskālās disciplīnas padomes priekšsēdētājs Jānis Platais.

Vairāk uzziniet: šeit.

CĪŅA:

NEPLP vērsīsies tiesā pret bijušo Latvijas Radio valdi

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM

NEPLP priekšsēdētāja vietnieks Ivars Āboliņš

Latvijas Radio kapitāldaļu turētāju sapulcē šodien pieņemts lēmums vērsties tiesā pret bijušo Latvijas Radio valdi par radio nodarīto zaudējumu solidāru atlīdzību, trešdien, 24.oktobrī, žurnālistiem sacīja Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) loceklis Ivars Āboliņš.

Āboliņš pastāstīja, ka trešdien notikusi Latvijas Radio kapitāldaļu turētāju sapulce, kurā pieņemts lēmums vērsties tiesā ar civilprasību pret Latvijas Radio bijušo valdi – Aldi Pauliņu, Sigitu Roķi un Uldi Lavrinoviču par zaudējumu solidāru atlīdzināšanu.

Prasības summa ir 33 193,41 eiro. Prasība tiek celta saistībā ar Latvijas Radio nodarītajiem zaudējumiem, būtiskām grāmatvedības un personāldatu nesakritībām un pilnīgu tiesisko seku neizvērtēšanu.

Āboliņš norādīja, ka 2016.gada pārskatā netika iekļauta ievērojama summa saistību ar uzkrātajiem un neizmantotajiem darbinieku atvaļinājumiem.

NEPLP loceklis Patriks Grīva uzsvēra, ka iepriekš Latvijas Radio bija sarežģīts laiks, kad tostarp izteikta neuzticība Latvijas Radio valdei. «Ne viss ir gājis gludi, bet esam apmierināti ar situāciju, kāda ir tagad,» vērtēja Grīva.

Vairāk uzziniet: šeit.

VIRZĪBA:

Soli tuvāk: Saeima konceptuāli atbalsta depozīta sistēmas ieviešanu

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM

Saeimas deputāti ceturtdien, 25.oktobrī, konceptuāli atbalstīja grozījumus Iepakojuma likumā, kas paredz ieviest depozīta sistēmu dzērienu iepakojumiem. Plānotās sistēmas mērķis ir nodrošināt maksimālu iepakojuma atkārtotu izmantošanu, informē Saeimas Preses dienests.

Likumprojektā noteikts, ka depozīta sistēma ir izlietota, atkārtoti vai vienreiz lietojama dzērienu iepakojuma pieņemšana no patērētāja, tā šķirošana, pārvadāšana, uzglabāšana, pārstrāde vai reģenerācija. Tāpat sagatavošana atkārtotai izmantošanai, kā arī iepriekš minēto darbību plānošana un organizēšana. Paredzēts, ka uz depozīta iepakojuma etiķetes būs jābūt speciālai norādei par šīs sistēmas piemērošanu.

Iecerēts, ka patērētājs, pērkot preci depozīta iepakojumā, samaksās preces cenu un depozīta maksu, kas atsevišķi norādīta cenu zīmē. Savukārt iepakojuma pieņēmējs depozīta maksu patērētājam atmaksās vai izsniegs čeku, kurā norādīta atprečotā summa, atzīmē parlamentā.

Likumprojekts paredz, ka pārdevējiem tirdzniecības vietās būs jāpieņem visi depozīta iepakojumu veidi vai jānodrošina to pieņemšana citā tirdzniecības vietā, šķiroto atkritumu savākšanas laukumā vai iepakojumu pieņemšanas punktā. Informācija par tuvāko depozīta iepakojumu pieņemšanas vietu būs jāizvieto redzamā vietā. Iepakojumu pieņēmējiem būs jānodrošina to nodošana depozīta sistēmas operatoram.

Vairāk uzziniet: šeit.


Pievienot komentāru

Kariņš neatbalsta budžeta deficīta palielināšanu un kritizē Viņķeles darbu

Kariņš neatbalsta priekšlikumu palielināt budžeta deficītu un aicina veselības ministri Ilzi Viņķeli pievērsties savam pamata uzdevumam, proti, sakārtot veselības aprūpes sistēmu, nevis prasīt naudu uz budžeta deficīta rēķina.

Eesti Energia atstādina SIA Enefit vadītāju, jo vairs neuzticas

Igaunijas energokoncerns Eesti Energia ir atstādinājis no amata Latvijas meitasuzņēmuma SIA Enefit ilggadējo vadītāju Jāni Betheru.

Āfrikas cūku mēris pirmo reizi konstatēts mežacūkām Aizputes un Stoļerovas pagastos

Mežacūku populācijā Āfrikas cūku mēris šogad kopumā konstatēts 369 mežacūkām 68 novadu 172 pagastos.

Pārbaudēs apstiprina: Bērnu masveida saslimšanu Smiltenē izraisīja norovīruss

Smiltenes vidusskolā bērnu masveida saslimšanu izraisīja norovīrusa izplatība, liecina Slimību profilakses un kontroles centra saņemtie laboratoriskās pārbaudes rezultāti.

BIS izveidoto būvniecības lietu skaits šogad audzis par 34,9%

Būvniecības informācijas sistēmā izveidoto būvniecības lietu skaits šogad audzis par 34,9%, sasniedzot 97 886.

Stratēģiskajā padomē atbalsta darba samaksas palielinājuma sadales veidu ārstniecības personām

Veselības nozares Stratēģiskās padomes sēdē paustas atbalsts VM redzējumam par nākamā gada budžetā paredzēto papildu 60,1 miljona eiro sadales veidu ārstniecības personu zemāko mēnešalgu palielinājumam.

Bordāns: Ģenerālprokurora amata pretendentu atlases kārtībai būtiski jāatšķiras no līdzšinējās

Jānis Bordāns rosina nākamā ģenerālprokurora amata kandidāta izvēli uzticēt Tieslietu padomes izveidotai pretendentu vērtēšanas komisijai, atsakoties no esošās kārtības, kad piemērotāko kandidātu izvēlas Augstākās tiesas priekšsēdētājs.

Miers un Kariņš? Latvijas Universitāte Ministru prezidentam piedāvā mierizlīgumu

Tiesā patlaban aktuāla ir tikai lieta pēc Muižnieka kā fiziskas personas pieteikuma, apstrīdot viņam nelabvēlīgo valdības lēmumu. Atbilstoši Administratīvas apgabaltiesas sniegtajai informācijai, šajā lietā LU ir atbildētājas statusā.

Ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā oktobrī samazinājies par 0,2%

Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis ir palielinājies par 1,7%, bet eksportētajai produkcijai samazinājies par 1,9%. Eksportam uz eirozonas valstīm cenas samazinājušās par 1,4 %, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm – par 2,3%.

Pusaudžiem jākustas! Pasaulē 80% pusaudžu ir mazkustīgi, secina PVO

Pasaules Veselības organizācija pētījumā secinājusi, ka globāli tikai katrs piektais pusaudzis ikdienā kustas pietiekami daudz, lai nepieļautu mazkustīga dzīvesveida kaitējumu veselībai.

Uz VNĪ valdes locekļa amatu pieteikušies 17 kandidāti

Tuvākajā laikā pieteikumu izvērtēšanu uzsāks nominācijas komisija, kas trijās kārtās līdz gada nogalei izraudzīsies labāko kandidātu.

Saeimas Tautsaimniecības komisijas vadītājs: Rīgas dome atklāti lobē esošos atkritumu apsaimniekotājus – rīcība jāvērtē komisijā

Rīgas dome ar savu lēmumu izsludināt iepirkumu esošajā redakcijā par atkritumu apsaimniekošanu rīkojas pretēji pašas solītajam un šobrīd ar savu rīcību demonstrē esošo atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu sniedzēju lobiju.

Kiberdrošība senioriem. Igaunija rīko informatīvus pasākumus 80 bibliotēkās

Lai igauņu senioriem sniegtu padomus, kā rūpēties par savu drošību internetā, vairāk nekā 80 Igaunijas bibliotēkās rīkota kiberdrošības padomu diena.

Attīstībai/Par! aicina mediķu algas palielināt uz budžeta deficīta rēķina

Partiju apvienība Attīstībai/Par! aicina mediķu algām nepieciešamos papildu 60 miljonus eiro nodrošināt uz budžeta deficīta rēķina.

Ukrainā atzīmē Maidana protestu gadadienu, piemin upurus

Kijevā un vairākās citās Ukrainas pilsētās atzīmēta sestā gadadiena kopš tā sauktajiem Maidana protestiem, kuros tika panākta prokremliskā prezidenta Viktora Janukoviča gāšana.

Ievēlēti jauni Latvijas Zinātņu akadēmijas locekļi

LZA Rudens pilnsapulcē par jaunajiem akadēmijas locekļiem ievēlēti divi īstenie locekļi, divpadsmit korespondētājlocekļi, trīs ārzemju un viens goda loceklis.

Probācijas dienesta vadītājs: 4% līdz 6% dzimumnoziedznieku pēc soda izciešanas noziegumus atkārto

Kopumā 4% līdz 6% dzimumnoziedznieku pēc soda izciešanas trīs līdz piecu gadu laikā noziegumus atkārto.

LTV: Notikusi kratīšana pie Rīgas Centrāltirgus Iekšējās drošības daļas vadītāja Danovska

Rīgas Centrāltirgū notikusi kratīšana pie Iekšējās drošības daļas vadītāja Maksima Danovska, liecina Latvijas Televīzijas rīcībā esošā informācija.

Ugunsgrēkā Ventspilī gājis bojā cilvēks

Ugunsgrēkā 40 kvādrātmetru platībā dega dzīvokļa griesti, siena un starpstāvu pārsegums.

Saeimas komisija aicina sniegt atsauksmes par NEPLP locekļu amatu kandidātiem

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija aicina ieinteresētos sniegt atsauksmes par pieteiktajiem kandidātiem NEPLP uz locekļu amatiem.

Serbija vaino sabiedroto Krieviju spiegošanā

Serbijas premjerministrs Aleksandrs Vučičs pavēstījis, ka valstī atklātas Krievijas izlūkdienestu darbības, kas saistītas ar Serbijas armiju. Vienlaikus viņš apliecinājis, ka incidents nekaitēs valsts tuvajām attiecībām ar Maskavu.

Tirgus analītiķis: Akciju tirgi, šķiet, atkarīgi tikai no ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām

OECD samazinājis pasaules ekonomikas izaugsmes prognozi nākamajam gadam, norādot, ka pasaules ekonomikas izaugsmi bremzē pieaugošie tirdzniecības konflikti, vāja biznesa investīciju vide un politiskā neskaidrība.

Gaidāms auksts un lielākoties sauss laiks

Piektdien, 22.novembrī, iestāsties auksts laiks – gaisa temperatūra no rīta vietām austrumos pazemināsies līdz pat -7 grādiem.

Rīgas domes opozīcija rosina Burova atstādināšanu

Rīgas domes opozīcijas partijas savākušas nepieciešamos 20 parakstus, lai rosinātu Rīgas domes priekšsēdētāja Oļega Burova atstādināšanu.

Lielbritānijai prognozē lejupslīdi arī organizēta Brexit gadījumā

Lielbritānijas iekšzemes kopprodukts 2020.gadā saruks par vienu procentu arī tad, ja valsts izvairīsies no izstāšanās no Eiropas Savienības bez savstarpēja nolīguma, tā aplēsusi Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!