BNN nedēļas apkopojums: «Plāns B». Atlaistie Lietuvas ministri. Pasažieru vilciena nedienas

Šonedēļ apritēja tieši divi mēneši kopš 13.Saeimas vēlēšanām, tomēr jauna Ministru kabineta kā nav, tā nav. Latvijā valdības veidošanas process iezīmējas ar izteiktu mainīgumu –  vēl ceturtdien pausta pārliecība, ka līdz darba nedēļas beigām jaunās valdības piedāvājums tiks virzīts uz balsošanu Saeimā, tomēr piektdien, 7.decembrī, plāns tiek atcelts. Tā kā jaunās valdības vēl nav, tad Saeima pēc desmit gadu ilga pārtraukuma pieņēma pagaidu budžetu 2019.gadam.

Kamēr Latvijā vēl nav jaunas valdības, Lietuvā Ministru prezidents no darba atlaiž trīs ministrus – ne tikai asi kritizēto izglītības, bet arī kultūras ministri un vides ministru.

Francijā «dzelteno vestu» protesti daļēji vainagojušies panākumiem – Francijas premjerministrs Eduārs Filips paziņoja, ka oglekļa nodokļa celšana degvielai tiek alikta uz pusgadu.

Arī Jūrmalas domes opozīcija cenšas «gūt panākumus» jeb gāzt pašreiz mēra amatā strādājošo Gati Truksnim (ZZS), iesniedzot atkārtotu aicinājumu ārkārtas sēdē lemt par Jūrmalas mēra atbilstību domes priekšsēdētāja amatam.

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Valdība procesā, Lēmums, Pārsteigums, Apņemšanās, Sūdzība, Augšupeja, Neizdarība, Uzvara.

VALDĪBA PROCESĀ:

Politologa Ivara Ījaba ieteikums «paņemt popkorna turzu un vienkārši vērot, kā situācija attīstās», runājot par valdības veidošanas procesu, šajā nedēļā ļoti iederējās, jo katru dienu situācija ir atšķirīga. Otrdien, 4.decembrī, premjera kandidāts Aldis Gobzems paziņoja par sarunu pārtraukšanu ar partiju apvienību Attīstībai/Par!, tajā pašā dienā izsakot piedāvājumu jaunajam Ministru kabineta sastāvam.

Kamēr notiek debates par to, vai KPV LV iekšienē visi atbalsta Gobzema ieceri jaunajā valdībā iekļaut arī «vecos spēkus», kā arī to, vai Jaunā konservatīvā partija (JKP) pārkāps «sarkano līniju» pret Zaļo un zemnieku savienību, Ministru prezidenta kandidāts vēl ceturtdien paudis pārliecību, ka piektdien, 7.decembrī, tiks sasaukta Saeimas ārkārtas sēde, kurā tiks balsots par viņa izteikto valdības piedāvājumu. Tomēr piektdienā Gobzems nāk klajā ar paziņojumu, ka atsauc jaunā Ministru kabineta piedāvājumu, atklājot «plānu B», kurā izteikts piedāvājums jauno valdību veidot no nozaru profesionāļiem – personām, kas nepieder partijām.

Plašāka informācija: Gobzems redz iespēju jau piektdien lūgt Saeimu balsot par viņa valdību, Gobzems atsauc savu valdības piedāvājumu politiskajām partijāmun Partijas noraidošas pret Gobzema ieceri veidot profesionāļu valdību.

PĀRSTEIGUMS:

Lietuvas valdībā atlaiž trīs ministrus, bet pedagogu streiks turpinās

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU
Lietuvas izglītības un zinātnes ministre Jurgita Petrauskiene

Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis) šonedēļ paziņoja, ka no darba valdībā atbrīvojis izglītības ministri, pret kuru viņas nozarē vērsta asa kritika par pedagogu atalgojuma reformu. Darbs negaidīti uzteikts arī Lietuvas kultūras ministrei un vides ministram.

Valdības vadītājs skaidrojis, ka joprojām uzticas izglītības ministrei Jurgitai Petrauskienei, kultūras ministrei Liānai Ruokītei-Jonsonei (Liana Ruokytė-Jonsson) un vides ministram Ķēstutim Navickam (Kęstutis Navickas). Tomēr viņš vēlas tos nomainīt, lai dotu jaunu grūdienu reformām, kas pašlaik tiek īstenotas izglītības, kultūras un vides nozarē.

Plašāk: šeit.

UZVARA:

Francijas valdība piekāpjas protestētājiem – atlikta ekoloģijas nodokļu celšana

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Francijā oglekļa nodokļa celšana degvielai, kas valstī izraisīja plašas un vardarbīgas protesta akcijas, ir atlikta par pusgadu, tā paziņojusi Francijas valdība.

Kā vēsta britu raidorganizācija BBC, Francijas premjerministrs Eduārs Filips (Edouard Philippe) otrdien, 4.decembrī, uzrunājot iedzīvotājus televīzijā, norādījis, ka nākamā nodokļa celšana, kas bija plānota 2019.gada 1.janvārī, tiks atlikta. Tas došot laiku visā valstī veikt sabiedrisko apspriešanu par iespējām atvieglot pieaugošo nodokļu nastu trūcīgākajiem iedzīvotājiem.

Papildu informācija: šeit.

NEIZDARĪBA:

Stājas spēkā spriedums strīdā starp EM un EXPO 2015 – EM būs jāatmaksā zaudējumi

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Senāta Civillietu departaments 3.decembrī, rīcības sēdē izvērtējot komandītsabiedrības EXPO 2015 prasības lietā pret Ekonomikas ministriju (EM) par zaudējumu piedziņu un EM pretprasībā pret EXPO 2015 par pieņemšanas nodošanas aktu atzīšanu par spēkā neesošiem un zaudējumu piedziņu, pieņēma lēmumu neierosināt lietā kasācijas tiesvedību, ziņo Augstākās tiesas preses sekretāre Baiba Kataja.

No Ekonomikas ministrijas nolemts piedzīt zaudējumus, kas sastāv no: nepamatoti izmaksāta galvojuma 27 426,28 eiro apmērā un komisijas maksas 141,20 eiro apmērā. Tāpat nepamatoti izmaksāts galvojums 307 491,14 eiro apmērā par saturiskā redzējuma māksliniecisko un organizatorisko īstenošanu, kā arī uzraudzību – ekspozīcijas producenta pakalpojumu sniegšana. Pēdējā galvojuma komisijas maksa bijusi 768,73 eiro apmērā.

Vairāk lasiet: šeit.

AUGŠUPEJA:

Lai arī Latvijā pieaug kravu un pasažieru pārvadājumi, prognozes nav iepriecinošas

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Šā gada deviņos mēnešos, salīdzinot ar 2017.gada deviņiem mēnešiem, ar sauszemes un cauruļvadu transportu pārvadāto kravu apjoms ir pieaudzis par 7,6 miljoniem tonnu jeb 8,6%, bet kravu apgrozība – par 5,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

Kravu pārvadājumi pa dzelzceļu pieauga par 2,8 miljoniem tonnu jeb 8,4%, bet kravu apgrozība – par 15,7%. Ar autotransportu pārvadāto kravu apjoms pieauga par 5,4 miljoniem tonnu jeb 10,6%, bet kravu apgrozība samazinājās par 1,7%. Pa maģistrālo naftas produktu cauruļvadu transportēto naftas produktu apjoms un kravu apgrozība samazinājās par 23,4%.

Tomēr biedrība Baltijas asociācija – Tranzīts un loģistika (BATL) aicina šo izaugsmi vērtēt piesardzīgi. Ņemot vērā naftas produktu kravu apgrozījuma un citas tendences, 2019.gadā ir prognozējams kārtējais kravu apgrozījuma kritums Latvijas ostās un dzelzceļa pārvadājumos. «Tirgus dalībnieki arī intensīvi strādā pie citu kravu veidu piesaistes, to parāda atsevišķu kravu veidu apgrozījumu pieaugums, piemēram, graudi, koksne, konteineri, bet, ņemot vērā to īpatsvaru kopējā kravu apgrozījumā, tie nevar kompensēt galveno kravu veidu svārstības,» komentē BATL valdes loceklis Ivars Landmanis.

Vairāk: šeit.

APŅEMŠANĀS:

Atkārtoti mēģinās panākt Trukšņa atkāpšanos

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU
Jūrmalas domes priekšsēdētājs Gatis Truksnis

Jūrmalas domes opozīcija iesniegusi atkārtotu aicinājumu ārkārtas sēdē lemt par Jūrmalas mēra Gata Trukšņa (ZZS) atbilstību domes priekšsēdētāja amatam, apstiprināja pašvaldības deputāts Guntis Grūba (Tev, Jūrmalai).

Savā iesniegumā, kuru parakstījuši visi seši opozīcijas pārstāvji, deputāti aicina tieši Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Jūrmalas frakcijas deputātus «uzņemties atbildību par Truksni».

Grūba norāda, ka līdzšinējie Trukšņa skandāli grauj Jūrmalas domes reputāciju un kopējo iedzīvotāju uzticēšanos valsts pārvaldei, kā rezultātā domnieki atkārtoti izsaka neuzticību mēram un lūdz pārējos kolēģus ārkārtas sēdē atkārtoti izvērtēt mēra atbilstību amatam.

Plašāki komentāri: šeit.

LĒMUMS:

Saeima galīgajā lasījumā atbalsta pagaidu budžetu

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Saeima ceturtdien, 6.decembrī, galīgajā lasījumā atbalstījusi grozījumus budžeta un finanšu vadības likumā, lai no nākamā gada garantētu finansējumu vairākiem iepriekš Saeimā pieņemtajiem lēmumiem, tostarp nodrošinātu lielākas pensijas un pabalstus, algu pieaugumu skolotājiem, un izpildītu Satversmes tiesas spriedumus, tostarp par atalgojumu tiesnešiem un prokuroriem. 

Grozījumi paredz, ka nākamā gada budžeta izdevumi nevarēs pārsniegt vidēja termiņa budžeta ietvara likumā attiecīgam gadam noteiktos izdevumus, BNN informē Saeimas Preses dienests.

Vairāk lasiet: šeit.

SŪDZĪBA:

Škoda Vagonka IUB apstrīd Pasažieru vilciena elektrovilcienu iepirkuma rezultātus

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Čehijas vilcienu ražotājs Škoda Vagonka ir vērsies Iepirkumu uzraudzības birojā (IUB) ar iesniegumu par pārkāpumiem AS Pasažieru vilciens rīkotajā sarunu procedūrā elektrovilcienu iepirkumam, informē kompānijas pārstāvji.

Škoda Vagonka pārstāvji norāda: «Pasažieru pārvadātāja Pasažieru vilciens elektrovilcienu iegādes iepirkumā par uzvarētāju atzītajam Spānijas uzņēmumam Talgo ir nepietiekama pieredze, kvalifikācija un tā piedāvātās izmaksas uz vienu elektrovilciena sēdvietu gadā ir pārāk augstas, lai uzņēmums uzvarētu šajā iepirkumā.»

Plašāka informācija pieejama: Škoda Vagonka IUB apstrīd Pasažieru vilciena elektrovilcienu iepirkuma rezultātusPasažieru vilciena elektrovilcienu iepirkuma rezultātus apstrīd arī CAF un Škoda VagonkaTalgo cena PV elektrovilcienu iepirkumā ir par augstu

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas