bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 20.01.2020 | Vārda dienas: Aļģirds, Aļģis, Oļģerts, Orests
LatviaLatvija

BNN nedēļas apkopojums: «Plāns B». Atlaistie Lietuvas ministri. Pasažieru vilciena nedienas

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Šonedēļ apritēja tieši divi mēneši kopš 13.Saeimas vēlēšanām, tomēr jauna Ministru kabineta kā nav, tā nav. Latvijā valdības veidošanas process iezīmējas ar izteiktu mainīgumu –  vēl ceturtdien pausta pārliecība, ka līdz darba nedēļas beigām jaunās valdības piedāvājums tiks virzīts uz balsošanu Saeimā, tomēr piektdien, 7.decembrī, plāns tiek atcelts. Tā kā jaunās valdības vēl nav, tad Saeima pēc desmit gadu ilga pārtraukuma pieņēma pagaidu budžetu 2019.gadam.

Kamēr Latvijā vēl nav jaunas valdības, Lietuvā Ministru prezidents no darba atlaiž trīs ministrus – ne tikai asi kritizēto izglītības, bet arī kultūras ministri un vides ministru.

Francijā «dzelteno vestu» protesti daļēji vainagojušies panākumiem – Francijas premjerministrs Eduārs Filips paziņoja, ka oglekļa nodokļa celšana degvielai tiek alikta uz pusgadu.

Arī Jūrmalas domes opozīcija cenšas «gūt panākumus» jeb gāzt pašreiz mēra amatā strādājošo Gati Truksnim (ZZS), iesniedzot atkārtotu aicinājumu ārkārtas sēdē lemt par Jūrmalas mēra atbilstību domes priekšsēdētāja amatam.

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Valdība procesā, Lēmums, Pārsteigums, Apņemšanās, Sūdzība, Augšupeja, Neizdarība, Uzvara.

VALDĪBA PROCESĀ:

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Politologa Ivara Ījaba ieteikums «paņemt popkorna turzu un vienkārši vērot, kā situācija attīstās», runājot par valdības veidošanas procesu, šajā nedēļā ļoti iederējās, jo katru dienu situācija ir atšķirīga. Otrdien, 4.decembrī, premjera kandidāts Aldis Gobzems paziņoja par sarunu pārtraukšanu ar partiju apvienību Attīstībai/Par!, tajā pašā dienā izsakot piedāvājumu jaunajam Ministru kabineta sastāvam.

Kamēr notiek debates par to, vai KPV LV iekšienē visi atbalsta Gobzema ieceri jaunajā valdībā iekļaut arī «vecos spēkus», kā arī to, vai Jaunā konservatīvā partija (JKP) pārkāps «sarkano līniju» pret Zaļo un zemnieku savienību, Ministru prezidenta kandidāts vēl ceturtdien paudis pārliecību, ka piektdien, 7.decembrī, tiks sasaukta Saeimas ārkārtas sēde, kurā tiks balsots par viņa izteikto valdības piedāvājumu. Tomēr piektdienā Gobzems nāk klajā ar paziņojumu, ka atsauc jaunā Ministru kabineta piedāvājumu, atklājot «plānu B», kurā izteikts piedāvājums jauno valdību veidot no nozaru profesionāļiem – personām, kas nepieder partijām.

Plašāka informācija: Gobzems redz iespēju jau piektdien lūgt Saeimu balsot par viņa valdību, Gobzems atsauc savu valdības piedāvājumu politiskajām partijāmun Partijas noraidošas pret Gobzema ieceri veidot profesionāļu valdību.

PĀRSTEIGUMS:

Lietuvas valdībā atlaiž trīs ministrus, bet pedagogu streiks turpinās

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lietuvas izglītības un zinātnes ministre Jurgita Petrauskiene

Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis) šonedēļ paziņoja, ka no darba valdībā atbrīvojis izglītības ministri, pret kuru viņas nozarē vērsta asa kritika par pedagogu atalgojuma reformu. Darbs negaidīti uzteikts arī Lietuvas kultūras ministrei un vides ministram.

Valdības vadītājs skaidrojis, ka joprojām uzticas izglītības ministrei Jurgitai Petrauskienei, kultūras ministrei Liānai Ruokītei-Jonsonei (Liana Ruokytė-Jonsson) un vides ministram Ķēstutim Navickam (Kęstutis Navickas). Tomēr viņš vēlas tos nomainīt, lai dotu jaunu grūdienu reformām, kas pašlaik tiek īstenotas izglītības, kultūras un vides nozarē.

Plašāk: šeit.

UZVARA:

Francijas valdība piekāpjas protestētājiem – atlikta ekoloģijas nodokļu celšana

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Francijā oglekļa nodokļa celšana degvielai, kas valstī izraisīja plašas un vardarbīgas protesta akcijas, ir atlikta par pusgadu, tā paziņojusi Francijas valdība.

Kā vēsta britu raidorganizācija BBC, Francijas premjerministrs Eduārs Filips (Edouard Philippe) otrdien, 4.decembrī, uzrunājot iedzīvotājus televīzijā, norādījis, ka nākamā nodokļa celšana, kas bija plānota 2019.gada 1.janvārī, tiks atlikta. Tas došot laiku visā valstī veikt sabiedrisko apspriešanu par iespējām atvieglot pieaugošo nodokļu nastu trūcīgākajiem iedzīvotājiem.

Papildu informācija: šeit.

NEIZDARĪBA:

Stājas spēkā spriedums strīdā starp EM un EXPO 2015 – EM būs jāatmaksā zaudējumi

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Senāta Civillietu departaments 3.decembrī, rīcības sēdē izvērtējot komandītsabiedrības EXPO 2015 prasības lietā pret Ekonomikas ministriju (EM) par zaudējumu piedziņu un EM pretprasībā pret EXPO 2015 par pieņemšanas nodošanas aktu atzīšanu par spēkā neesošiem un zaudējumu piedziņu, pieņēma lēmumu neierosināt lietā kasācijas tiesvedību, ziņo Augstākās tiesas preses sekretāre Baiba Kataja.

No Ekonomikas ministrijas nolemts piedzīt zaudējumus, kas sastāv no: nepamatoti izmaksāta galvojuma 27 426,28 eiro apmērā un komisijas maksas 141,20 eiro apmērā. Tāpat nepamatoti izmaksāts galvojums 307 491,14 eiro apmērā par saturiskā redzējuma māksliniecisko un organizatorisko īstenošanu, kā arī uzraudzību – ekspozīcijas producenta pakalpojumu sniegšana. Pēdējā galvojuma komisijas maksa bijusi 768,73 eiro apmērā.

Vairāk lasiet: šeit.

AUGŠUPEJA:

Lai arī Latvijā pieaug kravu un pasažieru pārvadājumi, prognozes nav iepriecinošas

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Šā gada deviņos mēnešos, salīdzinot ar 2017.gada deviņiem mēnešiem, ar sauszemes un cauruļvadu transportu pārvadāto kravu apjoms ir pieaudzis par 7,6 miljoniem tonnu jeb 8,6%, bet kravu apgrozība – par 5,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

Kravu pārvadājumi pa dzelzceļu pieauga par 2,8 miljoniem tonnu jeb 8,4%, bet kravu apgrozība – par 15,7%. Ar autotransportu pārvadāto kravu apjoms pieauga par 5,4 miljoniem tonnu jeb 10,6%, bet kravu apgrozība samazinājās par 1,7%. Pa maģistrālo naftas produktu cauruļvadu transportēto naftas produktu apjoms un kravu apgrozība samazinājās par 23,4%.

Tomēr biedrība Baltijas asociācija – Tranzīts un loģistika (BATL) aicina šo izaugsmi vērtēt piesardzīgi. Ņemot vērā naftas produktu kravu apgrozījuma un citas tendences, 2019.gadā ir prognozējams kārtējais kravu apgrozījuma kritums Latvijas ostās un dzelzceļa pārvadājumos. «Tirgus dalībnieki arī intensīvi strādā pie citu kravu veidu piesaistes, to parāda atsevišķu kravu veidu apgrozījumu pieaugums, piemēram, graudi, koksne, konteineri, bet, ņemot vērā to īpatsvaru kopējā kravu apgrozījumā, tie nevar kompensēt galveno kravu veidu svārstības,» komentē BATL valdes loceklis Ivars Landmanis.

Vairāk: šeit.

APŅEMŠANĀS:

Atkārtoti mēģinās panākt Trukšņa atkāpšanos

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Jūrmalas domes priekšsēdētājs Gatis Truksnis

Jūrmalas domes opozīcija iesniegusi atkārtotu aicinājumu ārkārtas sēdē lemt par Jūrmalas mēra Gata Trukšņa (ZZS) atbilstību domes priekšsēdētāja amatam, apstiprināja pašvaldības deputāts Guntis Grūba (Tev, Jūrmalai).

Savā iesniegumā, kuru parakstījuši visi seši opozīcijas pārstāvji, deputāti aicina tieši Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Jūrmalas frakcijas deputātus «uzņemties atbildību par Truksni».

Grūba norāda, ka līdzšinējie Trukšņa skandāli grauj Jūrmalas domes reputāciju un kopējo iedzīvotāju uzticēšanos valsts pārvaldei, kā rezultātā domnieki atkārtoti izsaka neuzticību mēram un lūdz pārējos kolēģus ārkārtas sēdē atkārtoti izvērtēt mēra atbilstību amatam.

Plašāki komentāri: šeit.

LĒMUMS:

Saeima galīgajā lasījumā atbalsta pagaidu budžetu

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Saeima ceturtdien, 6.decembrī, galīgajā lasījumā atbalstījusi grozījumus budžeta un finanšu vadības likumā, lai no nākamā gada garantētu finansējumu vairākiem iepriekš Saeimā pieņemtajiem lēmumiem, tostarp nodrošinātu lielākas pensijas un pabalstus, algu pieaugumu skolotājiem, un izpildītu Satversmes tiesas spriedumus, tostarp par atalgojumu tiesnešiem un prokuroriem. 

Grozījumi paredz, ka nākamā gada budžeta izdevumi nevarēs pārsniegt vidēja termiņa budžeta ietvara likumā attiecīgam gadam noteiktos izdevumus, BNN informē Saeimas Preses dienests.

Vairāk lasiet: šeit.

SŪDZĪBA:

Škoda Vagonka IUB apstrīd Pasažieru vilciena elektrovilcienu iepirkuma rezultātus

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Čehijas vilcienu ražotājs Škoda Vagonka ir vērsies Iepirkumu uzraudzības birojā (IUB) ar iesniegumu par pārkāpumiem AS Pasažieru vilciens rīkotajā sarunu procedūrā elektrovilcienu iepirkumam, informē kompānijas pārstāvji.

Škoda Vagonka pārstāvji norāda: «Pasažieru pārvadātāja Pasažieru vilciens elektrovilcienu iegādes iepirkumā par uzvarētāju atzītajam Spānijas uzņēmumam Talgo ir nepietiekama pieredze, kvalifikācija un tā piedāvātās izmaksas uz vienu elektrovilciena sēdvietu gadā ir pārāk augstas, lai uzņēmums uzvarētu šajā iepirkumā.»

Plašāka informācija pieejama: Škoda Vagonka IUB apstrīd Pasažieru vilciena elektrovilcienu iepirkuma rezultātusPasažieru vilciena elektrovilcienu iepirkuma rezultātus apstrīd arī CAF un Škoda VagonkaTalgo cena PV elektrovilcienu iepirkumā ir par augstu


Pievienot komentāru

Degot dārza mājai, gājuši bojā divi cilvēki

Ugunsdzēsēji glābēji steidzās uz izsaukumu Rīgā, kur no attāluma meža pusē bija pamanītas liesmas. Ierodoties notikuma vietā, tika konstatēts, ka ar atklātu liesmu deg dārza māja pilnā 25 kvadrātmetru platībā.

Nacionāļi aicinās noteikt, ka priekšvēlēšanu aģitācija norit tikai valsts valodā

Visu Latvijai!-Tēvzemei un Brīvībai/LNNK koalīcijas Sadarbības sanāksmes sēdē aicinās izskatīt grozījumus Priekšvēlēšanu aģitācijas likumā, kas noteiktu, ka priekšvēlēšanu aģitācija var būt tikai valsts valodā.

Gaidāmi mainīgi laikapstākļi, atsevišķās naktīs – neliels sals

Šajā nedēļā laikapstākļi būs mainīgi – mākoņi mīsies ar sauli, pa laikam gaidāmi nokrišņi un bieži pūtīs brāzmains vējš.

Nedēļa Lietuvā. Publicē iesaukuma sarakstus, policija meklē bērna nolaupītāju, cietumsods Krievijas spiegam paliek

Lietuvā aizvadītās nedēļas svarīgākie notikumi ziņas bija policijas rīcība iespējama bērna nolaupītāja atrašanai, obligātā dienesta jauniesaucamo saraksta publicēšana, septiņu gadu soda saglabāšana Krievijas spiegam un Baltkrievijas vēršanās ar lūgumu pēc naftas Lietuvā.

FKTK nosaka izņēmumus, kuros bankas drīkst apkalpot sankcionēto Lembergu

FKTK noteikusi gadījumus, kuros Latvijas finanšu tirgus dalībnieki drīkst apkalpot ASV sankcijām pakļauto Aivaru Lembergu un trīs ar viņu saistītās organizācijas.

Ministru prezidents ekonomikas ministram uzdod rast risinājumus dzīvojamā fonda jautājumā

«Gadiem nerisinātais novecojušā dzīvojamā fonda un nepietiekamo dzīvojamo platību jautājums skar lielu daļu mūsu sabiedrības. Tas kavē iedzīvotāju dzīves kvalitātes, sadzīves apstākļu uzlabošanos un ir steidzami jālabo.»

Martins Dukurs izcīna uzvaru Pasaules kausa piektajā posmā

Labākais Latvijas skeletonists Martins Dukurs piektdien, 17.janvārī, Austrijā izcīnījis uzvaru Pasaules kausa piektā posma sacensībās, Īglsas trasē izcīnot jau desmito panākumu pēc kārtas.

Ukrainas lidmašīnas katastrofā bojāgājušo valstu valdības pieprasa no Irānas kompensācijas upuru tuviniekiem

Ukrainas lidmašīnas katastrofā bojāgājušo valstu valdības pieprasījušas Irānai uzņemties pilnu atbildību par tās notriekšanu un izmaksāt kompensācijas upuru tuviniekiem.

Atlaistajiem LDz darbiniekiem sola piemeklēt piemērotākās vakances

NVA atlaistajiem VAS Latvijas dzelzceļš darbiniekiem piedāvās viņiem piemērotākās vakances, nepieciešamības gadījumā dodot iespēju arī pārkvalifikācijas, paaugstināt kvalifikāciju vai apgūt jaunu profesiju.

Pērn Pasažieru vilciens pārvadājis par 2% vairāk pasažieru

Aizvadītajā gadā AS Pasažieru vilciens kopumā pārvadājis 18,5 miljonus pasažieru, kas ir par 2,05% vairāk nekā 2018.gadā, informē uzņēmumā.

Ukrainas premjerministrs iesniedz atlūgumu pēc balss ieraksta nopludināšanas

Ukrainas premjerministrs Oleksijs Hončaruks ir iesniedzis atlūgumu no amata pēc tam, kad viņš ticis saistīts ar atklātībā nonākušu audio ierakstu, kur kāds vīrietis dzirdams kritizējam Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski un viņa zināšanas ekonomikā.

Latvijā decembrī bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Augstāka inflācija pagājušajā mēnesī bijusi Ungārijā, Rumānijā, Slovākijā un Čehijā, Bulgārijā, Polijā, Nīderlandē un Lietuvā. Pēc Latvijas seko Slovēnija, Austrija, Luksemburga un Igaunija, Zviedrija, Francija un Vācija.

Igaunijā imigrācija turpina veidot iedzīvotāju skaita pieaugumu

Igaunijā pērn reģistrēts iedzīvotāju skaita pieaugums piekto gadu pēc kārtas un ir skaidrojams ar imigrāciju, liecina Igaunijas Statistikas pārvaldes dati par 2019.gadu.

Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos gaida vairāk nekā 35 000 dalībnieku

Svētku dalībnieku vidū būs gan Latvijas skolu, gan profesionālās izglītības iestāžu, gan mūzikas skolu audzēkņi, latviešu diasporas pārstāvji, kā arī bērni ar īpašām vajadzībām.

BNN pēta | Raunas ielas īpašumi: Klusais vietnieks ar «slepeno maku» Lemberga interesēs

Aizdomas, ka sankcionētais Aivars Lembergs «pārdevis» nekustamo īpašumu Raunas ielā 27, Rīgā, savai māsai «izskata pēc» vien. Tas varētu būt darīts, lai izvairītos no mantas konfiskācijas notiesājoša sprieduma gadījumā vai no iespējamā aresta uzlikšanas tai.

Dzēsts jau pirmais kūlas ugunsgrēks šajā gadā

Salīdzinot ar citiem gadiem, šogad pirmais kūlas ugunsgrēks reģistrēts vairāk nekā mēnesi agrāk – 2019.gadā pirmais kūlas ugunsgrēks dzēsts 21.februārī Ugālē, kur pērnā zāle dega pushektāra platībā.

Austrālijā lietus palīdz apdzēst daļu ugunsgrēku

Austrālijas austrumus, kas cietuši apjomīgos un ilgos mežu ugunsgrēkos, ir sasnieguši lietus mākoņi. Ugunsdzēsēji pauduši cerību, ka lietus palīdzēs ierobežot liesmu izplatību.

Bordāns redz labus potenciālos AT priekšsēdētāja un ģenerālprokurora pēctečus

Redzu cilvēkus, kuri varētu godam mainīt Ģenerālprokuratūras un Augstākās tiesas darbības standartus, vaicāts, vai redz potenciālus kandidātus šo iestāžu vadībai.

Kariņš apstiprina naftas piegāžu iespēju Baltkrievijai caur Latviju

Pēc sarunas ar Lukašenko Kariņš žurnālistiem norādījis, ka abpusējo ekonomisko attiecību attīstīšanā pats loģiskākais ir pievērsties transportam un loģistikai, jo šajās nozarēs starp abām valstīm jau pastāv attiecības.

Nedēļas nogalē saglabāsies samērā silts laiks

Pūtīs mērens dienvidu, dienvidrietumu vējš, kas vietām brāzmās sasniegs 14 m/s. Gaisa temperatūra naktī būs 0…+5 grādu robežās, bet dienā termometra stabiņš pakāpsies līdz +3…+6 grādiem.

GKR palīdz gāzt Rīgas vicemērus un «pieliek punktu» līdzšinējai valdošajai koalīcijai

Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece Anna Vladova un vietnieks Druvis Kleins ārkārtas sēdē zaudējuši savus amatus, jo par viņu gāšanu kopā ar opozīciju nobalsoja arī vairāki valdošajā koalīcijā esošās GKR deputāti

Arī studējošie kritizē IZM sagatavoto ziņojumu par augstskolu pārvaldības maiņu

Arī studējošie kritizē IZM sagatavoto ziņojumu par augstskolu pārvaldības maiņu, tajā saskatot pārāk daudz nepilnību.

Latvijā mājokļu cenu kāpums trešajā ceturksnī bijis straujākais ES

Mājokļu cenas Latvijā pērn trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pirms gada pieaugušas par 13,5%, kas ir straujākais kāpums no 27 ES dalībvalstīm.

Krievijā apstiprina amatā Putina jauno premjerministru

Krievijas Valsts dome ceturtdien, 16.janvārī, apstiprinājusi valdības vadītāja amatā Mihailu Mišustinu, kura kandidatūru ierosinājis Krievijas prezidents Vladimirs Putins.

Pērn SEB banka izsniegusi studentiem kredītos izsniegusi 9,4 miljonus eiro

Pērn SEB banka studentiem piešķīrusi 1 469 aizdevumus ar valsts galvojumu un to kopsumma ir aptuveni 9,4 miljoni eiro, informē bankā.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!