BNN nedēļas apkopojums: Kas ir ģimene? Atkāpšanās Igaunijā. Jauns valsts kontrolieris

Kamēr laukā ziema ar mierpilnu saltumu pārņem visu apkārtni, «politiskais radiators» šonedēļ paliek arvien karstāks.

Latvijā jaunais veselības ministrs Daniels Pavļuts jau sācis rosīties, pēc pāris darbadienām izpelnoties atzinību par uzticamību un tālredzību gan no Valsts prezidenta, gan premjera.

Lai gan Latvijā ar valdību pašlaik viss ir vismaz samērā stabili, Igaunijā premjerministrs Jiri Ratass gan paziņojis par atkāpšanos no valdības vadītāja amata. Pats nu jau bijušais premjers apgalvo, ka nav vainīgs aizdomīga darījuma kārtošanā, taču ziņas par to ir tik skaļas, ka viņam nācies uzņemties politisko atbildību un atkāpties.

Šajā nedēļā Latvijā arī Saeimā nonāca lielu rezonansi raisošais jautājums par ģimenes definīciju Satversmē. Nacionālā apvienība rosinājusi Satversmē stiprināt ģimenes definīciju, uzsverot, ka to veido vīrietis un sieviete. Tikmēr liberālā gala pārstāvji ir nobažījušies, ka daudzi sabiedrības locekļi tiek izslēgti no ģimenes definīcijas, tādējādi nesaņemot visu tiesisko aizsardzību, kas viņiem nepieciešama. Likumprojekts nonācis Saeimas komisijās vērtēšanai. 

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kas skaidroti tādās tēmās kā Kārtējie miljoni, Kas ir ģimene?, Amats, Vakcīnu blaknes, Nesmukumi kaimiņos, Kritums un Baltkrievija.

 

KĀRTĒJIE MILJONI

Atbalsta pasākumu turpināšanai Covid-19 krīzē iezīmē papildu 197,43 miljonus eiro

valsts atbalsts, atbalsta pasākumi, ekonomika, ekonomiskā krīze, dīkstāves pabalsts, Covid-19,
Foto: Edijs Pālens/LETA

Atbalsta pasākumu turpināšanai Covid-19 krīzē līdz gada vidum ir iezīmēti papildu 197,43 miljoni eiro, liecina Finanšu ministrijas (FM) informācija.

197,43 miljoni eiro iezīmēti, lai nodrošinātu atbalstu par dīkstāvi, kompensētu nepilnu darba laiku strādājošu darbinieku atlīdzību un nodrošinātu Covid-19 krīzes skarto uzņēmumu apgrozāmo līdzekļu plūsmas.

Vairāk uzziniet šeit.

 

KAS IR ĢIMENE?

Komisijām nodod vērtēšanai grozījumus, kas stiprina sievietes un vīrieša veidotas ģimenes izpratni

vīrietis un sieviete, ģimene, ģimenes jēdziens, Satversme, viendzimumu pāri, ģimenes definīcija, LGBT, cilvēktiesības,
Foto: Unsplash

Saeima ceturtdien, 14.janvārī, izskatīšanai parlamenta komisijās nodevusi nacionālās apvienības Visu Latvijai!–Tēvzemei un brīvībai/LNNK (NA) iesniegtos grozījumus Satversmē, kas paredz labot Satversmes 110.pantu, konstitucionāli nostiprinot sievietes un vīrieša veidotas ģimenes jēdzienu.

Par grozījumu nodošanu komisijai nobalsoja 47 deputāti, pret – 25 deputāti.

Deputāts Jānis Iesalnieks (NA) pauda, ka Satversmes tiesa saistībā ar spriedumu par ģimenes pabalstiem esot pārkāpusi savas pilnvaras, kā arī lēmusi pretēji likumdevēja gribai.

Vairāk uzziniet šeit.

 

AMATS

Jaunais valsts kontrolieris – Rolands Irklis

Rolands Irklis, Saeima, balsojums, Valsts kontrole, jaunais valsts kontrolieris,
SPRK vadītājs, jaunais valsts kontrolieris Rolands Irklis. Foto: Ieva Leiniša/LETA

Neskatoties uz virknes deputātu bažām par kandidāta iespējamo politisko angažētību, Saeima ceturtdien, 14.janvārī, valsts kontroliera amatā ievēlēja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) vadītāju Rolandu Irkli.

Par Irkļa ievēlēšanu amatā nobalsoja 53 deputāti, pret bija 42 parlamentārieši. Irkli atbalstīja viņu izvirzījusī Attīstībai/Par! Saeimas frakcija, ka arī Jaunās vienotības, Nacionālās apvienības un Saskaņas deputāti, kā arī atsevišķi pie frakcijām nepiederošie parlamentārieši.

Vairāk uzziniet šeit.

 

VAKCĪNU BLAKNES

ZVA saņemti atsevišķi ziņojumi par Covid-19 vakcīnu blaknēm

Covid-19, vakcīnas, vakcīnu blaknes, ZVA, Zaļu valsts aģentūra,
Foto: Pexels

Kopš pērnā gada 28.decembra, kad Latvijā uzsāka vakcināciju pret koronavīrusu, līdz šī gada 12.janvārim Zāļu valsts aģentūrā (ZVA) saņemtie ziņojumi par Covid-19 vakcīnu blaknēm liecina, ka lielākā daļa novēroto blakņu ir zināmas, proti, paredzētas blaknes, kas jau norādītas vakcīnas lietošanas instrukcijā un zāļu aprakstā, norāda ZVA.

Kopumā līdz 12.janvārim Zāļu valsts aģentūra saņēmusi 11 ziņojumus par Covid-19 vakcīnu blaknēm.

Vairāk uzziniet šeit.

 

NESMUKUMI KAIMIŅOS

Igaunijā par atkāpšanos paziņo premjerministrs Ratass

Igaunija, kredītiestāde, valsts aizdevumi, krīze, atbalsts uzņēmumiem, izmeklēšana
Igaunijas premjerministrs Jiri Ratass. Foto: ZUMAPRESS.com/SCANPIX

Igaunijas premjerministrs Jiri Ratass (Jüri Ratas) trešdien, 13.janvārī, paziņojis par atkāpšanos no amata, uzņemoties politisko atbildību saistībā ar dienu iepriekš sāktu izmeklēšanu par iespējamu korupciju valsts kredītiestādes KredEx lēmumā piešķirt 39 miljonu eiro aizdevumu vērienīgam nekustamā īpašuma būvniecības projektam.

Kā liecina Ratasa paziņojums sociālajā medijā FacebookCentra partiju pārstāvošais politiķis lēmumu pieņēmis pēc tikšanās ar partijas valdi, partijas Rīgikogu frakciju un citiem tuvākajiem kolēģiem.

Vairāk uzziniet šeit.

 

KRITUMS

Joprojām deflācija. Vidējais patēriņa cenu līmenis Latvijā gada laikā krities par 0,5%

CSP, statistika, deflācija, inflācija, patēriņa cenas, kritums, kāpums, degviela, dzīves līmenis,
Foto: Unsplash

Vidējais patēriņa cenu līmenis 2020.gada decembrī, salīdzinot ar 2019.gada decembri, samazinājies par 0,5%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Precēm cenas samazinājās par 1,4%, bet pakalpojumiem palielinājās par 1,6%.

Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2020.gada decembrī, salīdzinot ar 2019.gada decembri, bija cenu kritumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem.

Vairāk uzziniet šeit.

 

BALTKRIEVIJA

Baltkrievijā protesti turpinās sesto mēnesi, Tihanovska noraida Lukašenko konstitūcijas plānu

Baltkrievija, Minska, protesti, aizturēšanas, Aleksandrs Lukašenko, konstitūcija, Svetlana Tihanovska
Foto: AFP/SCANPIX

Baltkrievijā nedēļas nogalē notikušas protesta akcijas pret Aleksandru Lukašenko un viņa vadīto režīmu, protesta kustībai turpinoties jau sesto mēnesi pēc kārtas. Lukašenko paudis ieceri 2021.gadā panākt jaunas konstitūcijas projekta izstrādi, taču opozīcijas līdere Svetlana Tihanovska noraidījusi šādu ieceri kā nepieņemamu, vēsta Radio Brīvā Eiropa.

Svētdien, 10.janvārī, Minskā, Vitebskā un citviet notikuši protesta gājieni, saglabājot opozīcijas stratēģiju nerīkot lielas demonstrācijas pilsētu centros, kur drošībniekiem ir vienkāršāk veikt apcietināšanas. Tā vietā iedzīvotāji piedalījušies salīdzinoši mazskaitlīgākos un īsākos gājienos, joprojām līdzi ņemot Lukašenko režīma aizliegtos balti-sarkani-baltos karogus un skandējot saukļus «Lai dzīvo Baltkrievija!», «Neaizmirsīsim, nepiedosim!» baltkrievu un krievu valodā.

Vairāk uzziniet šeit.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas