bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 17.02.2020 | Vārda dienas: Donats, Konstance
LatviaLatvija

BNN nedēļas apkopojums: Lielā atlaišana LDz. KNAB «pakrata ar pirkstu» ZZS. Ķuzis atkāpjas

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN nedēļas apkopojums, aktuālitātes, ziņas, notikumi Latvijā, notikumi Baltijā, nedēļa, svarīgākās ziņas

Aizvadītā nedēļa parādīja, ka ne viss ir zelts, kas spīd. Lai gan iepriekš VAS Latvijas dzelzceļš (LDz) lielījās ar kravu un ieņēmumu pieaugumiem, nedēļas vidū izskanējušais paziņojums ļauj secināt, ka uzņēmums nav bijis gluži atklāts – līdz šī gada beigām plānots atlaist 1 500 darbinieku.

Pakratīšana ar pirkstu – tā izskatās Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) lēmums tomēr piešķirt valsts finansējumu Zaļo un zemnieku savienībai (ZZS), kurai ir ciešas saites ar ASV sankcijām pakļauto Aivaru Lembergu. KNAB secinājis, ka neesot tiesiska pamata ZZS neizmaksāt valsts finansējumu. Birojā gan atzīmē – politiskajam spēkam jāņem vērā ASV sankcijās noteiktie ierobežojumi. Šāds ir korupcijas apkarotāju lēmums par spīti tam, ka politiskais spēks acīmredzami pēc sankciju piemērošanas cieši sagrupējas ap savu «svēto mocekli» Lembergu.

Aizvadītās nedēļas vidū kā zibens no skaidrām debesīm nāca ziņa, ka Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis nolēmis atkāpties no amata. Tajā pašā dienā policijas šefs ziņas apstiprināja un atklāja, ka lēmumu pieņēmis pērnā gada beigās.

Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (KPV LV) iepriekš nav slēpis savu neapmierinātību ar Ķuža darbu. Starp abiem pat esot bijusi vienošanās – ja kāda augsti stāvoša policijas amatpersona tiek pieķerta likumpārkāpumos, Ķuzim būs jāatkāpjas. Policijas priekšnieks gan noliedz, ka viņa lēmumu atkāpties bijis kāda ietekmē.

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kas skaidroti tādās tēmas kā Lielā atlaišana, Pakratīt ar pirkstu, Aiziešana, Reakcija, Dumpis, Graustu krīze, Pierobežas alkohols un Dzimstības pieaugums.

LIELĀ ATLAIŠANA

Latvijas dzelzceļš plāno atlaist 1 500 darbinieku

Latvijas dzelzceļš, Māris Kleinbergs, maldīgi dati, darbinieku atlaišana, optimizācija

VAS Latvijas dzelzceļš (LDz) līdz šā gada beigām plāno pārtraukt darba tiesiskās attiecības ar aptuveni 1 500 darbiniekiem, informē uzņēmuma pārstāve Ella Pētermane.

Darbinieku skaita samazināšanu plānots īstenot vairākos posmos, tostarp ceturtdien, 16.janvārī, LDz ir iesniedzis attiecīgo informāciju Nodarbinātības valsts aģentūrai.

«Nenoliedzami, darbinieku skaita samazināšana jebkura uzņēmuma dzīvē ir sāpīgs lēmums, tomēr esmu pārliecināts, ka mums ir jāsper šāds solis, lai LDz šogad spētu atjaunot savu finanšu līdzsvaru un nākotnē – pelnītspēju un konkurētspēju reģiona un starptautiskajā tirgū,» pauda LDz valdes priekšsēdētājs Māris Kleinbergs.

Vairāk uzziniet: šeit.

PAKRATĪT AR PIRKSTU

Par spīti ASV sankcijām Lembergam KNAB tomēr lemj ZZS piešķirt valsts finansējumu

Aivars Lembergs, Magņitska likums, ASV sankcijas, ZZS, Zaļo un zemnieku savienība, valsts finansējums, partiju finansējums, KNAB, korupcija, ietekme, korupcijas apkarošana, iespēja, bezdarbība

Par spīti ASV Ārvalstu aktīvu kontroles biroja (OFAC) noteiktajām sankcijām Aivaram Lembergam Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) tomēr lēmis Zaļo un zemnieku savienībai (ZZS) piešķirt valsts finansējumu 489 163 eiro apmērā šajā gadā.

KNAB uzskata, ka šobrīd neesot tiesiska pamata ZZS neizmaksāt valsts budžeta finansējumu. Tajā pašā laikā birojā norāda, ka ZZS ir pienākums savā darbībā ievērot ASV sankcijās noteiktos ierobežojumus un Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā noteikto.

«Latvijas problēma ir tā, ka pašlaik kontrolējošās iestādes skatās tikai uz to, kur sankcionētajai personai Aivaram Lembergam ir īpašumtiesības. Taču tanī pašā laikā netiek skatīts, cik daudz viņa kontroles, ietekmes arī pēc sankciju uzlikšanas ir jūtams caur politiķiem, biedrībām un valsts institūcijām,» intervijā BNN jau iepriekš pauda Ventspils pilsētas domes opozīcijas deputāti Aivis un Ivars Landmaņi.

Vairāk uzziniet: šeit.

AIZIEŠANA

Ķuzis kā amata pēctečus neizslēdz arī savus vietniekus Grišinu un Šulti

Ints Ķuzis, Andrejs Grišins, Juris Šulte, Valsts policija, Valsts policijas priekšnieks, Iekšlietu ministrija, Sandis Ģirģens

Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis

Valsts policijas (VP) priekšnieks ģenerālis Ints Ķuzis, kurš trešdien, 15.janvārī, paziņoja par atkāpšanos no amata, kā potenciālos pēctečus dienesta priekšnieka amatā neizslēdz savus vietniekus – Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieku Andreju Grišinu un Rīgas reģiona pārvaldes priekšnieku Juri Šulti.

Viņš atturējās minēt konkrētas personālijas, taču norādīja, ka VP ir daudz spēcīgu personību, kas spēs pārņemt amata grožus.

«Ir cilvēki, kas ir VP vadošos amatos un ir gatavi uzņemties šo atbildību,» sacīja VP priekšnieks. Komentējot iesāktās reformas VP, Ķuzis uzsvēra, ka tās ir jāturpina jaunam vadītājam.

Vairāk uzziniet: šeit.

REAKCIJA

Saeima lūgs Dāniju neizdot Kristīni Misāni Dienvidāfrikas Republikai

Kristīne Misāne, Ģenerālprokuratūra, Saeima, Dānija, Dienvidāfrikas Republika

Saeima ceturtdien, 16.janvārī, pieņēmusi lēmumu par Latvijas pilsones Kristīnes Misānes tiesību aizsardzību, lūdzot Dānijas parlamentu un Dānijas tiesībaizsardzības iestādes sniegt atbalstu Latvijas kompetentajām iestādēm un rast risinājumu, lai Misāne netiktu izdota Dienvidāfrikas Republikai kriminālvajāšanai, informē Saeimas Preses dienestā.

Deputāti lēmumā atzīmē, ka Misāne atrodas apcietinājumā Dānijā un Dānijas tiesu iestādes ir lēmušas par Misānes izdošanu Dienvidāfrikas Republikai kriminālvajāšanai par Dienvidāfrikas Republikā iespējami izdarītiem likumpārkāpumiem.

Tāpat lēmumā norādīts uz Latvijas Republikas Satversmes 98.pantā noteikto, ka ikviens, kam ir Latvijas pase, ārpus Latvijas atrodas valsts aizsardzībā, kā arī uz starptautisko organizāciju ziņojumiem par cilvēktiesībām neatbilstošiem apstākļiem Dienvidāfrikas Republikas ieslodzījuma vietās.

Vairāk uzziniet: šeit.

DUMPIS

GKR palīdz gāzt Rīgas vicemērus un «pieliek punktu» līdzšinējai valdošajai koalīcijai

Anna Vladova, Druvis Kleins, Oļegs Burovs, Rīgai!, Saskaņa, nacionālā apvienība, Rīgas dome, atstādināšana

Anna Vladova un Oļegs Burovs

Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece Anna Vladova (S) un vietnieks Druvis Kleins ceturtdienas, 16.janvāra, ārkārtas sēdē zaudējuši savus amatus, jo par viņu gāšanu kopā ar opozīciju nobalsoja arī vairāki valdošajā koalīcijā esošās Gods kalpot Rīgai (GKR) deputāti.

Par Vladovas atstādināšanu nobalsoja 31 opozīcijas partiju pārstāvis – deputāti no VienotībasLatvijas attīstībai, Jaunās konservatīvās partijas, nacionālās apvienības Visu Latvijai!–Tēvzemei un brīvībai/LNNK (VL–TB/LNNK), kā arī Neatkarīgo deputātu frakcijas.

Tāpat par Vladovas atstādināšanu balsoja daļa GKR deputātu, kuriem bijis «brīvais balsojums», jo Saskaņa neatsauca savus parakstus par mēra Oļega Burova (GKR) noņemšanu no amata. No GKR pret Vladovu nobalsoja Burovs, Ainārs Baštiks, Mihails Gavrilovs un nesen no Saskaņas uz GKR pārgājusī Baiba Rozentāle.

Vairāk uzziniet: šeit.

GRAUSTU KRĪZE

Revīzija: Liela daļa Latvijas dzīvojamā fonda degradējusies līdz grausta stāvoklim

Valsts kontrole, revīzija, daudzdzīvokļu nami, dzīvojamais fonds, grausti, mājokļu drošība

Kopš denacionalizācijas efektīva pieeja mājokļu drošībai Latvijā neeksistē un liela daļa dzīvojamā fonda degradējusies līdz pat grausta stāvokli, revīzijā secinājusi Valsts kontrole (VK).

No izlases veidā VK revīzijā apskatītajām 82 daudzdzīvokļu mājām 51 jeb 62% māju, kurās ir 736 dzīvokļi un dzīvo ap 1 500 personu, pastāv ar ugunsdrošības neievērošanu saistīti bojājumi. Saskaņā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta datiem 279 daudzdzīvokļu dzīvojamās ēkās notikušo ugunsgrēku iespējamais iemesls ir bijis neatbilstoša apkures ierīču un dūmvadu ekspluatācija un izbūve, par ko atbildīgi īpašnieki, bet ko būtu varējusi novērst apsaimniekotāju un būvvalžu aktīva darbība.

Kamēr ēkas turpina degradēties, apdraudot iemītniekus, garāmgājējus un vidi, pieaug arī remontdarbiem nepieciešamās izmaksas, norāda revīzijas autori.

Vairāk uzziniet: šeit.

PIEROBEŽAS ALKOHOLS

Igaunijas iedzīvotāji joprojām Latvijā aktīvi iegādājas lētāku alkoholu

alkohols, akcīzes nodoklis, tabakas izstrādājumi, Superalko, igauņi

Igaunijas alkoholisko dzērienu mazumtirgotāji norāda, ka joprojām aktīva ir pārrobežu tirdzniecība ar Latviju, turklāt tagad Igaunijas iedzīvotāji Latvijā iegādājas ne tikai lētākus alkoholiskos dzērienus, bet arī jaunos tabakas produktus.

Alkohola cenu atšķirība Igaunijā un Latvijā joprojām ir liela, lai gan Igaunija pagājušajā vasarā samazināja akcīzes nodokli alkoholam ar mērķi samazināt pārrobežu tirdzniecību, sacīja alkoholisko dzērienu veikalu tīkla Alko1000 vadītājs Einars Visnapū.

«Cilvēki kļūdījās. Medijos rakstīja, ka Igaunija akcīzes nodokli samazinājusi par 25% un alkohols tagad mūsu valstī ir lēts – tas pilnīgi noteikti nav lēts. Cenu atšķirība ar Latviju pašlaik ir tikpat liela, cik tā bija sākumā, iespējams, pat vēl lielāka,» Visnapū otrdien, 14.janvārī, teicis ziņu aģentūrai BNS.

Vairāk uzziniet: šeit.

DZIMSTĪBAS PIEAUGUMS

Lietuvā pirmais iedzīvotāju skaita pieaugums kopš deviņdesmitajiem

demogrāfija, migrācija, Lietuva, iedzīvotāju skaits, emigrācija, viesstrādnieki

Iedzīvotāju skaits Lietuvā 2019.gadā ir audzis un šādas iedzīvotāju skaita izmaiņas novērotas pirmoreiz kopš pagājušā gadsimta deviņdesmitajiem gadiem, tā pavēstījusi Lietuvas Statistikas pārvalde.

Otrdienas, 14.janvāra, ieraksts Lietuvas Statistikas pārvaldes lapā sociālajā tīklā Facebook vēsta, ka iedzīvotāju skaita pieauguma pamatā 2019.gada griezumā ir pozitīvs migrācijas saldo.

«Pirmoreiz kopš 1990.gadiem vairāk cilvēku ir imigrējuši nekā emigrējuši, un pastāvīgo iedzīvotāju skaits ir kāpis par 145,» raksta Lietuvas statistiķi.

Vairāk uzziniet: šeit.


Pievienot komentāru

Nav savākti nepieciešamie paraksti referenduma ierosināšanai par pašvaldību ārkārtas vēlēšanu regulējumu

Nav izdevies savākt nepieciešamo parakstu skaitu referenduma ierosināšanai par Saeimā pieņemtajām izmaiņām pašvaldību ārkārtas vēlēšanu regulējumā.

Arī šajā nedēļā ziema nav gaidāma, būs bieži nokrišņi un spēcīgas vēja brāzmas

Gaidāms, ka vairākās novērojumu stacijās tiks uzstādīti jauni 17.02. gaisa temperatūras rekordi, kā arī ir iespējams tiks pārspēts arī līdzšinējais visas Latvijas 17.02. maksimālās gaisa temperatūras rekords +8,9 grādi.

Parakstīts 1,4 miljonu eiro vērts līgums par Latvijas paviljona būvniecību Expo 2020

Parakstīts 1,4 miljonu eiro vērts līgums par Latvijas paviljona būvniecību izstādē Expo 2020, kas norisināsies Dubaijā.

Levits ar atbildīgo institūciju vadītājiem lems par turpmāko rīcību Misānes lietā

Valsts prezidents Egils Levits pirmdien, 17.februārī, plkst. 9.00 Rīgas pilī sasaucis atbildīgo iestāžu vadītāju sapulci, lai vienotos par turpmāko rīcību Dānijā apcietinātās Kristīnes Misānes lietā.

Nedēļa Lietuvā: Sejas masku deficīts. Pārbaudes par koronavīrusu. 160 000 eiro valsts popularizēšanas stratēģijai

Aizvadītajā nedēļā Lietuvā izteikts aicinājums pārbaudīt, vai tie, kuri valstī ieceļojuši pa sauszemi, nav inficējušies ar koronavīrusu. Atklājies, ka iespējas tikt pie sejas maskām ir apgrūtinātas ar iedzīvotājiem, gan uzņēmējiem.

Dānija grasās izdot Latvijas pilsoni Misāni Dienvidāfrikai

Dānijas tiesa piektdien, 14.februārī, lēmusi neatbrīvot apcietinājumā esošo Latvijas pilsoni Kristīni Misāni, kura Dienvidāfrikas Republikā tiek vainota sava bērna nolaupīšanā.

Norāda uz nevienlīdzīgu konkurenci privātā un publiskā sektora kultūras pasākumu rīkotāju vidū

Kultūras pasākumu rīkošanas nozarē nepastāv pilnībā vienlīdzīgi konkurences nosacījumi starp privātā un publiskā sektora tirgus dalībniekiem, secinājusi Konkurences padome.

Šķīdoņa dēļ masas ierobežojumi ieviesti uz 76 grants ceļu posmiem

Patlaban jau 76 valsts grants ceļu posmos ir ieviesti īslaicīgi masas ierobežojumi – liegta pārvietošanās transportam, kas smagāks par desmit tonnām.

Eurostat: Latvijā ceturtajā ceturksnī bijusi vājāka IKP izaugsme nekā ES vidēji

Latvijā pērn ceturtajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pirms gada bijis mazāks iekšzemes kopprodukta pieaugums nekā Eiropas Savienībā vidēji.

Ķīnā ar koronavīrusu inficējušies 1 700 mediķi, no tiem seši miruši

Ķīnā mirušo skaits jaunā koronavīrusa Covid-19 uzliesmojumā ir pieaudzis līdz 1 483 pēc 116 jaunu nāves gadījumu reģistrēšanas uzliesmojuma epicentrā Hubei provincē.

Kariņš uzdod Nemiro nekavējoties sākt darbu pie valdības noteikumu izstrādes OIK efektīvākai pārraudzībai

Valdības deklarācijā noteikts, ka OIK jālikvidē ievērojot tiesiskuma principus un nepieļaujot šo maksājumu veikšanu no citiem finanšu avotiem, bet gan veicot to valsts budžetam un iedzīvotājiem ekonomiski un finansiāli izdevīgākajā veidā.

Latvijas tūristu mītnēs apkalpoto viesu skaits pieaudzis par 1,6%

Latvijas tūristu mītnēs pērn apkalpoti 2,85 milj. ārvalstu un vietējo viesu, kas ir par 1,6% vairāk nekā 2018.gadā.

Orlen Lietuva vedīs pirmo kravu pa pērn atjaunoto Mažeiķu–Reņģes dzelzceļa posmu

Polijas naftas koncerna PKN Orlen Lietuvas meitassabiedrība Orlen Lietuva vedīs savu pirmo kravu pa pērn atjaunoto dzelzceļa posmu Mažeiķi-Reņģe.

Apstiprināts risinājums Rail Baltica reģionālo vilcienu uzņemšanai Rīgas Centrālajā dzelzceļa stacijā

Līdz šim paredzēto divu sliežu ceļu vietā projektētāji ir raduši risinājumu četru Eiropas platuma sliežu ceļu integrēšanai stacijas projektā, nodrošinot arī starppilsētu un piepilsētas vilcienu apkalpošanu.

Beness Aijo lūdz Putinam politisko patvērumu un apgalvo, ka Krievija viņu atbrīvojusi

Latvijas meklēšanā izsludinātais nacionālboļševiks Beness Aijo lūdz Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam politisko patvērumu un apgalvo, ka Krievijas varasiestādes viņu atbrīvojušas.

Akciju cenas krītas bažās par koronavīrusu

Akciju cenas pasaulē ceturtdien, 13.februārī, kritušās, atjaunoties bažām par jaunā koronavīrusa Covid-19 epidēmiju Ķīnā.

Kriminālprocesa likumā veiks plašus grozījumus par liecību patiesumu, žurnālistu iespējām un pierādījumu izmantošanu

Saeima otrajā lasījumā atbalstījusi grozījumus Kriminālprocesa likumā, kas paredz noteikt pienākumu sniegt patiesas liecības, ja persona izmanto tiesības liecināt.

Nedēļas nogale būs sniegota, lietaina un vējaina

Nedēļas nogalē gaidāms spēcīgs vējš, kas piekrastē varētu sasniegt pat 25 m/s, bet gaisa temperatūra saglabāsies līdzšinējās robežās.

Maršruts nedēļas nogalei: Ziemsara Riekstukalnā, Kasešu nakts un Svaparapa

Februāra vidus parasti tiek sagaidīts sirsnīgās noskaņās, tuvojoties Valentīndienai.

Viļņa un Airbnb vienojas par tūristu nodokļa iekasēšanu

Populārā īstermiņa izīrēšanas platforma Airbnb, kas bieži kritizēta par regulācijas trūkumu, tomēr februāra vidū saņēmusi uzslavas, kad tā parakstīja vienošanos ar Viļņas pilsētas pašvaldību.

Nepietiekamās valsts valodas zināšanas pašvaldību deputātiem būs jāpilnveido par saviem līdzekļiem

Pašvaldības deputātam, kuru Valsts valodas centrs būs aicinājis apgūt valsts valodu nepieciešamajā līmenī, latviešu valodas zināšanas būs jāpilnveido par saviem līdzekļiem.

KNAB viesojies Rīgas domes Komercdarbības nodrošinājuma pārvaldē

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja pārstāvji ceturtdien, 13.februārī, bija ieradušies Rīgas domes Īpašuma departamenta Komercdarbības nodrošinājuma pārvaldē, lai veiktu procesuālās darbības.

Saeima atlaiž Rīgas domi

Saeima pieņēmusi lēmumu atlaist Rīgas domi. Dome gan vēl darbu turpina, jo Rīgas domes atlaišanas likums stāsies spēkā nākamajā dienā pēc tā izsludināšanas, par ko lēmums desmit dienu laikā jāpieņem Valsts prezidentam Egilam Levitam.

Tiesa pēc nedēļas paziņos nolēmumu Bērnu slimnīcas kukuļošanas lietā

Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesa pieņēmusi precizēto vienošanos starp apsūdzētajiem tā dēvētajā Bērnu slimnīcas kukuļošanas lietā un prokuroru un pēc tam devās pārtraukumā līdz 20.februārim, kad tiks paziņots nolēmums.

Rīgas domes vēlēšanās arī VL–TB/LNNK un JV varētu veidot dalītus sarakstus

Līdz ar Jaunās konservatīvās partijas lēmumu gaidāmajās Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās startēt atsevišķi, visdrīzāk arī nacionālā apvienība Visu Latvijai!–Tēvzemei un brīvībai/LNNK un Jaunā Vienotība veidos atsevišķus sarakstus.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!