BNN nedēļas apkopojums: Lielais cenu kāpums. Doždj Rīgā. Ukrainas graudu eksports

Šajā nedēļā arvien aktuālākas kļūst augšupejošās cenas. Elektrības cena maijā pret pērnā gada maiju kāpušas par 239%. Latvijas Gāze paziņojusi, ka dabasgāzes tarifs mājsaimniecībām pieaugs pat līdz 89,9%.

Centrālās statistikas pārvalde šonedēļ paziņojusi, ka inflācija maijā bijusi 16,9% apmērā. Turklāt pagaidām nekas neliecina par inflācijas apstāšanos. Viena no lielākajām rūpēm ir ziemas rēķinu apmaksa, par ko vajadzētu cītīgi domāt valstij un pašvaldībām.

Igaunijā pamazām virzās uz akcīzes nodokļa degvielai samazinājumu, kas pircējam nozīmētu pat par 25% lētāku degvielu.

Savukārt Ukrainā, kas līdz šim bijusi viena no lielākajā graudu ekportētājvalstīm, ostās ir iestrēguši vairāk nekā 23 miljoni tonnu graudu un eļļas augu sēklu. Krievija šonedēļ solījusi neuzbrukt Ukrainas ostām. Kā tas īstenosies dzīvē, protams, nevar paredzēt, jo pēdējo trīs mēnešu laikā Krievija ir pārkāpusi ļoti daudz starptautisku vienošanos.

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kas skaidroti tādās tēmās kā Gāzes cenas, Atkritumu revīzija, Adamoviča spriedums, IKP prognozes, Mediji, Degviela Igaunijā, Inflācija Lietuvā un Ukrainas graudi. 

 

GĀZES CENAS

Latvijas Gāzes dabasgāzes tarifi mājsaimniecībām pieaugs līdz 89,9%

Latvijas Gāze, tarifs, Gaso, gāzes cena, rēķini, ziema, rudens, kāpums, iedzīvotāji, inflācija,
Foto: Unsplash

AS Latvijas Gāze dabasgāzes tarifi mājsaimniecībām no 2022.gada 1.jūlija atkarībā no patēriņa apmēra pieaugs robežās no 65,6% līdz 89,9%, liecina paziņojums oficiālajā izdevumā Latvijas Vēstnesis.

Vairāk uzziniet šeit.

 

ATKRITUMU REVĪZIJA

VK: Bioloģisko atkritumu apsaimniekošanas jomā Latvijā ir haoss

bioloģiskie atkritumi, apsaimniekošana, revīzija, Valsts kontrole, valsts, izmaksas, haoss, dārgi, sistēma, VARAM, termiņš, iedzīvotāji, atkritumu šķirošana,
Foto: Unsplash

Vai Latvijā veido efektīvu un ekonomiski pamatotu bioloģisko atkritumu (BA) apsaimniekošanas sistēmu, un vai tās ieviešana notiks noteiktajā termiņā? Diemžēl revīzijas rezultāti skaidri liecina – nē, norāda Valsts kontrole.

Revīzijas iestāde skaidro, ka pašlaik veidotā sistēma neatbilst mūsu valsts situācijai, piem., vērtējot pēc iedzīvotāju skaita un apdzīvotības blīvuma. Sistēmas ieviešana ir būtiski iekavējusies, jo tā notiek haotiski, bez koordinētas vadības un sadarbības ar visām ieinteresētajām pusēm.

Vairāk uzziniet šeit.

 

ADAMOVIČA SPRIEDUMS

Adamovičs notiesājoša sprieduma dēļ uz laiku zaudē deputāta mandātu

Aldis Adamovičs, kompensācijas, degviela, čeki, sods, Saeimas deputāts, mandāts, KNAB, apsūdzība, izmeklēšana, spriedums, tiesa
Aldis Adamovičs. Foto: Edijs Pālens/LETA

Stājoties spēkā notiesājošam tiesas spriedumam, mandātu zaudējis Saeimas deputāts Aldis Adamovičs (JV), vēsta Latvijas Televīzija.

Deputāts tika sodīts par krāpšanu ar īrētā dzīvokļa kompensācijām un dienesta viltojumu. Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa 2021.gada augustā Adamovičam par transporta un dzīvojamo telpu īres kompensāciju izkrāpšanu piesprieda 6 000 eiro lielu naudassodu.

Vairāk uzziniet šeit.

 

IKP PROGNOZES

Latvijas Banka palielinājusi IKP pieauguma prognozi šim gadam līdz 2,9%

IKP, Latvijas IKP, prognoze, Latvijas Banka, ekonomiskā izaugsme,
Foto: Unsplash

Latvijas Banka palielinājusi Latvijas iekšzemes kopprodukta (IKP) pieauguma prognozi šim gadam no iepriekš martā lēstajiem 1,8% līdz 2,9%, informē Latvijas Bankas pārstāvji.

Centrālajā bankā skaidro, ka ieilgusī karadarbība Ukrainā negatīvi ietekmē Latvijas tautsaimniecības izaugsmes izredzes, taču pirmajā ceturksnī IKP pieaugums bija straujāks, nekā gaidīts, un tas ir ļāvis paaugstināt izaugsmes prognozi.

Vairāk uzziniet šeit

 

MEDIJI

Krievijas neatkarīgā TV programma Doždj darbu turpinās Rīgā

Doždj, krievu medijs, NEPLP, pārraide, neatkarīgs medijs Krievijas viltus ziņas, TV Rain, Dozhd, Дождь, karš, Krievija, Ukraina,
Foto: AFP/SCANPIX

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) pirmdien, 6.jūnijā, nolēmusi izsniegt apraides atļauju televīzijas programmai Doždj (Дождь/TV Rain), kas nozīmē, ka kanāls turpmāk tiks pārraidīts no Rīgas, pastāstīja NEPLP priekšsēdētājs Ivars Āboliņš.

Krievijas neatkarīgais televīzijas kanāls Doždj darbību uz laiku pārtrauca marta sākumā. Telekanāla ģenerāldirektore Nataļja Sindejeva šādu lēmumu skaidroja ar likuma par «viltus ziņām» pieņemšanu Valsts domē. Jau tobrīd telekanāla vadība sākusi apspriest Doždj darbības atjaunošanas formātu.

Vairāk uzziniet šeit.

 

DEGVIELA IGAUNIJĀ

Igaunija virzās uz degvielas akcīzes nodokļa samazināšanu

Igaunija, degviela, Svarīgi, akcīze, akcīzes nodoklis, benzīntanks, degvielas cenas
Foto: Pixabay

Igaunijā ierosinājums samazināt akcīzes nodokli benzīnam līdz zemākajām līmenim, kādu pieļauj ES normas, nonācis parlamenta otrajā lasījumā. Ja iecere tiks apstiprināta, benzīna cenai degvielas uzpildes stacijas vajadzētu sarukt par 25%, vēsta Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Vairāk uzziniet šeit.

 

INFLĀCIJA LIETUVĀ

BNN PĒTA | Inflācija Lietuvā tiecas debesīs. Ar valdības rīcību cenu kāpuma bremzēšanās gaidāma gada beigās, tā SVF

Lietuva, Lietuvas Banka, inflācija, inflācijas gals, Svarīgi, BNN Pēta, cenas, pirktspēja, nekustamie īpašumi
Foto: REUTERS/SCANPIX

Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) pārstāvji vizītē Lietuvā secinājuši, ka Lietuvas valdība ir adekvāti rīkojusies, cenšoties ierobežot inflāciju, kas uzbangojusi augstu gan valstī, gan visas ES mērogā. SVF pārstāvji vērtējuši, cenu kāpumam vajadzētu samazināties līdz 2022.gada beigām. Lietuvā uz šādu prognozi raugās piesardzīgi, jo atceras, ka 2021.gada augustā prognozes par inflāciju nebrīdināja par cenu vētru, ko eirozona piedzīvojusi kopš tā laika – apkures sezonā un šopavasar.

Vairāk uzziniet šeit.

 

UKRAINAS GRAUDI

Ukrainas ostās iestrēguši 23 miljoni tonnu graudu un eļļas augu sēklu

graudi, eksports, karš, Ukraina, sēklas, eļļa, augi, platības,
Foto: Pexels

Ukrainas Melnās jūras ostās iestrēguši vairāk nekā 23 miljoni tonnu graudu un eļļas augu sēklu, jo Krievijas blokādes dēļ kuģi nevar pamest ostas, savā Telegram kanālā pavēstīja Ukrainas premjerministrs Deniss Šmihaļs.

Neraugoties uz karu, lauksaimnieki tomēr spējuši apsēt 75% no pagājušā gada platībām, viņš norādīja.

Vairāk uzziniet šeit.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas